Co musíte ráno vědět (1. května)

Jak zakončily duben akciové trhy v Evropě a Spojených státech, proč už je hrozba deflace v eurozóně nejspíše zažehnána a jak se dnešní děti dívají na zastaralou techniku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek pokračovaly v poklesu, index Nasdaq se propadl téměř o 2 %. Za celý měsíc ale akcie udržely mírné zisky

Americké akcie ve čtvrtek navázaly na nepříznivý středeční vývoj a dále zlevňovaly. Krátce po začátku obchodování všechny tři nejsledovanější indexy odepisovaly zhruba půl procenta, během dne se ale propadaly stále hlouběji do červených čísel. Trend se neobrátil ani poté, co na trh dorazily povzbuzující statistické údaje. Dow klesl o 1,08 % na 17 840,52 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,01 % na 2 085,51 bodu a technologický index Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,64 % na 4 941,42 bodu. Index volatility VIX vyskočil takřka o devět procent na 14,55 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA klesl o jeden bazický bod na 2,03 %. V červených číslech ve čtvrtek skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce zlevnily technologické a telekomunikační tituly, akcie ze sektoru zdravotní péče a cenné papíry z odvětví veřejných služeb. Za celý duben indexy mírně stouply, Dow vzrostl o 0,37 %, S&P 500 přidal 0,86 % a Nasdaq zpevnil o 0,84 %.

Americké banky svými výsledky příjemně překvapily. Blýská se ve finančním sektoru na lepší časy?

Nemusíte souhlasit: Tři argumenty pro nákup amerických akcií

2. Evropské akcie zakončily duben váhavě, poprvé v letošním roce zaznamenaly měsíční ztrátu

Evropské akcie zakončily poslední dubnový den kolem nuly. Investoři zvažovali pokračující výsledkovou sezónu a extrémně dobrou zprávu z amerického trhu práce. Za celý měsíc ale akcie ze starého kontinentu poprvé v letošním roce zlevnily. Britský FTSE 100 ve čtvrtek připsal 0,21 %, francouzský CAC 40 0,14 % a německý DAX 0,19 %. Regionální STOXX Europe 600 ale klesl o 0,38 % na 395,79 bodu. Dařilo se sektoru stavebnictví, ztrácely naopak technologie. V pátek zůstane většina evropských trhů kvůli oslavám Svátku práce zavřená. Z hlavních trhů se bude obchodovat jen na burze v Londýně. Francouzský index CAC 40 za celý zkrácený týden klesl o 2,63 % a německý DAX odepsal 3,02 %. Britský FTSE 100 zatím ztrácí 1,46 %. Za celý měsíc FTSE 100 připsal 2,77 % a CAC 40 posílil o 0,26 %, zatímco DAX o více než 4 % oslabil. Široký západoevropský index STOXX Europe 600 v dubnu klesl téměř o 0,4 %, a zaznamenal tak první ztrátový měsíc v letošním roce.

Čím hůře bude v Evropě a v Řecku, tím více na ně vsaďte

Kvantitativní uvolňování eurozónu nezachrání

3. Pražská burza zakončila poslední dubnový den lehce nad nulou, za měsíc index PX klesl o 0,74 %, ale PX-TR přidal procento

Index PX ve čtvrtek v posledním obchodním dnu týdne připsal 0,09 % na 1 026,01 bodu. Největšího objemu obchodů dosáhla opět skupina ČEZ, jejíž cenné papíry skončily lehce pod nulou se ztrátou 0,24 %. Na druhém místě se co do objemu obchodů umístila Komerční banka, která připsala 1,68 %. Naproti tomu druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, oslabila o 0,39 %. Výraznějšího objemu dosáhly i akcie Unipetrolu, které zpevnily téměř o 2,5 %, a přes dvě procenta připsaly i cenné papíry O2 C.R. a akcie Pivovarů Lobkowicz. Čtvrteční valná hromada společnosti Philip Morris ČR rozhodla o výplatě hrubé dividendy ve výši 880 Kč na akcii. Akcie tabákové společnosti ve čtvrtek na burze ztratily 0,07 %. Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens zveřejnil výroční zprávu, z níž vyplynulo, že loni firma zažila historicky nejúspěšnější rok. Poprvé v historii produkce přesáhla 100 tisíc tun, především díky plně zprovozněné lince v Egyptě. Akcie Pegasu však na zprávu zvlášť nereagovaly, naopak oslabily o 0,3 %. Po konci obchodování zveřejnily výroční zprávu také Pivovary Lobkowicz. Firma podle dokumentu v loňském roce dosáhla zisku EBITDA očištěného o jednorázové položky 212,35 milionu korun při tržbách ve výši 1,202 miliardy korun. V pátek zůstane pražská burza kvůli Svátku práce zavřená. Za celý zkrácený týden index PX odepsal 1,5 % a od začátku dubna klesl o 0,74 %. Index PX-TR, zohledňující i vyplacené dividendy, ale za měsíc necelé procento přidal.

České akcie: Na co se (ne)těšit v začínající výsledkové sezóně

4. Očekávané události

V pátek zůstane pražská burza a i řada trhů v Evropě zavřená kvůli státnímu svátku. V Číně, Japonsku a USA vyjdou finální dubnové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Stejný ukazatel zveřejní v Evropě Británie, Irsko a Nizozemsko a přidají se i Austrálie a Kanada. V USA makroekonomický kalendář doplní index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a výdaje ve stavebnictví. Hospodářské výsledky za první čtvrtletí odhalí například Chevron, Clorox, Moody's a Lloyds Banking Group. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ruská centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu

Ruská centrální banka ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu o 1,5 procentního bodu na 12,5 %. Reaguje tak na posílení rublu a na náznaky zpomalující inflace. Snížení úroků je přitom výraznější, než předpokládali analytici. Ti ho v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali jen na procentní bod.

6. Moody's snížila rating Řecka hlouběji do spekulativního pásma s negativním výhledem

Mezinárodní ratingová agentura Moody's ve čtvrtek snížila úvěrové hodnocení silně zadluženého Řecka o jeden stupeň na Caa2. Důvodem je nejistota ohledně výsledku jednání Atén s mezinárodními věřiteli. Rating se tak dostal hlouběji do spekulativního pásma. Výhled je navíc negativní, což signalizuje, že by Moody's mohla přikročit k jeho dalšímu zhoršení.

7. Míra nezaměstnanosti v březnu v eurozóně i EU stagnovala

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v březnu zůstala na únorové hodnotě 11,3 %, očekával se pokles na 11,2 %. V březnu 2014 dosahovala míra nezaměstnanosti v eurozóně 11,7 %. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti rovněž stagnovala na 9,8 %, oproti březnu 2014 se však snížila o 0,6 procentního bodu.

8. Deflace v eurozóně skončila. Vrátí se ještě?

Pokles spotřebitelských cen v eurozóně se podle předběžných dat v dubnu zastavil. Meziročně ceny po březnovém 0,1% poklesu stagnovaly, jak se očekávalo. "Inflace v eurozóně přešla v souladu s očekáváním z poklesu do meziroční stagnace. Ve vývoji inflace hraje stále klíčovou roli ropa, jejíž ceny se stabilizovaly a začaly pomalu růst. S tím, jak začne vypadávat efekt loňského propadu cen ropy, bude na důležitosti nabývat vývoj jádrové inflace. Ta se drží hluboko pod cílem ECB a zatím nejeví známky zrychlování," okomentoval data Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny. "Množící se příznaky zlepšení výkonnosti evropských ekonomik a zrychlení růstu peněžní zásoby a úvěrů by měly začít v dalších měsících tlačit nahoru i jádrovou inflaci. Protože se navíc u cen ropy dá očekávat další růst, je nyní riziko deflace v eurozóně na ústupu. Pokud nedojde k nečekanému propadu ekonomiky v eurozóně (například kvůli obnoveným problémům se zadlužením) nebo se opět (nečekaně) nepropadnou ceny ropy, je deflace v eurozóně minulostí."

9. Míra nezaměstnanosti v Německu v dubnu stagnovala

Míra nezaměstnanosti v Německu v dubnu stagnovala na březnovém rekordním minimu 6,4 %, jak se očekávalo. Bez práce je tak podle sezónně očištěných údajů 2,79 milionu Němců. Počet lidí bez práce se snížil o 8 tisíc, při očekávání poklesu o 15 tisíc. Podle sezónně neočištěných dat bylo v dubnu bez práce 2,84 milionu Němců.

10. Španělská ekonomika v prvním čtvrtletí expandovala nejrychleji za více než 7 let

Španělská ekonomika vykázala v prvním čtvrtletí růst proti předchozím třem měsícům o 0,9 %, což je nejvyšší tempo od roku 2007. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil španělský statistický úřad. Růst čtvrté největší ekonomiky v eurozóně zrychlil z 0,7 % v posledním kvartálu loňského roku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak dnešní děti reagují na starý vytáčecí telefon (správně telefon s rotační číselnicí, kdyby vás to zajímalo)?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat