Co musíte ráno vědět (8. června)

Image
Elektřina - ilustrační foto
Obrázek: flickr.com

Jakým tempem vyrazily do nového týdne burzy na obou stranách Atlantiku, v jaké kondici je český a německý průmysl a na co trénují čeští energetici společně s úředníky pro kybernetickou bezpečnost? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy zahájily týden smíšeně, obavy z inflace trvají

Americké akcie uzavřely pondělní obchodování smíšeně. Mezi investory přetrvávají obavy z inflace, v úvodu týdne z obchodování nejlépe vyšel technologický index Nasdaq. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,36 % na 34 630,24 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,08 % na 4 226,52 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,49 % na 13 881,72 bodu. Index volatility VIX během dne vyklesal po úvodním růstu a uzavřel na pátečních závěrečných 16,42 bodu, výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o necelý jeden bazický bod na 1,569 %. Ceny ropy klesly o půl procenta, zlato a sříbro naopak bezmála půl procenta přidaly. Nejsledovanější kryptoměny oslabily, bitcoin odevzdal 5 % a ethereum 4 %.

Hedgeový manažer: Investoři spekulují na další růst cen akcií agresivněji, než by bylo zdrávo

Ceny ropy jsou vysoké, potenciál růstu k 80 USD za barel je omezený

2. Evropským burzám přineslo pondělí mírné zisky, se ztrátou zavřel jen německý DAX

Mezi investory nejen v Evropě byla v pondělí patrná nervozita z rostoucí inflace v USA a na trzích jsou s napětím očekávány její aktuální hodnoty, které budou oznámeny ve čtvrtek. Ty výrazně napoví, zda na svém dalším zasedání americká centrální banka ponechá měnovou politiku beze změny. Během pondělního obchodování se na starém kontinentu nejvíce dařilo akciím ze sektoru automobilek, které přidaly 0,9 %, zatímco sektor základních materiálů ztratil 1,6 %. Celoevropský index STOXX Europe 600 v pondělí posílil o 0,22 % na 453,56 bodu, německý DAX ztratil 0,10 % na 15 677,15 bodu, britský FTSE 100 získal 0,12 % na 7 077,22 bodu a francouzský CAC 40 nabyl 0,43 % na 6 543,56 bodu.

Pět důvodů pro sázku na výrobce sportovního oblečení a dva konkrétní akciové tipy od UBS

3. České akcie v pondělí pokračovaly v růstu z minulého týdne především díky O2 a Erste

Akcie telekomunikační společnosti O2 si v pondělí na pražské burze připsaly k dobru více než dvě procenta. Úspěšný den zaznamenaly také cenné papíry Erste a České zbrojovky Group s více než procentním ziskem. Nejztrátovějším titulem byl ČEZ, jehož akcie zlevnily o procento. Index PX stoupl o 0,14 % na 1 180,23 bodu.

Technická analýza: Zlato po poklesu ceny opět přilákalo kupce

4. Očekávané události

V úterý nad ránem zveřejní Japonsko zprávu o HDP a výsledek obchodní bilance, dopoledne Německo přidá průmyslovou výrobu a eurozóna zprávu o HDP a změnu zaměstnanosti a dále vyjdou indexy ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu. V Česku budou oznámeny maloobchodní tržby. Odpoledne se pak investoři v USA zaměří na obchodní bilanci nebo report z pracovního trhu JOLTS. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

4. 6. 2021 15:30
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. června

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. června a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Český průmysl v dubnu proti loňsku ovlivněnému covidem stoupl o rekordních 55 %

Průmyslová výroba v Česku v dubnu meziročně stoupla o rekordních 55,1 %. Téměř čtyřapůlnásobně se zvýšila výroba aut. Loni v dubnu průmysl silně omezila opatření vlády proti šíření koronaviru a také dobrovolná přerušení výroby právě třeba v automobilkách. Proti březnu se výroba zvýšila o 1,9 %. Nejvýraznější meziroční růst průmyslu od vzniku Česka v roce 1993 sice extrémně zkreslila loňská pandemická paralýza ekonomiky, přesto podle analytiků data ukazují na jeho dobrou kondici. Za celý letošní rok očekávají dvojciferný nárůst.

6. Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v červnu dosáhla maxima od února 2018

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v červnu čtvrtý měsíc za sebou zvýšila a vystoupila na maximum od února 2018. Přispěly k tomu otevírání restaurací po uvolnění přísných protipandemických omezení a pozvolný návrat k cestování spolu s tím, jak ubývá případů nákazy koronavirem. Ukázaly to výsledky průzkumu, které v pondělí zveřejnila společnost Sentix. Její index důvěry se zvýšil na 28,1 bodu z květnových 21 bodů.

7. Zahraniční obchod Česka v dubnu skončil v přebytku 19,3 miliardy korun

Zahraniční obchod Česka v dubnu skončil v přebytku 19,3 miliardy korun, meziročně tak byl o 43,6 miliardy lepší. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Podle něj výsledek ovlivnila nízká srovnávací základna loňského dubna, kdy platila omezení přijatá v souvislosti se šířením koronaviru. Kladně jej ovlivnil zejména meziročně vyšší přebytek obchodování s motorovými vozidly.

8. Google ve Francii zaplatí pokutu za upřednostňování vlastní reklamy

Americká internetová společnost Google ve Francii zaplatí pokutu 220 milionů eur za to, že při prodeji reklamy upřednostňovala své vlastní produkty před klientskými, a zneužívala tak svého postavení na trhu on-line reklamy. Americký gigant zároveň souhlasil, že dosavadní praxi změní, oznámil v pondělí francouzský úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

9. Zakázky německého průmyslu v dubnu vinou slabé domácí poptávky klesly

Zakázky německého průmyslu v dubnu kvůli slabé domácí poptávce nečekaně klesly o 0,2 %. Oznámil to v pondělí spolkový statistický úřad. Výrobu v největší evropské ekonomice brzdí narušení dodavatelského řetězce, v předchozích třech měsících se objem zakázek zvýšil.

10. USA schválily nový lék firmy Biogen proti Alzheimerově chorobě i přes pochyby řady expertů

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) poprvé po téměř 20 letech schválil nový lék proti Alzheimerově chorobě. Podle amerických médií se však jedná o kontroverzní rozhodnutí, jelikož mu nedal zelenou nezávislý panel expertů přidružených k FDA. Někteří odborníci tvrdí, že neexistuje dostatek důkazů o tom, že by přípravek nemocným skutečně pomáhal. Očekává se však, že schválení léku v USA urychlí snahy o jeho nasazení i v dalších zemích.

11. Apple představil nové operační systémy pro iPhony a iPady

Americká technologická společnost Apple představila řadu softwarových novinek, včetně nových verzí operačních systémů pro telefony iPhone, tablety iPad a počítače Mac. Oznámila také vylepšení aplikace pro videohovory FaceTime, která přinášejí mimo jiné kompatibilitu se zařízeními s konkurenčními operačními systémy Android a Windows.

12. Airbus dodal v květnu 50 letadel, za pět měsíců zvýšil dodávky o 38 %

Evropský výrobce letadel Airbus dodal v květnu svým odběratelům 50 letadel. Od počátku letošního roku tak odběratelé obdrželi celkem 220 letadel, což je o 38 % více než ve stejném období loni.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Cvičení ČEPS a NÚKIB prověřilo, jak by energetici zvládli kybernetický útok

Pondělní dosud největší cvičení provozovatele elektroenergetické přenosové soustavy ČEPS a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) prověřilo, jak by energetici zvládli kybernetický útok. Uskutečnilo se přímo na jedné z rozvoden přenosové soustavy. Účastníci byli rozděleni do šesti týmů, přičemž každý tým představoval samostatný krizový štáb. ČTK to v pondělí sdělil Lukáš Hrabal z tiskového odboru ČEPS.

"Pravděpodobnost kybernetického útoku v posledních letech roste, metody útočníků jsou stále sofistikovanější. Společnost ČEPS chce být na tyto hrozby připravena," řekl v pondělí předseda představenstva firmy Martin Durčák. "Výměna zkušeností a informací mezi partnery patří k naprostým základům kybernetické bezpečnosti a se společností ČEPS se nám to dlouhodobě daří," doplnil ředitel NÚKIB Karel Řehka.

Vedoucí oddělení komunikace NÚKIB Jiří Táborský v polovině dubna uvedl, že úřad varuje před vyšším rizikem útoků vůči Česku včetně kybernetické špionáže. NÚKIB zprávu vydal několik dní poté, co premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že existuje důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby.

Úřad své varování nedal přímo do souvislosti s informacemi o pozadí výbuchu, uvedl však, že "současné vnitrostátní i mezinárodní dění může vést k vyššímu počtu kybernetických útoků proti Česku". "Mezi subjekty, u kterých existuje vyšší pravděpodobnost, že budou čelit kybernetickému útoku, patří zejména vládní instituce, ozbrojené síly a firmy v sektoru energetiky a průmyslu," uvedl NÚKIB v tehdejší zprávě.

Musíte vědět
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:01
Pavel Hadroušek (Fio banka): Má smysl držet v portfoliu hotovost, šance na levné nákupy může přijít…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat