Co musíte ráno vědět (15. září)
|

Co musíte ráno vědět (15. září)

Jak se ve čtvrtek vedlo velkým burzám Evropy i Ameriky, co Číňané provedli s bitcoinem a kdo si dělá legraci z Elona Muska? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy ve čtvrtek po slabším úvodu nabraly severní směr, rekord ale navýšil pouze Dow

Hlavní akciové indexy v USA byly ve čtvrtek podporovány akciemi z energetického sektoru, které reagovaly na zvýšení cen ropy, opačný dopad měly tituly ze spotřebitelského sektoru. K růstu indexu Dow na nový rekord přispěly zejména akcie společnosti Boeing. Index Dow v závěru čtvrteční obchodní seance přidával 0,22 % na 22 207,07 bodu, širší index S&P 500 ztratil 0,11 % na 2 495,62 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,48 % na 6 429,08 bodu. Dařilo se například akciím ze sektoru energetiky nebo zdravotní péče, ztrácely technologie a velké finanční společnosti. Index volatility VIX klesl o 0,57 % na 10,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 2,188 %. Bitcoin ztratil okolo 12 % a ethereum bezmála 15 % v reakci na zprávu, že ke konci září ukončí činnost jedna z velkých čínských burz s kryptoměnami.

Akcie: Proč se nebát strašidelné zářijové sezónnosti?
Známým v Austrálii začíná jaro, nám na severní polokouli se ale krátí dny a začínají podzimní virózy. A do toho, když investujete, ta hrůzostrašná statistika: Září je pro akcie nejhorší měsíc v roce!

2. Evropské akciové trhy ve čtvrtek nenašly společný směr

Velké burzy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování smíšeně, když investoři reagovali především na náznaky jestřábí politiky Bank of England. Index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 1,14 % a německý DAX zaznamenal mírnou ztrátu 0,10 %, zatímco francouzský CAC 40 si připsal podobně mírný zisk 0,15 %. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 dohnal ztráty ze začátku seance a zakončil s mírným ziskem 0,12 %, přičemž většina jeho sektorů také skončila v jemně zelených číslech. Nejhůře se naopak vedlo sektoru základních surovin.

Evropské akcie: Pro americké investory nevyčerpané téma
Američtí investoři jsou zvyklí většinu akciové složky svých portfolií zaplnit americkými akciemi. Není divu, tamní akciový trh má nejsilnější tradici, je největší objemově a v posledních letech i co do výkonu. To ale neznamená, že nemá smysl se porozhlédnout také jinde.
KONTEXT: Velká bublinová válka aneb Proč se trh (ne)bojí příjezdu Šíleného Maxe
Bubliny budou bublat jako nikdy, zní nikoli nejnovější jazykolam, ale varování z dílny Bank of America. Podle té bude v důsledku měnového abnormálu trh napříště šplhat do bezprecedentních výšin, aby následně padal hlouběji, než bývalo běžné. Startovní čáru údajně obstará stávající laxní postoj k riziku, ze kterého těží kryptoměny nebo sázky proti volatilitě. Skutečně to signalizuje klid před superbouří?

3. Pražskou burzu držely ve čtvrtek těsně pod nulou banky

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování ztratil 0,09 %, když zakončil seanci na 1 043,34 bodu při nadprůměrném zobchodovaním objemu přes 729 milionů korun. Index táhl dolů především finanční sektor, ztrácely oba rakouské tituly, Erste Group Bank a Vienna Insurance Group, stejně jako MONETA Money Bank a Komerční banka. Nejvíce se naopak dařilo akciím chemičky Unipetrol, likérky Stock Spirits a ČEZ. Nejobchodovanější emise dne, textilka Pegas Nonwovens, zůstala paradoxně na nule.

Proč letos ČNB ještě jednou zvýší sazby?
Analytici z České spořitelny shrnují argumenty, o něž opírají své přesvědčení, že by letos Česká národní banka měla stihnout ještě jedno zvýšení úrokových sazeb.
Jaklín (ČPF): Dynamické zdražování české zemědělské půdy je minulostí, růst o jednotky procent ročně je ale reálný
Růst cen o desítky procent za rok je v případě české zemědělské půdy již minulostí. Většinu poptávky vytvářejí sami zemědělci, uvedl na Investičním fóru v Praze Jiří Jaklín z Českého půdního fondu.
Sazby v Česku: Zatím dobrý, ale na jak dlouho?
Česká národní banka je v počáteční fázi cyklu zvyšování úroků. Trh toho do sazeb IRS (interest rate swaps) mnoho nezapočítává, jako kdyby vzkazoval: "Sazby rostou, ale zatím je všechno ok." Koruna posílila, sazby PRIBOR narostly, ale měnové podmínky jsou stále velice uvolněné, jakkoli silná ekonomika, trh práce a zrychlující inflace hovoří pro jiný scénář. Čas na zafixování sazeb na nízkých úrovních pomocí IRS se krátí. Taktika vyčkávání, která fungovala před obratem cyklu, funguje po něm nedobře.

4. Očekávané události

V pátek po skončení obchodování dojde k převážení indexů CECE, nové váhy budou platné od pondělí 18. září. Do indexu CECE bude zařazena CME (váha 0,3 %), podíl Pegasu Nonwovens naopak klesne asi o třetinu na 0,27 %. Celková váha českých titulů lehce klesne. MONETA Money Bank pak bude vyřazena ze subindexu Blue Chips NTX. Svědectví o hospodářské kondici USA, největší světové ekonomiky, vydají maloobchodní tržby (odhad: +0,1 % meziměsíčně), průmyslová výroba (odhad: +0,1 % meziměsíčně) a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (čeká se pokles na 95,2 bodu). Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bitcoin se propadl o 12 %, čínská burza BTCChina končí

Hlavní čínská bitcoinová burza BTCChina zastaví k 30. září veškeré obchody s touto kryptoměnou. Důvod nesdělila. Od čtvrtka také zastavuje registraci nových uživatelů, oznámila na svém blogu. Cena bitcoinu v reakci zrychlila propad, který zahájila již v předchozích dnech.

6. Bank of England nechala podle očekávání měnovou politiku beze změny

Během čtvrtečního zasedání rozhodlo vedení britské centrální banky, že bude podle očekávání pokračovat v dosavadní měnové politice. Klíčová úroková sazba zůstává na 0,25 % a objem výkupu státních dluhopisů zůstává na 435 miliardách liber. V komentářích po zasedání ale banka naznačila více jestřábí přístup k měnové politice.

7. Bloomberg: Může být Portoriko novým daňovým rájem?

Zkrachovalý ostrov Portoriko, který je volně přidruženým státem k USA s vnitřní samosprávou, loni opustilo zhruba 65 000 obyvatel. Skupina soukromých bankéřů se však pohybuje opačným směrem. Stále častěji se zde otevírají takzvané offshorové banky, což jsou banky, jejichž většinu účtů tvoří konta lidí, kteří nemají v místě své bydliště.

8. Soukromou ruskou banku Otkrytije převezme šéf banky VTB24

Největší ruskou soukromou banku Otkrytije, která se potýká s problémy, převezme šéf ústavu VTB24 Michail Zadornov. Uvedla to ve čtvrtek guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová. VTB24 je retailovou součástí ruské státní banky VTB.

9. Brusel chce jednat o mnohostranném investičním soudu

Evropská komise chce zahájit mezinárodní vyjednávání o vzniku mnohostranného soudu, který by řešil spory vyplývající z investic. Ve čtvrtek požádala členské země EU o souhlas, aby s těmito rozhovory mohla začít. Podobný soud by měl podle představy eurokomisařky pro obchod Cecilie Malmströmové nahradit v mezinárodních obchodních dohodách nyní obvyklé arbitrážní rozhodování, které je v posledních letech často terčem kritiky.

10. EY: Objem nákupů a prodejů firem v Česku v prvním pololetí klesl

Objem nákupů a prodejů firem v letošním prvním pololetí v Česku činil 4,5 miliardy dolarů, což znamenalo meziroční pokles o osm procent. Přesto ČR byla v pololetí jedničkou v regionu střední a jihovýchodní Evropy. Vyplývá to z údajů, které na čtvrtečním setkání s novináři zveřejnila poradenská firma EY. Investoři v ČR v pololetí uskutečnili 113 transakcí, meziročně o 42 % méně.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kdo si dělá legraci z Elona Muska?

Odpověď je jednoduchá: Elon Musk. Sestříhal záznamy neúspěšných pokusů o hladké přistání rakety Falcon 9, jež musela jeho firma SpaceX skousnout, než se jí podařilo, že raketa dorazila na místo určení celá. "Možná Falcon zjistil, že nás pořád miluje, nebo si konečně přečetl návod," komentoval to Musk se sebeironií u kohokoli s titulem CEO nevídanou.

Exportéři čekají kvůli covidu výpadek vývozu 300 až 500 mld.
před 9 minutami

Exportéři čekají kvůli covidu výpadek vývozu 300 až 500 mld.

Český export by letos podle odhadů Asociace exportérů mohl kvůli krizi vyvolané pandemií koronaviru klesnout o 300 až...
Česká republika Mezinárodní obchod
Návrh rozpočtu podle rady neponechává prostor pro nečekané výdaje
před 43 minutami

Návrh rozpočtu podle rady neponechává prostor pro nečekané výdaje

Návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun neponechává žádný prostor pro případné navýšení...
Česká republika Rozpočet
Deloitte v ČR stáhl studii o vlivu oteplování na ekonomiku
před hodinou

Deloitte v ČR stáhl studii o vlivu oteplování na ekonomiku

Česká pobočka mezinárodní poradenské společnosti Deloitte po dvou týdnech od zveřejnění stáhla svou studii o dopadech...
Ekologie a životní prostředí Česká republika
Žádostí o podporu v USA přibylo méně, než se čekalo
14:30

Žádostí o podporu v USA přibylo méně, než se čekalo

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 19. září nově 837 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Osobní příjmy Američanů v srpnu klesly více, než se čekalo. Spotřeba…
14:30

Osobní příjmy Američanů v srpnu klesly více, než se čekalo. Spotřeba ale příjemně překvapila

