Co musíte ráno vědět (11. června)
|

Co musíte ráno vědět (11. června)

Jak se v uplynulém týdnu vedlo světovým akciím, jak (ne)dopadl summit G7 a jaké ponaučení přinesl třeba ohledně práce s reportážní fotografií? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy uzavřely úspěšný týden pátečním růstem, dařilo se i dolaru

Americké akcie zakončily páteční rozkolísanou obchodní seanci růstem a zisky si připsaly i za celý týden. Investoři nakonec ignorovali obavy z globálního obchodního napětí. Objem obchodování však byl relativně nízký, trhy se připravují na zasedání měnových výborů centrálních bank USA a eurozóny v příštím týdnu. Index Dow v pátek stoupl o 0,30 % na 25 316,53 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,31 % na 2 779,03 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,14 % na 7 645,51 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,33 % na 12,18 bodu (před týdnem 13,46 bodu) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 2,95 % (před týdnem 2,90 %). Za celý týden si Dow připsal 2,76 %, Nasdaq Composite 1,21 % a širší S&P 500 posílil o 1,62 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie posilují, index S&P 500 prorazil rezistenci
Obchodníci na americké burze zahodili starosti s mezinárodním obchodem za hlavu a posunuli hlavní indexy výše.
(Ne)velký problém Uberu
Podle dubnové studie americké centrální banky pro asi 75 % všech Američanů, kteří pracují na částečné úvazky, přivydělávají si na krátkodobé smlouvy a tak dále, činí jejich výdělek z těchto aktivit do 10 % jejich rodinných příjmů.

2. Evropské burzy v pátek uzavřely v mínusu, za celý týden se na směru neshodly

Evropské akciové trhy v pátek klesly, když se pozornost investorů soustředila na začínající summit G7, který hned zkraje přinesl ostrou výměnu názorů mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a dalšími účastníky ohledně amerických cel na dovoz oceli a hliníku. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,21 % na 385,12 bodu, za celý týden pak ztratil 0,25 %. Britský FTSE 100 klesl o 0,3 % na 7 681,7 bodu (týden: +0,03 %), francouzský CAC 40 vzrostl o 0,03 % na 5 450,22 bodu (týden: -0,31 %) a německý DAX odevzdal 0,35 % na 12 766,55 bodu (týden: +0,68 %).

Machismus finančního světa a ekonomická krátkozrakost
Zapomeňte na všechny ty vznešené řeči a sliby týkající se naší planety, rovnosti nebo vašich vnoučat. Hlavním mottem pro další roky je udržitelnost, napsal již v březnu 2017 pro Světové ekonomické fórum, který šéfuje oddělení udržitelných financí v Nordea Bank. Jeho slova neztrácejí na aktuálnosti.
Technická analýza: Aktuální klíčové hodnoty EUR/USD
V jaké kondici se aktuálně nachází nejobchodovanější měnový pár na světě? A jaké jsou zajímavé obchodní úrovně?

3. Pražská burza v pátek mírně klesla, za celý týden oslabila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, index PX přišel o 0,09 % na 1 077,37 bodu. Do mínusu burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank (-0,73 %), dařilo se naopak Monetě Money Bank (+0,52 %) a Komerční bance (+0,44 %). Objem obchodů byl s 371 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry ČEZ (+0,36 %). S výsledkem obchodování budou spokojeni také akcionáři CME (+0,84 %) nebo Avastu (+0,78 %), v negativním pásmu uzavřely Kofola ČeskoSlovensko (-1,81 %), Pegas Nonwovens (-0,22 %), Stock Spirits (-0,28 %), VIG (-1,35 %), Philip Morris ČR (-0,13 %) a O2 Czech Republic (-0,76 %). Za celý týden pražská burza klesla o 0,4 %. Nejvíce potěšily investory akcie společnosti Kofola ČeskoSlovensko (+2,98 %), největším propadákem byly akcie Stock Spirits (-3,16 %).

