US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak dopadlo zářijové zasedání ČNB a jaké jsou nejhodnotnější značky světa? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
28. 9. 2017 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu posílily, trh přivítal Trumpův návrh daňové reformy

Americké akciové indexy ve středu posílily a vrátily se do blízkosti historických maxim, index akcií menších firem Russell 2000 dokonce během dne překonal svůj rekord. Investoři přivítali návrh daňové reformy a sledovali růst výnosů amerických státních dluhopisů. Akcie v Americe ve středu posílily v očekávání, že centrální banka USA v prosinci zvýší úrokové sazby, i v naději, že se daňová reforma navrhovaná prezidentem Donaldem Trumpem posune do další fáze. Trh podpořil především růst titulů z finančního sektoru. Index Dow v závěru obchodování stoupl o 0,25 % na 22 340,71 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,41 % na 2507,04 bodu (intradenní historický rekord vylepšil na 2 511,75 bodu) a Nasdaq Composite posílil o 1,15 % na 6 453,26 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,95 % na 9,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o bezmíla sedm bazických bodů na 2,3014 %. Bitcoin přidal přes 7 % a jeho cena se vrátila nad 4 000 USD, ethereum posílilo o více než 5 % a obchoduje se nad 300 USD.

Michael Bloomberg: Nedokážu pochopit, proč akciový trh stále roste

2. Evropské burzy ve středu zpevnily, akcie francouzské průmyslové skupiny Alstom zdražily o více než 4 %

Evropské akcie ve středu uzavřely v zelených číslech. Investoři čekali na zveřejnění podrobností o dlouho slibované daňové reformě ve Spojených státech, kterou prosazuje prezident Donald Trump, a vraceli se k úternímu vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové, jež uvedla, že kvůli přetrvávajicí nízké inflaci by Fed mohl upravit načasování plánovaných změn ve své měnové politice. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,41 % na 385,62 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,38 % na 7 313,51 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,25 % na 5 281,96 bodu a německý DAX vzrostl o 0,41 % na 12 657,41 bodu. Dařilo se zejména francouzské průmyslové skupině Alstom, jejíž akcie zdražily o 4,25 % po zprávě, že se dohodla s německým konkurentem Siemens na spojení železničních aktivit. Vznikne tak evropský gigant ve výrobě vlaků, který bude schopen lépe obstát v mezinárodní konkurenci. Cenné papíry Siemensu přidaly 1,2 %.

Pandora: Šperk do portfolia za malé peníze

3. Pražská burza ve středu mírně stoupla, ČEZ si připsal 2 %

Pražská burza ve středu navázala na zisk z úterní seance, index PX vzrostl o 0,11 % na 1 043,68 bodu. Nahoru trh táhly energetická skupina ČEZ a petrochemický holding Unipetrol, nedařilo se naopak Erste Group Bank a Komerční bance. Objem obchodů byl s 648 miliony korun mírně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly ve středu cenné papíry ČEZ, které zdražily o 2,05 %. Výrazně posílily také akcie Unipetrolu (+1,53 %), Philip Morris ČR (+1,53 %) a CME (+1,58 %). S výjimkou VIG, jež si polepšila o 1,05 %, ztratily finanční tituly. Erste Group Bank spadla o 0,98 %, Komerční banka odevzdala 1,39 % a MONETA Money Bank klesla o 0,58 %.

KONTEXT: Měnový abnormál? Až navěky, amen (utahování navzdory)!

4. Očekávané události

Ve čtvrtek se investoři zaměří na německý index spotřebitelské důvěry od GfK, zprávu o vývoji německé inflace a dále na indexy ekonomického sentimentu a spotřebitelské důvěry v eurozóně. Odpoledne na trh USA pošlou výsledek obchodní bilance, statistiku velkoobchodních zásob, zprávu o vývoji HDP, index aktivity kansaského Fedu a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Kvartální hospodářská čísla v USA zveřejní Rite Aid, Conagra Brands nebo McCormick & Co a v Evropě Hennes & Mauritz nebo Accenture. Pražská burza zůstane kvůli státnímu svátku zavřená. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. září

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. září

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB v září ponechala úrokové sazby beze změny, hlasování ale bylo těsné

Bankovní rada České národní banky se na svém zářijovém jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, zůstává na 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,5 %. Pro ponechání úrokových sazeb bez změny hlasovali čtyři ze sedmi členů bankovní rady. Tři členové hlasovali pro zvýšení základní úrokové sazby na 0,5 %.

6. Trump navrhl daňovou reformu, sazbu firemní daně chce snížit na 20 %

Největší daňovou reformu za třicet let ve středu navrhl americký prezident Donald Trump. Plán, který by snížil zdanění podniků, ale čeká v Kongresu velká bitva s demokraty a jednotná není ani Trumpova vlastní strana, napsala agentura Reuters. Trumpův plán je přitom skoupý na podrobnosti o tom, jak nahradit výpadek příjmů, aniž by zásadně nestoupl rozpočtový deficit.

7. Výsledek německých voleb podle tisku předem torpédoval Macronovy plány

Za pokrokové plány, ale i nebezpečný sen považují evropské deníky návrhy Emmanuela Macrona na reformu Evropské unie, které francouzský prezident v úterý představil na pařížské Sorbonně. Listy se shodují především v tom, že bez německého souhlasu nemá Macronovo úsilí naději na úspěch. Kancléřka Angela Merkelová přitom vzešla z nedělních parlamentních voleb oslabená a o koalici bude jednat se svobodnými demokraty (FDP), kteří na francouzské návrhy pohlížejí skepticky. Výsledek německých voleb tak podle řady evropských listů plány francouzského prezidenta vlastně předem torpédoval.

8. Realitní fond ČS koupil v Polsku obchodní centrum za téměř 4,3 miliardy Kč

ČS nemovitostní fond koupil v Polsku ve městě Radom od americké pojišťovací skupiny White Star Real Estate obchodní centrum Galeria Słoneczna za téměř 4,3 miliardy Kč. Akvizice se zařadí k největším retailovým transakcím ve střední Evropě za tento rok, sdělil ve středu fond, který spravuje investiční společnost REICO České spořitelny.

9. Gazprom vidí prostor pro zvyšování exportu plynu do Evropy

Ruská plynárenská společnost Gazprom vidí v dlouhodobém horizontu prostor pro zvyšování exportu plynu do Evropy a do Turecka. Důvodem je pokles těžby plynu v tomto regionu, uvedl ve středu generální ředitel podniku Alexej Miller.

10. Rakouská banka BAWAG plánuje vstup na Vídeňskou burzu

Rakouská banka BAWAG plánuje primární veřejnou nabídku akcií na Vídeňské burze. Vstup banky na burzu by tak mohl být největší primární nabídkou ve Vídni za posledních deset let, uvedla ve středu agentura Reuters. Banku vlastní americký investiční fond Cerberus Capital Management.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejcennější značkou světa zůstává Apple, skokanem roku je Facebook

Nejcennější značkou světa zůstává Apple. Na prvním místě v žebříčku sestavovaném společností Interbrand letos společnost skončila již popáté v řadě. Hodnota této značky v tomto roce stoupla o 3 % na více než 184,15 miliardy dolarů. V roce 2013 z trůnu Apple sesadil Coca-Colu, od té doby se hodnota jeho značky zvýšila o více než 80 miliard dolarů.

Pět z deseti nejhodnotnějších značek světa patří americkým technologickým podnikům, za Applem se umístily značky Google, jejíž hodnota aktuálně podle žebříčku dosahuje 141,7 miliardy dolarů, a Microsoft (80 miliard dolarů).

V procentuálním vyjádření zažila největší skok značka sociální sítě Facebook (8. místo), jejíž hodnota meziročně vzrostla o 48 % na 48,19 miliardy dolarů.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie