Co musíte ráno vědět (25. října)

Jak si v pondělí vedly akciové trhy v Evropě a ve Spojených státech, jak je na tom evropská ekonomika a jak Bob Dylan nadzvedl mandle Nobelovu výboru? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie poslední říjnový týden zahájily růstem na dvoutýdenní maxima
Americké akcie v pondělí posílily. Vývoj na burzách ovlivňovala v úvodu týdne především pokračující výsledková sezóna. Po konci řádné pondělní seance se hospodářskými výsledky za uplynulé čtvrtletí pochlubila kartová společnost Visa. Index Dow posílil o 0,43 % na 18 223,03 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 0,47 % na dvoutýdenní maximum 2 151,33 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem jednoho procenta na 5 309,83 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,4 % na 13,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 1,761 %. V plusu skončilo devět z jedenácti sektorů indexu S&P 500. Růst vedlo technologické odvětví, které získalo téměř jedno procento. Indexy S&P 500 a Nasdaq nejvíce podpořily akcie softwarové firmy Microsoft, které posílily o více než dvě procenta.
Výsledková sezóna: Tyto faktory jsou mnohdy zajímavější než samotný vývoj zisků
Kdepak bublina, akcie jsou levné! Zajímá vás zdůvodnění?
2. Evropské akcie zakončily pondělní obchodování smíšeně
Evropské akciové trhy v pondělí obchodovaly převážně v oblasti kolem nuly. Vítězem se nakonec stal španělský index IBEX 35, jenž stoupl o 1,27 % poté, co vyšlo najevo, že v Madridu bude moci po desetiměsíčním parlamentním patu vládnout funkční exekutiva. Index londýnské burzy FTSE 100 ztratil 0,49 %, německý DAX si naopak 0,47 % připsal a francouzský CAC 40 stoupl o 0,36 %. Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil na červené nule, během dne přitom získával až 0,44 %.
9 tweetů o centrálních bankách, které vám otevřou oči
3. Pražská burza v pondělí díky bankám přidala 0,76 %
Pražská burza zahájila nový týden růstem, když index PX v pondělí posílil o 0,76 % na 935,36 bodu. Dařilo se celému finančnímu sektoru, zejména pak Komerční bance. Úspěšný den za sebou mají i akcie mediální firmy CME. Ztrácel naopak telekomunikační operátor O2 Czech Republic. Celkový objem obchodů byl nadprůměrný a zhruba polovinu z něj obstaraly cenné papíry Komerční banky. Titul zhodnotil o 2,72 % na 947 Kč. Erste Group Bank přidala o 1,45 % na 774,90 Kč, pojišťovna VIG 1,29 % na 502,10 Kč a MONETA Money Bank 0,34 % na 88,80 Kč. Akcie energetického gigantu ČEZ klesly o 0,64 % na 465,50 Kč.
KONTEXT: 37 strategií a podprůměrné výsledky aneb Lesk a bída digitalizace (nejen) v Česku
O2 C.R., CETV a Pegas Nonwovens: Kompletní přehled investičních doporučení
4. Očekávané události
Úterní dopoledne bude patřit německému indexu podnikatelského klimatu od institutu Ifo a italským průmyslovým objednávkám. Odpoledne se pozornost přesune do zámoří, v USA vyjdou index cen domů S&P/Case-Shiller, index spotřebitelské důvěry od organizace Conference Board, index cen domů od FHFA a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Veřejně v úterý vystoupí šéf ECB Mario Draghi a guvernér Bank of England Mark Carney a výsledky hospodaření za uplynulý týden odhalí v Evropě Saab, Fiat Chrysler Automobiles, Novartis, Orange, na pražské burze O2 Czech Republic a CME, v zámoří DuPont, United Technologies, Valero Energy, Whirlpool, Eli Lilly, Baker Hughes, Caterpillar, Merck, Procter & Gamble, Baxter International, Lockheed Martin, Under Armour, General Motors, 3M, Sprint a AT&T nebo Apple a v Asii HTC Corp. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Analytik z Komerční banky Miroslav Frayer odhaduje, že O2 vykáže za období od července do září pokles tržeb o necelé procento na 9,25 miliardy korun při poklesu zisku EBITDA a čistého zisku o 3,5 % na 2,6 miliardy korun, respektive na 1,35 miliardy korun.
"Důvodem by dle nás měl být vývoj v obou segmentech v České republice. V případě mobilního sektoru by měly tržby klesnout zejména v souvislosti se snížením cen roamingových služeb od května letošního roku. V segmentu pevných linek pak předpokládáme pokračující trend meziročního propadu. V případě Slovenska očekáváme na úrovni tržeb prakticky stagnaci," říká Frayer.
Analytik z J&T Banky Milan Vaníček očekává, že O2 vykáže tržby 9,22 miliardy Kč (meziročně -1,2 %), zisk EBITDA 2,56 miliardy Kč (meziročně -4,9 %) a čistý zisk 1,34 miliardy Kč (meziročně -4,1 %). EBIDA marže by se podle Vaníčka měla společnosti snížit o 1,1 procentního bodu na 27,8 %. Pokud výsledky O2 výrazně nepřekvapí, neměly by podle Vaníčka mít zásadní dopad na cenu akcií firmy.
V případě mediální CME analytik Komerční banky Richard Miřátský očekává, že společnost vykáže za třetí čtvrtletí mírný meziroční růst tržeb i zisku, a to hlavně díky zlepšujícím se ekonomickým podmínkám na jejích hlavních trzích a pokračujícímu snižování nákladů. "Přestože kvůli cyklickému vývoji tržby společnosti každý rok ve třetím čtvrtletí výrazně klesají, předpokládáme, že ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím vzrostou o necelých 10 % na 127 milionů USD podpořené růstem HDP v ČR i v Rumunsku. Díky pokračujícímu trendu snižování nákladů odhadujeme že se OIBDA marže i v letošním třetím kvartálu zvýší," říká Miřátský.
Pavel Ryska, analytik z J&T Banky, odhaduje, že CME za letošní třetí kvartál vykáže tržby 123 milionů USD (meziročně +4,9 %) a zisk OIBDA 12,7 milionu USD (meziročně +52,4 %). Čistou ztrátu by podle něj měla firma snížit na 19,2 milionu USD z 50,5 milionu USD. OIBDA marže CME by se podle Pavla Rysky měla zvýšit o 3,2 procentního bodu na 10,3 %.
"Po zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí CME potvrdila výhled letošního růstu zisku OIBDA o 13 až 19 %, pokud nedojde ke změně měnových kurzů. Výhled firmy tak podle nás implikuje letošní zisk OIBDA cca 139,7 milionu až 147 milionů USD. Náš současný odhad pro letošní rok je 151,8 milionu USD, a to díky lepší ziskovosti rumunských televizí. Domníváme se tak, že pokud by zisk OIBDA za třetí čtvrtletí byl v souladu s naším očekáváním, CME by mohla výhled na rok 2016 mírně překonat. Management by tak mohl výhled zvýšit nebo uvést, že očekává jeho plnění v horní části," říká Ryska.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. října
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Ekonomická aktivita v eurozóně a v Německu v říjnu nad očekávání zintenzivnila, Francie pokulhává
Podnikatelská aktivita v eurozóně v říjnu dosáhla nejvyššího tempa růstu od začátku letošního roku. Firmy přitom zvýšily ceny nejvýrazněji za více než pět let. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnost IHS Markit mezi nákupními manažery. Údaje jsou příznivou zprávou pro ECB, která se prostřednictvím své uvolněné měnové politiky snaží podpořit evropský hospodářský růst a inflaci. Slušná data přišla také z Německa, naopak statistika z Francie investory zklamala.
6. Čínská firma kupuje akcie Hiltonu, bude největším akcionářem hotelového řetězce
Čínská skupina HNA Group koupí zhruba 25 % akcií americké hotelové společnosti Hilton Worldwide Holdings, a stane se tak jejím největším akcionářem. Čtvrtinový podíl v Hiltonu kupují Číňané od investiční společnosti Blackstone Group za 6,5 miliardy dolarů, sdělila v pondělí HNA.
7. Šéf AT&T věří, že spojení s Time Warnerem úřady schválí
Šéf americké telekomunikační společnosti AT&T čeká, že domácí regulační úřady plán převzetí mediálního konglomerátu Time Warner za zhruba 85 miliard USD schválí. Generální ředitel podniku Randall Stephenson to v pondělí řekl médiím a investorům. Investoři a analytici ale snadnému schválení gigantické transakce příliš nevěří.
8. Evropa kvůli odstávkám jádra ve Francii zažívá renesanci uhlí
Země Evropské unie zažívají s nastupující zimou renesanci uhlí a prudký nárůst jeho cen. Hlavní příčinou jsou v této době rozsáhlé odstávky francouzských jaderných elektráren, snížená produkce větrných elektráren v Německu a napjaté vodní rezervy hydroelektráren ve Skandinávii, napsala agentura Reuters. To vše vede k výraznému nárůstu velkoobchodních cen elektrické energie.
9. Stovky Korejců žalují Samsung o odškodné kvůli Galaxy Note 7
Stovky majitelů problémových telefonů Galaxy Note 7 v Jižní Koreji žalují výrobce Samsung Electronics. Chtějí získat odškodné za komplikace spojené s výměnou telefonu i za psychickou újmu způsobenou používáním rizikového výrobku. Samsung se tento měsíc rozhodl definitivně ukončit výrobu i prodej telefonu Galaxy Note 7 kvůli přetrvávajícím problémům se vzněcováním baterií.
10. Temelín plánuje na konec roku další odstávku druhého bloku
Jaderná elektrárna Temelín plánuje na závěr roku několikadenní odstávku druhého bloku. Ten poté, co byl delší dobu mimo provoz, stále nedosáhl plného výkonu a momentálně pracuje na 93 %. Při navyšování výkonu ke 100 % docházelo k vysokému chvění. Během plánované odstávky má plzeňský výrobce turbíny upravit olejové vložky ložiskových stojanů. V pondělí to řekl mluvčí jaderné elektrárny Marek Sviták.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Nobelův výbor a Bob Dylan si hrají na kočku a myš
Když 13. října dostal Bob Dylan Nobelovu cenu za literaturu, bylo to proto, že zpívá verše, které by nikoho jiného nenapadly a u kterých si nikdo nikdy nemůže být jistý, zda jim rozumí, nebo jestli si z něho mistr náhodou nedělá jen šoufky.
Stačily dva týdny a tatáž vlastnost vynesla Dylanovi nálepku hrubého a arogantního muže. Z úst týchž lidí, kteří mu cenu předtím sami udělili.
Důvodem bylo, že v reakci na udělení ceny Dylan dostatečně uctivě nevrtěl ocáskem směrem na Stockholm, a sekretářka Nobelova výboru se mu nedovolala. Poučení? To důležité na literatuře jsou lidé v Nobelově výboru, ne nějaký pisálek či snad dokonce šumař.