Co musíte ráno vědět (27. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (27. dubna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi v Evropě a v Americe, k čemu se v Británii zavázal Facebook a co se dozvíte ze skutečně dobré vizitky? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek posílily, v centru pozornosti byla výsledková sezóna

Růst amerických akcií ve čtvrtek podpořily silné kvartální hospodářské výsledky a oživení technologických akcií v čele s Facebookem. Pomohl jim rovněž pokles výnosů amerických vládních dluhopisů. Index Dow si připsal 0,99 % na 24 322,27 bodu, širší benchmark S&P 500 zpevnil o 1,04 % na 2 666,95 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,64 % na 7 118,68 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,97 % na 16,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba čtyři bazické body na 2,985 %. V plusu uzavřely všechny hlavní sektory s výjimkou průmyslu. Nejlepší výkon podaly technologický sektor, odvětví cyklického spotřebního zboží a energetický sektor.

Americké akcie: Tři grafy, které si zaslouží pozornost
V prvním čtvrtletí došlo (nejen) na americkém akciovém trhu k první korekci po několika kvartálech. Podrobnější pohled na trh ukazuje, že to tentokrát možná opravdu je v něčem jiné.

2. Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily, ostře sledované zasedání ECB nepřineslo nic nového

Evropské akciové indexy zakončily čtvrteční seanci v plusu. Investoři vyhodnocovali sérii firemních hospodářských výsledků a v první polovině dne spekulovali, jakým výsledkem skončí zasedání Evropské centrální banky. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 přidal 0,94 % na 383,75 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,57 %, německý DAX posílil o 0,63 % a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,74 %. Z jednotlivých titulů se dařilo například akciím německé automobilky Volkswagen, jež v reakci na solidní hospodářské výsledky společnosti za první čtvrtletí letošního roku přidaly téměř tři procenta.

Itálie na ekonomickém ústupu: Kdy ji překoná i Česko?
Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy zůstává Itálie, píše hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

3. Pražská burza ve čtvrtek přidala čtvrt procenta, vzestup vedly akcie ČEZ

Pražská burza ve čtvrtek vzrostla, index PX stoupl o 0,26 % na 1 124,64 bodu. Vzhůru šly akcie energetické firmy ČEZ, která oznámila návrh dividendy, nebo mediální společnosti CME, klesly cenné papíry Monety Money Bank. Nejvíce obchodované akcie ČEZ přidaly 1,12 % na 542 korun.

Erste: České banky mají našlápnuto k lepším maržím, jejich akcie by měly posilovat
Rakouská bankovní skupiny Erste zvýšila cílové ceny akcií Komerční banky a Monety Money Bank. Důvodem je především očekávání zlepšení úrokových marží českých bank.

4. Očekávané události

V noci na pátek na trh Japonsko pošle zprávy o inflaci, průmyslové výrobě, maloobchodních tržbách, stavebních objednávkách a zahájené výstavbě a Bank of Japan rozhodne o nastavení měnové politiky. Dopoledne na trh Německo pošle zprávu z trhu práce, Spojené království přidá data o HDP za letošní první čtvrtletí a Evropská komise zveřejní indexy spotřebitelské důvěry a ekonomického sentimentu. Odpoledne se pozornost přesune za oceán. Ve Washingtonu by měl americký prezident Donald Trump přijmout německou spolkovou kancléřku Angelu Merkelovou; jednat mají o všem od ocelářských cel přes Sýrii po Írán. USA zveřejní index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a první odhad vývoje americké ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku. Do výsledkové sezóny v závěru týdne přispějí v Evropě Airbus, Eni, Daimler nebo Royal Bank of Scotland, na Wall Street Chevron, Colgate-Palmolive, ExxonMobil nebo Charter Communications a na pražské burze výsledky odtajní telekomunikační společnost O2 Czech Republic. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Facebook prý v Británii zprůhlední financování reklamy

Společnost Facebook přijme nová opatření, aby do června letošního roku zvýšila v Británii transparentnost reklam na své sociální síti. Mediálnímu výboru britského parlamentu to ve čtvrtek sdělil technologický ředitel Facebooku Mike Schroepfer. Přislíbil zároveň, že díky novým opatřením bude politická reklama jasně označená.

6. ČEZ navrhl dividendu 33 Kč na akcii, celkově by v případě schválení měl akcionářům poslat 17,8 miliardy Kč

Představenstvo energetické společnosti ČEZ navrhlo vyplatit z loňského zisku dividendu ve výši 33 korun na akcii před zdaněním, tedy stejně jako o rok dříve. Pokud valná hromada rozhodne podle návrhu představenstva, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 17,8 miliardy korun. Valná hromada ČEZ se letos uskuteční 22. června.

7. ECB na dubnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky

Evropská centrální banka (ECB) na svém dubnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Trh tento výsledek zasedání očekával. Beze změny parametrů pokračuje rovněž program kvantitativního uvolňování. Šéf banky Mario Draghi během tiskové konference nepřišel s ničím zásadním, potvrdil, že ECB nadále čeká dosažení 2% inflačního cíle, a znovu zdůraznil potřebu zavádění strukturálních reforem v jednotlivých evropských zemích. Rizika pro ekonomický výhled jsou podle Draghiho celkově vyrovnaná, na straně negativních rizik zmínil protekcionistické tendence.

8. Mediální CME v prvním čtvrtletí vzrostly tržby na 139,2 milionu USD, společnost díky příjmu z warrantů dále sníží svůj dluh

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní první čtvrtletí na úrovni čistého zisku kladný výsledek 7,25 milionu dolarů, o rok dříve vykázala za stejné období čistou ztrátu 11,07 milionu dolarů. CME ve výsledkové zprávě uvedla, že díky příjmu z realizace warrantů splatí 110 milionů eur ze svého dluhu, a také informovala o dalším poklesu úrokových nákladů.

9. Unipetrol v prvním čtvrtletí vydělal 322 milionů korun, výsledky byly negativně ovlivněny růstem cen ropy a poklesem marží

Petrochemická společnost Unipetrol zakončila první čtvrtletí letošního roku s čistým ziskem 322 milionů korun. Meziročně jí tak zisk výrazně klesl, o rok dříve vykázala firma za stejné období zisk 2,83 miliardy korun. Do výsledku se negativně promítlo slabší makroekonomické prostředí.

10. Bulharsko by mohlo do roka vstoupit do "čekárny" na euro

Bulharsko by se mohlo zapojit do mechanismu směnných kurzů označovaného ERM-2, který je jakousi dvouletou čekárnou na členství v eurozóně, do jednoho roku, pokud s tím budou souhlasit představitelé Evropské unie a Evropské centrální banky. Uvedl to ve čtvrtek bulharský premiér Bojko Borisov.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Vážně dobrá vizitka

Že lidé dostávají při vymýšlení svých navštívenek návaly vtipnosti, dobře víme. Slogan "Jste alkoholik? Pomůžeme vám" od firmy, která doručí váš bourbon či pernod až domů, je toho klasickým příkladem.

Autor vizitky kanadského osobního trenéra Poula Nielsena dosáhl v tomto umění ještě docela jiné úrovně. Kartička není z papíru, ale z gumy. A není k přečtení, dokud ji nenatáhnete. Nejspíš to nejde úplně snadno, takže cvičíte ještě dříve, než se dozvíte, s kým že to máte tu čest.

Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou nervózní kvůli chybějící podpoře ekonomiky

Americké akcie zahájily týden poklesem. Investoři se obávají, že dohoda o novém balíku pomoci hospodářství nebude...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na…
včera v 21:20

Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na konsolidaci veřejných financí

Vláda při schválení návrhu rozpočtu na příští rok podle ekonomů oslovených ČTK rezignovala na konsolidaci veřejných...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 18:31

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na tiskové konferenci po...
Rozpočet Česká ekonomika Česká republika
Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU
včera v 18:14

Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU

Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na některých trzích neobchodovalo

Akcie na západoevropských trzích nadále ovlivňuje zhoršující se pandemická situace, stejně jako neschopnost uzavřít...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
včera v 17:33

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
včera v 16:50

Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX vzrostl o 0,59 procenta na 872,2 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
včera v 16:39

ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho

Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice...
Ropa Fúze a akvizice
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík
včera v 16:19

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po...
Česká republika Auta
Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář
včera v 16:16

Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář

Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat....
Spojené království Doprava Koronavirus
Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah
včera v 16:03

Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah

Pákistánský telekomunikační úřad zruší blokování čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Rozhodnutí...
Sociální sítě Pákistán Americké akcie
Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu
včera v 16:00

Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun,...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (19. října)
včera v 15:56

Ze světa investičních doporučení (19. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla
včera v 14:57

Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla, zůstává ale vyšší než před vypuknutím...
Slovensko Nezaměstnanost
Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu
včera v 13:36

Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu

Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk před zdaněním,...
Evropské akcie Výsledková sezóna
CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu…
včera v 13:25

CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu Ericsson

Rychlou mobilní síť 5G postaví společnost CETIN na technologiích firmy Ericsson. Na svém twitterovém účtu to uvedl...
CETIN Telekomunikace 5G sítě
EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné
včera v 13:20

EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné

Evropská unie chce s Británií uzavřít dohodu o budoucích vztazích a bude do poslední minuty pracovat na tom, aby se...
Spojené království Evropská unie Politika