Americké akcie v pátek zdražily, v týdenním horizontu se díky tomu dostaly na nulu

Akcie ve Spojených státech v závěru týdne posílily a index Dow se znovu dostal nad hranici 20 000 bodů. K růstu přispěly hlavně akcie finančních společností, kterým pomohly nové kroky prezidenta Donalda Trumpa a zpráva o vývoji nezaměstnanosti v USA.
Index Dow v pátek vzrostl o 0,94 % na 20 071,46 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,73 % na 2 297,42 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,54 % na 5 666,77 bodu. Index volatility VIX v pátek klesl o 8,05 % na 10,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o půl bazického bodu na 2,469 %.
V plusu skončily v závěru týdne všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví cyklického spotřebního zboží. Nejvíce se dařilo odvětví finančních služeb a energetickému sektoru.
Finanční sektor podpořila zpráva, že Donald Trump podepsal vládní nařízení o přezkoumání takzvaného Dodd-Frankova zákona z roku 2010 o finančním dohledu, který byl přijat v reakci na finanční krizi z let 2007-2009. Je to první krok v Trumpově plánu omezit regulace finančních služeb.
Nedařilo se akciím Amazonu (-3,54 %), protože internetový prodejce překvapivě čeká v letošním prvním čtvrtletí pokles provozního zisku. V reakci na čtvrteční hospodářské výsledky v pátek výrazně zlevnily také akcie výrobce sportovních minikamer GoPro (-12,67 %).
Akcie maloobchodního prodejce Macy's (+6,41 %) zdražily o více než šest procent v reakci na zprávu, že jej s nabídkou na převzetí oslovila společnost Hudson's Bay (+3,9 %). List The Wall Street Journal ale upozornil, že jednání firem je teprve na začátku. Akcie Macy's za poslední rok zdražily o přibližně 22 %, cenné papíry Hudson's Bay naopak spadly o asi 40 %.
V indexu Dow v pátek nejvýrazněji zdražily akcie kartové firmy Visa (+4,69 %) a bankovních domů Goldman Sachs (+4,57 %) a JPMorgan Chase (+3,06 %). V červených číslech skončilo pět titulů - výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-0,83 %), výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-0,52 %), výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-0,4 %), maloobchodní řetězec Wal-Mart (-0,3 %) a zábavní konglomerát Walt Disney (-0,28 %).
Páteční zpráva amerického ministerstva práce ukázala, že ekonomika USA v lednu vytvořila asi 227 000 nových pracovních míst, mnohem více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti se však zvýšila na 4,8 % z prosincových 4,7 %. Důvodem jejího růstu byla skutečnost, že mnoho lidí se rozhodlo znovu začít hledat práci, takže se vrátili do registrů nezaměstnaných. Mzdy se v lednu meziročně zvýšily o 2,5 % po 2,8% růstu v prosinci.
Za celý uplynulý týden Dow klesl o 0,11 %, S&P 500 stoupl o 0,12 % a Nasdaq Composite zpevnil o 0,11 %.
Dolar po datech oslabil, ropa odpoledne přišla o zisky
Americký dolar v pátek vůči většině předních světových měn oslabil, stahovala jej právě informace o pomalejším růstu mezd. Na jejím základě totiž analytici usoudili, že Fed bude možná zvyšovat úrokové sazby pomaleji, než se nyní čeká. Dolar ale oslabovaly také obavy, že Trumpova vláda by ráda pracovala se slabší měnou.
Euro vůči dolaru posílilo o 0,2 % na 1,0779 USD a dolar k jenu klesl o 0,1 % na 112,69 JPY. Euro vůči jenu uzavřelo s nepatrným ziskem na 121,46 JPY. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,1 % na 99,77 bodu.
Ceny ropy v pátek rostly, odpoledne však o zisky přišly. Kolem 20.00 SEČ cena severomořské ropy Brent klesala o 0,4 % na 56,60 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevňovala o 0,3 % na 53,66 USD za barel.
Zpočátku vzhůru ceny černého zlata tlačila zpráva, že Spojené státy na vybrané íránské představitele a firmy uvalily nové sankce za nedávný íránský test balistické rakety. Americký prezident Donald Trump navíc v reakci na test rakety na Twitteru uvedl, že si Írán zahrává s ohněm.
Odpolední pokles cen ropy byl reakcí na nejnovější statistiku z USA, která ukázala, že americká ekonomika vytvořila v lednu více pracovních míst, než se čekalo.
Zlato v pátek zdražilo o necelé čtyři dolary na 1 219,70 USD za trojskou unci a cena stříbra stoupla o tři centy na 17,51 USD za trojskou unci.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v lednu mimo zemědělství vytvořila zhruba 227 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 175 tisíc míst po přibližně 157 tisících v prosinci (revidováno ze 156 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti stoupla z 4,7 % na 4,8 %. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce. Meziroční růst mezd v lednu zpomalil na 2,5 % z prosincových 2,8 (revidováno z 2,9 %).
- Prezident USA Donald Trump podepsal vládní nařízení o přezkoumání tzv. Dodd-Frankova zákona z roku 2010 o finančním dohledu. Je to první krok v Trumpově plánu omezit regulace finančních služeb. Podle agentury Reuters je nařízení o zákonu pouze symbolickým oslabením zákona, který podle Trumpa poškozuje ekonomiku, protože legislativu může změnit jen Kongres.
- Generální ředitel společnosti Uber Technologies Travis Kalanick opustil skupinu podnikových poradců nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Uber patří mezi technologické podniky, které znepokojují dopady Trumpova omezení imigrace na jejich pracovní sílu.
- Spojené státy v pátek v reakci na nedávný íránský test balistické rakety uvalily sankce na 13 jednotlivců a 12 společností v Íránu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Trumpovu administrativu.
- Čína nikdy nepoužila svou měnu jako nástroj k získání výhody ve světovém obchodu a neusiluje ani o měnovou válku. V pátek to uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang. Reagoval tak na kritiku ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle něhož Peking oslabováním své měny poškozuje americké podniky i spotřebitele.
- Japonsko připravuje plán, který by mohl ve Spojených státech vytvořit 700 000 nových pracovních míst. Příští týden jej hodlá představit americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Agentuře Reuters to řekly zdroje z japonské vlády.
- Google po pěti letech vystřídal Apple na pozici nejhodnotnější značky na světě. Vyplývá to z letošního žebříčku, který tento týden zveřejnila společnost BrandFinance. Hodnota značky Google se proti předchozímu roku zvýšila o 24 % na 109,47 miliardy dolarů, hodnota značky Apple naopak o 27 % klesla a činila 107,14 miliardy dolarů.
- Americký prezident Donald Trump je podle kandidáta německé sociální demokracie na kancléře Martina Schulze velkým nebezpečím pro demokracii. Zahrává si s bezpečností západního světa, řekl Schulz v rozhovoru s magazínem Spiegel.
- Úrokové sazby americké centrální banky by měly dál pozvolna růst. Řekl to v pátek šéf chicagského Fedu Charles Evans. Americká ekonomika podle Evanse v příštích pěti letech poroste tempem mezi 2 a 2,5 %. Charles Evans je hlasujícím členem měnového výboru Fedu, který rozhoduje o nastavené měnové politiky.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb USA sestavovaný společností Markit Economics v lednu dosáhl 55,6 bodu (prosinec: 53,9 bodu, odhad: 55,1 bodu). Kompozitní PMI stoupl na 55,8 bodu z prosincových 54,1 bodu.
- ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor v lednu klesl na 56,5 bodu z 57,2 bodu v prosinci (odhad: 57 bodů).
- Objem amerických továrních objednávek se v prosinci zvýšil o 1,3 % po listopadovém revidovaném poklesu o 2,3 % (revidováno z -2,4 %). Trhy očekávaly růst o 0,5 %. Bez dopravních prostředků prosincové objednávky vzrostly o 2,1 % po +0,6 % v listopadu.
- Evropská unie může od administrativy nového amerického prezidenta Donalda Trumpa očekávat, že po ní bude chtít, aby dávala víc peněz na společnou obranu. Spojené státy také nebudou uzavírat mnohostranné obchodní dohody, ale budou dávat přednost smlouvám s jednotlivými státy. Po jednání s lídry EU, kteří už s Trumpem mluvili, to českým novinářům řekl na summitu na Maltě premiér Bohuslav Sobotka.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu stoupl o 17 na 583. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu vzrostl o 17 na 729. Oznámil to v pátek podnik Baker Hughes, který je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Výsledková sezóna
- Výsledky Phillips 66 ve 4Q: Zisk na akcii 0,31 USD (odhad: 0,40 USD), tržby 23,67 miliardy USD (odhad: 22,5 miliardy USD).
- Výsledky Hershey ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,17 USD (odhad: 1,08 USD), tržby 1,97 miliardy USD (odhad: 1,99 miliardy USD).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americký řetězec kaváren Starbucks hodlá během příštích pěti let přijmout 10 000 uprchlíků. Oznámil to generální ředitel podniku Howard Schultz v reakci na páteční imigrační výnos nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tento výnos podle Schultze vyvolal "zmatek, překvapení a odpor".
- Znepokojení pozorovatelé se po prezidentských volbách v USA uklidňovali, že zvolený prezident Donald Trump po nástupu do Bílého domu zaujme umírněnější postoj než v kampani. Deset dní po inauguraci to ale vypadá tak, že Trump myslel vážně úplně vše, co říkal, a že jeho administrativa bude radikální, bude prosazovat nové strategie a skoncuje s dlouholetými konstantami americké politiky.
- Mezinárodní agentura pro energii (IEA) nepředpokládá, že by světová poptávka po ropě mohla v dohledné době dosáhnout svého vrcholu. Spotřeba této suroviny v rozvíjejících se zemích totiž zůstává na vzestupu. V pondělí to podle agentury Reuters uvedl generální ředitel IEA Fatih Birol.
- Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v prosinci meziročně vzrostly o 1,7 %. Růst tak byl stejný jako v listopadu, který byl na 1,7 % revidován z 1,6 %. Meziměsíčně se jádrové výdaje na osobní spotřebu zvýšily o 0,1 % po nule v listopadu (odhad: +0,2 %). Osobní příjmy Američanů v prosinci vzrostly o 0,3 % (odhad: +0,4 %, listopad: +0,1 %), výdaje vzrostly o 0,5 % (odhad: +0,4 %, listopad: +0,2 %).
- Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v prosinci meziročně stoupl o 0,3 % po růstu o 0,1 % v listopadu (odhad: +0,4 %). Meziměsíčně se rozjednané prodeje zvýšily o 1,6 % po poklesu o 2,5 % v listopadu. Analytici očekávali růst o 1,1 %.
- Americký dodavatel softwaru pro elektronický průmysl Keysight Technologies koupí kalifornskou technologickou firmu Ixia, která vyrábí zařízení pro počítačové sítě. Hodnota transakce bude zhruba 1,6 miliardy dolarů, sdělila v pondělí společnost Keysight.
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v lednu vzrostl na 22,1 bodu (prosinec: 17,7 bodu, odhad: 15 bodů).
- Americký výrobce chytrých náramků a hodinek Fitbit propustí kolem 110 zaměstnanců, což je zhruba 6 % celkové pracovní síly. K rozhodnutí firmu podle jejího pondělního sdělení přiměl slabý prodej ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku.
- Americká společnost Snap si pro vysoce očekávanou primární emisi svých akcií vybrala newyorskou burzu NYSE, nikoli technologický trh Nasdaq, který se o tuto emisi rovněž ucházel. Agentuře Reuters to v pondělí řekl informovaný zdroj. Snap provozuje populární mobilní aplikaci Snapchat pro sdílení fotografií a videí.
- Opatření amerického prezidenta Donalda Trumpa uzavírající hranice pro občany několika muslimských zemí či pro lidi, kteří se v nich jen narodili, vyvolala velký odpor nejen v zahraničí, ale také na americké půdě. A to zejména u firem, které mnohdy zahraniční pracovníky zaměstnávají. V reakci na dotaz agentury AFP si v pondělí mnohé podniky na Trumpův páteční výnos stěžovaly a potvrdily, že je ohroženo i jejich fungování.
- Hlavní obchodní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa prohlásil rozhovory o volném obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií za mrtvé a za hlavního viníka označil Německo. Uvedl to v úterý list Financial Times. Německá kancléřka Angela Merkelová se ale během úterka proti slovům poradce Petera Navarra ohradila.
- Náklady na pracovní sílu ve Spojených státech v posledním kvartálu roku 2016 vzrostly o 0,5 %. Trh očekával pokračování růstu 0,6% tempem.
- Ceny domů ve Spojených státech v listopadu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 5,3 % po 5,1% růstu v říjnu. Analytici čekali nárůst cen o 5 %. Meziměsíčně ceny domů ve dvaceti největších městech USA po očištění o sezónní vlivy stouply o 0,9 %, očekával se růst 0,7% tempem (říjen revidován z +0,6 % na +0,7 %).
- Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v lednu klesl na 111,8 bodu (prosinec: 113,7 bodu, odhad: 112,5 bodu).
- Americká společnost Iconix Brand Group zvažuje prodej většinového podílu ve firmě Peanuts Worldwide, která vlastní práva na kreslené postavičky Snoopy a Charlie Brown. Uvedla to v úterý agentura Reuters, která se odvolává na informované zdroje. Iconix se zaměřuje na řízení a správu značek.
- Měnový výbor americké centrální banky ponechal úrokové sazby beze změny. Základní úrok tak zůstává v pásmu 0,5-0,75 %, kam jej FOMC zvýšil v prosinci z 0,25-0,5 %. V prosincové prognóze výbor odhadl, že by se v letošním roce měla sazba zvýšit třikrát. Dvoudenní zasedání Fedu, které skončilo ve středu večer, bylo první od doby, kdy se Donald Trump ujal funkce amerického prezidenta.
- Německá automobilka Volkswagen se dohodla, že ve Spojených státech vynaloží nejméně 1,26 miliardy dolarů (31,6 miliardy Kč) na odškodnění majitelů a na úpravu či odkup 80 000 naftových vozů s třílitrovými motory, které umožňují manipulovat s emisními testy. Pokud by regulátoři neschválili plány na úpravu těchto vozů, mohly by se náklady vyšplhat na více než čtyři miliardy dolarů (100 miliard Kč). Vyplývá to podle agentury Reuters ze soudních dokumentů.
- Německý výrobce automobilových součástek Robert Bosch zaplatí ve Spojených státech 327,5 milionu dolarů (přes osm miliard Kč) za urovnání civilních žalob souvisejících s emisním skandálem automobilky Volkswagen. Firma to oznámila ve středu.
- Neúspěch demokratické kandidátky Hillary Clintonové, favoritky miliardáře Warrena Buffetta, v prezidentských volbách nijak neutlumil aktivitu Věštce z Omahy na akciových trzích. Druhý nejbohatší muž planety se v minulém týdnu pochlubil, že od vítězství Donalda Trumpa ve volbách jeho výkladní skříň Berkshire Hathaway nakoupila akcie v hodnotě 12 miliard dolarů.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 27. ledna po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 3,2 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Podle zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v lednu 246 tisíc pracovních míst. Očekával se výsledek 168 tisíc. V prosinci v soukromém sektoru vzniklo podle ADP 151 tisíc nových míst (revidováno ze 153 tisíc).
