Co musíte ráno vědět (13. března)
|

Co musíte ráno vědět (13. března)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v USA, jakou hodnotu má podle investorů zprostředkovatel ubytování Airbnb a jakým směrem se v Indii ubírá boj proti skvrnám od kari? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek po příznivých datech z trhu práce mírně posílily. Za celý týden ale indexy skončily pod nulou

Americké akcie v pátek mírně zpevnily. Příznivá zpráva o únorové tvorbě nových pracovních míst signalizovala, že se ekonomika Spojených států nachází v dobrém stavu. Za celý týden ale hlavní indexy skončily v červených číslech. Index Dow v pátek stoupl o 0,21 % na 20 902,98 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,33 % na 2 372,60 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,39 % na 5 861,73 bodu. Index volatility VIX v pátek klesl o 5,2 % na 11,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 2,574 %. Vzhůru v závěru týdne zamířily akcie průmyslových a technologických firem, nedařilo se naopak finančnímu odvětví, energetickému sektoru a realitnímu odvětví. Za celý týden Dow klesl o 0,49 %, S&P 500 se snížil o 0,44 % a Nasdaq Composite ztratil 0,15 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Konsolidace možná, korekce v nedohlednu

10 akcií z Nasdaqu, které mají před sebou růžovou budoucnost

2. Evropské akcie v pátek mírně zpevnily, za celý týden však zhruba o půl procenta klesly

Evropské akciové trhy v závěru týdne uzavřely převážně v zelených číslech. Investoři vyhodnocovali zejména zprávu o americké nezaměstnanosti a připravovali se na pravděpodobné zvýšení úrokových sazeb americkým Fedem. Regionální index STOXX Europe 600 sice odpoledne odevzdal většinu zisků z úvodu seance, obchodování ale zakončil 0,09 % v plusu na 373,23 bodu (za celý týden -0,53 %). Nahoru jej táhly zejména akcie těžařských firem, které povzbudila stabilizace cen ropy. Britský FTSE 100 vzrostl o 0,38 % na 7 343,08 bodu (za celý týden -0,3 %), francouzský CAC 40 si polepšil o 0,24 % na 4 993,32 bodu (za celý týden -0,04 %) a německý index DAX odevzdal 0,13 % na 11 963,18 bodu (za celý týden -0,53 %).

Kdy si ECB vyloví rybník?

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

3. Pražská burza v pátek mírně klesla, za celý týden ztratila podle indexu PX 0,2 %

Pražská burza v pátek nenavázala na dvě předchozí plusové seance, index PX klesl o 0,17 % na 972,31 bodu. Dolů jej táhly akcie skupiny ČEZ, dařilo se naopak Erste Group Bank. Objem obchodů byl se 766 miliony korun nadprůměrný. Nejobchodovanější byly v závěru týdne akcie Monety Money Bank, které zlevnily o 0,59 % na 84,10 Kč. Další finanční tituly uzavřely smíšeně. Komerční banka odepsala 0,18 % na 921,90 Kč a pojišťovna VIG zlevnila o 1,29 % na 627,20 Kč, zatímco Erste Group Bank navázala na předcházející ziskové seance a zpevnila o 1,41 % na 817,90 Kč. Podle analytika České spořitelny Jana Šumbery akcie Erste těží z pozitivního sentimentu, který má své kořeny v solidních kvartálních hospodářských číslech společnosti. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze klesly podle indexu PX o 0,2 %. Nejvíce klesající akcií týdne byla Komerční banka, která ztratila 3,4 %, naopak nejvíce rostoucí akcií byla Erste Group, která přidala 5,3 %.

Komerční banka doporučuje po obratu v hospodaření CME kupovat akcie majitele Novy

Líný start kapitálové unie jako (zatím malý) problém pro české firmy

4. Očekávané události

V noci na pondělí na trh Japonsko pošle údaje o objednávkách strojních zařízení, Itálie dopoledne přidá data o průmyslové výrobě a mzdové inflaci a německá centrální banka zveřejní pravidelnou měsíční zprávu o vývoji a stavu ekonomiky. Odpoledne v USA vyjde index podmínek na trhu práce. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká ekonomika v únoru vytvořila 235 tisíc pracovních míst, růst mezd mírně zrychlil

Americká ekonomika v únoru mimo zemědělství vytvořila zhruba 235 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 190 tisíc míst po přibližně 238 tisících v lednu (revidováno z 227 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla podle očekávání z 4,8 % na 4,7 %. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce. Míra meziročního růstu mezd stoupla na 2,8 %. Příznivá data podporují očekávání, že by Fed měl již příští týden zvýšit úrokové sazby.

