Co musíte ráno vědět (24. prosince)

Jak hluboko klesly na konci uplynulého týdne světové burzy, co nového se (ne)děje okolo Fedu a jak vypadá venezuelský boom? To všechno by vás zkraje vánočního týdne mohlo zajímat.
1. Americké akcie v pátek opět spadly. Indexy jsou na více než ročních minimech, Nasdaq Composite navíc v medvědím trendu
Americké akcie v pátek znovu oslabily. Na trhu převládly obavy ze zpomalení růstu ekonomiky a z hrozby, že Donald Trump nepodepíše provizorní rozpočet umožňující chod americké vlády (což se nakonec i stalo). Index Nasdaq Composite navíc potvrdil, že se propadl do medvědího teritoria (klesl o pětinu z posledního maxima). Index Dow v pátek odepsal 1,82 % na 22 443,51 bodu, širší S&P 500 klesl o 2,06 % na 2 416,62 bodu a Nasdaq Composite oslabil o 2,99 % na 6 333 bodů. Index volatility VIX stoupl o 6,1 % na 30,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 2,79 %. S&P 500, pro který bude letošní prosinec zřejmě nejhorším prosincem od Velké hospodářské krize, klesl na nejnižší úroveň od srpna 2017, Dow je nejslabší od října 2017 a Nasdaq spadl na 15měsíční minimum. Dow na předchozí zavírací maximum ztrácí 16,34 %, S&P 500 17,54 % a Nasdaq Composite 21,91 %. Za celý týden Dow spadl o 6,88 %, S&P 500 se snížil o 7,05 % a Nasdaq Composite klesl o 8,36 %, což je nejvýraznější propad benchmarku technologického trhu od listopadu 2008.
2. Evropské burzy v pátek uzavřely téměř beze změny, za celý týden spadly zhruba o 3 %
Evropské akcie zakončily páteční obchodování bez výraznějších procentuálních změn. Trhy jsou pod tlakem středečního oznámení americké centrální banky, že v příštím roce předběžně počítá s dvojím zvýšením sazeb. Fed podle investorů možná úroky zvyšuje v době, kdy již hospodářství čelí útlumu. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,03 % na 336,69 bodu, za celý týden však spadl o 3,03 %. Britský FTSE 100 vzrostl o 0,14 % na 6 721,17 bodu (týden: -1,81 %), francouzský CAC 40 posílil o 0,04 % na 4 694,38 bodu (týden: -3,28 %) a německý DAX se zvýšil o 0,21 % na 10 633,82 bodu (týden: -2,13 %).
3. Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 4,4 %
Pražská burza v pátek posedmé v řadě klesla, index PX odepsal 0,96 % na 983,35 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie ČEZ a Monety Money Bank, proti trendu šla likérka Stock Spirits. Zobchodovaný objem byl s 967 miliony korun výrazně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které zlevnily o 1,54 % na 860,50 Kč. Nejvíce ztratily cenné papíry CME, jež odevzdaly 4,48 % na 64 Kč. Výrazně klesly také akcie ČEZ (-2,26 % na 541,50 Kč), Monety Money Bank (-1,83 % na 72,40 Kč), Kofoly ČeskoSlovensko (-1,08 % na 275 Kč) a PFNonwovens (-2,61 % na 822 Kč). Nejvyšší zisk si připsala Stock Spirits, která stoupla o 3,08 % na 60,20 Kč. Dařilo se i Philip Morris ČR (+0,43 % na 14 080 Kč), VIG (+0,77 % na 524,50 Kč) a O2 Czech Republic (+0,42 % na 240 Kč). Za celý týden pražská burza klesla o 4,4 %.
4. Očekávané události
Na Štědrý den standardně obchodují trhy v Číně a Jižní Koreji, zkrácené seance budou v Hongkongu, Austrálii a také ve Francii, Španělsku, Irsku, Portugalsku a Spojeném království, do 19 hodin našeho času se obchoduje i v USA. Z makrodat stojí za zmínku pouze v Americe index aktivity chicagského Fedu. Trhy budou během Vánoc řešit pozastavené financování amerických vládních úřadů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. V USA se nedohodli na dočasném rozpočtu, omezilo to chod úřadů
Americké federální úřady začaly úderem půlnoci z pátku na sobotu místního času fungovat v omezeném režimu, protože dočasný vládní rozpočet zatím nemá kvůli požadavku prezidenta Donalda Trumpa na financování stavby zdi na mexické hranici šanci získat podporu v horní komoře Kongresu. Vyjednávání o kompromisu zatím nebyla úspěšná, takže se zdá pravděpodobné, že se situace nevrátí k normálu dříve než po Vánocích, napsala agentura Reuters.
Ředitel vládního rozpočtového úřadu Mick Mulvaney úřady vyzval, aby se řídily plány, které upravují jejich činnost pro případ omezeného financování. První dva dny fungování americké vlády bez přísunu peněz byly přitom podle amerických médií bez větších problémů, zřejmě i díky víkendu. Socha Svobody v New Yorku je pro turisty otevřená, i když jen díky penězům státu New York, pošta řádně doručuje zásilky. Na 800 000 státních zaměstnanců nicméně za vánoční období přinejmenším dočasně nedostane výplatu, protože dohoda o financování kabinetu není na obzoru.
6. Americký ministr financí Mnuchin vyloučil, že by Trump uvažoval o výměně šéfa Fedu
Americký ministr financí uvedl, že jakkoli prezident Donald Trump nesouhlasí s politikou Fedu, nikdy nezvažoval jeho odvolání. Navíc si prý ani není jist, že by předsedu Federálních rezerv vůbec mohl odvolat. O jeho vůli tak učinit přitom informovala na konci týdne některá média.
7. Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí zvolnil na 3,4 %
Tempo růstu ekonomiky Spojených států ve třetím čtvrtletí zpomalilo na 3,4 % ze 4,2 % ve druhém kvartálu. Oznámilo to v pátek americké ministerstvo obchodu. Mírně tak zpřesnilo svůj odhad z konce listopadu, podle kterého růst ve třetím čtvrtletí dosáhl 3,5 %.
8. Italský Senát schválil rozpočet na příští rok
Italský Senát v noci na neděli schválil návrh státního rozpočtu na příští rok, který musela vláda upravit kvůli výhradám ze strany Evropské komise. Rozpočet musí ještě odsouhlasit poslanci. Vláda se podle agentury Reuters snaží zajistit schválení rozpočtu do 31. prosince, aby mohl na začátku roku 2019 vstoupit v platnost.
9. Schröder kritizoval Trumpa kvůli tlakům na Německo
Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder podrobil kritice amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli jeho tlakům na Německo. Poukázal například na požadavky Trumpovy administrativy, aby Německo omezilo obchodní vztahy s některými zeměmi.
10. Náklady VW na emisní aféru budou letos činit 5,5 miliardy eur
Náklady německého automobilového koncernu Volkswagen na řešení emisního skandálu budou v letošním roce činit 5,5 miliardy eur a v příštím roce další zhruba dvě miliardy eur. V rozhovoru s německým listem Börsen-Zeitung to řekl finanční ředitel podniku Frank Witter. Od roku 2015 již Volkswagen v souvislosti se skandálem vynaložil přes 27 miliard eur, napsala agentura Reuters.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Ekonomika Venezuely kolabuje, plastická chirurgie ale zažívá boom
Zatímco značná část venezuelské ekonomiky v posledních letech kolabuje, jeden sektor zažívá boom. Je jím plastická chirurgie, kvůli níž přijíždějí do této jihoamerické země ročně tisíce žen, aby si v kolébce královen krásy nechaly vylepšit postavu. Důvodem je relativně nízká cena. Mnohé Venezuelanky, které zemi opustily před lety kvůli krizi, se nyní do vlasti vracejí právě třeba kvůli liposukci či zvětšení prsou. Informuje o tom server BBC Mundo.
Podle údajů Mezinárodní společnosti pro estetickou plastickou chirurgii (ISAPS) je Venezuela v první dvacítce zemí světa s největším počtem provedených estetických plastických operací. V roce 2014 byla dokonce osmá na světě s asi 291 000 takových operačních výkonů.
V posledních letech přijíždějí ženy například z USA, Kolumbie či Panamy, uvedl v reportáži serveru BBC Mundo Ramón Marín, jeden z venezuelských plastických chirurgů. "Zatímco příliv místních pacientek se v posledních měsících výrazně snížil, cizinky nás drží nad vodou," uvedl Marín.
Například za zvětšení poprsí zaplatí ve Venezuele žena asi dva až tři tisíce dolarů, jinde v Americe stojí taková operace podle BBC 8-15 tisíc dolarů.
"Bála jsem se, jak to dopadne, ale výsledek je výborný," řekla BBC trochu překvapeně pětadvacetiletá Emilce Garcíaová z Panamy, která přijela v listopadu na liposukci. Cestu jí doporučily čtyři kamarádky, které si nechaly ve Venezuele udělat liposukci břicha, hýždí, stehen či odstranit dvojitou bradu.
Přijíždějí ale i venezuelské emigrantky. "Nelíbila se mi liposukce, jak ji dělali ve Španělsku, ani modelace prsou," kritizovala španělské plastické chirurgy Venezuelanka Yndira Ferrebusová, která z vlasti utekla do Evropy před 14 lety. Nyní žije ve španělském Santanderu a před čtyřmi lety si nechala zvětšit prsa ve Venezuele. Loni stejnému doktorovi zaplatila za liposukci.
Ve Venezuele je podle BBC asi 600 registrovaných plastických chirurgů, celkem jich ale v zemi působí odhadem nejméně tisíc. Místopředsedkyně venezuelské společnosti pro plastickou chirurgii Gladys Chowová doporučuje, aby si ženy před objednáním se na zkrášlující operaci přesvědčily na stránkách této společnosti, zda má lékař příslušné osvědčení. Podle Chowové plastičtí chirurgové používají nejnovější technologie.
"Venezuelská žena je velice krásná, hodně o sebe pečuje a svou krásu s pýchou ukazuje," zhodnotil své krajanky Jorge Emiro Palencia, který jezdí do rodného Maracaiba jednou měsíčně provádět plastické operace a nyní žije v argentinské metropoli Buenos Aires. Připomněl tak i rekordní počet titulů královen krásy, které Venezuelanky drží. V soutěži Miss World vedou spolu s Indií historickou tabulku, obě země mají po šesti titulech. V klání Miss Universe jsou Venezuelanky se sedmi vítězstvími druhé za Američankami.
Aktuality
