Co musíte ráno vědět (2. března)
|

Co musíte ráno vědět (2. března)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, co (ne)řekl Donald Trump v americkém Kongresu a jak se milionáři připravují na konec světa? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu vystoupaly na nová rekordní maxima, podpořil je Trumpův projev v Kongresu

Americké akciové trhy ve středu obnovily růst a vystoupily na nové rekordní hodnoty. Index Dow Jones Industrial Average poprvé v historii překonal hranici 21 000 bodů. Investory na Wall Street i na dalších světových burzách podpořil projev prezidenta Donalda Trumpa v Kongresu. Dow nakonec posílil o 1,46 % na nové zavírací maximum 21 115,55 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 1,37 % na nové zavírací maximum 2 395,96 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil se ziskem 1,35 % na novém zavíracím maximu 5 904,03 bodu. Absolutní rekord posunul Dow na 21 169,11 bodu, S&P 500 jej navýšil na 2 400,98 bodu a Nasdaq Composite jej posunul na 5 911,79 bodu. Index Russell 2000, který sdružuje akcie menších firem, vzrostl o 1,94 % na 1 413,64 bodu. Dow se z úrovně 20 000 bodů dostal na 21 000 bodů během 24 obchodních seancí. Index volatility VIX klesl ve středu o 2,94 % na 12,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o více než šest a půl bazického bodu na 2,456 %. V plusu ve středu skončily všechny hlavní sektory s výjimkou realitního odvětví a odvětví veřejných služeb. Nejvíce stouply finanční odvětví, energetický sektor a odvětví základních materiálů.

Akciový rok 2017: Sedmička není pro trhy šťastné číslo, mnohdy ale pomůže obohatit tržní slovník

Vávra (WOOD & Company): Americké akcie jsou odsouzeny k perfekcionismu, Trump investorům nasazuje růžové brýle

2. Evropské akcie ve středu zaznamenaly solidní zisk, nahoru je táhl stavební sektor

Evropské akciové trhy ve středu uzavřely v zelených číslech. Investoři se soustředili na končící výsledkovou sezónu a řadu makrodat a vyhodnocovali také projev Donalda Trumpa. Britský FTSE 100 vzrostl o 1,64 % na 7 382,90 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 2,1 % na 4 960,83 bodu a německý DAX zpevnil o 1,97 % na 12 067,19 bodu. Všechny tři indexy v průběhu středečního obchodování posunuly svá historická maxima. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 1,47 % na 375,69 bodu, když všechny jeho sektory zakončily seanci v zelených číslech. Dařilo se obzvláště odvětví stavebnictví, které těžilo z proslovu Donalda Trumpa, jenž na půdě Kongresu zopakoval, že plánuje masivně investovat do infrastruktury.

Proč je euro pod tlakem v době, kdy se evropská ekonomika nadechuje?

3. Pražská burza ve středu stoupla o necelá 2 %, výrazně vzrostly zejména finanční tituly

Pražská burza se ve středu odrazila od ztrát z předcházejících seancí, index PX zpevnil o 1,89 % na 971,95 bodu, a vzrostl tak nejvíce od loňského července. Nahoru burzu táhly finanční tituly, v červených číslech uzavřeli pouze telefonní operátor O2 Czech Republic, textilka Pegas Nonwovens a likérka Stock Spirits. Objem obchodů byl s 871 miliony korun nadprůměrný. Nejobchodovanější byly ve středu akcie Monety Money Bank, které zdražily o 1,88 % na 86,90 Kč. Výrazné zisky si připsaly i další finanční tituly. Erste Group Bank stoupla o 3,49 % na 772 Kč, Komerční banka zpevnila o 2,06 % na 936 Kč a pojišťovna VIG si polepšila o 2,88 % na 625,90 Kč. S výsledkem středeční seance byli spokojeni i akcionáři energetické skupiny ČEZ (+1,66 % na 458 Kč), sázkařské společnosti Fortuna (+1,01 % na 100 Kč), nápojářské Kofoly ČeskoSlovensko (+1,25 % na 405 Kč), tabákové firmy Philip Morris ČR (+1,27 % na 13 468 Kč) a petrochemického holdingu Unipetrol (+0,66 % na 213,40 Kč). V negativním pásmu uzavřely pouze tři tituly. Likérka Stock Spirits ztratila 1,23 % na 56,30 Kč, textilka Pegas Nonwovens odepsala 0,48 % na 831 Kč a telefonní operátor O2 Czech Republic přišel o 0,18 % na 272,50 Kč.