6. Americký regulátor zamítl žádost o uvedení prvního bitcoinového fondu na burzu, kurz kryptoměny zamířil dolů

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) v pátek zamítla žádost o uvedení prvního fondu založeného na kybernetické měně bitcoin na burzu ve Spojených státech. Hodnota jednoho bitcoinu se bezprostředně po tomto rozhodnutí propadla o zhruba 18 % a dostala se až pod hranici 1 000 dolarů. Následně se však nad tuto důležitou psychologickou úroveň vrátila.

7. iDNES: Novým ministrem průmyslu má být poslanec Milan Urban

Ministrem průmyslu by se měl podle serveru iDNES.cz stát poslanec ČSSD Milan Urban, který už resort před lety řídil. Server to uvedl s odvoláním na tři nejmenované zdroje. Na konci února premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka navrhl odvolat dosavadního ministra Jana Mládka a ministerstvo zatím vede sám. Už dříve řekl, že nového člena kabinetu vybere po sjezdu ČSSD. Ten skončil v sobotu.

8. Volkswagen v USA oficiálně přiznal vinu v emisním skandálu

Německý automobilový koncern Volkswagen v pátek ve Spojených státech oficiálně přiznal vinu ve skandálu kolem falšování testů emisí. Firma se na přiznání viny v lednu dohodla s americkou vládou. V rámci dohody o urovnání skandálu musí rovněž firma zaplatit 4,3 miliardy dolarů a provést rozsáhlé reformy.

9. Airbnb získala miliardu dolarů, její hodnota je 31 miliard USD

Internetový zprostředkovatel turistických pronájmů Airbnb získal v nejnovějším kole financování od investorů jednu miliardu dolarů. Firmu poslední kolo financování ocenilo na 31 miliard dolarů. Plyne to podle BBC z údajů, které sanfranciská firma zveřejnila v materiálech zaslaných americké Komisi pro cenné papíry a burzy.

10. Island ukončí kapitálové restrikce zavedené za krize v roce 2008

Islandská vláda příští týden zruší veškerá zbývající omezení pohybu kapitálu, která zavedla v reakci na finanční krizi v roce 2008. Oznámilo to v neděli islandské ministerstvo financí. Vláda se podle něj domnívá, že oživení islandské ekonomiky již dosahuje úrovně, která zrušení restrikcí umožňuje.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Na indický trh míří pračka s programem na skvrny od kari

Na indický trh dorazila speciálně upravená pračka, která má prací program na odstranění skvrn od kari. Podle zpravodajského serveru BBC News je tvůrcem pračky společnost Panasonic, která se rozhodla vytvořit tento prací program po stížnostech zákazníků potýkajících se s problémy při odstraňování stop po populárním indickém jídle.

Vývoj trval dva roky, během nich experti nejen testovali kombinace teploty vody a jejího proudění, ale rovněž zjišťovali, co konkrétně se dává do běžného indického kari. A když už firma upravovala pračku na míru indického trhu, přidala i pět dalších speciálních programů - včetně jednoho, který odstraňuje skvrny od oleje na vlasy.

Jen zhruba deset procent indických domácností má pračku; většina obyvatel více než miliardové země dál pere prádlo ručně. Panasonic doufá, že úprava praček na míru mu pomůže konkurovat jihokorejským značkám, které v současnosti indickému trhu dominují.

včera v 17:42

3. listopad jako nejdůležitější den letošního roku: Do jakého světa se probudíme po prezidentských volbách v USA?

Myslím si, že Donald Trump navzdory dosavadním předvolebním průzkumům nakonec křeslo v Bílém domě uhájí. A pro trhy...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Volby
20. 10. 2020 14:51

Tenconi (ADA Economics): Inflace není, co bývala. V měnícím se světě (i) s tím musíme počítat

Jednou z nejvýznamnějších průmyslových strategií posledních let bylo omezení životnosti výrobků. Jde přitom o jistou...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Inflace
20. 10. 2020 12:37

Expert: Česká zemědělská půda je stále atraktivní ve srovnání s Rakouskem nebo Německem, obrovský potenciál teď ale vidím na Slovensku

Zemědělská půda na Slovensku slibuje v současnosti podobně atraktivní zhodnocení, jaké jsme zaznamenali v uplynulých...
Investiční alternativy Zemědělství Pozemky a půda
19. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Bankovky jako investice

Co je fascinujícího na sběru bankovek? A jak velké zhodnocení nabízejí? Investorský magazín nabízí úvodní lekci z...
Investorský magazín Rozhovor Investiční alternativy
15. 10. 2020 12:10

Výnosy a riziko na trhu s dluhopisy: Diverzifikace je základ, ve firemním sektoru budou (stále) padat hlavy

Velká část státních dluhopisů nabízí v současností záporný reálný výnos, mnohdy dokonce i ten nominální. Čeští drobní...
České státní dluhopisy Státní dluhopisy Firemní dluhopisy
13. 10. 2020 06:46

Horská (Raiffeisenbank): V horizontu pěti let změnu politiky centrálních bank nečekám, změna jejich role v globální ekonomice ale probíhá naplno

Centrální banky přehlížejí rychlý růst cen aktiv a sveřepě se věnují inflaci na úrovni klasického spotřebitelského...
Centrální banky Fed ECB
12. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Ruské akcie a trendy v obchodování drobných českých investorů

Investorský magazín tentokrát hledá zajímavé investiční příležitosti v největší zemi na světě. Ruské akcie, a nejen...
Rusko Emerging Markets Investiční strategie
12. 10. 2020 09:45

Jiří Staník (Helgi Library): Pilulka svůj růst nezakládá na lékárenském byznysu, ale na e-commerce. Třešničkou na dortu může být deregulace prodeje léků na předpis

Ocenění společnosti Pilulka je vzhledem k jejím růstovým plánům a dosavadní neziskovosti samozřejmě složité, firma má...
Akcie ČR Pražská burza Pilulka
11. 10. 2020 18:30

Pilulka.cz jde na burzu. Projděte si webinář s vedením společnosti a analytikem

26. října 2020 by se mělo na trhu START pražské burzy poprvé obchodovat s akciemi společnosti Pilulka.cz. Proč mohou...
Pilulka Akcie ČR Farmacie
10. 10. 2020 06:31

Petr a Martin Kasovi (Pilulka.cz): Cílem je spokojený zákazník, ne maximální možný zisk. Podnikání musí mít hlubší smysl

Petr a Martin Kasovi míří s Pilulkou.cz na pražskou burzu. V burzovní vinárně si povídali se šéfredaktorem...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
8. 10. 2020 12:15

Prandstetter (eFrank.cz): Český akciový trh není pro ty, kdo chtějí chránit své bohatství. Bankovní tituly budou nadále pod tlakem nízkých sazeb

Z hlediska dividend je pražská burza nepochybně zajímavá, dlouhodobě je ale výkonnost samotných akcií na trhu v Rybné...
Akcie ČR Pražská burza Banky
6. 10. 2020 06:52

Filip Kejla (WOOD & Company): Pilulka je mimořádně atraktivní investice, hospodaření i valuace slibují růst

Filip Kejla není na trhu žádným nováčkem. Společnost Pilulka.cz, která se chystá na trh START pražské burzy, je podle...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
5. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Česká zbrojovka Group na pražské burze a jak je (ne)bezpečný dark web

Vlna IPO na parketu pražské burzy pokračuje. Hlavní trh na začátku října obohatil tradiční český výrobce ručních...
Investorský magazín Rozhovor Česká zbrojovka Group
5. 10. 2020 09:54

Druhá vlna pandemie covidu-19: Je oživení ekonomiky v roce 2021 ohroženo?

Jaké jsou scénáře vývoje (nejen) české ekonomiky ve světle probíhající druhé vlny pandemie koronaviru? V rámci...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
2. 10. 2020 11:52

Valuace technologických akcií pohledem insidera: Tesla není Amazon aneb Kde hledat hodnotu na přehřátém trhu

Ocenění akcií velkých technologických akcií je přehnané, v některých segmentech jsou ale očekávání přece jen...
Informační technologie Technologie Tesla
1. 10. 2020 17:53

Další globální otřes na vzdáleném horizontu: Rozpadnou se USA?

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Mezi ně se může...
Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika Bitcoin
28. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Aktivní vs. pasivní investování

Pasivně, nebo aktivně spravovaný podílový fond? Investorský magazín probírá přednosti a nedostatky obou strategií....
Investiční strategie Podílové fondy ETF
24. 9. 2020 09:58

Chaos jako nový normál: Nechutná nerovnost ve společnosti může vyvolávat další šoky

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Ty může mimo jiné...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
22. 9. 2020 17:54

Jan Bureš: ČNB nemá nyní důvod měnit politiku, silnější koruna by mohla vést k verbálním intervencím

Česká národní banka nemá kam spěchat, jádrová inflace v Česku je vysoká. Ačkoli se čeká, že převáží dezinflační...
Česká koruna Maďarský forint Polský zlotý
21. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: 200. díl jako all-star game na pražské střeše

Protože je v době koronavirové nejlepší natáčet někde na vzduchu, a navíc v polovině září bylo krásné počasí,...
Investorský magazín Rozhovor Světová ekonomika