Jádrový cenový index osobní spotřeby (oblíbený inflační ukazatel Fedu, takzvaná PCE inflace) meziročně vzrostl o 1,6 ...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
Schodek rozpočtu v září stoupl na 252,7 miliardy Kč, což byl nejhorší…
14:00

Schodek rozpočtu v září stoupl na 252,7 miliardy Kč, což byl nejhorší výsledek k tomuto měsíci

Schodek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 252,7 miliardy korun ze srpnových 230,3 miliardy korun. Loni ke...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní
PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní
13:21

PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní

Americká společnost PepsiCo ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk o devět procent na 2,29 miliardy USD. Firma také...
PepsiCo Americké akcie Výsledková sezóna
Google zaplatí mediálním firmám za využívání obsahu miliardu dolarů
12:59

Google zaplatí mediálním firmám za využívání obsahu miliardu dolarů

Americká společnost Google v příštích třech letech zaplatí miliardu dolarů mediálním firmám za to, že bude moci...
Alphabet (Google) Americké akcie Média
Služba Outlook od Microsoftu má po celém světě výpadky
12:52

Služba Outlook od Microsoftu má po celém světě výpadky

E-mailová služba Outlook od softwarové společnosti Microsoft se po celém světě potýká s výpadky, mnoho uživatelů se...
Microsoft Americké akcie Informační technologie
Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů
Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů
12:31

Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů

Švédskému prodejci oděvů Hennes & Mauritz ve třetím čtvrtletí klesl meziročně zisk před zdaněním o více než polovinu...
Evropské akcie Móda a design Výsledková sezóna
České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 %…
České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 %…
12:17

České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 % hodnoty, index sráží níže zejména velká váha bankovních titulů

České akcie za tři čtvrtletí klesly podle indexu PX téměř o 23 %. Byly tak ve světě jedny z nejhorších, shodli se...
Akcie ČR Index PX Světové akcie
Aktivita v průmyslu v zemích eurozóny v září vzrostla nejrychleji za…
11:52

Aktivita v průmyslu v zemích eurozóny v září vzrostla nejrychleji za dva roky

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v září rostla nejrychleji za více než dva roky. Podpořilo ji zejména...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Hospodářská komora: Opatření proti koronaviru jsou pro firmy největší…
11:48

Hospodářská komora: Opatření proti koronaviru jsou pro firmy největší překážkou

Pro rok 2021 je největším rizikem pro české podnikatele zavádění dalších mimořádných opatření vlády v souvislosti s...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Tokijská burza ve čtvrtek kvůli technickým problémům neobchodovala
11:46

Tokijská burza ve čtvrtek kvůli technickým problémům neobchodovala

Tokijská akciová burza kvůli technickým problémům celou seanci neobchodovala. Jde o nejhorší výpadek v její historii....
Japonské akcie Asijské akcie Trhy
Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu podle očekávání vzrostla na 8…
Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu podle očekávání vzrostla na 8…
11:00

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu podle očekávání vzrostla na 8,1 %

Analytici čekali, že míra nezaměstnanosti v srpnu v zemích platících eurem vzroste na na 8,1 % z červencových 7,9 %....
Eurozóna Evropská ekonomika Nezaměstnanost
Výrobní ceny v eurozóně v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,1 %,…
11:00

Výrobní ceny v eurozóně v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,1 %, meziročně klesly o 2,5 %

Analytici čekali meziměsíční růst výrobních cen o 0,1 % po červencových +0,7 % (revidováno z +0,6 %) a meziroční...
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
ČEZ se do aukce kmitočtů pro sítě 5G nakonec nepřihlásil
10:51

ČEZ se do aukce kmitočtů pro sítě 5G nakonec nepřihlásil

Energetická skupina ČEZ nepodala přihlášku do aukce kmitočtů pro rychlou mobilní síť 5G. Účast polostátní firma...
ČEZ Akcie ČR Telekomunikace
EY: Kvůli brexitu se z Británie přesunulo 7 500 pracovních míst ve…
10:19

EY: Kvůli brexitu se z Británie přesunulo 7 500 pracovních míst ve finančnictví

Z Británie se do Evropské unie před brexitem přesunulo více než 7 500 pracovních míst ve finančnictví a aktiva v...
Spojené království Evropská ekonomika Evropské banky
EBRD čeká výraznější ekonomický pokles v zemích, kde působí
10:08

EBRD čeká výraznější ekonomický pokles v zemích, kde působí

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) očekává v letošním roce hlubší ekonomický propad v zemích, kde působí, a v...
Světová ekonomika Emerging Markets Koronavirus
Česká zbrojovka Group: Ve čtvrtek končí úpis a bude oznámena cena, za…
10:00

Česká zbrojovka Group: Ve čtvrtek končí úpis a bude oznámena cena, za kterou se budou cenné papíry v pátek poprvé obchodovat na pražské burze

Ve čtvrtek 1. října končí úpis akcií společnosti Česká zbrojovka Group (CZG), který probíhal od 22. září. Po skončení...
Akcie ČR Česká zbrojovka Group Primární úpis akcií (IPO)