Investorský magazín: Výhody pravidelného investování v kostce

4. Očekávané události

Ve čtvrtek dopoledne vyjde německý index cen výrobců, Itálie přidá zprávu o situaci na trhu práce, Spojené království doplní index cen nákupních manažerů ve stavebnictví a eurozóna odtajní inflační statistiku, index výrobních cen a zprávu o lednové nezaměstnanosti. Odpoledne dojde v USA na ISM index aktivity pro oblast New Yorku, týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zprávu o vývoji zásob zemního plynu od vládní energetické agentury EIA. Hospodářská čísla za poslední loňský kvartál na trh v USA pošlou Abercrombie & Fitch, Autodesk, Kroger nebo Costco Wholesale a v Evropě výsledky zveřejní Deutsche Telekom, LafargeHolcim, Continental nebo Anheuser-Busch InBev. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

5. Béžová kniha Fedu: Ekonomika USA dál roste, trh práce zůstává napjatý

Americká ekonomika od začátku roku do poloviny února pokračovala v mírném růstu, spotřebitelské výdaje zůstaly silné a trh práce byl dále napjatý. Optimismus mezi firmami se ale poněkud zmírnil. Stojí to v pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky USA zvané Béžová kniha, kterou ve středu zveřejnila americká centrální banka.

6. Majitel Snapchatu chce získat vstupem na burzu 3,4 miliardy USD

Americká firma Snap, která provozuje populární mobilní aplikaci Snapchat, chce získat primární emisí svých akcií 3,4 miliardy dolarů. Snap ve středu určil emisní cenu svých akcií na 17 USD, tedy nad původně stanoveným rozpětím, a oznámil, že vydá 200 milionů akcií. Půjde o největší vstup na burzu v USA za tři roky.

7. Unipetrol dostane odškodné 40 milionů dolarů za loňskou havárii v Kralupech

Petrochemický holding Unipetrol informoval, že podepsal s pojistitelem a zajistiteli dohodu o platbě na účet v souvislosti s odškodněním za mimořádnou událost na jednotce fluidního katalytického krakování (FCC) v kralupské rafinerii ze 17. května 2016. Výše plnění je 40 milionů USD. Platba bude vykázána ve finančních výkazech za první čtvrtletí roku 2017.

8. Trump v Kongresu ohlásil historickou daňovou reformu, detaily však neupřesnil

Americký prezident Donald Trump v projevu ke Kongresu USA ohlásil historickou daňovou reformu, která podnikatelům sníží daně. Trump bez dalšího upřesnění řekl, že na reformě již pracuje jeho ekonomický tým.

9. Australská ekonomika se vyhnula recesi, nezažila ji už 25 let

Hrubý domácí produkt Austrálie ve čtvrtém čtvrtletí stoupl o 1,1 % po poklesu o 0,5 % v předchozím kvartálu. Ve středu to oznámil tamní statistický úřad. Australská ekonomika se tak vyhnula recesi, která se obvykle definuje jako alespoň dvě čtvrtletí poklesu HDP za sebou. Austrálie hospodářskou recesi nezažila již zhruba čtvrt století.

10. Americká GM prodá většinu své východoafrické divize japonské Isuzu

Americká automobilka General Motors (GM) prodá většinový podíl ve své východoafrické divizi se sídlem v Keni svému japonskému partnerovi Isuzu Motors. Podle managementu americké firmy je to další přirozený krok ve strategii GM zacílit kapitál na ziskové trhy, sdělil ve středu mluvčí GM. Největší americký výrobce tím pokračuje v rozprodeji vedlejších aktivit a vzdává se úsilí o prvenství na světovém trhu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Blíží se konec světa?

Soudě podle četnosti předpovědí o blížící se apokalypse prožívá lidstvo jednu ze svých posledních etap. Milionáři a miliardáři, kteří svou kariéru spojili s moderními technologiemi, se rozhodli neponechat nic náhodě a na blížíci se armagedon se již důkladně připravují. Pokud i vy chcete být mezi hrstkou vyvolených, kteří si zachovají holý život, inspirujte se.

4. 4. 2020 12:09

Roger Tooze: Deglobalizace probíhá, koronavirus ji může urychlit

Dodavatelské řetězce velkých nadnárodních korporací byla a stále jsou globální, pandemie COVID-19 a před ní i napětí...
Světová ekonomika Koronavirus Mezinárodní obchod
1. 4. 2020 17:21

Alternativní investice a panika na trhu: Proč se (ne)bát nemovitostí a spol.?

Pokud bude pandemie koronaviru dočasným faktorem v řádu týdnů či měsíců, alternativní investice v čele s realitami by...
Panika na trzích Koronavirus Rozhovor
31. 3. 2020 17:18

Tomáš Jandík (REICO): Dlouhodobé nemovitostní strategie koronavirus příliš nezasáhne, největší starosti budou mít hotely

Pandemie onemocnění COVID-19 a preventivní opatření vlád dopadají na globální ekonomiku. Budou cítit i na trhu s...
Nemovitosti Podílové fondy Komerční reality
30. 3. 2020 12:00

Investorský magazín: Současné tržní turbulence podle Jána Hájka, kolik nakupovat zlata a jak přežít home office

Investoři zažívají na trzích jedno z nejvíce volatilních období v historii. Jak touto dokonalou bouří proplout? S...
Investorský magazín Rozhovor Ján Hájek
30. 3. 2020 09:05

Semotan (J&T Banka): ČEZ a Avast jsou to nejlepší, co si teď na pražské burze můžete koupit

Pokles cen akcií bank na pražské burze se jeví jako atraktivní příležitost, ale pozastavení dividend bude zájem...
Akcie ČR Dividendy Rozhovor
26. 3. 2020 06:37

Sklenář (Saxo Bank): Podpora ekonomiky by mohla být pro stříbro jako průmyslový kov další vzpruhou

Cena trojské unce stříbra kvůli obavám z dopadů pandemie koronaviru rychle spadla, v posledních dnech ale našla...
Stříbro Komodity Průmyslové kovy
25. 3. 2020 09:16

Sklenář (Saxo Bank): Barel ropy okolo 25 USD dává smysl, počítejte ale s velkou volatilitou

Aktuální ceny barelu ropy mohou lákat kupce finančních nástrojů, například certifikátů, které mají černé zlato jako...
Ropa Komodity Ropa WTI
24. 3. 2020 06:26

Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Zlato srazily níže maržové obchody, vyhlížím kurz 2 000 USD za unci

Dolarová cena zlata až do začátku března rostla, a zdálo se tak, že žlutý kov potvrzuje pověst bezpečné investice v...
Zlato Investiční alternativy Komodity
23. 3. 2020 13:00

Investorský magazín: České nemovitosti v době (po)koronavirové

Co čeká české nemovitosti, až skončí karanténa? Scénářů je několik, ale ani jeden zatím neslibuje rychlý návrat...
Nemovitosti Realitní trh Česká republika
21. 3. 2020 07:06

Tlak na trhu s dluhopisy: Pohled portfoliomanažera

Výnosy některých vládních dluhopisů v souladu s defenzivním charakterem těchto cenných papírů v posledních týdnech...
Dluhopisový trh Státní dluhopisy Firemní dluhopisy
20. 3. 2020 06:35

Pražská burza: Oporou v krizi je po výsledcích ČEZ. Bankám by svědčil jiný přístup ČNB, říká makléř

Akcie ČEZ jsou v současnosti pro českou burzu oporou, investoři se mohou těšit možná i na dvojí dividendu v letošním...
Akcie ČR Panika na trzích Koronavirus
18. 3. 2020 12:19

Vácha (Conseq IM): Černí pasažéři v indexech, kteří se svezli vzhůru, mohou teď mít o to větší problémy

Poslední jedenáct let šly nahoru ceny většiny aktiv. V současných turbulencích se může jako problém ukázat například...
ETF Medvědí trh Uber
18. 3. 2020 06:23

Michal Šnobr (J&T Banka): ČEZ má potenciál zvyšovat dividendu, ve hře je i mimořádná výplata

Hospodaření ČEZ se podle očekávání vyvíjí solidně. Cena akcií tomu po plošných hlubokých výprodejích na trzích...
ČEZ Dividendy Akcie ČR
17. 3. 2020 09:45

Sýkora & Jaroš (WOOD & Company): Pandemii koronaviru zvládneme, nejvíce jsou teď na trhu potřeba klid a trpělivost

Prožili jsme hluboké krize, třeba bankrot Ruska nebo pád Lehman Brothers. Propady byly značné, důvěra v trhy se ale...
Koronavirus Světové akcie Medvědí trh
16. 3. 2020 12:11

Nový jaderný blok v Česku nic nevyřeší. Politici lžou, říká Šnobr

Spoléhání se na rozvoj jaderné energetiky v Česku působí jako nesmysl. Cena, ze kterou politici uvažují postavit nový...
Česká republika Česká ekonomika Energetika
13. 3. 2020 09:00

Investorský magazín: Černé pondělí a konec býka v Americe pohledem burzovního veterána

Akciové trhy po celém světě v druhém březnovém týdnu prudce oslabovaly. Začalo to výraznými pondělními propady, které...
Světové akcie Americké akcie Panika na trzích
13. 3. 2020 06:35

Vácha (Conseq IM): Výprodeje z posledních týdnů otevírají příležitosti, zajímavé jsou emerging markets

To, co zažíváme, je minimálně v rámci tržního momenta přehnaná reakce. Propady mohou pokračovat, to je jasné, ale...
Emerging Markets Investiční tipy Panika na trzích
11. 3. 2020 08:54

Tětek (TopMonks): Bitcoin bude za rok výše, volatilita ale může být výrazná

Výkon bitcoinu v letošním roce je zatím výrazně lepší než výkon amerických akcií, ale i zlata. V květnu navíc může...
Bitcoin Kryptoměny Výhled na rok 2020
10. 3. 2020 12:13

Jak (ne)reagovat na tržní výplach?

Diverzifikace je základ, uvedl zkraje března v rámci cyklu ABCD investora Lukáš Vácha z Conseq Investment Management....
Investiční strategie Diverzifikace investic Korekce na trzích
10. 3. 2020 06:39

Dva akciové sektory, které vás mohou (částečně) chránit před zvýšenou volatilitou

Síťové společnosti a telekomunikační firmy v Evropě nabízejí oproti zbytku trhu atraktivní dividendy, které především...
Sektory Investiční tipy Evropské akcie