Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak skončilo úterní obchodování na burzách v Evropě a na Wall Street, kolik podle šéfa BlackRocku ještě mohou ztratit americké akcie a jaký pohyb se poprvé v historii "povedl" benchmarku Dow? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy v úterý přišly o úvodní zisky a klesly, Trump rozhodl o zvýšení cla na čínský dovoz na 104 %
Úterní obchodování na amerických burzách začalo výrazně v plusu, indexy přidávaly kolem tří procent. V průběhu celého dne ale zisky odevzdávaly a nakonec sestoupily pod nulu, aby uzavřely s poměrně výraznými ztrátami. Donald Trump oznámil, že od středy uvalí na čínský dovoz další 50% clo, takže celkový poplatek naroste na 104 %. Index Dow nakonec klesl o 0,84 % na 37 645,59 bodu, širší S&P 500 se snížil o 1,57 % na 4 982,77 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 2,15 % a skončil na 15 267,91 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 11,39 % na 52,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o skoro 14 bazických bodů na 4,295 %. Investoři teď čekají, jak se ke kroku postaví Peking. Ten se totiž nechal dříve slyšet, že "bude bojovat až do konce". "Když Amerika dostane ránu, vrátí úder tvrději," uvedla ke kroku mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová.
2. Evropské akcie v úterý korigovaly předchozí ztráty, hlavní indexy přidaly přes 2 %
Západoevropské akcie se v úterý odrazily. Přerušily tak čtyřdenní ztrátovou sérii. Dařilo se všem hlavním sektorům, pomyslnými vítězi dne jsou odvětví finančních služeb a cestování. Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 2,72 % na 486,91 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 2,71 % na 7 910,53 bodu, německý DAX přidal 2,48 % na 20 280,26 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 2,50 % na 7 100,42 bodu. V pondělí hlavní indexy odepsaly od čtyř do pěti procent.
3. Pražská burza v úterý ožila. Zpevnily všechny hlavní tituly, index PX vyskočil o 3,76 %
Pražská burza v úterý kompletně smazala pondělní ztrátu. Index PX stoupl o 3,76 % na 1 974,19 bodu za přispění všech hlavních titulů. Stále nicméně zůstává zhruba osm procent pod historickým maximem, kterého dosáhl na konci března. Objem obchodů byl opět silně nadprůměrný, zobchodovaly se akcie za více než 1,8 miliardy Kč, z toho jen bankovní tituly zajistily více než 1,2 miliardy Kč.
4. Očekávané události
V noci na středu bude novozélandská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky a v Japonsku vyjde index spotřebitelské důvěry. Odpoledne Spojené státy doplní statistiku velkoobchodních zásob a večer ještě americká centrální banka zveřejní zápis z posledního měnověpolitického zasedání. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Šéf BlackRocku: Akcie mohou spadnout ještě o 20 %, USA už možná čelí recesi
Generální ředitel investiční společnosti BlackRock Larry Fink uvedl, že americké akciové trhy by mohly oslabit o dalších 20 %, přičemž vysoká cla a zpomalení spotřeby naznačují, že americká ekonomika se již může nacházet v recesi. Přesto vidí současný propad spíše jako dlouhodobou příležitost k nákupu než důvod k panice.
6. Micron zavádí příplatek kvůli clům, dotkne se paměťových modulů a SSD
Americký výrobce paměťových čipů Micron Technology oznámil zákazníkům v USA, že od středy uvalí příplatek na některé své produkty. Reaguje tak na cla prezidenta Donalda Trumpa, která se vztahují na část sortimentu včetně paměťových modulů a SSD disků. Ačkoli oznámení prezidenta minulý týden výslovně vyňalo polovodiče z přímého zdanění, cla se podle dostupných informací vztahují na paměťové moduly a SSD disky, klíčové produkty používané ve spotřební elektronice, datových centrech či automobilovém průmyslu.
7. Musk neúspěšně žádal Trumpa o zrušení cel, tvrdí The Washington Post
Elon Musk, výkonný ředitel Tesly a jeden z poradců prezidenta Donalda Trumpa, se během uplynulého víkendu pokusil přesvědčit prezidenta, aby zrušil nově oznámená cla. Informoval o tom deník The Washington Post s odkazem na dva zdroje obeznámené se situací. Přímá snaha o změnu rozhodnutí však nevedla k výsledku a ani Bílý dům, ani Musk se k věci bezprostředně nevyjádřili. Podle The Washington Post se jedná o dosud nejvýraznější veřejně známý rozpor mezi Trumpem a Muskem.
8. Stellantis zastavil výrobu elektromobilu v Polsku, hledá nové možnosti
Automobilka Stellantis oznámila, že 30. března přestala vyrábět malý elektromobil T03 čínského partnera Leapmotor ve svém závodě v polských Tychách. Firma nyní zvažuje jiné výrobní lokality, i když nadále počítá s uvedením vozů Leapmotor na evropský trh.
9. Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 4,3 %
Podíl nezaměstnaných v Česku v březnu klesl o desetinu procentního bodu na 4,3 %. V předchozích čtyřech měsících se nezaměstnanost zvyšovala. Uchazečů o práci bylo v evidenci úřadů práce 322 140, meziměsíčně o čtyři tisíce méně. Počet volných míst se zvýšil o 3 700 na asi 92 tisíc. Před rokem byla nezaměstnanost v Česku 3,9 %.
10. Trumpův vrchní poradce pro obchodní politiku je podle Muska "hloupější než pytel cihel"
"Navarro je hloupější než pytel cihel," napsal na síti X Elon Musk, šéf automobilky Tesla a jeden z hlavních podporovatelů prezidenta USA Donalda Trumpa. Nejbohatší muž planety se tak velmi nevybíravě vyjádřil na účet muže, který je označován jako hlavní ideolog americké obchodní politiky. "Je to pitomec. Co říká, prokazatelně není pravda," stojí v jiném Muskově příspěvku, který je reakcí na Navarrův výrok v televizi CNBC, že je Musk jen montér aut spoléhající se na díly z jiných zemí.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Dow za sebou má dva tisícibodové swingy za dva dny
Míra nejistoty a strachu na americkém akciovém trhu zůstává extrémní. Index volatility VIX v úterý během dne vystoupil na 5leté maximum nad 57 body. Nálada na trhu se rychle mění s tím, jak investoři zvažují různé scénáře stran dovozních cel oznámených prezidentem Donaldem Trumpem. Index Dow dokonce poprvé v historii zaznamenal ve dvou po sobě jdoucích seancích tisícibodové swingy.