Americká akciová hádanka: Skončila korekce, jakmile začala?

Páteční růst amerického akciového indexu S&P 500 o více než dvě procenta přerušil ostrý pokles, který během tří týdnů stáhl trh o více než 10 % pod únorový rekord. Propad přišel po více než dvou letech silné rally a měl řadu příčin, jak to tak u korekcí bývá. Techničtí analytici se teď můžou přetrhnout, aby na grafech vykreslili býčí i medvědí argumenty pro další vývoj cen akcií. A hodně se taky mluví o tom, jestli Ameriku kvůli celním eskapádám Donalda Trumpa čeká recese, jak hluboká by mohla být a nakolik by ovlivnila akciový trh.
Co tedy ke korekci vedlo? Začalo to tím, že trh byl již delší dobu silně nadhodnocený a koncentrovaný, a tedy růst indexu S&P 500 táhly do značné míry některé velké tituly. Investoři jako kdyby na přelomu roku počítali s ideálním ekonomickým a politickým vývojem. Varováním před možnými novými cly a jejich dopady navzdory. Pak přišly první výstrahy v podobě slabších spotřebitelských výdajů Američanů, pochybností o udržitelnosti růstu v oblasti umělé inteligence nebo slabších výhledů společností jako Walmart. Nervozitě na trhu přestaly postupně odolávat i největší růstové firmy (NVIDIA, Meta Platforms, Amazon, Alphabet), Tesla přestala řadě obchodníků "chutnat" kvůli klesajícím prodejům a kontroverznímu politickému působení Elona Muska a rotace peněz do defenzivních odvětví s menší celkovou kapitalizací nemohla vyvážit propady v růstových segmentech trhu.
Významným faktorem byla a je geopolitika a opatření v oblasti mezinárodního obchodu. Různá cla ze strany USA byla oznamována, odsouvána a vracena do hry, na což odvetnými opatřeními reagovaly země jako Kanada, Čína nebo Mexiko, hrozbou zůstávají také cla v rámci obchodu USA se zeměmi Evropské unie.
Páteční růst (14. března) vyvolal jisté naděje. Na burze v New Yorku posílilo bezmála 90 % obchodovaných titulů a index S&P 500 po dlouhé době překonal svůj pětidenní klouzavý průměr. To naznačilo, že by trh mohl mít vůli minimálně krátkodobě napravit ztráty z uplynulých tří týdnů. Růst přišel navzdory nepříznivým údajům o vývoji spotřebitelské důvěry. Jako kdyby trh už počítal se slabostí americké ekonomiky, a že tedy našel lokální dno. Investoři navíc v situaci, kdy se hospodářství USA nedaří, jsou zvyklí spoléhat na Fed a nižší sazby. A obchodníci s futures se postupně vracejí k výhledu jednoho až dvou snížení úroků centrální banky v letošním roce.
Historicky po podobně rychlých poklesech z maxim americký akciový trh obvykle během tří, šesti i dvanácti měsíců rostl. Také sezónní faktory by mohly být příznivé, tradičně horší půlrok pro akciový trh začíná až v květnu. Atraktivnější je po rychlém poklesu cen akcií také jejich ocenění, forwardové P/E indexu S&P 500 kleslo z 22 na zhruba 20. To je sice stále historicky nadprůměrná hodnota, ale v předchozích měsících měli na trhu převahu kupci i při vyšších valuacích. Důležitá bude v tomto směru výsledková sezóna, která začne v dubnu, konkrétně pak hlavně výhledy firem na další kvartály v prostředí silné makroekonomické nejistoty.
Celkově nelze říci, že korekce skončila nebo že se trh stabilizoval. Politická nejistota, zejména nevyzpytatelné kroky americké administrativy v oblasti cel, může nadále ovlivňovat náladu investorů. Zatím ale dění na trhu odpovídá spíše klasické korekci po předchozím silném růstu, ne zásadní změně "pravidel hry". Otázkou sice zůstává, jestli trh dění v politice a ekonomice čte správně, ceny akcií ve vašem portfoliu ale nikdo jiný neurčí lépe. Vlastně je nikdo jiný neurčuje vůbec.
Grafické okénko pro ty, kteří v pondělí ráno nechtějí tolik číst
V pátek se index S&P 500 odrazil od Fibonacciho hladiny 61,8% návratu. Techničtí analytici mají jasno, že to je býčí znamení.
Stejně tak akcioví optimisté věří, že propad indexu S&P 500 v uplynulém týdnu byl dalším ze série takzvaných falešných průrazů pod významné hladiny podpory. Medvědi samozřejmě věří v pravý opak.
V pondělí 17. března je v anglosaském světě populární Den svatého Patrika. Pro index S&P 500 v rámci celého roku historicky jeden z "nejzelenějších" dnů. Ale pozor, od vrcholu trhu 19. února byla všechna pondělí ztrátová.
Fandové burzovního almanachu vědí, že dna v rámci kalendářního roku S&P 500 dosahuje v polovině března. Takže kdybychom žili v průměrném roce, akcie již mají cenové minimum za sebou.
Kdykoli se poměr put a call opcí na index S&P 500 dostal nad 0,93 a index samotný byl zároveň alespoň 10 % pod maximem, v ročním horizontu trh nikdy neskončil níže.
A nakonec dva dlouhodobé pohledy na trh. Od druhé světové války je index S&P 500 v 49. korekci. Dosud jich 12 dospělo do medvědího trendu.
Od března 2009 je index S&P 500 nadále bezpečně v růstovém trendu. K jeho narušení by došlo až na hladinách okolo 4 000 bodů. Panika by samozřejmě vypukla podstatně dříve.
Zdroj: SentimenTrader, Carson Group, The Trading Initiative, Hostile Charts