Vlastní rozum na prvním místě aneb Proč a komu na trzích (ne)naslouchat?

Všichni vědí, že akcie jsou z dlouhodobého hlediska výnosnější investicí než hotovost nebo dluhopisy. Ale zároveň každý ví, jak těžké je ustát období (neprodat je), kdy jejich ceny prudce kolísají. Právě proto existuje takzvaná riziková prémie, investoři si zkrátka zaslouží odměnu za to, že odolají chuti akcie prodat a stáhnout se z trhu.
Není snadné sledovat, jak vám z účtu mizí desítky nebo stovky tisíc korun. Před měsícem jste měli 6,5 milionu, teď už třeba jenom 5,5 milionu. A v hlavě se vám honí: "Když nic neudělám, co když to spadne na 5?" V takových chvílích je těžké se prát se svými obavami. A aby toho nebylo málo, vidíte, že i ostatní mají strach a mnozí panikaří. Včetně těch, kteří se investováním živí.
V tu chvílí je problém, že žijeme obklopeni informacemi. Neustále jsou nám servírovány myšlenky těch kolem nás. A když trhy padají a sami jsme nervózní, stačí pár tweetů od lidí, které sledujeme, a jsme hned ochotnější prodávat. Je přitom dobré si uvědomit, že na druhé straně obchodu je někdo, kdo kupuje, komu ve stejné době připadá (už) zajímavé tu samou investici za vámi nabízenou cenu získat. Není to alespoň na zvážení?
Nezáleží přitom na tom, jak vzdělaný nebo úspěšný je ten, komu v rozjitřené době nasloucháte. Do budoucnosti nevidí nikdo. Když jste ve stresu, snadno dáte přednost strachu před rozvahou. Někdy stačí jeden sugestivní komentář, abyste udělali rozhodnutí, kterého budete později (a třeba celkem brzy) litovat.
Platí to samozřejmě i opačně. Falešný optimismus může být stejně nebezpečný jako panika a nákupy "na blind" v naději, že přece nakonec bude lépe, také nejsou správně (záleží samozřejmě na konkrétním trhu a investičním horizontu, třeba americké akcie zatím v opravdu dlouhém období vždycky nakonec stouply na nová maxima). Chránit svůj úsudek před zbytečným šumem a nenechat emoce ovládat vaše rozhodování je potřeba jak v době propadů trhu, tak během euforických a přemrštěných růstů cen.
Slavný investor Jim Chanos kdysi řekl zhruba to, že během býčích trendů investoři platí za sliby, zatímco na medvědím trhu dávají slevu realitě. Není od věci si jeho slova připomenout v každé další tržní bouři i při růstu, který bude podezřele připomínat nafukování spekulativní bubliny. I díky tomu se vám snad podaří zachovat klid. A když na vás v té době budou "útočit" různí guruové na sociálních sítích, webech a finančních televizích, tak je zkrátka vypněte.