Co musíte ráno vědět (10. listopadu)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, kdo má na svědomí první (nejspíše) účinnou vakcínu na covid-19 v západním světě a jaký je hlavní rozdíl mezi Trumpem a Bidenem? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy uzavřely v pondělí smíšeně. Naděje na vakcínu proti covidu-19 ublížila velkým technologickým titulům

Akciové indexy v USA vstoupily do nového týdne smíšeně. Hlavní zprávou dne bylo oznámení společnosti Pfizer o úspěšném testování vakcíny na covid-19. To zvedlo poptávku po rizikových aktivech v čele s akciemi z odvětví, jako jsou cestovní ruch, aerolinie nebo banky. Výrazně naopak klesl zájem o takzvaně bezpečné investice, především americké vládní dluhopisy a zlato. Index Dow zpevnil o 2,95 % na 29 157,97 bodu, S&P 500 přidal 1,17 % na 3 550,50 bodu a technologický Nasdaq Composite odevzdal 1,53 % na 11 713,78 bodu. Všechny indexy uzavřely výrazně pod denními maximy, která byla pro Dow a S&P 500 historicky nejvyšší. Index volatility VIX stoupl o 3,54 % na 25,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vystřelil o bezmála jedenáct bazických bodů na 0,927 %. Ceny ropy stouply o zhruba sedm procent, zlato a stříbro naopak v dolarovém vyjádření o zhruba pět procent oslabily a nejsledovanější kryptoměny odepsaly do procenta.

Pár povolebních (nejen) tržních otázek
V souvislosti s americkými prezidentskými volbami se můžeme dočkat ještě lecjakého právnického mrzení a prskání, považujme ale situaci za danou. Novým prezidentem bude Joe Biden. Jaké otázky se po divokých dnech v politice i na burzách vracejí do hry?
Tradiční americká energetika: Tak těžko jí (nejen) na burze nebylo hodně dlouho
Sektor tradičních energetických firem v USA má za sebou letos těžké časy. A nejen letos, akcie v tomto odvětví jsou v sestupném trendu již řadu let. Vůči indexu S&P 500 jsou nyní dokonce nejslabší od roku 1931.

2. Evropské akcie se po pondělní rally dostaly na nejvyšší hodnoty od začátku března

Akcie na západoevropských trzích mají za sebou velice povedený začátek týdne. Náladu investorů pozitivně ovlivňovaly jak výsledky amerických prezidentských voleb, tak oznámení firem Pfizer a BioNTech o úspěšném testování vakcíny na covid-19. Panevropský index STOXX Europe 600 v pondělí vzrostl o 3,98 % na 380,99 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 4,67 % na 6 186,29 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 7,57 % na 5 336,32 bodu a německý DAX posílil o 4,94 % na 13 095,97 bodu.

Barel ropy Brent za 30 USD? Vyloučit to nelze, varuje analytik
Ceny ropy mohou v následujících měsících pokračovat v poklesu. Proč? Primárně ze dvou důvodů, píše analytik Lukáš Lipovský z XTB.
KONTEXT: Nové (ne)pořádky #4 aneb (ne)mocná firma a vaše portfolio
Covid-19 působí jako urychlovač mnoha nastartovaných trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – v mnoha ohledech jiný než dnes. Co to znamená z pohledu investičních strategií, nastiňuje série "nové (ne)pořádky". Ve čtvrtém díle se zaměřuji na redefinici toho, jak a proč vypadá (úspěšná) firma.

3. Pražská burza v pondělí posílila nejvýrazněji za sedm měsíců

Pražská burza v pondělí posílila nejvýrazněji od 6. dubna. Index PX stoupl o 3,25 % na 893,39 bodu. Dařilo se většině hlavních emisí v čele s bankami.

Expertní tržní výhled: Americké volby, česká výsledková sezóna a pohled pod pokličku aukcí na trhu START
Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových a dalších trhů. Nejen o tom v expertním tržním výhledu, tentokrát s Lukášem Novotným z WOOD & Company a šéfredaktorem Investičního webu Petrem Novotným. Ptát se můžete i vy.

4. Očekávané události

V noci na úterý na trh Čína pošle zprávu o inflaci, dopoledne vyjdou data o situaci na britském trhu práce, v Česku inflační statistika a ZEW odtajní indexy ekonomického sentimentu pro Německo a celou eurozónu. V USA se odpoledne investoři zaměří na statistiku otevřených pracovních pozic JOLTS. Do výsledkové sezóny na pražské burze přispěje ČEZ, v Evropě mimo jiné Uniper, Adidas, Voestalpine nebo Alstom a ve Spojených státech například D.R. Horton či Lyft. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Pfizer a BioNTech hlásí úspěch s vakcínou na covid-19

Americká farmaceutická společnost Pfizer a německá biotechnologická firma BioNTech hlásí úspěch s vakcínou na covid-19. Experimentální preparát ve studii zabránil 90 % nákazy.

6. EU zavede kvůli Boeingu cla na americké zboží

Evropská unie ještě v pondělí zavedla cla na dovoz zboží ze Spojených států v odvetě za podporu, kterou Washington poskytoval výrobci letadel Boeing. Po pondělní videokonferenci ministrů obchodu to oznámil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Cla za zboží v celkovém ročním objemu čtyř miliard dolarů začne evropský blok vybírat od úterý.

7. WSJ: Šéfové firem čekají od Bidena větší předvídatelnost

Šéfové amerických podniků čekají od nově zvoleného prezidenta Joea Bidena zejména větší předvídatelnost, méně překvapivých rozhodnutí a celkově tradičnější vztahy s Bílým domem. Chtějí také, aby se Biden hned na začátku zaměřil na boj s pandemií způsobenou šířením koronaviru. Napsal to ekonomický list The Wall Street Journal.

8. Turecká lira po změně na klíčových postech prudce zpevňuje

Turecká lira v pondělí výrazně zpevňovala, k dolaru nejvýrazněji od loňského března. Podle analytiků jde o reakci na sobotní výměnu šéfa centrální banky a na nedělní oznámení rezignace ministra financí. Investoři očekávají, že změny povedou mimo jiné k vyšším úrokovým sazbám.

9. Energetičtí odborníci: Spojené státy pod Bidenem "zezelenají"

Spojené státy pod vedením nového prezidenta Joea Bidena "zezelenají" a budou klást větší důraz na ekologii, klima a moderní energetické zdroje. Shodli se na tom tuzemští energetičtí odborníci a analytici. Biden podle nich bude ve svých vyjádřeních a rozhodnutích umírněnější než končící prezident Donald Trump. Část analytiků upozorňuje, že to ale v žádném případě neznamená, že by americká administrativa ztratila zájem o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech nebo přestala kritizovat stavbu plynovodu Nord Stream 2.

10. Ifo: Německé obchody promítly snížení DPH do cen pro zákazníky

Většina německých obchodů promítla snížení daně z přidané hodnoty do spotřebitelských cen, které v průměru klesly o dvě procenta. Zjistila to v pondělí zveřejněná studie mnichovského institutu Ifo. Německá vláda snížila DPH od 1. července na půl roku, aby povzbudila spotřebu, a pomohla tak ekonomice postižené koronavirovou krizí. Česká ministryně financí Alena Schillerová stejný krok v ČR odmítla, protože by podle jejího názoru ceny v obchodech nesrazil.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Najděte pět rozdílů

Vtípků o tom, jak se Trump nechce vzdát svého místa v Bílém domě, je všude plno. Der Spiegel na to jde trochu jinak.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat