Co musíte ráno vědět (8. května)
|

Co musíte ráno vědět (8. května)

Jak uplynulý týden zakončily akcie na obou stranách Atlantiku, jakou daň by Spojené království mohlo zaplatit za setrvání na jednotném evropském trhu po odchodu z EU a jaké zázraky se dějí pod mořskou hladinou? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek posílily a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite uzavřely na nových maximech

Americké akcie v pátek mírně posílily, pozitivně se pod výsledek obchodování podepsaly zpráva o příznivém vývoji situace na trhu práce a odraz cen ropy. Za celý uplynulý týden přidaly všechny tři hlavní akciové indexy do jednoho procenta. Index Dow v pátek posílil o 0,26 % na 21 006,94 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,41 % na nové zavírací maximum 2 399,29 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,42 % na nové zavírací maximum 6 100,76 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,05 % na 10,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o přibližně tři a půl bazického bodu na 2,351 %. V zelených číslech skončila většina sektorů, nejvýrazněji stouply sektor základních materiálů a energetické odvětví, které těžilo z růstu cen ropy. Mírně pod nulou uzavřely finanční sektor a odvětví zdravotní péče. Za celý uplynulý týden index Dow posílil o 0,32 %, S&P 500 přidal 0,63 % a Nasdaq Composite zpevnil o 0,88 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 je na historickém maximu, rezistence ale vydržela

Američtí firemní insideři se v březnu zbavovali akcií. Nejvíce za sedm let

2. Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden si akcie připsaly zhruba dvě procenta

Evropské akcie zakončily týden v zelených číslech, investoři netrpělivě vyhlíželi nedělní druhé kolo francouzských prezidentských voleb. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,65 % na 394,54 bodu, za celý zkrácený týden si polepšil o 1,92 %. Nahoru jej v pátek táhl především sektor základních materiálů, který těžil z rostoucí ceny mědi. V červených číslech naopak zakončilo seanci finanční odvětví, na které dolehla slova šéfa banky Goldman Sachs, že brexit by mohl vést k přesunu některých zaměstnanců amerických investičních bank z Londýna do Frankfurtu. Britský FTSE 100 vzrostl o 0,68 % na 7 297,43 bodu (za celý týden +1,12 %), francouzský CAC 40 si polepšil o 1,12 % na 5 432,4 bodu (za celý týden +2,92 %) a německý DAX stoupl o 0,55 % na 12 716,89 bodu (za celý týden +2,24 %). Index CAC 40 se dostal nejvýše od ledna 2008.

Jak a kdy ECB dále omezí QE?

Rétorická ekvilibristika Maria Draghiho

3. Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden však ztratila 0,2 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,42 % na 1 005,94 bodu. Nahoru ji táhly akcie Komerční banky, pojišťovny VIG a mediální CME, nedařilo se naopak sázkařské společnosti Fortuna. Objem obchodů byl s 573 miliony korun podprůměrný. Vzrostla cena většiny hlavních emisí burzy, z pěti nejobchodovanějších posílily čtyři. Akcie Erste Group Bank si po oznámení výsledků hospodaření, které byly mírně pod odhady trhu, připsaly 0,24 % na 867,60 Kč, akcie Komerční banky stouply o 0,66 % na 949,70 Kč a akcie VIG zpevnily o 1,88 % na 671,30 Kč. Mírně stouply také cenné papíry energetické firmy ČEZ, a to o 0,09 % na 429,50 Kč. Za celý uplynulý týden ale akcie na pražské burze podle indexu PX zlevnily o 0,2 %.

ČEZ, MONETA, Pegas, Fortuna a Kofola: Co přinese čtvrteční výsledková smršť na pražské burze?

