US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Co musíte ráno vědět (5. července)

Jak se v úterý obchodovalo v Rybné a na západoevropských burzách, kam expanduje Volkswagen a která londýnská dominanta slaví pětileté výročí? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
5. 7. 2017 | 0:00
Musíte vědět

1. Evropské burzy v úterý klesly, akcie francouzské EDF zlevnily o 4 %

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely v červených číslech pod vlivem růstu geopolitického napětí, který způsobil další severokorejský test balistické rakety. Investoři se tak odklonili od rizikovějších akcií k bezpečnějším aktivům, jako je například zlato. Při relativně nízké obchodní aktivitě ovlivněné svátkem v USA evropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,29 % na 382,30 bodu. Nedařilo se zejména sektorům utilit a telekomunikací. Britský index FTSE 100 klesl o 0,27 % na 7 357,23 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,4 % na 5 174,90 bodu a německý DAX uzavřel se ztrátou 0,31 % na 12 437,13 bodu. Akcie francouzské energetické společnosti EDF zlevnily o asi 4 % poté, co firma zvýšila odhad nákladů na stavbu britské jaderné elektrárny Hinkley Point C o 1,5 miliardy liber na 19,6 miliardy liber.

2. Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie Erste zdražily o více než 2 %

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, index PX zpevnil o 0,56 % na 986,78 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Erste Group Bank, O2 Czech Republic a mediální CME, nedařilo se energetické společnosti ČEZ. Objem obchodů byl s 488 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v úterý cenné papíry polostátní společnosti ČEZ, které zlevnily o 0,93 % na 393,80 Kč. V červených číslech uzavřely také likérka Stock Spirits, jež přišla o 1,25 % na 51,20 Kč, a MONETA Money Bank, která klesla o 0,2 % na 76 Kč. Další hlavní tituly zpevnily, spokojeni byli obzvláště akcionáři Erste Group Bank (+2,24 % na 903,60 Kč).

Investorský magazín: Manuál Airbnb a finanční rady od Kmotra

3. Očekávané události

Ve středu budou trhy vyhodnocovat finální červnové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb, eurozóna odtajní statistiku maloobchodních tržeb, odpoledne na trh Spojené státy pošlou ISM index newyorského Fedu, statistiku továrních objednávek a večer ještě Fed odtajní zápis ze svého posledního měnověpolitického zasedání. Pražská burza zůstane kvůli státnímu svátku zavřená. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. července

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. července

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Značka Volkswagen se po více než 17 letech vrací na íránský trh

Německá automobilová značka Volkswagen se po více než 17 letech vrací na íránský trh. Firma v úterý oznámila, že od srpna začne v Íránu prodávat automobily VW Tiguan a VW Passat. Írán se loni v lednu zbavil hospodářských sankcí, které na něj kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu před lety uvalily Spojené státy a Evropská unie.

5. EU posvětila restrukturalizaci italské banky Monte dei Paschi

Evropská komise schválila plán restrukturalizace italské banky Monte dei Paschi di Siena, podle něhož jí Itálie poskytne 5,4 miliardy eur a v nejstarším bankovním domu světa převezme 70% podíl. V úterý to na tiskové konferenci řekl italský ministr hospodářství Pier Carlo Padoan.

6. Německé firmy se obávají rizik ve světovém hospodářství

Každá druhá německá společnost se obává o svou budoucnost kvůli vývoji světového hospodářství. Podle úterní zprávy Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK), která se dotazovala 4 000 firem, je jich více než kdy dříve. Jako důvody firmy uvádějí jednání o vystoupení Spojeného království z Evropské unie a ochranářskou politiku Spojených států.

7. Prezidenti Ruska a Číny ocenili úroveň vztahů obou zemí, navrhují zmírnění korejské krize

Více než dvě desítky politických deklarací a mezivládních dohod o hospodářské spolupráci jsou výsledkem úterního jednání čínského prezidenta Si Ťchin-pinga v Moskvě. Po jeho jednání s ruským hostitelem Vladimirem Putinem vydaly obě strany prohlášení s návrhem na uvolnění napětí na Korejském poloostrově. Hodnota uzavřených hospodářských kontraktů podle ruských médií dosahuje deseti miliard dolarů.

8. Tesla zákazníkům ve druhém čtvrtletí dodala 22 tisíc aut, limitujícím faktorem byl nedostatek baterií

Americká automobilka Tesla dodala zákazníkům ve druhém čtvrtletí zhruba 22 tisíc vozů, meziročně o 53 % více. Společnost uvedla, že dodávky byly negativně ovlivněny nedostatečným množstvím baterií. Produkce baterií byla podle Tesly do začátku června v průměru asi 40 % pod poptávkou. V červnu, kdy již problémy odezněly, byly dodávky aut velmi silné, podle podniku dokonce jedny z nejvyšších v historii.

9. Gazprom začne plyn do Číny posílat Sílou Sibiře koncem roku 2019

Ruský plynárenský gigant Gazprom začne novým plynovodem s názvem Síla Sibiře dodávat zemní plyn do Číny od 20. prosince 2019. V úterý to oznámil generální ředitel společnosti Alexej Miller. Asi 3 000 kilometrů dlouhý plynovod by měl do Číny přepravovat až 38 miliard metrů krychlových ruského plynu ročně.

10. Francie má podle poradce Soudního dvora EU právo stíhat Uber

Francie má právo trestně stíhat tamní divizi americké firmy Uber za provoz ilegální taxislužby. Vyplývá to z úterního stanoviska generálního advokáta Soudního dvora Evropské unie. Uber ale v reakci stanovisko bagatelizuje a upozorňuje, že se týká pouze služby UberPOP využívající řidiče bez licence, kterou už ve Francii přestal provozovat.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před pěti lety byl v otevřen obdivovaný i zatracovaný Střep

Před pěti lety, 5. července 2012, byl v Londýně otevřen kontroverzní mrakodrap přezdívaný podle svého tvaru Střep (The Shard). S výškou 310 metrů se tato nová dominanta Londýna tehdy stala nejvyšší budovou Evropy. Mrakodrap navrhl italský architekt Renzo Piano, který je znám jako spoluautor pařížského Centre Pompidou, a má 72 obývaných pater.

Slavnostního otevření mrakodrapu se zúčastnili syn královny Alžběty II. princ Andrew a katarský premiér šajch Hamad bin Džasím bin Džabr Sání, jehož země z větší části stavbu budovy financovala. Stavba budovy stála 450 milionů liber a začala v roce 2009 na místě kancelářského komplexu Southwark Towers z roku 1975, který byl v roce 2008 zbourán.

Výšková budova, která je nyní turistickým lákadlem, vyvolala i ostrou kritiku. Ochránci národního majetku soudí, že je na špatném místě a poškozuje pohled na historické objekty parlamentu a katedrály sv. Pavla. "The Shard navždy zjizvil tvář Londýna," napsal například v listu The Guardian komentátor Simon Jenkins. Výhrady vyjádřila i mezivládní Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně