US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (12. ledna)

Mercedes-Benz Hyperscreen
Zdroj: mercedes-benz.com

Jak světové trhy zahájily nový týden, kdo všechno kromě sociálních sítí reaguje na události v americkém Kongresu a čím ohromuje Daimler ve svých nových autech? I to musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
12. 1. 2021 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, dolar naopak posílil

Akcie ve Spojených státech zahájily týden poklesem. Investoři se po růstu cen akcií na nové rekordy v uplynulém týdnu a před začátkem období zveřejňování výsledků hospodaření rozhodli vybírat zisky. Trhy také s nervozitou sledují vývoj událostí ve Washingtonu. Index Dow klesl o 0,29 % na 31 008,69 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,66 % na 3 799,61 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 1,25 % na 13 036,43 bodu. Index volatility VIX stoupl o 11,69 % na 24,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o další čtyři bazické body na 1,148 %. Ceny ropy klesly o necelé procento, mírně oslabilo zlato a stříbro zlevnilo v dolarech o bezmála dvě procenta. Po prudkém posílení v předchozích týdnech výrazně ztrácely nejsledovanější kryptoměny (bitcoin -9 %, ethereum -17 %).

O (ne)jasné správné ceně aktiva

Expertní tržní výhled: Na Wall Street začíná výsledková sezóna, zajímavou příležitost mohou nabídnout západoevropské akcie

2. Evropské akcie začaly týden poklesem 

Akcie na západoevropských trzích v pondělí ztrácely. Investoři začaly více sledovat rychlý růst počtu nakažených nemocí covid-19, který se i přes očkování zatím nedaří zastavit. Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 0,67 % na 408,41 bodu, německý DAX odepsal 0,80 % na 13 936,66 bodu, britský FTSE 100 klesl o 1,09 % na 6 798,48 bodu a francouzský CAC se snížil o 0,78 % na 5 662,43 bodu. 

Světové akcie a zisky firem: Tak rozevřené nůžky nepamatujeme přes dvacet let

Technický pohled: Začátek roku byl (a bude) pro zlato a stříbro pořádně divoký

3. Pražské burze se v pondělí nedařilo, index PX klesl o 0,35 % 

Pražská burza zahájila týden poklesem. Index PX oslabil o 0,35 % na 1 071,71 bodu. Dolů ho táhly především akcie Avastu a Komerční banky. Výraznějšímu poklesu indexu bránil hlavně ČEZ.

Anketa: Co by (ne)mělo chybět ve vítězném portfoliu na rok 2021

4. Očekávané události

Z makrodat v úterý zaujmou maloobchodní tržby v Itálii nebo inflace v Rusku, v USA to budou data z pracovního trhu (Job Openings and Labor Turnover Survey). Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. ledna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Studie: Německo přestává být atraktivní pro rodinné firmy

Německo přestává být atraktivní pro rodinné firmy. Na vině jsou především vysoké podnikové daně a náklady na práci. Porovnáním situace ve 21 průmyslových zemích to ukázala studie mannheimského institutu pro výzkum hospodářství ZEW, z níž cituje agentura DPA. Lépe si v posledních letech vedou jiné země, včetně například České republiky, které daně snížily.

6. Výrobce obuvi Dr. Martens plánuje vstup na burzu v Londýně

Britský výrobce kultovní obuvi Dr. Martens plánuje vstup na londýnskou akciovou burzu. Podíl ve firmě chce podle agentury Bloomberg prodat její majitel, společnost Permira Holdings, a využít tak růstu akciových trhů z poslední doby.

7. Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se díky očkování zvýšila

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v lednu vyšplhala na nejvyšší úroveň za téměř rok, a to kvůli optimismu ohledně očkování proti covidu-19. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které v pondělí zveřejnila společnost Sentix. Její index důvěry na leden se zvýšil na +1,3 z prosincových -2,7 bodu.

8. Reuters: Čína chce po firmách data o spotřebitelských půjčkách

Čína tlačí na velké technologické firmy, aby sdílely údaje o spotřebitelských půjčkách, a to se zdůvodněním, že to je prevence proti přílišnému zadlužování a podvodům. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom v pondělí informovala agentura Reuters. Podle ní by plán, pokud bude uveden do praxe, znamenal konec dosavadní čínské politiky nevměšování se do tohoto sektoru.

9. Na události v Kongresu reagují kromě platforem i banky a další

Po tvrdých opatřeních Facebooku nebo Twitteru přijímá také řada dalších firem opatření reagující na středeční události v americkém Kongresu. Řada velkých bank pozastavuje či přehodnocuje posílání příspěvků politickým skupinám, informuje deník The New York Times. Jiné společnosti v této souvislosti cílí přímo na zákonodárce, kteří se stavěli proti potvrzení výsledku prezidentské volby, nebo ukončují spolupráci s kampaní končícího prezidenta Donalda Trumpa.

10. Platforma pro kryptoměny Bakkt vstoupí na burzu fúzí s VPC

Platforma pro kryptoměny Bakkt, která patří burzovní společnosti Intercontinental Exchange (ICE), se dohodla na fúzi s firmou specializovanou na akvizice VPC Impact Acquisition Holdings, díky které se stane veřejně obchodovanou společností. Hodnota Bakkt by po dokončení fúze měla činit 2,1 miliardy USD, uvedl list The Wall Street Journal. Dohoda podpoří plán Bakkt spustit aplikaci pro obchodování s digitálními měnami a pro placení s nimi.

Byron Wien: 10 možných překvapení roku 2021 na trzích, v ekonomice a politice

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Daimler představil displej Hyperscreen přes celou palubní desku

Německý automobilový koncern Daimler představil nový displej Hyperscreen, který pokryje téměř celou palubní desku luxusních vozů Mercedes-Benz. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž se německá automobilka snaží v tomto ohledu překonat společnost Tesla. Velké dotykové panely, které v jejích elektromobilech spojují informace a zábavu, jsou jedním z atributů úspěchu tohoto amerického výrobce vozů poháněných elektřinou.

Šéf Daimleru Ola Källenius během prezentace uvedl, že jako první bude obrazovkou o 56 palcích (142 centimetrů) osazen plně elektrický sedan Mercedes-Benz EQS. Tento vůz s dojezdem až 700 kilometrů má automobilka představit letos. Vozy Tesla mají obrazovku s úhlopříčkou 17 palců (43 centimetrů).

Obrazovka Daimleru obsahuje klasické funkce, jako je tachometr, přehrávání hudby a navigace, a vedle toho umožňuje pasažérům ovládat některé funkce vozu. Na některých trzích nabízí osazenstvu vozu i možnost sledovat televizi, aniž by tím rušili řidiče.

Trhu s elektromobily dominuje Tesla a tradiční automobilky, mezi něž se řadí i Daimler, se snaží získat svůj podíl na trhu. Snahu překonat Teslu umocňují přísnější emisní normy v Evropské unii a Číně a rozhodnutí rostoucího počtu zemí zakázat prodej nových automobilů poháněných fosilními palivy, v některých případech už v roce 2030.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie