Co musíte ráno vědět (2. března)
|

Co musíte ráno vědět (2. března)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, co (ne)řekl Donald Trump v americkém Kongresu a jak se milionáři připravují na konec světa? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu vystoupaly na nová rekordní maxima, podpořil je Trumpův projev v Kongresu

Americké akciové trhy ve středu obnovily růst a vystoupily na nové rekordní hodnoty. Index Dow Jones Industrial Average poprvé v historii překonal hranici 21 000 bodů. Investory na Wall Street i na dalších světových burzách podpořil projev prezidenta Donalda Trumpa v Kongresu. Dow nakonec posílil o 1,46 % na nové zavírací maximum 21 115,55 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 1,37 % na nové zavírací maximum 2 395,96 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil se ziskem 1,35 % na novém zavíracím maximu 5 904,03 bodu. Absolutní rekord posunul Dow na 21 169,11 bodu, S&P 500 jej navýšil na 2 400,98 bodu a Nasdaq Composite jej posunul na 5 911,79 bodu. Index Russell 2000, který sdružuje akcie menších firem, vzrostl o 1,94 % na 1 413,64 bodu. Dow se z úrovně 20 000 bodů dostal na 21 000 bodů během 24 obchodních seancí. Index volatility VIX klesl ve středu o 2,94 % na 12,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o více než šest a půl bazického bodu na 2,456 %. V plusu ve středu skončily všechny hlavní sektory s výjimkou realitního odvětví a odvětví veřejných služeb. Nejvíce stouply finanční odvětví, energetický sektor a odvětví základních materiálů.

Akciový rok 2017: Sedmička není pro trhy šťastné číslo, mnohdy ale pomůže obohatit tržní slovník

Vávra (WOOD & Company): Americké akcie jsou odsouzeny k perfekcionismu, Trump investorům nasazuje růžové brýle

2. Evropské akcie ve středu zaznamenaly solidní zisk, nahoru je táhl stavební sektor

Evropské akciové trhy ve středu uzavřely v zelených číslech. Investoři se soustředili na končící výsledkovou sezónu a řadu makrodat a vyhodnocovali také projev Donalda Trumpa. Britský FTSE 100 vzrostl o 1,64 % na 7 382,90 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 2,1 % na 4 960,83 bodu a německý DAX zpevnil o 1,97 % na 12 067,19 bodu. Všechny tři indexy v průběhu středečního obchodování posunuly svá historická maxima. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 1,47 % na 375,69 bodu, když všechny jeho sektory zakončily seanci v zelených číslech. Dařilo se obzvláště odvětví stavebnictví, které těžilo z proslovu Donalda Trumpa, jenž na půdě Kongresu zopakoval, že plánuje masivně investovat do infrastruktury.

Proč je euro pod tlakem v době, kdy se evropská ekonomika nadechuje?

3. Pražská burza ve středu stoupla o necelá 2 %, výrazně vzrostly zejména finanční tituly

Pražská burza se ve středu odrazila od ztrát z předcházejících seancí, index PX zpevnil o 1,89 % na 971,95 bodu, a vzrostl tak nejvíce od loňského července. Nahoru burzu táhly finanční tituly, v červených číslech uzavřeli pouze telefonní operátor O2 Czech Republic, textilka Pegas Nonwovens a likérka Stock Spirits. Objem obchodů byl s 871 miliony korun nadprůměrný. Nejobchodovanější byly ve středu akcie Monety Money Bank, které zdražily o 1,88 % na 86,90 Kč. Výrazné zisky si připsaly i další finanční tituly. Erste Group Bank stoupla o 3,49 % na 772 Kč, Komerční banka zpevnila o 2,06 % na 936 Kč a pojišťovna VIG si polepšila o 2,88 % na 625,90 Kč. S výsledkem středeční seance byli spokojeni i akcionáři energetické skupiny ČEZ (+1,66 % na 458 Kč), sázkařské společnosti Fortuna (+1,01 % na 100 Kč), nápojářské Kofoly ČeskoSlovensko (+1,25 % na 405 Kč), tabákové firmy Philip Morris ČR (+1,27 % na 13 468 Kč) a petrochemického holdingu Unipetrol (+0,66 % na 213,40 Kč). V negativním pásmu uzavřely pouze tři tituly. Likérka Stock Spirits ztratila 1,23 % na 56,30 Kč, textilka Pegas Nonwovens odepsala 0,48 % na 831 Kč a telefonní operátor O2 Czech Republic přišel o 0,18 % na 272,50 Kč.

Investorský magazín: Výhody pravidelného investování v kostce

4. Očekávané události

Ve čtvrtek dopoledne vyjde německý index cen výrobců, Itálie přidá zprávu o situaci na trhu práce, Spojené království doplní index cen nákupních manažerů ve stavebnictví a eurozóna odtajní inflační statistiku, index výrobních cen a zprávu o lednové nezaměstnanosti. Odpoledne dojde v USA na ISM index aktivity pro oblast New Yorku, týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zprávu o vývoji zásob zemního plynu od vládní energetické agentury EIA. Hospodářská čísla za poslední loňský kvartál na trh v USA pošlou Abercrombie & Fitch, Autodesk, Kroger nebo Costco Wholesale a v Evropě výsledky zveřejní Deutsche Telekom, LafargeHolcim, Continental nebo Anheuser-Busch InBev. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

5. Béžová kniha Fedu: Ekonomika USA dál roste, trh práce zůstává napjatý

Americká ekonomika od začátku roku do poloviny února pokračovala v mírném růstu, spotřebitelské výdaje zůstaly silné a trh práce byl dále napjatý. Optimismus mezi firmami se ale poněkud zmírnil. Stojí to v pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky USA zvané Béžová kniha, kterou ve středu zveřejnila americká centrální banka.

6. Majitel Snapchatu chce získat vstupem na burzu 3,4 miliardy USD

Americká firma Snap, která provozuje populární mobilní aplikaci Snapchat, chce získat primární emisí svých akcií 3,4 miliardy dolarů. Snap ve středu určil emisní cenu svých akcií na 17 USD, tedy nad původně stanoveným rozpětím, a oznámil, že vydá 200 milionů akcií. Půjde o největší vstup na burzu v USA za tři roky.

7. Unipetrol dostane odškodné 40 milionů dolarů za loňskou havárii v Kralupech

Petrochemický holding Unipetrol informoval, že podepsal s pojistitelem a zajistiteli dohodu o platbě na účet v souvislosti s odškodněním za mimořádnou událost na jednotce fluidního katalytického krakování (FCC) v kralupské rafinerii ze 17. května 2016. Výše plnění je 40 milionů USD. Platba bude vykázána ve finančních výkazech za první čtvrtletí roku 2017.

8. Trump v Kongresu ohlásil historickou daňovou reformu, detaily však neupřesnil

Americký prezident Donald Trump v projevu ke Kongresu USA ohlásil historickou daňovou reformu, která podnikatelům sníží daně. Trump bez dalšího upřesnění řekl, že na reformě již pracuje jeho ekonomický tým.

9. Australská ekonomika se vyhnula recesi, nezažila ji už 25 let

Hrubý domácí produkt Austrálie ve čtvrtém čtvrtletí stoupl o 1,1 % po poklesu o 0,5 % v předchozím kvartálu. Ve středu to oznámil tamní statistický úřad. Australská ekonomika se tak vyhnula recesi, která se obvykle definuje jako alespoň dvě čtvrtletí poklesu HDP za sebou. Austrálie hospodářskou recesi nezažila již zhruba čtvrt století.

10. Americká GM prodá většinu své východoafrické divize japonské Isuzu

Americká automobilka General Motors (GM) prodá většinový podíl ve své východoafrické divizi se sídlem v Keni svému japonskému partnerovi Isuzu Motors. Podle managementu americké firmy je to další přirozený krok ve strategii GM zacílit kapitál na ziskové trhy, sdělil ve středu mluvčí GM. Největší americký výrobce tím pokračuje v rozprodeji vedlejších aktivit a vzdává se úsilí o prvenství na světovém trhu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Blíží se konec světa?

Soudě podle četnosti předpovědí o blížící se apokalypse prožívá lidstvo jednu ze svých posledních etap. Milionáři a miliardáři, kteří svou kariéru spojili s moderními technologiemi, se rozhodli neponechat nic náhodě a na blížíci se armagedon se již důkladně připravují. Pokud i vy chcete být mezi hrstkou vyvolených, kteří si zachovají holý život, inspirujte se.

17. 9. 2020 17:46

Šrámek (Longevitytech.fund): Peníze investované do vývoje vakcín na covid-19 mohou chybět, má smysl uvažovat komplexněji

Koronavirová doba ukázala, že mnoho věcí, které se jevily jako nemožné nebo komplikované, vlastně tak složitých není....
Krása a zdraví Zdravotnictví a zdravotní péče Koronavirus
16. 9. 2020 17:41

Turismus v době koronavirové: Na někdejší úrovně se odvětví může vrátit až za několik let, říká analytik

Cestovní ruch se během jarních měsíců zařadil mezi poražené koronavirové krize. Navzdory jeho oživení nejsou jeho...
Česká ekonomika Česká republika Koronavirus
16. 9. 2020 10:12

Petr Koblic (BCPP): Firmy jako Pilulka.cz, eMan nebo Česká zbrojovka Group mohou otevřít oči skeptikům

Letošní podzim se podle všeho na pražské burze stane jedním z nejživějších období za mnoho let. Co by úpisy akcií...
Akcie ČR Pražská burza eMan
15. 9. 2020 09:50

Šindel (Citibank): Dalšímu uzavření ekonomiky kvůli covidu-19 se politici budou chtít vyhnout, dopady na hospodářství jsou extrémní

Velké téma zbytku roku je samozřejmě covid-19, a to nejen počty pozitivně testovaných, ale také smrtnost viru. Lidem...
Koronavirus Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby
14. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Proč jsou akcie firmy Pilulka.cz zajímavé i pro drobné investory?

Letošní podzim může být na pražské burze nejzajímavější v historii. Hned dvě výrazné společnosti se chystají...
Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO) Pilulka.cz
12. 9. 2020 13:28

Rychlost oživení ekonomiky po pandemii bude záviset (i) na kvalitě zdravotnického systému, říká ekonom

Země, které mají kvalitnější a kapacitně velkorysejší zdravotnické systémy, případně zkušenosti s podobnými...
Světová ekonomika Emerging Markets Koronavirus
11. 9. 2020 06:49

Tomáš Kálal (Conseq IM): Vládní dluhopisy nenabízejí atraktivní výnosy, alternativou jsou firemní bondy nebo přímé půjčky firmám

Reakce centrálních bank na koronavirovou krizi vymetla z trhu další část státních dluhopisů, které ještě nabízely...
Státní dluhopisy České státní dluhopisy Firemní dluhopisy
10. 9. 2020 12:05

Vláda by měla v podpoře hospodářství chtít za málo peněz hodně muziky, říká ekonom Jan Bureš

Investiční pobídky, které přimějí firmy rozhýbat peníze, ne je šetřit na (ještě) horší časy. A investice například do...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
9. 9. 2020 09:56

Šindel (Citibank): Krátkodobě je prostor pro oslabení dolaru omezený, v dvouletém horizontu je ve hře i hladina 1,25 EUR/USD

Koronavirová krize a na ni reagující opatření americké centrální banky a vlády sebraly dolaru výhodu úrokového...
EUR/USD Americký dolar Měny
7. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Zlato a stříbro pod lupou a rozborka akcií na pražské burze

Lámání rekordů na akciových trzích jde v posledních týdnech ruku v ruce s růstem volatility. Jak může na vývoj...
Zlato Stříbro Vzácné kovy
31. 8. 2020 12:00

Investorský magazín: Jak stavět portfolia po historickém obratu na trzích?

Kapitálové trhy letos zažily jeden z historicky největších poklesů a růstů zároveň. Jak v tak divokém období skládat...
Světové akcie Investiční portfolio Diverzifikace investic
24. 8. 2020 12:00

Investorský magazín: Bude pro trhy lepším americkým prezidentem Trump, nebo Biden?

Trump, nebo Biden? Kdo bude lepším americkým prezidentem pro trhy? Americké volby mohou burzami zahýbat více než...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americké akcie
12. 8. 2020 09:34

Obrací se trend na trhu se zlatem?

Ceny zlata a stříbra v úterý 11. srpna prodělaly výrazný pokles a unce žlutého kovu se obchodovala poměrně hluboko...
Zlato Vzácné kovy Technická analýza
11. 8. 2020 16:48

Analytik: Index S&P 500 je blízko hranice překoupenosti, na historickém maximu by měla přijít konsolidace

Americký akciový index S&P 500 atakuje únorový historický rekord. Index relativní síly je blízko hladině 70 bodů,...
Technická analýza Americké akcie S&P 500
11. 8. 2020 09:57

Virgin Galactic jako tip pro ty, kdo zkoušejí "trefit" další Teslu

Společnost Virgin Galactic má nakročeno ke komerčním "výletům" do vesmíru, nově ale možná shání kapitál na něco, co...
Doprava Technologie Americké akcie
8. 8. 2020 06:26

Chcete investovat úspěšně, levně a bez starostí? Zkuste robo-advisory

Chcete investovat pravidelně, třeba i malé částky a s minimálními poplatky? Máte (oprávněnou) obavu, že si vyberete...
Investiční a finanční poradenství Ponaučení pro investory Investiční strategie
7. 8. 2020 09:48

Vít Endler (finGOOD): Trh rezidenčních nemovitostí se během pár měsíců stane místem pro kupující, ceny by měly klesat

S tím, jak budou dobíhat programy pozastavení splátek hypoték a podpory zaměstnanosti v době koronavirové krize,...
Realitní trh Nemovitosti Investiční alternativy
6. 8. 2020 18:10

Co je potřeba vědět o investování do mincí

Zatímco ceny drahých kovů v čase výrazně kolísají, pamětní mince si svou hodnotu zachovávají a postupně se zhodnocují...
Investiční a pamětní mince a medaile Sběratelství Investiční alternativy
5. 8. 2020 06:31

Svět dluhů: Splácení není v kurzu, uvolněná měnová politika může mít dalekosáhlé důsledky

Žijeme v období ideologické revoluce v oblasti fiskální i měnové politiky. Některá opatření, která jsou zaváděna jako...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Investiční strategie
4. 8. 2020 17:34

Akcie, na které se ptáte: Dominion Energy jako dividendová story a (ne tak) drahé akcie FAANG

Warren Buffett nedávno překvapil nákupem aktiv společnosti Dominion Energy. Nešlo ale o nákup akcií samotné...
Americké akcie Ocenění Fúze a akvizice