Akcie Avastu budou v polovině měsíce zařazeny do indexu PX
Akcie vývojáře antivirového softwaru Avast, s nimiž se obchoduje na trhu Free Market pražské burzy, budou 15. června po konci obchodování zařazeny do indexu PX. Jejich váha v benchmarku bude zhruba 6,3 %, záviset bude na vývoji cen jednotlivých titulů na pražské burze v příštích dnech.
Hospodářská komora: Mzdy v Česku letos vzrostou o 8,6 %, HDP o 4,2 %
Mzdy letos vzrostou o 8,6 % a s vyšší produktivitou práce vytlačí růst ekonomiky nad čtyři procenta. Slabší koruna podpoří export. Vyplývá to z aktuální prognózy, kterou Hospodářská komora ČR tvoří na základě modelu České spořitelny. Za letošní první čtvrtletí hrubá měsíční mzda v Česku meziročně vzrostla o 8,6 % na 30 265 korun.
Stavební spořitelny zaznamenaly větší zájem o smlouvy i úvěry
Stavební spořitelny poskytly od ledna do konce května úvěry za 29,5 miliardy korun, což je meziroční nárůst o zhruba pětinu. Zároveň spořitelny uzavřely 197 501 nových smluv. Jejich počet tak meziročně stoupl zhruba o čtvrtinu. Vyplývá to z informací od stavebních spořitelen, které má ČTK k dispozici.

4. Očekávané události

Investoři budou se startem pondělního obchodování svými sázkami reagovat na výsledky víkendového summitu G7, naservírovánu dostanou ale také solidní porci makrodat. V Japonsku vyjdou strojní objednávky, v Německu výrobní inflace, v Česku spotřebitelská inflace, v Británii a Itálii průmyslová produkce a ve Spojeném království navíc, stejně jako v Rusku, ještě obchodní bilance. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Summit G7 kvůli sporům o cla skončil fiaskem a osobními útoky

Dvoudenní summit ekonomicky nejvyspělejších zemí G7, který se od pátku konal v Kanadě ve velmi napjaté atmosféře kvůli americkým clům na dovoz oceli a hliníku, skončil navzdory snahám o uhlazení sporů fiaskem. Americký prezident Donald Trump, který schůzku opustil předčasně, totiž nakonec v noci na neděli SELČ stáhl svou podporu už tak velmi opatrně formulovaného závěrečného prohlášení. V příspěvcích na Twitteru se navíc nevybíravě vyjádřil na adresu kanadského premiéra Justina Trudeaua, který předtím na tiskové konferenci chování USA kritizoval.

Francie a Německo trvají na podpoře závěrů summitu G7
Francie a Německo nic nemění na podpoře závěrů pátečního a sobotního summitu nejvyspělejších ekonomik světa G7, i když americký prezident Donald Trump souhlas USA se závěrečným komuniké odvolal. S odkazem na vyjádření nejmenovaného činitele Elysejského paláce a mluvčího německé vlády to uvedla agentura Reuters. Spolupráce nemůže podle Paříže stát na emocích a na slovech vytržených z kontextu.
Merkelová: EU přijme protiopatření proti americkým clům
Evropská unie přijme protiopatření v reakci na americká cla na dovoz oceli a hliníku. Řekla to v neděli německá kancléřka Angela Merkelová, která zároveň vyjádřila politování nad náhlým odvoláním podpory amerického prezidenta Donalda Trumpa závěrečnému komuniké z víkendového summitu G7 v Kanadě.
Rusko se podle Putina rádo vrátí do někdejšího uskupení G8
Rusko si nezvolilo vystoupení z uskupení ekonomicky nejrozvinutějších zemí světa, které nyní tvoří skupinu G7, a je ochotno se vrátit. V Číně to v neděli řekl ruský prezident Vladimir Putin. V Kanadě v sobotu skončil summit G7 a americký prezident Donald Trump je toho názoru, že by se Rusko mělo do tohoto seskupení vrátit a měl by být obnoven formát G8.
G7 a Světová banka se rozhodly věnovat tři miliardy dolarů na vzdělání dívek
Členské země skupiny nejvyspělejších ekonomik světa G7 a Světová banka se na summitu v Kanadě rozhodly věnovat téměř tři miliardy dolarů na vzdělávání dívek. Peníze mají pomoci zejména dívkám v chudších zemích a ve státech, kde zuří válečné konflikty. Podle kanadské vlády jde o vůbec největší jednorázovou investici do této oblasti.

6. Šanghajská organizace pro spolupráci posílí boj proti terorismu

Členské státy Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) se na summitu v Číně vyslovily pro pěstování dlouhodobé sousedské spolupráce a společný postup v boji proti terorismu, separatismu a extremismu. Stojí to v dokumentu podepsaném na závěr dvoudenní vrcholné schůzky, která se konala ve městě Čching-tao. Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval členské státy, aby posilovaly vzájemnou důvěru.

