25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, kdo má na svědomí první (nejspíše) účinnou vakcínu na covid-19 v západním světě a jaký je hlavní rozdíl mezi Trumpem a Bidenem? To vše musíte ráno vědět.
Akciové indexy v USA vstoupily do nového týdne smíšeně. Hlavní zprávou dne bylo oznámení společnosti Pfizer o úspěšném testování vakcíny na covid-19. To zvedlo poptávku po rizikových aktivech v čele s akciemi z odvětví, jako jsou cestovní ruch, aerolinie nebo banky. Výrazně naopak klesl zájem o takzvaně bezpečné investice, především americké vládní dluhopisy a zlato. Index Dow zpevnil o 2,95 % na 29 157,97 bodu, S&P 500 přidal 1,17 % na 3 550,50 bodu a technologický Nasdaq Composite odevzdal 1,53 % na 11 713,78 bodu. Všechny indexy uzavřely výrazně pod denními maximy, která byla pro Dow a S&P 500 historicky nejvyšší. Index volatility VIX stoupl o 3,54 % na 25,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vystřelil o bezmála jedenáct bazických bodů na 0,927 %. Ceny ropy stouply o zhruba sedm procent, zlato a stříbro naopak v dolarovém vyjádření o zhruba pět procent oslabily a nejsledovanější kryptoměny odepsaly do procenta.
Akcie na západoevropských trzích mají za sebou velice povedený začátek týdne. Náladu investorů pozitivně ovlivňovaly jak výsledky amerických prezidentských voleb, tak oznámení firem Pfizer a BioNTech o úspěšném testování vakcíny na covid-19. Panevropský index STOXX Europe 600 v pondělí vzrostl o 3,98 % na 380,99 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 4,67 % na 6 186,29 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 7,57 % na 5 336,32 bodu a německý DAX posílil o 4,94 % na 13 095,97 bodu.
Pražská burza v pondělí posílila nejvýrazněji od 6. dubna. Index PX stoupl o 3,25 % na 893,39 bodu. Dařilo se většině hlavních emisí v čele s bankami.
V noci na úterý na trh Čína pošle zprávu o inflaci, dopoledne vyjdou data o situaci na britském trhu práce, v Česku inflační statistika a ZEW odtajní indexy ekonomického sentimentu pro Německo a celou eurozónu. V USA se odpoledne investoři zaměří na statistiku otevřených pracovních pozic JOLTS. Do výsledkové sezóny na pražské burze přispěje ČEZ, v Evropě mimo jiné Uniper, Adidas, Voestalpine nebo Alstom a ve Spojených státech například D.R. Horton či Lyft. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Americká farmaceutická společnost Pfizer a německá biotechnologická firma BioNTech hlásí úspěch s vakcínou na covid-19. Experimentální preparát ve studii zabránil 90 % nákazy.
Evropská unie ještě v pondělí zavedla cla na dovoz zboží ze Spojených států v odvetě za podporu, kterou Washington poskytoval výrobci letadel Boeing. Po pondělní videokonferenci ministrů obchodu to oznámil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Cla za zboží v celkovém ročním objemu čtyř miliard dolarů začne evropský blok vybírat od úterý.
Šéfové amerických podniků čekají od nově zvoleného prezidenta Joea Bidena zejména větší předvídatelnost, méně překvapivých rozhodnutí a celkově tradičnější vztahy s Bílým domem. Chtějí také, aby se Biden hned na začátku zaměřil na boj s pandemií způsobenou šířením koronaviru. Napsal to ekonomický list The Wall Street Journal.
Turecká lira v pondělí výrazně zpevňovala, k dolaru nejvýrazněji od loňského března. Podle analytiků jde o reakci na sobotní výměnu šéfa centrální banky a na nedělní oznámení rezignace ministra financí. Investoři očekávají, že změny povedou mimo jiné k vyšším úrokovým sazbám.
Spojené státy pod vedením nového prezidenta Joea Bidena "zezelenají" a budou klást větší důraz na ekologii, klima a moderní energetické zdroje. Shodli se na tom tuzemští energetičtí odborníci a analytici. Biden podle nich bude ve svých vyjádřeních a rozhodnutích umírněnější než končící prezident Donald Trump. Část analytiků upozorňuje, že to ale v žádném případě neznamená, že by americká administrativa ztratila zájem o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech nebo přestala kritizovat stavbu plynovodu Nord Stream 2.
Většina německých obchodů promítla snížení daně z přidané hodnoty do spotřebitelských cen, které v průměru klesly o dvě procenta. Zjistila to v pondělí zveřejněná studie mnichovského institutu Ifo. Německá vláda snížila DPH od 1. července na půl roku, aby povzbudila spotřebu, a pomohla tak ekonomice postižené koronavirovou krizí. Česká ministryně financí Alena Schillerová stejný krok v ČR odmítla, protože by podle jejího názoru ceny v obchodech nesrazil.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Vtípků o tom, jak se Trump nechce vzdát svého místa v Bílém domě, je všude plno. Der Spiegel na to jde trochu jinak.
Der Spiegel 4. 2. 2017
— Poslední skaut™ (@Posledniskaut) November 8, 2020
Der Spiegel 7. 11. 2020 pic.twitter.com/jJiEsI6lJj