Co musíte ráno vědět (7. března)

Jak světové trhy zakončily čtvrteční obchodování, jak rozhodla Evropská centrální banka o měnové politice a jak v Česku přibývá investorek? I to by vás ráno mohlo zajímat.
1. Americké akciové indexy ve čtvrtek prudce klesly, Nasdaq Composite vstoupil do korekce
Americké akcie ve čtvrteční obchodní seanci výrazně ztrácely. Index Nasdaq Composite se sesunul o bezmála 500 bodů a na zavírací maximum z 16. prosince odepisuje přes 10 %, čímž vstoupil do takzvané korekce. Náladu na trzích sráží obavy z obchodních válek a jejich dopadů na americkou ekonomiku. Index Dow klesl o 0,99 % na 42 579,08 bodu, širší S&P 500 spadl o 1,78 % na 5 738,52 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal dokonce 2,61 % a skončil na 18 069,26 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 13,41 % na 24,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o asi tři bazické body na 4,294 %.
2. Evropské akciové indexy uzavřely čtvrteční obchodování smíšeně, investoři hodnotili vývoj v mezinárodním obchodě i výsledky firem
Evropské trhy ve čtvrtek uzavřely smíšeně poté, co investoři zpracovali nejnovější rozhodnutí Evropské centrální banky snížit úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Náladu na trzích ovlivňovaly také nové informace z politické sféry a výsledky firem. Panevropský index STOXX Europe 600 nakonec klesl o 0,034 % na 555,90 bodu. Německý index DAX přidal 1,47 % na 23 419,48 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,83 % na 8 682,84 bodu a francouzský CAC 40 stoupl o 0,29 % na 8 197,67 bodu. DAX dosáhl nového rekordu, poháněn optimismem investorů ohledně ekonomického růstu a zvýšených výdajů na infrastrukturu a obranu. K růstu přispěla dohoda německých politiků o reformě rozpočtových pravidel.
3. Akcie na pražské burze ve čtvrtek převážně zpevňovaly, index PX uzavřel na novém maximu
Index pražské burzy PX ve čtvrtek vzrostl o 1,84 % na nové maximum 2 020,44 bodu. Zvýšená aktivita byla patrná v obchodování s bankovními tituly, které se vezly na pozitivní evropské vlně.
4. Očekávané události
V noci na pátek bude Čína informovat o výsledku mezinárodního obchodu. Dopoledne přidají Německo průmyslové zakázky, Spojené království index cen rezidenčních nemovitostí od banky Halifax a Eurostat za eurozónu zprávu o HDP. Odpoledne se investoři zaměří na data z amerického trhu práce za únor. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Trump na měsíc pozastavil cla na dovoz z Mexika, který splňuje podmínky dohody o volném obchodu USMCA
Americký prezident Donald Trump oznámil měsíční pozastavení cel na mexické zboží splňující podmínky dohody USMCA. Oznámení přišlo po rozhovoru s mexickou prezidentkou Claudií Sheinbaumovou, která uvedla, že dohoda pokrývá téměř celý obchod Mexika se Spojenými státy.
6. ECB na březnovém zasedání podle očekávání snížila sazby, letos čeká inflaci 2,3 %
Rada guvernérů Evropské centrální banky ve snaze podpořit evropskou ekonomiku opět snížila úrokové sazby. Základní sazbu podle očekávání zredukovala o čtvrt procentního bodu na 2,65 % a depozitní sazbu posunula na 2,50 %. Centrální banka rozhodnutím o dalším uvolnění měnové politiky navázala na cyklus započatý v loňském roce, kdy úrokové sazby snížila celkem čtyřikrát z výchozí úrovně 4,50 % v případě základní úrokové sazby, respektive 4,00 % v případě depozitní sazby. Měnovou politiku banka uvolnila i letos na konci ledna.
7. Obchodní bilance USA byla v lednu rekordně záporná
Spojené státy zaznamenaly v lednu 2025 rekordní obchodní deficit 131,4 miliardy USD, což je nárůst oproti revidovanému schodku 98,1 miliardy USD v prosinci 2024 a více, než se očekávalo (127,4 miliardy USD). Dovoz vzrostl o 10 % na historické maximum 401,2 miliardy USD, což bylo způsobeno očekáváním zavádění cel. Největší nárůst byl zaznamenán u dovozu hotových kovových výrobků (20,5 miliardy USD), farmaceutických přípravků (5,2 miliardy USD) a počítačů (3 miliardy USD).
8. Lufthansa má za sebou rekordní rok, utržila nejvíce v historii
Pasažérů přibývá a tržby rostou. Výnosy společnosti Deutsche Lufthansa v uplynulém fiskálním roce 2024 dosáhly 37,58 miliardy eur. Jde o rekordní výsledek. Lufthansa přepravila přes 130 milionů lidí a vydělala 1,38 miliardy eur. Její čistý zisk klesl o 18 % ve srovnání s předchozím rokem.
9. Hajduček (Footshop): Za čtyři roky chceme mít roční tržby až 3 miliardy korun
Společnost Footshop, s jejímiž akciemi se obchoduje na pražské burze, aktualizovala svůj dlouhodobý výhled. V roce 2029 chce dosáhnout tržeb 2,6-3,0 miliardy Kč a provozního zisku EBITDA 200-250 milionů Kč.
10. Deutsche Post zruší 8 000 pracovních míst, o služby není zájem
Dva dny trvalo kolektivní vyjednávání Deutsche Post, výsledkem kterého je výrazná redukce počtu zaměstnanců. Do konce roku německá pošta zruší 8 000 pracovních míst. Zeštíhlení se nejvíce dotkne poštovních a balíkových služeb. V nich v současnosti pracuje asi 187 tisíc lidí. Společnost zdůraznila, že proces bude probíhat sociálně přijatelným způsobem a využije při něm hlavně přirozený odchod zaměstnanců.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Portu: Roste podíl žen mezi lidmi, kteří u nás investují
České ženy si v investování vedou stále lépe, ukazují statistiky on-line investiční platformy Portu. V Česku tvoří ženy 36,7 % klientů firmy, kteří zhodnocují své úpory, a to s průměrnou zainvestovanou částkou přes 128 tisíc korun. Výše průměrného vkladu ženy je tak v současnosti na úrovni 60,5 % průměrného vkladu muže. Investorek je stále méně než mužů, jejich počet ale každoročně roste.