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle finálních dat společnosti Markit vzrostl z 54,3 bodu v prosinci na 55 bodů, což je téměř dvouleté maximum. Očekávalo se zvýšení ukazatele na 55,1 bodu. Index sestavovaný institutem ISM stoupl na 56 bodů z 54,5 bodu v prosinci (odhad: 55 bodů).
- Prodeje aut ve Spojených státech v lednu dosáhly v celoročním přepočtu úrovně 17,61 milionu jednotek. Vyplývá to z údajů společnosti Autodata. Loni v lednu činily anualizované lednové prodeje asi 17,9 milionu.
- Mizuho snížila cílovou cenu akcií Under Armour na 23 ze 32 USD.
- Stifel Nicolaus snížila cílovou cenu akcií Under Armour na 19 z 28 USD.
- Stifel Nicolaus snížila cílovou cenu akcií Hasbro na 81 z 83 USD.
- Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií Apple na 130 ze 115 USD.
- RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií Apple na 140 ze 125 USD.
- SunTrust snížila cílovou cenu akcií Fitbit na 7 z 8 USD.
- Jihokorejská společnost Samsung Electronics by mohla postavit ve Spojených státech závod na výrobu domácích spotřebičů. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj. Samsung je tak další ze známých světových značek, která zvažuje, že odpoví na kritiku dovozu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.
- Ve středním Mexiku se budou montovat auta pro čínskou státní automobilku JAC Motors. Ve středu to oznámil guvernér státu Hidalgo Omar Fayad. Výrobu v Mexiku zajistí společný podnik mexické společnosti Giant Motors Latinoamérica a JAC Motors. Investice do výroby dosáhnou 212 milionů dolarů (5,3 miliardy Kč), počítá se s výrobou sportovně-užitkových vozů (SUV).
- Britský výrobce spotřebního zboží Reckitt Benckiser Group je v pokročilé fázi jednání o převzetí amerického výrobce dětské stravy Mead Johnson Nutrition. Reckitt ve čtvrtek oznámil, že za firmu nabízí 16,7 miliardy dolarů (417,3 miliardy Kč). Krok by rozšířil nabídku britské firmy a posílil její pozici v Asii a v USA.
- Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek údajně předčasně položil telefon australskému premiérovi Malcolmu Turnbullovi. Trumpovi se nelíbí dohoda o přesídlení 1 250 v Austrálii zadržovaných žadatelů o azyl v USA, kterou uzavřel jeho předchůdce Barack Obama. Americký prezident navíc podle listu The Washington Post označil tuto konverzaci za nejhorší z těch, které dosud v prezidentské funkci vedl. Austrálie se tak zařadila na seznam zemí, které nový americký prezident během pouhých dvou týdnů ve funkci stihl rozhněvat.
- Americký ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly doufá, že zeď na hranici s Mexikem bude hotová do dvou let. Kelly to řekl ve čtvrtek v rozhovoru s televizí Fox News, z nějž citovala agentura Reuters. Zeď bude podle Kellyho nejprve postavena tam, kde je to nejvíce potřeba.
- Generální ředitel americké oděvní společnosti Ralph Lauren Stefan Larsson v květnu odejde z funkce. Oznámila to ve čtvrtek firma. Za jeho odchodem stojí neshody se zakladatelem podniku, módním návrhářem Ralphem Laurenem.
- Americké ministerstvo financí ve čtvrtek oznámilo, že americkým firmám umožní některé obchody s ruskou civilní tajnou službou (FSB). Učiní tak navzdory sankcím vůči FSB i vojenské rozvědce GRU, které na tyto organizace loni uvalila předchozí administrativa Baracka Obamy.
- Americké firmy v lednu oznámily meziročně o 38,8 % méně plánovaných propouštění. V prosinci bylo oznámeno o 42,4 % propouštění více než před rokem. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila konzultační firma Challenger, Gray & Christmas.
- Produktivita práce ve Spojených státech ve čtvrtém kvartálu loňského roku vzrostla o 1,3 %, čekal se mezikvartální růst o 1 %. Jednotkové náklady na práci ve čtvrtém čtvrtletí stouply o 1,7 %, očekávalo se jejich zvýšení o 1,9 %.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 28. ledna klesl na 246 tisíc z 259 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 234 tisíc). Trh čekal 250 tisíc. Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 21. ledna snížil na 2,064 milionu z 2,103 milionu, očekávalo se 2,063 milionu.
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku se v lednu snížil na 57,7 bodu (prosinec: 63,8 bodu).
- JPMorgan Chase zvýšila doporučení na akcie Alcoa na "overweight" z "neutral".
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Facebook na 170 ze 165 USD.
- Wedbush Securities začala pokrývat akcie Juno Therapeutics s doporučením "neutral" a cílovou cenou 24 USD.
- Společnost Snap, mateřská firma sociální sítě Snapchat, zažádala o úpis akcií na burze. Chce získat zhruba 3 miliardy USD. V roce 2016 společnost ztratila přes půl miliardy USD při tržbách 404 milionů USD. Službu využívá zhruba 158 milionů lidí.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Jedním z pomyslných vrcholů výsledkové sezóny na Wall Street je tradičně odhalení hospodářských čísel technologického gigantu Apple. Výsledky za poslední loňský kvartál firma zveřejnila po konci úterní obchodní seance v USA. A investory, kteří byli poměrně skeptičtí, Apple víc než překvapil.
- Největší americká farmaceutická společnost Pfizer hospodařila v loňském čtvrtém čtvrtletí s čistým ziskem 775 milionů dolarů po ztrátě 172 milionů dolarů ve stejném období předchozího roku. Zisk nicméně zaostal za očekáváním analytiků, zasáhla ho slabší poptávka po produktech, kterým v brzké době vyprší patentová ochrana.
- Americkému výrobci motocyklů Harley-Davidson vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 11,8 % na 47,2 milionu USD, zaostal ale za odhady analytiků. Dodávky motocyklů za celý loňský rok byly nižší, než firma očekávala, a v letošním roce čeká společnost podle úterního prohlášení stagnaci nebo mírný pokles prodeje.
- Americká ropná společnost ExxonMobil vytvořila ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk 1,68 miliardy dolarů, což je meziroční pokles o 39,6 %. Firma v úterý uvedla, že hlavním důvodem jsou mimořádné odpisy ve výši dvou miliard dolarů. Bez nich by podnik naopak překonal odhady, pomohly mu hlavně vyšší ceny ropy a nižší náklady.
- Výsledky Under Armour ve 4Q: Zisk na akcii 0,23 USD (odhad: 0,25 USD), tržby 1,31 miliardy USD (odhad: 1,42 miliardy USD).
- Výsledky MasterCard ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,86 USD (odhad: 0,85 USD) tržby 2,76 miliardy USD (odhad: 2,78 miliardy USD).
- Výsledky Aetna ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,63 USD (odhad: 1,45 USD), tržby 15,7 miliardy USD (odhad: 15,9 miliardy USD).
- Výsledky Sprint ve 3QFY2017: Čistá ztráta na akcii 0,12 USD (odhad: -0,08 USD), tržby 8,55 miliardy USD (odhad: 8,26 miliardy USD).
- Výsledky UPS ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,63 USD (odhad: 1,68 USD), tržby 16,93 miliardy USD (odhad: 16,96 miliardy USD).
- Výsledky Coach ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,74 USD), tržby 1,32 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky Advanced Mico Devices ve 4Q: Ztráta na akcii 0,01 USD (v souladu s odhady), tržby 1,11 miliardy USD (odhad: 1,07 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu +3 %.
- Výsledky Electronic Arts ve 3QFY2017: Zisk na akcii 0,00 USD (3QFY2016: -0,14 USD), tržby 1,15 miliardy USD (3QFY2016: 1,07 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -2 %.
- Výsledky Anadarko Petroleum ve 4Q: Ztráta na akcii 0,94 USD (odhad: -0,49 USD), tržby 2,38 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie v úterním after-marketu -1 %.
- Výsledky Arconic ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,13 USD), tržby 2,96 miliardy USD (odhad: 3 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu +1,5 %.
- Provozovateli sociální sítě Facebook vzrostl v posledním loňském čtvrtletí zisk na 3,57 miliardy dolarů z předloňských srovnatelných 1,56 miliardy dolarů. Příjmy firmě vyskočily o 50,8 %. Facebook těží především ze své snahy o větší průnik od oblasti mobilních přístrojů a videa.
- Výsledky Anthem ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,76 USD (odhad: 1,61 USD), tržby 21,48 miliardy USD (odhad: 20,92 miliardy USD).
- Výsledky Marathon Petroleum ve 4Q: Zisk na akcii 0,43 USD (odhad: 0,26 USD), tržby 17,3 miliardy USD (odhad: 15,9 miliardy USD).
- Výsledky Altria Group ve 4Q: Zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,67 USD), tržby 4,73 miliardy USD (odhad: 4 miliardy USD).
- Výsledky MetLife ve 4Q: Provozní zisk na akcii 1,28 USD (odhad: 1,32 USD), výnosy 12,07 miliardy USD (odhad: 17,27 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu -1,5 %.
- Výsledky Philip Morris International ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,10 USD (v souladu s odhady), tržby 6,97 miliardy USD (odhad: 6,66 miliardy USD).
- Výsledky ConocoPhillips ve 4Q: Ztráta na akcii 0,26 USD (odhad: -0,38 USD), tržby 7,3 miliardy USD (odhad: 7,35 miliardy USD).
- Výsledky Cigna ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,87 USD (odhad: 1,74 USD), tržby 9,94 miliardy USD (odhad: 9,59 miliardy USD).
- Výsledky Merk & Co ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,89 USD (odhad: 0,89 USD), tržby 10,1 miliardy USD (odhad: 10,24 miliardy USD).
- Výsledky Estée Lauder Cos ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,22 USD (odhad: 1,17 USD), tržby 3,21 miliardy USD (odhad: 3,24 miliardy USD).
- Výsledky Ralph Lauren ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,86 USD (odhad: 1,64 USD), tržby 1,67 miliardy USD (odhad: 1,7 miliardy USD).
- Výsledky GoPro ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,29 USD (odhad: 0,22 USD), tržby 540,6 milionu USD (odhad: 575,5 milionu USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -13,5 %.
- Výsledky Visa ve 4Q: Zisk na akcii 0,86 USD (odhad: 0,78 USD), tržby 4,5 miliardy USD (odhad: 4,3 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +3 %.
- Výsledky Chipotle Mexican Grill ve 4Q: Zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,56 USD), tržby 1,03 miliardy USD (odhad: 1,04 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +0,5 %.
- Výsledky Amgen ve 4Q: Upravený zisk na akcii 2,89 USD (odhad: 2,79 USD), tržby 5,97 miliardy USD (odhad: 5,74 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +3 %.
- Čistý zisk amerického internetového obchodu Amazon ve čtvrtém čtvrtletí stoupl o více než polovinu na 749 milionů dolarů z 482 milionů dolarů před rokem. Oznámila to ve čtvrtek firma. Celkové tržby podniku se díky silné poptávce během vánoční sezóny zvýšily o 22 % na 43,7 miliardy dolarů. Zaostaly však za očekáváním analytiků, kteří je podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 44,7 miliardy dolarů. Akcie ve čtvrtečním after-marketu -4 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
