Burzovní kalendář (10. 7. - 14. 7. 2017)
|

Burzovní kalendář (10. 7. - 14. 7. 2017)

Druhý červencový týden bude především ve znamení začátku výsledkové sezóny za druhý kvartál ve Spojených státech, investoři ale budou sledovat také vývoj cen ropy.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

První prázdninový týden byl na trzích poznamenán několika státními svátky. V USA se v pondělí obchodovalo jen půl dne a v úterý byly trhy zavřené úplně. Na pražské burze bylo zavřeno ve středu a čtvrtek.

Investoři sledovali především makroekonomické indikátory a v závěru týdne summit G20. Nejvíce sledované byly indexy nákupních manažerů a údaje z amerického trhu práce. Ty byly lepší, než se čekalo (222 tisíc nových pracovních míst oproti odhadovaným 178 tisícům).

Nadále volatilní byly ceny ropy. Nejprve rostly výraznějším snížením zásob v USA, posléze však zisky odevzdaly, protože trvá převis nabídky.

Pražská burza za tři obchodní dny posílila o 1,2 %. Zajímavé byly informace týkající se další akvizice ČEZ, sledované bylo ale především dění týkající se Philip Morris ČR. "Tisk přinesl informace o téměř 5% poklesu výběru daně za prvních pět měsíců v roce. Pokles výběru daně je způsoben především zvyšováním cen. Mluvčí společnosti také potvrdil strategický přesun výroby klasických cigaret z některých zemí EU do Česka. To bylo již cítit na posledních hospodářských výsledcích, v rámci kterých výrazně vzrostl segment takzvaných výrobních služeb. Tento trend je zahrnutý v našich očekáváních téměř maximálního využití domácí kapacity," uvedl hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček. Titul zakončil týden slabší o 0,2 %.

Unipetrol oznámil modelové marže za červen a celé druhé čtvrtletí. "Společná petrochemická marže za 2Q2017 se prakticky nezměnila (843 EUR na tunu, tedy meziročně -3,9 % a +2,2 % mezikvartálně). Rafinační marže je 3,8 USD na barel (+22,6 % meziročně a -23,8 % mezičtvrtletně) a společně s rozdílem cen Brent a Ural meziročně klesla o 5,3 %. V meziročním srovnání sice marže mírně klesaly, ale stále jsou na vysokých úrovních, což slibuje silné hospodářské výsledky za 2Q2017," shrnul Vaníček. Akcie Unipetrolu zakončily týden silnější o 0,8 %.

Nejvíce klesající akcií týdne byla Kofola (-0,5 %). Neobjevila se žádná kurzotvorná informace, menšinoví akcionáři pravděpodobně vyhodnocují reálnou možnost nabídky společnosti na odkup 5 % vlastních akcií za 440 Kč. "Pravděpodobná úspěšnost pro minoritní akcionáře je spíše malá vzhledem k očekávané účasti Enterprise Investors s celým aktuálním podílem," připomněl analytik z J&T Banky. Nejvíce rostoucí akcií týdne byla VIG (+4,8 %), a to také bez kurzotvorných zpráv, ovšem podporována příznivým vývojem v celém evropském finančním sektoru.

Americké akcie v pátek po údajích o nezaměstnanosti zpevnily, mírně v plusu skončily hlavní indexy i za celý týden
Akcie ve Spojených státech na závěr týdne posílily. K růstu přispěla příznivá zpráva o vývoji nezaměstnanosti v USA, která posílila důvěru investorů v sílu americké ekonomiky. Dařilo se hlavně technologickým společnostem.
Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale mírně stouply
Evropské akciové trhy v pátek uzavřely smíšeně, když investoři vyhodnocovali řadu makrodat, z nichž nejsledovanější byly údaje z amerického trhu práce. Pozornost trhů byla rovněž zaměřena na summit skupiny G20, který v pátek začal v Hamburku.
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden index PX zpevnil o 1,2 %
Pražská burza v pátek po dvou dnech volna navázala na zisky z úvodu týdne, index PX zpevnil o 0,55 % na 992,18 bodu. Nahoru burzu táhly akcie energetické skupiny ČEZ, pojišťovny VIG a textilky Pegas Nonwovens. Výrazně naopak klesly cenné papíry mediální CME. Objem obchodů byl s 627 miliony korun mírně podprůměrný.

Výhled

Akciové a dluhopisové trhy zahájily druhé pololetí relativně v klidu. Index S&P 500 za týden přidal 0,07 %, takže lze jen stěží hledat důvody, proč by se měl měnit technický pohled na ceny akcií jako celku. Index sice v týdnu jednou uzavřel pod supportem na 2 420, ale v pátek se vrátil nad něj. Trh již delší dobu odmítá jakoukoli citelnější korekci, nicméně falešné proražení nad 2 450 během června ukazuje také na relativně vyčerpané růstové momentum. Aktuálně se ale jako klíčové jeví to, že se benchmark drží bezpečně nad 2 400. Dokud toto zůstane v platnosti, mohou býci pomýšlet na nová rekordní maxima v dohledné době. Index S&P 500 se drží nad důležitou úrovní podpory 2 400. To podporuje býčí výhled pro americké akcie, nicméně případné proražení pod tuto hladinu by mohlo spustit hlubší korekci.

Výsledková sezóna za druhé čtvrtletí klepe na dveře. V týdnu od 10 července oznámí svá čísla několik velkých amerických firem, například JPMorgan, Citigroup nebo Delta Air Lines. Analytici oslovení agenturou Thomson Reuters očekávají, že zisky firem z indexu S&P 500 budou meziročně vyšší o zhruba osm procent. Nárůst by měl být patrný zejména v energetickém sektoru a pak také v technologickém odvětví.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Silná firemní čísla by měla podpořit růst cen akcií, zklamání v podobě třeba jen lehce slabšího růstu by ale mohlo být katalyzátorem dlouho vyhlíženého poklesu.

Do situace na trzích může promluvit i americký Kongres, který v příštích týdnech má k projednání hned několik potenciálních fiskálních "bomb", změnou zdravotnického systému počínaje a odvrácením takzvaného shutdownu vlády konče.

Stratégové na Wall Street jsou pro druhou polovinu roku zatím opatrní, v průměru na konci roku čekají hodnotu indexu S&P 500 jen lehce nad 2 400. Historicky jsou ale druhá pololetí po silných růstech v prvních dvou kvartálech roku (letos +8,1 %) v průměru i podle mediánu růstová. Analytici, kteří sledují jednotlivé akcie, pak podle cílových cen jednotlivých titulů a jejich promítnutím do hodnoty indexu naopak čekají něco okolo 2 600 bodů.

Makroekonomický kalendář nabízí spoustu položek, na které se mohou soustředit obchodníci nejen na měnovém trhu. Týden začne japonskou a evropskou obchodní bilancí a čínskou inflací, z USA v pondělí dorazí data o spotřebitelských úvěrech a podmínkách na trhu práce. "Externí poptávka po německých exportech trendově narůstá již od podzimu a květnová čísla žádné zásadní zpomalení německé ekonomiky nenaznačí. Nic tedy není třeba měnit na odhadu růstu HDP Německa, který překračuje potenciální růst," uvedl ekonom David Kocourek z Komerční banky.

Ve středu vyjde série dat z britského pracovního trhu a také statistiky průmyslové výroby v eurozóně. "Růst evropské průmyslové produkce by měl být více než solidní, soudě podle národních statistik. Pokud bude platit předpoklad o podobném vývoji i v červnu, růst průmyslové produkce za celé druhé čtvrtletí dosáhne mezikvartálně 1,5 % (1Q2017: +0,1 %). Za takovýchto podmínek by růst HDP eurozóny za celý letošní rok mohl být vyšší než 2 %," míní Kocourek.

Míru inflace (čeká se 2,3 % meziročně) a nezaměstnanosti se investoři dozví ve středu v Česku, to nejdůležitější se ale bude dít ve Spojených státech. Do Kongresu se na pravidelné "smažení" před zástupci amerického lidu chystá předsedkyně Fedu Janet Yellenová, v podvečer evropského času navíc vyjde takzvaná Béžová kniha, ve které Fed hodnotí stav ekonomiky USA. Měnová politika americké centrální banky je přitom jedním z nejpodstatnějších faktorů dění na světových trzích.

Čtvrtek otevřou data o čínské obchodní bilanci, bude oznámena míra inflace v eurozóně a Janet Yellenová navštíví druhou komoru amerického parlamentu, tedy Senát. "Vystoupení šéfky Fedu by nemělo přinést nic zajímavého, něco jiného je ale diskuze po jejích připravených projevech. Yellenová pravděpodobně označí vývoj v 1Q2017 za dočasný a současnou (méně příznivou) dynamiku inflace jako krátkodobý jev," předpokládá David Kocourek.

Pátek pak bude zcela v režii amerických makroekonomických indikátorů. Postupně budou oznámeny míra inflace, vývoj maloobchodních tržeb, průmyslové výroby a podnikových zásob a vyjdou ještě předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a statistika vývoje počtu aktivních vrtných souprav na těžbu ropy a zemního plynu na území USA.

"Finální data o vývoji spotřebitelských cen v Evropě by neměla přinést zmenu, americká data o vývoji primárních cen v červnu by naopak měla ukázat na určité zpomalení. Pro finanční trhy bude ovšem důležitější zveřejnění spotřebitelské inflace. Jádrová inflace v USA v červnu podle nás vzrostla stejným tempem jako v květnu, což pomohlo udržet dynamiku celkové inflace na nule. Ceny energií totiž v červnu poklesly a tlačily inflaci níže," míní ekonom z Komerční banky. "Maloobchodní tržby byly v posledních měsících pod tlakem z titulu prodejů aut, což by mělo být cítit i v červnových údajích. Pokud ovšem maloobchodní tržby očistíme o vliv prodejů aut, obrázek by měl být optimističtější. Růst o 0,2 % meziměsíčně by měl být vidět i v kontrolní skupině, která vstupuje do výpočtu amerického HDP."

Na závěr týdenního výhledu se ekonom věnuje českým datům. "Devizové rezervy za červen a objem intervenčních objemů v květnu budou zveřejněny v pondělí, význam tohoto ukazatele ale s upuštěním od politiky kurzového závazku ČNB poklesla," připomíná Kocourek. "Podíl nezaměstnaných osob v Česku podle nás v průběhu června dále poklesl na 4 %. V červnu je totiž již v nabídce dostatek sezónních prací, ale na pracovním trhu se ještě neobjevují čerství absolventi škol. Navíc současný ekonomický růst a nedostatek pracovní síly pravděpodobně nedovolí růst ani sezónně očištěnému ukazateli."

Ceny pohonných hmot v Česku jsou nízké v důsledku levnější ropy, meziměsíčně tak pravděpodobně poklesnou o 1,8 %. Mírně poklesnou i ceny potravin (o 0,2 %) kvůli sezónnosti u zeleniny. Na růst naopak tlačí mléčné výrobky, zvláště máslo. "Při stagnaci regulovaných cen pak jedinou složkou, která vykáže růst, budou jádrové ceny. Ty se v červnu podle našeho odhadu zvedly meziměsíčně o 0,1 %. Celkově by tedy mohly vykompenzovat poklesy dříve zmíněných složek a celková inflace by podle našeho odhadu měla meziměsíčně stagnovat. Meziroční tempo pak díky vlivu srovnávací základny poklesne z 2,4 % na 2,2 %," míní Kocourek.

Probíhající dividendová sezóna by podle něj měla zvrátit bilanci českého běžného účtu do deficitu, čemuž nezabrání ani solidní přebytek obchodní bilance.

Osobní příjmy Američanů v srpnu klesly více, než se čekalo. Spotřeba…
před hodinou

Osobní příjmy Američanů v srpnu klesly více, než se čekalo. Spotřeba ale příjemně překvapila

Jádrový cenový index osobní spotřeby (oblíbený inflační ukazatel Fedu, takzvaná PCE inflace) meziročně vzrostl o 1,6 ...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
Žádostí o podporu v USA přibylo méně, než se čekalo
před hodinou

Žádostí o podporu v USA přibylo méně, než se čekalo

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 19. září nově 837 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Schodek rozpočtu v září stoupl na 252,7 miliardy Kč, což byl nejhorší…
14:00

Schodek rozpočtu v září stoupl na 252,7 miliardy Kč, což byl nejhorší výsledek k tomuto měsíci

Schodek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 252,7 miliardy korun ze srpnových 230,3 miliardy korun. Loni ke...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní
PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní
13:21

PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní

Americká společnost PepsiCo ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk o devět procent na 2,29 miliardy USD. Firma také...
PepsiCo Americké akcie Výsledková sezóna
Google zaplatí mediálním firmám za využívání obsahu miliardu dolarů
12:59

Google zaplatí mediálním firmám za využívání obsahu miliardu dolarů

Americká společnost Google v příštích třech letech zaplatí miliardu dolarů mediálním firmám za to, že bude moci...
Alphabet (Google) Americké akcie Média
Služba Outlook od Microsoftu má po celém světě výpadky
12:52

Služba Outlook od Microsoftu má po celém světě výpadky

E-mailová služba Outlook od softwarové společnosti Microsoft se po celém světě potýká s výpadky, mnoho uživatelů se...
Microsoft Americké akcie Informační technologie
Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů
Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů
12:31

Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů

Švédskému prodejci oděvů Hennes & Mauritz ve třetím čtvrtletí klesl meziročně zisk před zdaněním o více než polovinu...
Evropské akcie Móda a design Výsledková sezóna
České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 %…
České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 %…
12:17

České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 % hodnoty, index sráží níže zejména velká váha bankovních titulů

České akcie za tři čtvrtletí klesly podle indexu PX téměř o 23 %. Byly tak ve světě jedny z nejhorších, shodli se...
Akcie ČR Index PX Světové akcie
Aktivita v průmyslu v zemích eurozóny v září vzrostla nejrychleji za…
11:52

Aktivita v průmyslu v zemích eurozóny v září vzrostla nejrychleji za dva roky

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v září rostla nejrychleji za více než dva roky. Podpořilo ji zejména...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Hospodářská komora: Opatření proti koronaviru jsou pro firmy největší…
11:48

Hospodářská komora: Opatření proti koronaviru jsou pro firmy největší překážkou

Pro rok 2021 je největším rizikem pro české podnikatele zavádění dalších mimořádných opatření vlády v souvislosti s...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Tokijská burza ve čtvrtek kvůli technickým problémům neobchodovala
11:46

Tokijská burza ve čtvrtek kvůli technickým problémům neobchodovala

Tokijská akciová burza kvůli technickým problémům celou seanci neobchodovala. Jde o nejhorší výpadek v její historii....
Japonské akcie Asijské akcie Trhy
Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu podle očekávání vzrostla na 8…
Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu podle očekávání vzrostla na 8…
11:00

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu podle očekávání vzrostla na 8,1 %

Analytici čekali, že míra nezaměstnanosti v srpnu v zemích platících eurem vzroste na na 8,1 % z červencových 7,9 %....
Eurozóna Evropská ekonomika Nezaměstnanost
Výrobní ceny v eurozóně v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,1 %,…
11:00

Výrobní ceny v eurozóně v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,1 %, meziročně klesly o 2,5 %

Analytici čekali meziměsíční růst výrobních cen o 0,1 % po červencových +0,7 % (revidováno z +0,6 %) a meziroční...
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
ČEZ se do aukce kmitočtů pro sítě 5G nakonec nepřihlásil
10:51

ČEZ se do aukce kmitočtů pro sítě 5G nakonec nepřihlásil

Energetická skupina ČEZ nepodala přihlášku do aukce kmitočtů pro rychlou mobilní síť 5G. Účast polostátní firma...
ČEZ Akcie ČR Telekomunikace
EY: Kvůli brexitu se z Británie přesunulo 7 500 pracovních míst ve…
10:19

EY: Kvůli brexitu se z Británie přesunulo 7 500 pracovních míst ve finančnictví

Z Británie se do Evropské unie před brexitem přesunulo více než 7 500 pracovních míst ve finančnictví a aktiva v...
Spojené království Evropská ekonomika Evropské banky
EBRD čeká výraznější ekonomický pokles v zemích, kde působí
10:08

EBRD čeká výraznější ekonomický pokles v zemích, kde působí

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) očekává v letošním roce hlubší ekonomický propad v zemích, kde působí, a v...
Světová ekonomika Emerging Markets Koronavirus
Česká zbrojovka Group: Ve čtvrtek končí úpis a bude oznámena cena, za…
10:00

Česká zbrojovka Group: Ve čtvrtek končí úpis a bude oznámena cena, za kterou se budou cenné papíry v pátek poprvé obchodovat na pražské burze

Ve čtvrtek 1. října končí úpis akcií společnosti Česká zbrojovka Group (CZG), který probíhal od 22. září. Po skončení...
Akcie ČR Česká zbrojovka Group Primární úpis akcií (IPO)
Podmínky v českém průmyslu byly v září podle indexu nákupních…
09:59

Podmínky v českém průmyslu byly v září podle indexu nákupních manažerů nejlepší od listopadu 2018

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se začaly zlepšovat. Index nákupních manažerů stoupl v září na 50,7 bodu ze...
Česká republika Česká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)