4. Očekávané události

V noci na pondělí zveřejní Čína zprávu o obchodní bilanci a Japonsko na trh pošle index spotřebitelské důvěry. Dopoledne bude patřit německým továrním objednávkám, britskému indexu cen domů od banky Halifax a indexu důvěry investorů v ekonomiku eurozóny od společnosti Sentix. Odpoledne vyjde v USA index podmínek na trhu práce a za řečnický pultík se postaví šéfka clevelandské pobočky americké centrální banky Loretta Mesterová a šéf saintlouiské pobočky Fedu James Bullard. Hospodářské výsledky v pondělí zveřejní v USA společnosti First Data, Tyson Foods, Pandora Media či Marriott International. Pražská burza zůstane kvůli Dni osvobození zavřená. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Francouzi si za příštího prezidenta zvolili Emmanuela Macrona

Do Elysejského paláce míří Emmanuel Macron. Ve druhém kole francouzských prezidentských voleb centristický kandidát na hlavu země zvítězil s výrazným náskokem před kandidátkou krajní pravice Marine Le Penovou. Po sečtení 83 % odevzdaných hlasů měl Macron na svě straně 64 % voličů.

6. Americká ekonomika v dubnu vytvořila 211 tisíc pracovních míst, růst mezd ale zpomalil na 2,5 %

Americká ekonomika v dubnu mimo zemědělství vytvořila zhruba 211 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo kolem 185 tisíc míst po přibližně 79 tisících v březnu (revidováno z 98 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla o desetinu procentního bodu na desetileté minimum 4,4 %, čekalo se přitom její zvýšení na 4,6 %. Údaje v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce. Míra meziročního růstu mezd v dubnu klesla na 2,5 % z 2,7 % v březnu.

7. Berlín prý zvažuje zpoplatnit Spojenému království přístup na unijní trh

Spojené království by po odchodu z Evropské unie mohlo získat přístup na jednotný unijní trh za poplatek. Navrhuje to podle agentury Reuters interní zpráva německého ministerstva financí, k níž se dostal magazín Focus. Mluvčí úřadu se k záležitosti odmítl vyjádřit.

8. Trump podepsal zákon o financování federální vlády do konce září

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek podepsal zákon, který zajistí financování chodu federální vlády do konce fiskálního roku, tedy do 30. září. Vládě hrozil od soboty pád do platební neschopnosti. Trumpem podepsaný zákon, jehož schvalování ve čtvrtek završil Senát, je výsledkem kompromisu. Prezident se výměnou za nezbytný souhlas demokratických zákonodárců vzdal mimo jiné peněz na výstavbu zdi na hranicích s Mexikem.

9. Babiš zveřejnil odpovědi na otázky ČSSD ohledně svého podnikání

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš v neděli zveřejnil odpovědi na 22 otázek ČSSD ohledně svého podnikání. Na řadu otázek nicméně přímé odpovědi neposkytl. Například jen zopakoval, že správnost transakcí, z jejichž výnosů koupil kontroverzní korunové dluhopisy, potvrdily auditorské společnosti. Obě firmy však jen potvrdily, že měl Babiš dost peněz pro nákup dluhopisů, a s tím zdůraznily, že jejich zprávy o Babišových financích nepředstavují audit podle mezinárodních auditorských standardů.

10. Analytici: Meziroční inflace v ČR v dubnu zpomalila na 2,3 %, nezaměstnanost se snížila na 4,4 %

Meziroční míra inflace v Česku v dubnu klesla na 2,3 % z březnových 2,6 % a celková míra nezaměstnanosti se snížila na 4,4 % z březnových 4,8 %, odhadují analytici oslovení ČTK. Důvodem nižší inflace je podle nich slabší meziroční růst cen pohonných hmot a potravin, pokles nezaměstnanosti připisují dobrému stavu ekonomiky a pokračujícímu nástupu sezónních pracovníků na trh práce. Český statistický úřad zveřejní údaje o dubnové inflaci a situaci na trhu práce ve středu 10. května.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pod mořskou hladinou vznikají dokonalá umělecká díla

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království