Putin kritizoval USA za odstoupení od dohody s Íránem
Vladimir Putin v neděli kritizoval Spojené státy za odstoupení od dohody o íránském jaderném programu. Podle Putina je krok USA destabilizační. Ruský prezident to řekl na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) v čínském městě Čching-tao. Akce se jako pozorovatel účastní také íránský prezident Hasan Rúhání, jehož země členem SCO není.

7. Interfax: Těžba ropy v Rusku výrazně převyšuje deklarovaný limit

Rusko v prvním červnovém týdnu těžilo v průměru 11,1 milionu barelů ropy denně. S odkazem na své zdroje to uvedla agentura Interfax. Znamená to, že produkce je výrazně nad limitem, k němuž se Moskva přihlásila v rámci globální dohody s ostatními velkými producenty. V květnu těžba v Rusku činila 10,97 milionu barelů denně a již třetí měsíc se prakticky nezměnila.

8. ČNB asi v úterý oznámí zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték

Česká národní banka v úterý v rámci zveřejnění Zprávy o finanční stabilitě zřejmě zpřísní poskytování hypoték. Banky počítají podle informací ČTK s tím, že k omezení výše úvěru vzhledem k hodnotě nemovitosti by ČNB měla doplnit i omezení ohledně výše splátky a úvěru v poměru k příjmu žadatele. Konkrétní podoba opatření zatím ale není jasná.

9. Kdysi střídmá Čína propadá konzumerismu

"Neviditelní chudí" je nové trendy označení, které se šíří na čínském internetu. S nádechem ironie označuje mladé lidi, kteří vydělávají více než 10 000 jüanů měsíčně (asi 34 000 Kč), což je pro většinu Číňanů velmi slušný výdělek, ale zároveň jsou zvyklí ve velkém utrácet.

10. Švýcaři odmítli regulaci půjček i pořádání ZOH, omezí se hazard

Švýcaři v neděli v referendu odmítli návrh změny způsobu půjčování peněz komerčními bankami, který by radikálně přetvořil švýcarský bankovní systém. Podle odhadů, které zveřejnila veřejnoprávní stanice SRF, se výrazná většina hlasujících vyslovila proti přechodu na systém takzvaných suverénních peněz (Vollgeld). V něm by komerční banky směly klientům půjčovat peníze jen do výše rezerv, které drží u centrální banky. Většina občanů se naopak vyslovila pro vládní návrh uvalit na internetové sázkové hry licenční povinnost. Nadále je nebudou moci provozovat zahraniční společnosti. V jiném referendu místní obyvatelé odmítli kandidaturu města Sion na pořádání zimní olympiády.

11. Čínská Ant Financial získala od investorů 14 miliard dolarů

Provozovatel největší internetové platební platformy v Číně, společnost Ant Financial Services Group, získal od zahraničních a domácích investorů 14 miliard dolarů. Podle analytiků je to nejvyšší částka, jakou se soukromé firmě podařilo získat v rámci takzvaného fundraisingu, uvedla agentura Reuters. Investice podle zdrojů ohodnocuje celou skupinu na 150 miliard USD, což je více, než činí tržní kapitalizace americké investiční banky Goldman Sachs.

12. Papež se před šéfy velkých firem přimlouval za čistší energii

Papež František v sobotu na konferenci ve Vatikánu apeloval na zástupce velkých energetických a ropných společností, aby věnovali více úsilí přechodu na čistší zdroje energie. Informovala o tom agentura Reuters. Hlava katolické církve varovala, že globální změna klimatu představuje pro lidstvo výzvu "epochálních rozměrů" a že je potřeba jí čelit snižováním spotřeby fosilních paliv.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Fotografie lídrů G7 vyvolala poprask na sociálních sítích

Neobvyklá fotografie politiků z neformálního jednání během velmi napjatého summitu skupiny G7 v Kanadě, která zachycuje amerického prezidenta Donalda Trumpa proti přesile ostatních lídrů, vyvolala poprask na sociálních sítích. Snímek fotografa Jescoa Denzela zveřejnil na Twitteru mluvčí německé vlády a mnozí ho okamžitě označili za jedinečné shrnutí obtížného rokování, jež skončilo rozkolem. Na internetu se objevily snahy o interpretaci řeči těla jednotlivých aktérů, vtipné narážky, obhajoba Trumpa i upozornění na manipulativní moc některých fotografií.

Fotograf zachytil situaci v zákulisí mezi dvěma koly oficiálních rozhovorů, kdy se kolem Trumpa srotili ostatní politici, aby si vyjasnili postoje. Americký prezident jako jediný sedí a působí defenzivně, zatímco na něj ze silnější pozice tlačí jeho oponentka, německá kancléřka Angela Merkelová. Všichni vyjednávači vypadají poněkud rozladěně, vraští čela, mají svěšené koutky úst nebo ruce založené před tělem.

Mnozí přispěvatelé na Twitteru okamžitě vycítili potenciál fotografie a začali ji intenzivně komentovat. "O řeči těla na téhle fotce by se dala napsat celá diplomka," uvedl Liam O'Brien. "Tahle fotografie je umělecké dílo. Název: Řeč těla," komentoval kompozici Arnór Dan. "Podívejte se na řeč těla na téhle fotce. Trump se před Merkelovou doslova krčí," napsal Benjamin Rodriguez.

Mnoho dalších tvrdí, že americký prezident vypadá před Merkelovou jako neposlušný žák před přísnou učitelkou nebo jako dítě, které dostává od matky pořádně vynadáno.

Snímek ovšem vyvolal i debatu o moci správně zachyceného okamžiku a o využití fotografie v rámci vlastní interpretace událostí. Odborníci upozorňují, že mluvčí německé vlády fotografii zveřejnil proto, že lichotí kancléřce Merkelové a ukazuje ji v dobrém světle jako rozhodnou političku, která tlačí amerického prezidenta do kouta. Například Fabian Reinbold si ale dal práci a našel fotografie stejné situace z jiných úhlů. Z nich už vypadá poměr mezi přítomnými politiky docela jinak.

Kromě toho interpretaci o dominantní Merkelové a submisivním Trumpovi napomáhá i vhodně zvolený výřez. Mimo snímek se totiž ocitl kanadský premiér Justin Trudeau, který stojí za Trumpem. "Fotografie mohou být zavádějící," komentovala to Caroline Arbourová.

Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více
před 43 minutami

Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více

Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8,5 procenta....
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy
před hodinou

Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy

Podnikatelé, jejichž podnikání omezila nebo znemožnila vláda svými aktuálními opatřeními proti šíření covidu-19,...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou
17:11

O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou

Finanční správa upozornila, že o příspěvek, tzv. kompenzační bonus, v souvislosti s novými vládními opatřeními není...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %
17:04

Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %

Kvůli dalším restriktivním opatřením proti šíření koronaviru může být celkový propad české ekonomiky letos okolo 10...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Pražská burza dál ztrácí, oslabila většina hlavních emisí
Pražská burza dál ztrácí, oslabila většina hlavních emisí
16:50

Pražská burza dál ztrácí, oslabila většina hlavních emisí

Pražská burza ve středu dále ztrácela. Index PX klesl o 1,42 procenta na 857,71 bodu. Oslabily, nebo stagnovaly téměř...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup
15:59

PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup

Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings umožní svým klientům kupovat, prodávat a držet...
Bitcoin Kryptoměny
ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí
15:41

ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí

Společnost ČEZ chystá v teplárně Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku odstavení dvou uhelných kotlů a jejich...
ČEZ Energetika
Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v…
15:08

Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v Číně

Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 5,6 miliardy...
5G sítě Evropské akcie Výsledková sezóna
MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší
14:51

MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší

Ministerstvo financí ve středu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za osm miliard korun. Vyplývá to z údajů na...
Česká republika České státní dluhopisy
Inflace v Kanadě v září překvapila
14:40

Inflace v Kanadě v září překvapila

Spotřebitelské ceny v Kanadě v září meziročně vzrostly o 0,5 %. Po růstu o 0,1 % v srpnu analytici očekávali růst o 0...
Kanada Inflace
Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu opět nenaplnily očekávání
14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu opět nenaplnily očekávání

Kanadské maloobchodní tržby v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,4 % po růstu o 0,6 % v červenci, trh očekával růst o 1,1...
Kanada Maloobchod Tržby
Příspěvek OSVČ a odklady daní vláda rozšířila o další obory
13:31

Příspěvek OSVČ a odklady daní vláda rozšířila o další obory

Příspěvek osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně a odklady plateb...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky