Co musíte ráno vědět (16. listopadu)

Jak světové burzy zakončily uplynulý týden, jak vypadalo první twitterové vyjádření Donalda Trumpa o výhře Joea Bidena v prezidentských volbách a jak se posunula možná budoucnost podzemní přepravy? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie v pátek posílily, index S&P 500 uzavřel na rekordu. Za celý týden indexy kromě Nasdaqu vykázaly zisky

Americké akcie v pátek zpevnily a index S&P 500 poprvé od září uzavřel na novém zavíracím maximu. Příznivé firemní výsledky převážily nad obavami z negativních hospodářských dopadů pandemie koronaviru. Index Dow si připsal 1,37 % na 29 479,81 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 1,36 % na 3 585,15 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,02 % na 11 829,29 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,88 % na 23,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 0,893 %. Za celý týden Dow zpevnil o 4,08 % a S&P 500 přidal 2,16 %, Nasdaq Composite ale oslabil o 0,55 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Povolební rally okořenila zpráva o účinné vakcíně na covid-19, index S&P 500 je na rekordu
S výjimkou čtvrtka zaznamenaly americké akcie další silný týden. Index S&P 500 uzavřel silnější o 2,16 % na novém historickém zavíracím maximu 3 585 bodů poté, co v pondělí to intradenní zavěsil ještě o 60 bodů výše. Na rekordu ale uzavřely týden i akcie menších firem zahrnuté v indexu Russell 2000.
(Akciová) party jako v roce 1999
Koronavirus sice optimismus investorů na světových finančních trzích srazil, ale ne na dlouho. Rally už zase pokračuje. Experti z investiční společnosti GMO ovšem upozorňují na některé potenciálně varovné signály ze současnosti, jež připomínají rok 1999.
Akcie a ekonomika aneb K čemu (vůbec) je graf vývoje HDP?
Americký hrubý domácí produkt v posledních dvou kvartálech anualizovaně předvedl posuny o více než 30 %. Jakkoli jsou výpočty v USA oproti našim zvyklostem trochu matoucí, protože v Evropě preferujeme meziroční vývoj ekonomiky, případně mezikvartální bez dalších dodatků, není asi příliš odvážné tvrdit, že letošní extrémní houpačka v hospodářském výkonu se hned tak nezopakuje.

2. Evropské akcie v pátek převážně zpevnily, od začátku listopadu přidaly přes 12 %

Akcie na západoevropských burzách zakončily týden většinou růstem, s výjimkou britského benchmarku FTSE 100 posilovaly všechny hlavní akciové indexy. Na trhy se tak před víkendem vrátil mírný optimismus, který ovlivňoval burzy prakticky celý týden. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek vzrostl o 0,01 % na 385,18 bodu, britský benchmark FTSE 100 se snížil o 0,36 % na 6 316,39 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,33 % na 5 380,16 bodu a německý DAX posílil o 0,18 % na 13 076,72 bodu. Za týden si index STOXX Europe 600 připsal 5,13 %, FTSE 100 se zvýšil o 6,88 %, DAX posílil o 4,78 % a CAC 40 uzavřel se ziskem o 8,72 %.

Bitcoin Treasuries: Které firmy (a slavní investoři) nakupují a drží bitcoiny?
V uplynulých měsících jsme mohli často číst o velkých nákupech bitcoinů ze strany firem, které přestávají důvěřovat dolaru. Pojďme se podívat, o jaké firmy se jedná a kolik celkem bitcoinů drží.

3. Pražské burze v pátek pomohly k růstu o třetinu procenta akcie rakouských finančních společností, za týden PX přidal přes 5 %

Pražská burza v pátek popáté v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,32 % na 911,54 bodu. Z 11 emisí ovlivňujících hodnotu indexu PX jich sedm uzavřelo páteční obchodování se ztrátou. Akcie Komerční banky a textilky PFNonwovens stagnovaly. Nejvýraznější nárůst, a to o 3,28 % na 586 Kč, zaznamenaly cenné papíry bankovní skupiny Erste. Jediným dalším růstovým titulem byly akcie VIG (+0,39 %). Za celý týden index PX vzrostl o 5,3 %, když nejvíce posílily akcie Erste (+21,1 %), zatímco nejslabší byly cenné papíry Avastu (-9,1 %).

Koruna jako z učebnice
Od doby zavedení kurzového závazku v listopadu 2013 si nejen investoři, ale i firmy a domácnosti zvykli na to, že byl vývoj hodnoty koruny relativně nezajímavý. Kurz koruny vůči euru byl poměrně stabilní. Navzdory očekáváním, že po ukončení tohoto režimu se pohyby na trhu s korunou značně zvýrazní, ty i po dubnu 2017 zůstaly spíše střídmé. Teprve v průběhu letošního roku lze pozorovat celkem významnou rozkolísanost kurzu EUR/CZK.

4. Očekávané události

V noci na pondělí vyjdou v Číně zprávy o průmyslové výrobě a tržbách v maloobchodě a Japonsko doplní zprávu o vývoji HDP a průmyslu. V USA odpoledne dojde na index průmyslové aktivity newyorského Fedu (takzvaný Empire State index). Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné Baidu, JD.com, Vodafone nebo Tyson Foods. Dopoledne se můžete těšit na náš expertní výhled. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Donald Trump poprvé připustil výhru Joea Bidena, ale po svém

Současný americký prezident na Twitteru poprvé uvedl, že Joe Biden vyhrál prezidentské volby. Zmínil to ale v souvislostech a s komentáři, které vycházejí z jeho dosavadní rétoriky o zmanipulování voleb a podvodech s korespondenčními hlasy.

6. Asijsko-pacifické země podepsaly největší dohodu o volném obchodu. Sdružuje země reprezentující třetinu globálního HDP

Dvě miliardy lidí a třetinu světového HDP sdružuje skupina patnácti zemí z asijsko-pacifického regionu zahrnující Čínu, Japonsko, Jižní Koreu a Austrálii, která podepsala největší dohodu o volném obchodu na světě. Dohoda je označovaná jako RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership).

7. Rekordní růst ekonomiky EU ve třetím čtvrtletí zaostal za původním odhadem statistiků

Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí rekordně vzrostla, její růst však zaostal za očekáváním. Hrubý domácí produkt se podle páteční zpřesněné zprávy statistického úřadu Eurostat zvýšil proti předchozím třem měsícům o 11,6 %. To je o půl procentního bodu méně, než statistici odhadovali koncem října. Ve druhém čtvrtletí se ekonomika potýkala s dopady protikoronavirových opatření.

8. Skupina G20 dohodla zmírnění dluhu nejchudších zemí

Ministři financí a šéfové centrálních bank skupiny ekonomicky nejvýznamnějších zemí G20 se v pátek dohodli na zmírnění zadlužení nejchudších států, které jsou citelně zasaženy dopady koronavirové krize. Rozhodnutí padlo na jejich virtuálním jednání. Nový rámec, jak dluh považovaný za neudržitelný snížit nebo restrukturalizovat, mají schválit lídři G20 na blížícím se virtuálním summitu.

9. Americká vláda poskytla více času na prodej aktivit TikToku v USA

Americká vláda poskytla čínské společnosti ByteDance dalších 15 dnů na prodej aktivit její aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok ve Spojených státech. Konečným termínem pro dosažení dohody je tak nyní 27. listopad. Informovala o tom v pátek firma ByteDance, informaci podle agentury Reuters potvrdil představitel amerického ministerstva spravedlnosti.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Virgin Hyperloop svezla novým přepravním systémem první lidi

Společnost Virgin Hyperloop podnikatele Richarda Bransona dokončila první jízdu systémem vysokorychlostní dopravy potrubím s lidmi. Učinila tak důležitý bezpečnostní test technologie, která by mohla transformovat přepravu osob i nákladů. Kapslí pro přepravu osob se 8. listopadu svezli manažeři firmy, technický ředitel a její spoluzakladatel Josh Giegel a ředitelka pro zážitky cestujících Sara Luchianová. Na testovací trati v Las Vegas dosáhla jejich kapsle rychlosti 172 kilometrů v hodině.

Technologie vysokorychlostní přepravy osob nazývaná hyperloop se stala populární díky miliardáři Elonu Muskovi, který ji začal propagovat v roce 2013 a přiměl několik firem, aby se připojily k rozvoji tohoto systému. Ten je založen na pohybu přetlakových kapslí podtlakovými trubkovými tunely. Virgin Hyperloop očekává, že by se v budoucnosti mohly její kapsle s cestujícími a nákladem pohybovat rychlostí nejméně 966 kilometrů v hodině. Cesta mezi New Yorkem a Washingtonem by tak trvala pouhých 30 minut, a byla by tak dvakrát rychlejší než komerčním letadlem a čtyřikrát rychlejší než vysokorychlostním vlakem. Virgin Hyperloop by ráda získala bezpečnostní certifikaci do roku 2025, komerční provoz plánuje zahájit do roku 2030.

Musíte vědět
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat