US MARKETOtevírá za: 3 h 41 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Co musíte ráno vědět (11. března)

Jak zahájily týden akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jak ekonomové hodnotí dosavadní politiku Donalda Trumpa a jak "skončil" (pohádkový) příběh výrobce rostlinného masa Beyond Meat? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí prudce oslabily, S&P 500 a Nasdaq klesly nejvíce od září 2022

Akcie v USA dále výrazně oslabily. Investoři mají obavy ohledně vývoje ekonomiky, stále častěji se skloňuje slovo recese. Index Dow ztratil 2,08 % na 41 911,71 bodu, širší index S&P 500 spadl o 2,70 % na 5 614,56 bodu a technologický index Nasdaq Composite odepsal rovná 4 % na 17 468,32 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 19,21 % na 27,86 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o dvanáct bazických bodů na 4,195 %. Ceny ropy klesly o bezmála dvě procenta, zlato odepsalo procento a stříbro zlevnilo o procento a půl. Bitcoin odepsal procento a obchodoval se pod 80 000 USD, ether odepsal dokonce přes šest procent.

Proč Trump nenechá zkolabovat americký akciový trh?

Proč Trump nenechá zkolabovat americký akciový trh?

2. Evropské akcie v pondělí výrazně oslabily, nedařilo se technologiím

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo hluboko v červených číslech, z hlavních burz oslabila nejvýrazněji frankfurtská. Propadu vládly technologické akcie, které reagovaly na nejistotu ohledně dopadu amerických cel na výhled ekonomiky. Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 1,29 % na 546,20 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,92 % na 8 600,22 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,69 % na 22 620,95 bodu a francouzský CAC 40 korigoval o 0,90 % na 8 047,60 bodu.

XTB: Země Evropské unie budou muset zvyšovat daně, aby měly na masivní výdaje na obranu

XTB: Země Evropské unie budou muset zvyšovat daně, aby měly na masivní výdaje na obranu

3. Pražská burza zahájila týden poklesem, bankovní tituly čelily výprodejům

Pražská burza zahájila nový týden ztrátou, podobně jako západoevropské trhy. Index PX klesl o 1,33 % na 2 006,08 bodu, a částečně tak korigoval historická maxima dosažená v minulém týdnu. Bankovní tituly, které dříve táhly růst, v pondělí zaznamenaly pokles, přičemž nejvýraznější propad postihl akcie Erste. Naopak zisk si připsaly akcie VIG, Kofoly a Gevorkyanu.

Termín daňového přiznání se blíží. Které investice musíte zdanit a kdy, vysvětluje Jan Zahradník z Taxomatu

Termín daňového přiznání se blíží. Které investice musíte zdanit a kdy, vysvětluje Jan Zahradník z Taxomatu

4. Očekávané události

V noci na úterý se investoři zaměří na japonský HDP. Dopoledne vyjde česká inflace a odpoledne ve Spojených státech statistika volných pracovních pozic (JOLTS). Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. března

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. března

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Trump je "agent chaosu a zmatku", varují ekonomové. Recesi však USA zatím nečelí

Ekonomové varují, že návrat Donalda Trumpa do Bílého domu přináší globální tržní volatilitu a geopolitickou nejistotu. Jeho nepředvídatelná obchodní politika a zavádění nových celních tarifů vyvolávají obavy z hospodářského poklesu. Přesto experti zatím nepředpokládají, že by Spojené státy bezprostředně čelily recesi.

6. Volkswagen a Stellantis unikají Trumpovým 25% clům, BMW se připravuje na dopad

Automobilky Volkswagen a Stellantis potvrdily, že jejich vozy vyráběné v Severní Americe budou osvobozeny od nových 25% cel, která na dovoz z Mexika a Kanady uvalil americký prezident Donald Trump. Naopak německý výrobce BMW uvedl, že jeho vozy nesplňují podmínky dohody USMCA, a proto bude čelit clům, která mohou zdražit jeho produkty a omezit konkurenceschopnost na americkém trhu.

7. Fed by měl ponechat úrokové sazby beze změny, řekla Kuglerová z rady guvernérů

Členka rady guvernérů Fedu Adriana Kuglerová varovala, že inflace v USA by mohla zůstat zvýšená a růst cen by mohl opět zrychlovat. Vzhledem k těmto rizikům naznačila, že centrální banka USA by měla ponechat úrokové sazby stabilní. Během svého vystoupení na konferenci o měnové politice zdůraznila, že nedávno zveřejněné ekonomické ukazatele vyžadují obezřetný přístup k měnové politice.

8. Pilulka je ve výrazně horším stavu, než se čekalo, řekl její šéf Peter Klekner

Peter Klekner, generální ředitel společnosti Pilulka Lékárny a zástupce společnosti TCF Capital Tomáše Čupra, uvedl pro web Czech Crunch, že situaci podniku nadále považuje za kritickou a že jeho stav je horší, než jeho tým čekal. Plán TCF Capital byl poskytnout Pilulce půjčku 80 milionů Kč s tím, že se tak stabilizuje finanční situace, firma se dostane do bodu nula a odtud bude schopna vykročit k novému růstu. Toto se ovšem podle Kleknera nedělo, a tak musela TCF Capital vstoupit do firmy i manažersky.

9. Nezaměstnanost v Česku v únoru stoupla na 4,4 %, uchazečů o práci meziměsíčně přibylo více než 5 700

Nezaměstnanost v Česku v únoru činila 4,4 %. Meziměsíčně se tak podíl nezaměstnaných lidí zvýšil o desetinu procentního bodu. Ke konci měsíce bylo v evidencí úřadů práce 326 223 uchazečů o zaměstnání a 88 062 volných míst. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Úřad práce ČR. Uchazečů o práci meziměsíčně přibylo více než 5 700 a počet volných míst se proti lednu zvýšil o více než 4 700. Na jedno volné místo připadá v průměru asi 3,7 uchazeče. Před rokem byla nezaměstnanost v Česku 4 %.

10. Každý metr kůže vydělal KARO Leather loni stokorunu. Společnost má za sebou rekordní rok

Zpracovatel kůží KARO Leather loni zaznamenal významný nárůst zisku na všech úrovních i přes pokles tržeb o 18 % na 259,1 milionu korun. Pro společnost je totiž stěžejní rostoucí přidaná hodnota na metr čtvereční zpracované kůže v kombinaci s růstem objemu fyzické produkce. Objem zpracovaných a prodaných kůží se loni firmě zvýšil o 3,6 % na 1,04 milionu metrů čtverečních.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Proč Beyond Meat a celý průmysl rostlinného masa ztratily své kouzlo

Společnost Beyond Meat zažila raketový vzestup, když v roce 2019 vstoupila na burzu. Spolu s dalšími výrobci rostlinného masa přinesla na trh chutnější produkty, což vedlo k prudkému růstu prodejů i cen akcií. Partnerství s restauracemi a maloobchodními řetězci pomohlo zvýšit akceptaci mezi spotřebiteli. Jenže boom netrval dlouho - v posledních letech průmysl čelí propadu prodejů, zavírání továren a rozsáhlým propouštěním. Akcie Beyond Meat se propadly z rekordních 239 USD v roce 2019 na aktuální cenu 3 USD.

Mnozí investoři a analytici předpovídali, že segment rostlinného masa bude kopírovat úspěch rostlinných alternativ mléka a do deseti let dosáhne hodnoty 20-30 miliard dolarů. Realita se ale vyvinula jinak. Po počátečním nadšení přišel prudký pokles poptávky. Mnoho zákazníků se k rostlinnému masu nevrátilo, částečně kvůli vysoké ceně, ale také kvůli obavám z přílišného zpracování těchto produktů. Beyond Meat se snažila expandovat do rychlého občerstvení i maloobchodu, ale spotřebitelé si nové produkty neosvojili tak, jak se očekávalo.

Akcie Beyond Meat (cena v USD), zdroj: Google Finance

Akcie Beyond Meat (cena v USD), zdroj: Google Finance

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa