Americké akcie: O jaké úrovně indexu S&P 500 se hraje?

Americký akciový index S&P 500 se po předchozím testu hladiny 5 500 bodů v uplynulém týdnu stabilizoval a vzrostl o půl procenta. Je ale stále pod svým 200denním klouzavým průměrem a po prudké korekci zatím nepředvádí prudký býčí obrat. Převáží vysoká politická a ekonomická nejistota a riziko recese, nebo příznivé sezónní a kontrariánské faktory?
Index S&P 500 se i přes mírné posílení v posledním týdnu nedokázal vrátit nad 200denní klouzavý průměr. Ten je přitom obecně chápán jako nejjednodušší hranice mezi růstovým a sestupným trendem. Pokud se trh nad něj v nejbližších maximálně dvou týdnech nevyšvihne a neudrží se nad ním, potvrdí se převaha medvědů. V posledních dvou letech býčího trendu byla proražení pod linii 200denního průměru vždy krátkodobá, v roce 2022 následoval naopak zhruba rok pod touto technickou úrovní.
Býčí trend od října 2022 je nadále v platnosti. Historie přitom naznačuje, že může klidně trvat podstatně déle. Býčí trhy, jak známo, neumírají na stáří.
Burzovní almanach by teoreticky mohl optimisty uklidňovat. Vrchol v únoru a minimum v polovině března odpovídá celkem ukázkově průměrnému průběhu kalendářního roku. A to nejen v posledních letech.
Trh je v korekci. Poklesy o 10 % z maxim jsou běžnou součástí dění na burze. Z posledních 38 korekcí indexu S&P 500 jich pouze 13 vyústilo v medvědí trend (pokles o minimálně 20 %).
Výrazný význam pro to, jak se trhu (ne)daří po vstupu do korekce, hraje to, zda je zároveň americká ekonomika v recesi. Bez recese to mají býci podstatně snazší.
A tady začínají starosti. Americký prezident Donald Trump a jeho administrativa podle řady ekonomů svými opatřeními recesi v USA v dohledné době zařídí. Podle všeho úmyslně. Indexy politické a ekonomické nejistoty proto v posledních týdnech vystřelily vzhůru.
Je ale potřeba připomenout, že kdo chce akciového psa bít, argumentační hůl si najde. Důvodů k prodeji amerických akcií byly od finanční krize desítky. Kdo na ně neslyšel, udělal zatím dobře.
V současnosti je v sestupném trendu (pod svým 200denním klouzavým průměrem) sice těsná, ale přece většina akcií z indexu S&P 500.
Je patrné mírné zlepšení. A to nejen na úrovni podílu titulů nad dlouhodobým průměrem. V posledních dvou týdnech přestal být na trhu také dominantní režim prodejů po odrazu výše ("sell the rip"). Do hry by se tak mohl vrátit býky oblíbený režim nákupů po poklesech ("buy the dip"). Jak ukázal březnový průzkum Bank of America, velké fondy se výrazně odklonily od amerických akcií. Prostor pro větší nákupy znjejich strany při nižších cenách tak nepochybně existuje.
Býci ale budou muset zabrat. Po prudké korekci byl první růst po čtyřech týdnech poklesů minulý týden jen mírný, index S&P 500 zpevnil jen o 0,51 %. Nejbližším cílem pro optimisty ohledně vývoje cen amerických akcií by tak mohl a měl být zmíněný 200denní klouzavý průměr.
Zdroj: Carson Group, Renaissance Macro Research, Ritholtz Wealth Management, A Exhibit, @HostileCharts, Goldman Sachs, Subu Trade