Co musíte ráno vědět (14. ledna)

Jak se ve v pátek dařilo burzám v Evropě a za oceánem, kdo by se mohl stát novým šéfem Světové banky a jak rychle by mohl proběhnout rozvod Jeffa Bezose? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek přerušily sérii pěti růstů a nepatrně klesly, za celý týden hlavní indexy přidaly přes dvě procenta
Americké akcie v pátek po předchozích pěti nárůstech za sebou nepatrně oslabily. Energetické společnosti se dostaly pod tlak kvůli poklesu cen ropy, největší americká automobilka General Motors však těžila z optimistického výhledu pro letošní rok. Index Dow v pátek klesl o 0,02 % na 23 995,95 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,01 % na 2 596,26 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,21 % na 6 971,48 bodu. Index volatility VIX se v závěru týdne sesunul o 6,72 % na 18,19 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba čtyři bazické body na 2,70 %. Za celý týden všechny tři indexy stouply. Dow si připsal 2,4 %, S&P 500 stoupl zhruba o 2,5 % a Nasdaq Composite se zvýšil téměř o 3,5 %.
2. Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden si připsaly zhruba 1,7 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování smíšeně, když investoři vyhodnocovali zprávy týkající se obchodního vztahu mezi Spojenými státy a Čínou, které přinesl minulý týden. Trhy zároveň znervózňovalo blížící se britské hlasování o brexitu, které by se mělo uskutečnit v úterý 15. ledna. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,09 % na 349,2 bodu, za celý týden pak získal 1,69 %. Britský FTSE 100 přišel o 0,36 % na 6 918,18 bodu (týden: +1,18 %), francouzský CAC 40 odevzdal 0,51 % na 4 781,34 bodu (týden: +0,93 %) a německý DAX se snížil o 0,31 % na 10 887,46 bodu (týden: +1,11 %).
3. Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však zpevnila o 0,7 %
Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, index PX odevzdal 0,42 % na 1 011,44 bodu. Dolů burzu stáhly zejména cenné papíry Erste Group Bank a Komerční banky, dařilo se naopak likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl s 409 miliony korun podprůměrný. Za celý uplynulý týden index PX vzrostl o 0,7 %.
4. Očekávané události
V noci na pondělí na trh Čína pošle zprávu o mezinárodním obchodu. Dopoledne Česko zveřejní výsledek běžného účtu a eurozóna přidá data o průmyslové výrobě. Hospodářské výsledky v úvodu týdne zveřejní na Wall Street finanční obr Citigroup. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Hledá se nový šéf Světové banky, může to prý být i Ivanka Trumpová
Bílý dům údajně při výběru nového šéfa Světové banky zvažuje i jméno dcery amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanky. Napsal to s odvoláním na nejmenovaný zdroj list The Financial Times, podle nějž jsou ve skupině možných kandidátů rovněž náměstek amerického ministra financí David Malpass či bývalá velvyslankyně Spojených států při OSN Nikki Haleyová. Dosavadní šéf banky Jim Yong Kim tento týden překvapivě oznámil, že z funkce předčasně odejde.
6. Rozpočtová nouze americké vlády se stala nejdelší v historii
Současná rozpočtová nouze americké vlády vstoupila v sobotu do svého 22. dne. Překonala tak rekord z přelomu let 1995-1996, kdy byl kabinet prezidenta Billa Clintona bez peněz 21 dnů. Nynější krizi vyvolal spor o stavbu hraniční zdi či plotu na jihu USA za 5,7 miliardy dolarů, které Kongres částečně ovládaný opozičními demokraty odmítá prezidentu Donaldu Trumpovi dát.
7. ČR: Stát loni vybral na daních více, na DPH získal o 8,3 % více
Finanční úřady vybraly loni na dani z přidané hodnoty (DPH) 413,3 miliardy korun, tedy meziročně o 8,3 % více. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral 174 miliard korun, výběr daně tak stoupl meziročně o dvě procenta. Vyplývá to z dat zveřejněných Finanční správou. Více stát získal loni i v případě dalších daní.
8. USA neprodlouží výjimky ze sankcí pro obchody s ropou z Íránu
Spojené státy nepočítají s udělením dalších výjimek ze sankcí týkajících se obchodování s íránskou ropou. Sdělil to v sobotu zvláštní íránský zástupce pro Írán na ministerstvu zahraničí Brian Hook. Spojené státy obnovily sankce loni a dočasnou výjimku poskytly jen tradičním odběratelům ropy z Íránu.
9. Berlín se chystá zpětně odkupovat zprivatizované byty
Berlín se chystá zpětně odkupovat desítky tisíc zprivatizovaných bytů. Doufá, že se tak do některých čtvrtí vrátí lidé s běžnými příjmy, které odtud vyhánějí raketově rostoucí nájmy. Berlínský starosta Michael Müller (SPD) chce jednat s koncernem Deutsche Wohnen, který ve městě a jeho blízkém okolí vlastní 115 000 bytů. Společnost s jeho nabídkou souhlasí.
10. Zájem tuzemských firem o zajištění proti kurzovému riziku slábne
Zájem českých firem o zajištění proti kurzovému riziku české koruny slábne. Důvodem je oslabování kurzu české měny a postupný přechod firem na účtování v eurech. Více než polovina exportérů (56 %) se proti kurzovému riziku v letošním roce již zajistila nebo se hodlá zajistit. Dalších 19 % využívá tzv. přirozeného zajištění, kdy příjmy a výdaje jsou ve stejné měně. Jen osm procent se nechystá zajistit vůbec a 17 % čeká, co přijde. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Asociace exportérů a Raiffeisenbank.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Bezosův rozvod může být stejně rychlý jako balíček od Amazonu
Rozvod zakladatele a generálního ředitele internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose se ženou MacKenzie se dá vyřídit stejně rychle jako objednávka u téže firmy. Agentuře Bloomberg to řekl americký právník Christopher Melcher. I podle jiných rozvodových specialistů se případy rozvádějících se superboháčů dají řešit snáze. Případné spory a výčitky lze totiž zahladit penězi.
Čistý majetek nejbohatšího muže světa činí podle milionářského indexu Bloombergu 137 miliard dolarů. Protože se manželé nechali slyšet, že se rozcházejí jako přátelé, je pravděpodobné, že se z MacKenzie, která se podílela na začátcích Amazonu, stane nejbohatší ženou světa.
"Mimořádně zbohatli, protože byli velmi chytří," charakterizoval agentuře Bloomberg klienty, s nimiž pracuje, rozvodový právník Michael Stutman. "A inteligentní lidé neutrácejí peníze za právníky. Utrácejí je tak, aby maximalizovali majetek, který jim po rozvodu zůstane," upřesnil. Ale dodal: "Někdy se drahé rozvodové tahanice vyloučit nedají."
Pětapadesátiletý Bezos založil firmu Amazon v roce 1994. Loni v dubnu uvedl, že manželčina podpora sehrála při založení podniku významnou roli. Upozornil rovněž, že manželka v prvním roce vedla účetnictví firmy. Že se rozvedou, oznámili Bezosovi po 25letém manželství ve společném prohlášení ve středu. Osmačtyřicetiletá MacKenzie Bezosová je nyní spisovatelkou. Manželé mají čtyři děti - tři syny a adoptovanou dceru.