Co musíte ráno vědět (11. května)
|

Co musíte ráno vědět (11. května)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jaká je v ČR inflace a nezaměstnanost a jaký zajímavý dům je na prodej v americkém Coloradu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek posílily, Apple se dostal na nové maximum

Americké akcie ve čtvrtek posílily. Údaje o dubnové inflaci v USA zmírnily obavy, že americká centrální banka přikročí k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb. Cena akcií technologického gigantu Apple vystoupila na nové rekordní maximum. Index Dow přidal 0,8 % na 24 739,53 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,94 % na 2 723,07 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,89 % na 7 404,97 bodu. Index volatility VIX se snížil o 1,42 % na 13,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o více než čtyři bazické body na 2,962 %. V plusu skončily všechny hlavní sektory, nejlepší výkon podaly odvětví zdravotní péče, sektor veřejných služeb a technologické odvětví.

Co Twitter dal: BANG, Apple, Čína a Ortpl
Mohou BANG zastínit FANG? Čeká cenu zlata další býčí trend? Jak se rozevírají příjmové nůžky mezi bohatými a chudými? Kolik firem by si Apple mohl koupit za peníze, které vydal na zpětné odkupy akcií? Jak Čína zlevňuje půjčky firmám? A jakou slovní zásobu mají fanoušci kapely Ortel?
Další růst sazeb může zabít akciového býka a americkou ekonomiku poslat do recese
Od lednového zakopnutí americké akcie nepředvedly nic zásadního, indexy se celkově vyvíjejí do strany. Výsledková sezóna za první čtvrtletí sice vyzněla příznivě, investoři ale zůstávají opatrní. Na vině jsou mimo jiné dluhopisy a americká centrální banka.

2. Evropské akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, německý index DAX se vrátil nad 13 000 bodů

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy putovaly ve čtvrtek oběma směry, když investoři reagovali především na rozhodnutí britské centrální banky neměnit měnovou politiku. Německý index DAX se vrátil nad 13 000 bodů. Celoevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,12 %, britský FTSE 100 si připsal 0,5 %, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,21 % a německý DAX uzavřel se ziskem 0,62 % na 13 022,87 bodu. Nad psychologicky důležitou úroveň 13 000 bodů se DAX dostal poprvé od začátku února. Index FTSE 100 se pak vyšplhal na nejvyšší úroveň za tři a půl měsíce.

Poptávka po zlatě byla v prvním čtvrtletí vlivem slabého zájmu investorů nejnižší od roku 2008
Poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí letošního roku klesla o 7 % na 973,5 tuny. To je nejnižší údaj za první čtvrtletí od roku 2008. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Světová rada pro zlato. Na vině byl slabý zájem o investiční kov.

3. Pražská burza ve čtvrtek přidala zhruba třetinu procenta, v hlavních rolích byly ČEZ a MONETA

Pražská burza ve čtvrtek potřetí v tomto týdnu obrátila směr a vydala se vzhůru, index PX přidal 0,31 % na 1 096,38 bodu. Po zveřejnění čtvrtletních výsledků zdražily akcie Monety Money Bank a energetické skupiny ČEZ. Polepšily si rovněž cenné papíry Erste Group Bank. Akcie elektrárenské skupiny ČEZ, která oznámila pokles čistého zisku i tržeb, posílily o 0,63 % na 557,50 Kč. Cenné papíry Monety, které stoupl čistý zisk, přidaly 0,4 % na 76,20 Kč.

KONTEXT: Čest práci, dokud je aneb Proč se v době rekordní zaměstnanosti (ne)bát o flek
Nezaměstnanost v USA spadla na osmnáctileté minimum, vyluxovaný trh práce hlásí i Česko a další rozvinuté a rozvíjející se trhy. Obavy z mas nezaměstnaných, které o práci připravila automatizace a roboty, se tak mohou na první pohled zdát akademické a abstraktní. Druhý pohled nicméně odhalí zásadní tektonické pohyby, které (z)mění trh práce. KONTEXT radí se na ně připravit, a to ideálně nyní, v době hojnosti.

4. Očekávané události

V pátek budou investoři v USA vyhodnocovat americké indexy dovozních a vývozních cen, index důvěry Michiganské univerzity a zprávu o situaci na kanadském trhu práce a večer se zaměří ještě na zprávu společnosti Baker Hughes o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Hospodářské výsledky v závěru týdne představí ocelářský gigant ArcelorMittal. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Meziroční inflace v ČR v dubnu stoupla na 1,9 %

Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu zrychlil na 1,9 % z březnových 1,7 %. Rostly především ceny alkoholu a tabáku. Naopak ceny meziročně klesly v telekomunikačních službách nebo u odívání a obuvi. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad.

6. Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla, uchazečů o práci je nejméně od srpna 1997

Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 3,2 % z březnových 3,5 %. Úřady práce registrovaly 242 798 uchazečů o místo, což bylo nejméně od srpna 1997. Loni bylo ve stejném měsíci bez místa 4,4 % lidí. V dubnu se meziměsíčně i meziročně zvýšil počet volných pracovních míst. Údaje ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR, analytici podobný vývoj očekávali.

7. ČEZ v prvním čtvrtletí vydělal bezmála 7,3 miliardy korun, meziročně byly výsledky horší i kvůli realizačním cenám elektřiny

Čistý zisk skupiny ČEZ v prvním čtvrtletí 2018 dosáhl 7,255 miliardy korun (meziročně -17 %) a provozní zisk před odpisy (EBITDA) 17,513 miliardy korun. Za poklesem stojí jednak loňský jednorázový výnos z dohody o narovnání se Sokolovskou uhelnou, jednak nižší ceny elektřiny a nižší výroba paroplynové elektrárny Počerady. Tržby společnosti klesly o 14 % na 45,4 miliardy korun.

8. MONETA Money Bank v prvním čtvrtletí vydělala 1,17 miliardy Kč, zisk podpořil prodeji části portfolia nesplácených úvěrů

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za letošní první čtvrtletí čistý zisk 1,17 miliardy Kč. Meziročně bance zisk vzrostl o 12,8 %. Výsledek pozitivně ovlivnil pokles opravných položek k poskytnutým úvěrům díky prodeji části portfolia nesplácených úvěrů.

9. CME: Prodej chorvatské televize Nova posvětil i antimonopolní úřad

Podle agenturních zpráv schválil prodej chorvatské televize Nova TV ze skupiny CME i tamní antimonopolní úřad. Již v březnu byl prodej schválen regulátorem pro elektronická média. Nova TV má být prodána společnosti Slovenia Broadband patřící do skupiny United Group.

10. CED Group chce prodat celý svůj podíl v Kofole

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko oznámila, že CED Group, společnost spravovaná skupinou Enterprise Investors, chce prodat celý svůj 21% podíl ve společnosti institucionálním investorům. Kofola také oznámila, že prodej by mohl proběhnout v příštích týdnech.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Hejduk prodává dům v Coloradu, s hokejovým hřištěm i rolbou

Olympijský vítěz z Nagana Milan Hejduk nabízí k prodeji svůj dům v Coloradu. Za 5,2 milionu USD si lze pořídit sídlo bývalého hokejového útočníka ve městě Parker, jehož součástí je mimo jiné i kryté hokejové hřiště.

Rodák z Ústí nad Labem Hejduk žije v Coloradu od roku 1998, kdy začal hrát za klub Avalanche. Po skončení aktivní dráhy v roce 2014 v tomto americkém státě zůstal. Slibně rozjetou kariéru mají i jeho čtrnáctiletá dvojčata Marek a David, která spolu s bývalým spoluhráčem a dalším českým reprezentantem Janem Hejdou trénuje Hejduk v celku Colorado Thunderbirds.

A právě i kvůli tréninku svých synů se vítěz Stanley Cupu z roku 2001 zbavuje domu, v němž lze mimo jiné najít šest koupelen, sedm krbů, tři prádelny či garáž pro pět aut. "Asi bychom to někdy nabídli k prodeji tak jako tak. Cesta do haly, kde v současnosti Thunderbirds trénují, není moc příjemná. Je to asi hodinu cesty, takže by bylo fajn být trochu blíž," uvedl Hejduk k prodeji luxusního sídla v listu Denver Post.

Případné zájemce ujistil, že součástí balíčku zůstane také rolba na úpravu ledu. Pokud by náhodou kupec neměl pro kluziště využití, dá se přestavět na tenisový kurt, hřiště na malý fotbal či garáž pro velká auta či autobusy.

Nyní 42letý Hejduk patří k legendám Avalanche, za které odehrál celkem 14 sezón. Letos v lednu vedení klubu slavnostně vyřadilo číslo 23, jež se už v tomto týmu na jeho počest nebude smět používat. V základní části NHL Hejduk nastoupil k 1 020 zápasům a s 805 body a 375 brankami je třetím nejproduktivnějším Čechem a třetím nejlepším českým kanonýrem v historii. V obou kategoriích jsou před ním jen Jaromír Jágr a Patrik Eliáš.

Unipetrol dokončil největší investici v českém chemickém průmyslu
před 12 minutami

Unipetrol dokončil největší investici v českém chemickém průmyslu

Unipetrol převzal ve svém areálu v Záluží u Litvínova na Mostecku od dodavatele druhou část nové polyetylenové...
Unipetrol Akcie ČR Petrochemie
MMF: Hospodářské vyhlídky nejsou tak špatné, jak se přepokládalo
před 23 minutami

MMF: Hospodářské vyhlídky nejsou tak špatné, jak se přepokládalo

Vyhlídky světové ekonomiky nejsou tak katastrofické, jak se před třemi měsíci předpokládalo. Zůstávají však obtížné v...
Světová ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
T-Mobile letos zprovoznil 40 000 optických přípojek
před 31 minutami

T-Mobile letos zprovoznil 40 000 optických přípojek

Operátor T-Mobile vybudoval za tři čtvrtletí 40 000 nových optických přípojek s rychlostí jeden Gbit/s. Do konce roku...
Telekomunikace Česká republika
Pražská burza opět změnila směr a vzrostla o 0,16 procenta
Pražská burza opět změnila směr a vzrostla o 0,16 procenta
před hodinou

Pražská burza opět změnila směr a vzrostla o 0,16 procenta

Pražská burza ve čtvrtek opět změnila směr a vzrostla. Index PX po kolísavém obchodování nakonec přidal 0,16 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČSA přeruší kvůli omezením další linky, poptávka se opět propadá
před hodinou

ČSA přeruší kvůli omezením další linky, poptávka se opět propadá

České aerolinie přeruší kvůli současné epidemické situaci s ní spojenými omezeními letecké linky do Košic a...
Doprava Koronavirus
Maďarská centrální banka překvapivě zvýšila depozitní sazbu
16:24

Maďarská centrální banka překvapivě zvýšila depozitní sazbu

Maďarská centrální banka ve čtvrtek překvapivě zvýšila svou týdenní depozitní sazbu o 0,15 procentního bodu na 0,75...
Maďarsko Úrokové sazby Centrální banky
USA: Prodeje nových domů v srpnu opět překvapily
16:00

USA: Prodeje nových domů v srpnu opět překvapily

Prodeje nových domů ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně vzrostly o 4,8 % na celoročně přepočítané tempo 1,011...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Bývalý šéf Volkswagenu Winterkorn půjde k soudu za podvod
14:47

Bývalý šéf Volkswagenu Winterkorn půjde k soudu za podvod

Soud v německém Braunschweigu dnes rozhodl o zahájení soudního řízení proti bývalému šéfovi koncernu Volkswagen...
Volkswagen Podvod
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA mírně vzrostl
14:30

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA mírně vzrostl

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 19. září nově 870 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti
Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti
13:18

Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti

Nový program na podporu pracovního trhu přímo navýší mzdy zaměstnanců, kteří kvůli zhoršeným podmínkám na trhu musí...
Spojené království Pracovní trh
ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla…
11:43

ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla evropským bankám 174,5 miliardy EUR

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek poskytla komerčním bankám další peníze z programu levných dlouhodobých...
ECB Půjčky
Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok
11:14

Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok

Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal společnosti ČEZ povolení k dalšímu provozu prvního bloku jaderné elektrárny...
ČEZ Jaderná energetika
Asijské akcie ve čtvrtek skončily v mínusu, nejvíce ztrácela Jižní…
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek skončily v mínusu, nejvíce ztrácela Jižní Korea

Akcie v Asii a Tichomoří ve čtvrtek poměrně výrazně ztrácely. S výjimkou Austrálie si všechny hlavní indexy připsaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Majitel TikToku požádal Peking o o licenci na vývoz technologií
10:13

Majitel TikToku požádal Peking o o licenci na vývoz technologií

Čínská společnost ByteDance, která vlastní aplikaci TikTok, požádala v Číně o licenci na vývoz technologií. Snaží se...
Čína Technologie Sociální sítě
Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě
10:00

Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě

Podnikatelská nálada v Německu se v září zlepšila, ale její růst nenaplnil očekávání. Její index, který sestavuje...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Růst důvěry v českou ekonomiku v září zrychlil
09:43

Růst důvěry v českou ekonomiku v září zrychlil

Důvěra v českou ekonomiku v září vzrostla o 3,9 bodu na 90,9 bodu. Růst důvěry tak zrychlil proti srpnu, kdy se...
Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra