Co musíte ráno vědět (27. dubna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi v Evropě a v Americe, k čemu se v Británii zavázal Facebook a co se dozvíte ze skutečně dobré vizitky? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek posílily, v centru pozornosti byla výsledková sezóna
Růst amerických akcií ve čtvrtek podpořily silné kvartální hospodářské výsledky a oživení technologických akcií v čele s Facebookem. Pomohl jim rovněž pokles výnosů amerických vládních dluhopisů. Index Dow si připsal 0,99 % na 24 322,27 bodu, širší benchmark S&P 500 zpevnil o 1,04 % na 2 666,95 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,64 % na 7 118,68 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,97 % na 16,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba čtyři bazické body na 2,985 %. V plusu uzavřely všechny hlavní sektory s výjimkou průmyslu. Nejlepší výkon podaly technologický sektor, odvětví cyklického spotřebního zboží a energetický sektor.
2. Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily, ostře sledované zasedání ECB nepřineslo nic nového
Evropské akciové indexy zakončily čtvrteční seanci v plusu. Investoři vyhodnocovali sérii firemních hospodářských výsledků a v první polovině dne spekulovali, jakým výsledkem skončí zasedání Evropské centrální banky. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 přidal 0,94 % na 383,75 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,57 %, německý DAX posílil o 0,63 % a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,74 %. Z jednotlivých titulů se dařilo například akciím německé automobilky Volkswagen, jež v reakci na solidní hospodářské výsledky společnosti za první čtvrtletí letošního roku přidaly téměř tři procenta.
3. Pražská burza ve čtvrtek přidala čtvrt procenta, vzestup vedly akcie ČEZ
Pražská burza ve čtvrtek vzrostla, index PX stoupl o 0,26 % na 1 124,64 bodu. Vzhůru šly akcie energetické firmy ČEZ, která oznámila návrh dividendy, nebo mediální společnosti CME, klesly cenné papíry Monety Money Bank. Nejvíce obchodované akcie ČEZ přidaly 1,12 % na 542 korun.
4. Očekávané události
V noci na pátek na trh Japonsko pošle zprávy o inflaci, průmyslové výrobě, maloobchodních tržbách, stavebních objednávkách a zahájené výstavbě a Bank of Japan rozhodne o nastavení měnové politiky. Dopoledne na trh Německo pošle zprávu z trhu práce, Spojené království přidá data o HDP za letošní první čtvrtletí a Evropská komise zveřejní indexy spotřebitelské důvěry a ekonomického sentimentu. Odpoledne se pozornost přesune za oceán. Ve Washingtonu by měl americký prezident Donald Trump přijmout německou spolkovou kancléřku Angelu Merkelovou; jednat mají o všem od ocelářských cel přes Sýrii po Írán. USA zveřejní index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a první odhad vývoje americké ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku. Do výsledkové sezóny v závěru týdne přispějí v Evropě Airbus, Eni, Daimler nebo Royal Bank of Scotland, na Wall Street Chevron, Colgate-Palmolive, ExxonMobil nebo Charter Communications a na pražské burze výsledky odtajní telekomunikační společnost O2 Czech Republic. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Facebook prý v Británii zprůhlední financování reklamy
Společnost Facebook přijme nová opatření, aby do června letošního roku zvýšila v Británii transparentnost reklam na své sociální síti. Mediálnímu výboru britského parlamentu to ve čtvrtek sdělil technologický ředitel Facebooku Mike Schroepfer. Přislíbil zároveň, že díky novým opatřením bude politická reklama jasně označená.
6. ČEZ navrhl dividendu 33 Kč na akcii, celkově by v případě schválení měl akcionářům poslat 17,8 miliardy Kč
Představenstvo energetické společnosti ČEZ navrhlo vyplatit z loňského zisku dividendu ve výši 33 korun na akcii před zdaněním, tedy stejně jako o rok dříve. Pokud valná hromada rozhodne podle návrhu představenstva, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 17,8 miliardy korun. Valná hromada ČEZ se letos uskuteční 22. června.
7. ECB na dubnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky
Evropská centrální banka (ECB) na svém dubnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Trh tento výsledek zasedání očekával. Beze změny parametrů pokračuje rovněž program kvantitativního uvolňování. Šéf banky Mario Draghi během tiskové konference nepřišel s ničím zásadním, potvrdil, že ECB nadále čeká dosažení 2% inflačního cíle, a znovu zdůraznil potřebu zavádění strukturálních reforem v jednotlivých evropských zemích. Rizika pro ekonomický výhled jsou podle Draghiho celkově vyrovnaná, na straně negativních rizik zmínil protekcionistické tendence.
8. Mediální CME v prvním čtvrtletí vzrostly tržby na 139,2 milionu USD, společnost díky příjmu z warrantů dále sníží svůj dluh
Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní první čtvrtletí na úrovni čistého zisku kladný výsledek 7,25 milionu dolarů, o rok dříve vykázala za stejné období čistou ztrátu 11,07 milionu dolarů. CME ve výsledkové zprávě uvedla, že díky příjmu z realizace warrantů splatí 110 milionů eur ze svého dluhu, a také informovala o dalším poklesu úrokových nákladů.
9. Unipetrol v prvním čtvrtletí vydělal 322 milionů korun, výsledky byly negativně ovlivněny růstem cen ropy a poklesem marží
Petrochemická společnost Unipetrol zakončila první čtvrtletí letošního roku s čistým ziskem 322 milionů korun. Meziročně jí tak zisk výrazně klesl, o rok dříve vykázala firma za stejné období zisk 2,83 miliardy korun. Do výsledku se negativně promítlo slabší makroekonomické prostředí.
10. Bulharsko by mohlo do roka vstoupit do "čekárny" na euro
Bulharsko by se mohlo zapojit do mechanismu směnných kurzů označovaného ERM-2, který je jakousi dvouletou čekárnou na členství v eurozóně, do jednoho roku, pokud s tím budou souhlasit představitelé Evropské unie a Evropské centrální banky. Uvedl to ve čtvrtek bulharský premiér Bojko Borisov.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Vážně dobrá vizitka
Že lidé dostávají při vymýšlení svých navštívenek návaly vtipnosti, dobře víme. Slogan "Jste alkoholik? Pomůžeme vám" od firmy, která doručí váš bourbon či pernod až domů, je toho klasickým příkladem.
Autor vizitky kanadského osobního trenéra Poula Nielsena dosáhl v tomto umění ještě docela jiné úrovně. Kartička není z papíru, ale z gumy. A není k přečtení, dokud ji nenatáhnete. Nejspíš to nejde úplně snadno, takže cvičíte ještě dříve, než se dozvíte, s kým že to máte tu čest.
Aktuality
