Co musíte ráno vědět (21. března)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, jak se loni dařilo nápojářské společnosti Kofola ČeskoSlovensko a jak se v Austrálii projevují klimatické změny? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pondělí mírně zlevnily, index Nasdaq Composite se ale vyšplhal na nové maximum
Americké akcie v pondělí nepatrně oslabily, index Nasdaq Composite však díky Applu během dne posunul své absolutní maximum a nakonec uzavřel jako jediný ze tří hlavních benchmarků v nepatrném zisku. Investoři se obávají, že daňová reforma Donalda Trumpa nepřijde tak brzy, jak se dosud očekávalo. Dow klesl o 0,04 % na 20 905,86 bodu a širší S&P 500 oslabil o 0,2 % na 2 373,47 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite seanci zakončil s minimálním ziskem 0,01 % na 5 901,53 bodu (historické maximum posunul Nasdaq Composite na 5 915,12 bodu). Index volatility VIX vzrostl o 0,53 % na 11,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 2,461 %. Nejvýrazněji v úvodu týdne klesly finanční odvětví a sektor veřejných služeb, v plusu se udržely pouze sektor necyklického spotřebního zboží, odvětví základních materiálů, realitní sektor a technologické odvětví.
Technická analýza: Aktuální klíčové hodnoty EUR/USD (a forexový newsletter k tomu)
2. Evropské akcie v pondělí zakončily obchodování převážně pod nulou
Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodní seanci v negativním pásmu. Makroekonomický kalendář byl v úvodu týdne chudší a burzami nezahýbala ani žádná výraznější zpráva z firemního sektoru. Investoři proto vyhodnocovali zejména zprávy z víkendového zasedání zástupců zemí G20. Britský FTSE 100 zpevnil v pondělí o 0,07 % na 7 429,81 bodu, francouzský CAC 40 odevzdal 0,34 % na 5 012,16 bodu a německý index DAX ztratil 0,35 % na 12 052,90 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,17 % na 377,68 bodu, když většina jeho sektorů zakončila seanci v mínusu. Nejvíce ztrácely akcie ropných a plynárenských podniků, které dolů stáhl pokles cen ropy. Důvodem nižších cen černého zlata jsou obavy z pokračujícího růstu objemu těžby ropy v USA a z vysokých zásob suroviny, které nezmírnily ani spekulace, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) podporuje prodloužení současné dohody o omezení těžby.
3. Pražská burza v úvodu týdne uzavřela pod nulou, akcie Unipetrolu však zdražily o 2%
Pražská burza začala týden poklesem o 0,1 % na 979,81 bodu. Dolů burzu táhly energetická skupina ČEZ a pojišťovna VIG, dařilo se naopak petrochemickému holdingu Unipetrol a textilce Pegas Nonwovens. Objem obchodů byl s 466 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí akcie Komerční banky, které zpevnily o 0,85 % na 966 Kč. Další finanční tituly se na směru neshodly. MONETA Money Bank stoupla o 0,29 % na 85,85 Kč, Erste Group Bank klesla o 0,13 % na 813,70 Kč a pojišťovna VIG přišla o 1,22 % na 616,30 Kč. Nejvýraznější procentuální ztrátu zaznamenala mediální společnost CME, jež odevzdala 2,26 % na 75,70 Kč. Spokojení naopak byli akcionáři petrochemického holdingu Unipetrol (+2,09 % na 224,60 Kč).
Akademie tradingu (6. díl): Fundamentální analýza
4. Očekávané události
V noci na úterý před vybrané novináře s projevem předstoupí americký prezident Donald Trump a australská centrální banka zveřejní zápis z posledního měnověpolitického zasedání. Země protinožců rovněž zveřejní kvartální index cen domů. Dopoledne se ponese ve znamení britských makrodat. Spojené království se pochlubí únorovými cenami v maloobchodě, indexem cen domů a inflační statistikou. Odpoledne vyjdou v USA bilance běžného účtu za čtvrté čtvrtletí loňského roku a v Kanadě zpráva o lednových maloobchodních tržbách. Za řečnický pultík se kromě amerického prezidenta postaví také šéf newyorského Fedu William Dudley, prezidentka kansaského Fedu Esther Georgeová a Loretta Mesterová z clevelandské pobočky americké centrální banky. České investory budou zajímat zejména hospodářské výsledky energetického gigantu ČEZ. Podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg společnost vykáže za čtvrté čtvrtletí tržby 55,86 miliardy Kč a upravený čistý zisk zhruba 2,4 miliardy Kč. Tržby by se tak měly meziročně snížit o zhruba 6 %, upravený čistý zisk by ale měl vlivem nižších průměrných nasmlouvaných cen silové elektřiny, nižšího využití jaderných zdrojů a jednorázových negativních vlivů spadnout o více než 70 %.
Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE
5. Kofola ČeskoSlovensko loni vydělala 342 milionů korun, v samotném čtvrtém čtvrtletí dosáhla upraveného čistého zisku 12,7 milionu korun
Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko v loňském roce dosáhla upraveného čistého zisku 342,1 milionu korun. Za předloňský rok vykázala zisk 373,9 milionu korun. Stejně jako v předešlých letech se Kofole dařilo na českém a slovenském trhu, negativní vývoj byl naopak nadále patrný v Polsku. Společnost výsledky zveřejnila po konci pondělního obchodování na pražské burze.
6. Nejbohatším člověkem světa zůstává Bill Gates, nejbohatším Čechem je opět Kellner
Nejbohatším člověkem na světě zůstává již čtvrtým rokem za sebou zakladatel amerického softwarového gigantu Microsoft Bill Gates, jehož majetek se odhaduje na 86 miliard dolarů (téměř 2,2 bilionu Kč). Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku časopisu Forbes. Nejbohatším Čechem je na 105. místě opět Petr Kellner s majetkem 12,2 miliardy dolarů.
7. Zeman: ČNB může intervence ukončit dříve než v polovině roku
Česká národní banka (ČNB) by mohla ukončit intervence proti posilování koruny dříve než v půlce letošního roku, o které zatím hovoří členové bankovní rady. Při návštěvě Olomouckého kraje to v pondělí řekl prezident Miloš Zeman, který v závěru minulého týdne jednal s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem.
8. Nezaměstnanost na Slovensku klesla na dlouhodobé minimum
Nezaměstnanost na Slovensku v únoru klesla na nejnižší úroveň za uplynulých více než osm let. Míra nezaměstnanosti dosáhla 8,39 % proti 8,64 % v lednu. V pondělí o tom informovalo slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které v zemi řídí úřady práce.
9. Erste: Růst v regionu střední a východní Evropy letos zrychlí na 3,3 %
Hospodářský růst v regionu střední a východní Evropy letos zrychlí na 3,3 % z loňských 3 %. Základem růstu bude nadále spotřeba domácností. Podstatně lepší podmínky běžného účtu ukazují na vyrovnané, nikoliv přehřáté ekonomiky, vyplývá z analýzy Erste Group. Investice by se podle analýzy mohly po nedobrých loňských výsledcích vzchopit především díky penězům z fondů EU.
10. Merkelová i Abe si přejí brzkou dohodu mezi EU a Japonskem
Německo i Japonsko podporují volný obchod, shodli se v Hannoveru německá kancléřka Angela Merkelová a šéf japonské vlády Šinzó Abe. Vyslovili se také pro brzké uzavření dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Japonskem.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE
BONUS
Během australského léta padlo přes 200 teplotních rekordů
V Austrálii během letošního léta padlo 205 teplotních rekordů, uvedla tamní organizace Climate Council. Zatímco východ země sužovaly vlny veder a celá řada požárů buše, západ se potýkal s povodněmi z přívalových srážek. Podle odborníků letošní léto naznačuje, že klimatické změny se projevují po celém australském kontinentě.
Města Sydney, Brisbane a Canberra zakusila nejteplejší léto vůbec, uvádí BBC. Ve vnitrozemském městě Moree ležícím zhruba 450 kilometrů jihozápadně od Brisbane teplota přesahovala 35 stupňů Celsia 54 dnů po sobě. V Adelaide na jihu země slavili nejteplejší Vánoce za posledních 70 let: 41,3 stupně Celsia. V Perthu na jihozápadním pobřeží za léto napršelo rekordních 192,8 mm srážek.
Podle australské neziskové organizace Climate Council je pravděpodobné, že se situace bude opakovat. Očekávané klimatické změny by v tom případě dopadly na australskou energetiku a patrně by vyvolaly další výpadky elektřiny jako v průběhu letošního léta. Klimatické změny by mohly ohrozit také zemědělství, jeden z pilířů australské ekonomiky.
Před několika dny vyšla další zpráva varující před dopadem klimatických změn na australské životní prostředí. Podle australských vědců způsobují klimatické změny bělení korálů, jemuž padlo za oběť 35 procent severní a střední části Velkého bariérového útesu.