Co musíte ráno vědět (26. března)

Jak uzavřely uplynulý týden světové trhy, k čemu dospěl v pátek summit EU, co nového chystá Čína a jaký tunel si připomněli v Londýně? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americký akciový trh se opět koupe v červené, za týden indexy ztratily okolo 6 %. Investoři hodnotí možné dopady obchodní války

Akciím ve Spojených státech se v závěru týdne nepodařilo setřást obavy z obchodní války vyvolané možným uvalením cel na dovoz čínského zboží do USA. Hlavní indexy tak zaznamenaly největší týdenní propad od ledna 2016. Úspěchem byl alespoň páteční vstup na burzu provozovatele webového úložiště Dropbox (+35,62 %). Ze zisků se díky růstu cen ropy nadále těšily akcie energetických firem, dolar naopak oslaboval. Index Dow v pátek klesl o 1,77 % a uzavřel na 23 533,20 bodu (uzavřel tak nejníže od listopadu), S&P 500 oslabil o 2,10 % na 2 588,26 bodu a Nasdaq Composite odepsal 2,43 % na 6 992,67 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,56 % na 24,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé dva bazické body na 2,81 %. Cena severomořské ropy Brent se poprvé od konce ledna vrátila nad 70 USD za barel. Akcie energetických firem byly díky tomu největšími tahouny uplynulého týdne na burzách, hluboký propad ale odvrátit nedokázaly. Za týden sestoupil Dow o 5,7 %, index S&P 500 o 5,95 % a Nasdaq Composite o 6,5 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 ztratil nejvíce od ledna 2016
Americké akciové trhy byly v týdnu pod prodejním tlakem a index S&P 500 odepsal 5,95 %. To je již opravdu pozoruhodný výkon.
Akcie Facebooku mají za sebou nejhorší týden od července 2012
Akcie sociální sítě Facebook tento týden klesly o 13 %. To byl nejhorší týdenní výkon od července 2012, což bylo zhruba dva měsíce poté, co firma vstoupila na burzu. Důvodem je skandál s neoprávněným použitím dat o uživatelích Facebooku firmou Cambridge Analytica, který vyvolal obavy o ochranu soukromí a přiměl zákonodárce na obou stranách Atlantiku zabývat se tím, jak firma nakládá s osobními informacemi uživatelů, uvedl server zpravodajské televize CNBC.

2. Obavy z obchodní války stáhly v pátek evropské akcie na roční minimum

Evropské akcie opět oslabily kvůli obavám z globální obchodní války. Panevropský index STOXX 600 Europe během pátečního obchodování ztratil 0,9 % a dostal se na nejnižší úroveň od loňského února. Hlavní index německých akcií DAX klesl o téměř 1,8 % a za celý týden ztratil více než 4 %. Kvůli obavám z eskalace obchodních konfliktů se dostaly pod tlak například podniky z automobilového sektoru. Akcie automobilky Volkswagen a výrobce automobilových součástek Continental oslabily v pátek zhruba o 3 %.

Přiznané zásoby chemických zbraní se ztenčují, nepřiznané dále odvádějí špinavou práci
Útok na dvojitého agenta Sergeje Skripala opět rozvířil diskuzi okolo chemických zbraní. Británie tvrdí, že za útokem stojí Rusko, Moskva však své zapojení odmítá. Dokonce prohlásila, že by použitá látka mohla pocházet z Česka.

3. Pražská burza v pátek ztratila téměř procento, nedařilo se hlavně Erste

Pražská burza v pátek prohloubila čtvrteční ztráty. Index PX ztratil 0,98 % na 1 107,72 bodu. Dolů ho táhly především emise Erste Group Bank (-1,6 %), CME (-1,61 %) a ČEZ (-1,36 %). Ze 13 hlavních titulů pražské burzy posílily pouze dva (Pegas Nonwovens +0,45 %, O2 Czech Republic +0,36 %). Za celý týden index PX odepsal procento. Největší růst zaznamenaly akcie VIG (+1,73 %), nejhůře se vedlo cenným papírům Stock Spirits (-6,4 %).

Ekonom: Česká koruna zakončí letošní rok hluboko pod 25 EUR/CZK
Kurz eurokoruny se během ledna dostal až pod 25,20 EUR/CZK. Od té doby ale česká měna oslabila, minulý týden se dokonce přiblížila k 25,50 EUR/CZK. Proč?
Češi a (společné) peníze: Jak to s nimi děláme?
Více než polovina Čechů žije v současnosti ve vztahu. K partnerskému soužití patří i otázka financí. Téměř polovina českých párů má společný účet (46 %) a také si společně spoří (45 %). Více než třetina z nich plánuje utratit společné úspory za dovolenou (38 %), na druhém místě je rekonstrukce bytu či domu (37 %). I přesto, že Čechy nejvíce láká utratit nastřádané peníze za rekreaci, zadlužit by se kvůli ní rozhodně nechtěli. Půjčit si peníze na její pořízení by byla ochotná pouze 2 % populace.

4. Očekávané události

Začátek týdne zastihne akciové trhy po výrazném pátečním poklesu, investoři budou nadále řešit především riziko obchodní války. Makroekonomický kalendář nabídne několik zajímavých údajů v čele s francouzským HDP, italskou obchodní bilancí a americkými indexy aktivity z dílny chicagské a dallaské pobočky Fedu. Veřejně také vystoupí několik představitelů americké centrální banky. V Česku vyjde spotřebitelská a podnikatelská důvěra. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SHRNUTÍ: EU se podařilo získat dočasnou výjimku z cel USA, chce trvalou

Evropské unii a šesti dalším státům se podařilo získat dočasnou výjimku z amerických cel na dovoz oceli a hliníku, která platí do 1. května. Do té doby chtějí USA se všemi partnery vyjednat dlouhodobé dohody. Prezidenti a premiéři zemí EU na summitu v Bruselu vyzvali Spojené státy, aby výjimka byla trvalá. Čína, na kterou jsou cla převážně zaměřena, naopak pohrozila, že plánuje odvetná cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba tři miliardy USD.

6. Kofole ČS loni klesl zisk EBITDA o 10,7 % na 950 milionů Kč

Tržby Kofoly v roce 2017 stagnovaly. Základní ekonomický ukazatel EBITDA dosáhl 950 milionů Kč, poklesl tedy o 10,7 %. Firma si vedla dobře na českém a slovenském trhu a opět silně rostla v adriatickém regionu, pokračoval pokles výsledků hospodaření v Polsku. Kofola potvrzuje směřování ke zdravým přírodním potravinám, jejich podíl na celkových tržbách výrazně roste.

7. Čína hodlá pokračovat v otevírání trhu a změní daně

Čína hodlá pokračovat v otevírání svého trhu a reformách, včetně fiskálních, jejichž součástí bude změna daní. Země se také bude stejně chovat k domácím i zahraničním firmám a chránit právo na duševní vlastnictví. Ve svých prvních veřejných projevech od svého jmenování na čínském rozvojovém fóru to slíbili nový vicepremiér Chan Čeng a ministr financí Liou Kchun.

8. Maďarsko podle ministra nepospíchá se zavedením eura

Maďarsko nespěchá s připojením k eurozóně a mělo by přijmout jednotnou evropskou měnu pouze v případě, že se jeho hrubý domácí produkt přiblíží průměru eurozóny nebo výkonu Německa. V sobotu to v rozhovoru s maďarským listem Magyar Hírlap uvedl ministr hospodářství Mihály Varga.

9. Rada ČNB podle ekonomů ponechá v březnu sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek ponechá úrokové sazby beze změny. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Poslední vývoj ekonomiky totiž podle nich zhruba odpovídá odhadům ČNB a případnému dalšímu zvýšení sazeb brání také měnová politika Evropské centrální banky. Zvyšování sazeb očekávají analytici nejdříve v létě.

10. Trump přes výhrady podepsal zákon o financování vlády

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o rozpočtu, o němž ještě v pátek dopoledne tvrdil, že jeho podporu nemá. Na tiskové konferenci v Bílém domě řekl, že zákon podepsal z důvodů národní bezpečnosti, ale v budoucnu už prý nic takového neschválí. Zákon počítá s uvolněním 1,3 bilionu dolarů na vládní programy do konce letošního září.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před 175 lety otevřeli v Londýně první podvodní tunel na světě

Po téměř dvou dekádách budování provázeného problémy s penězi i bojem s živly otevřeli před 175 lety (25. března 1843) v Londýně první tunel vedoucí pod hladinou, v tomto případě řeky Temže. Téměř 400 metrů dlouhé, 11 metrů široké a šest metrů vysoké dílo vděčilo za vznik nezdolné snaze známých inženýrů, otce a syna Brunelových.

Během stavby byl tunel několikrát zatopen vodou, zahynulo několik dělníků a Brunel mladší vyvázl jen se štěstím. Prokopat tunel pod řekou, natožpak Temží, jejíž dno tvoří bahnité sedimenty a tekuté písky, se dlouho jevilo jako nemožné, řada projektů zkrachovala. Pomohl až vynález Brunela staršího, jímž byl razicí štít, díky kterému dělníci mohli kopat tunel a zařízení zároveň chránilo před zhroucením stěn, dokud je stavbaři nezpevnili.

Budování začalo v únoru 1825, po dvou zatopeních a nedostatku peněz ale v srpnu 1828 dělníci staveniště opustili, a to na dlouhých sedm let. Ani po jejich návratu, kdy pod řekou sestavili nový vylepšený razicí štít, ale nešlo vše hladce. Znovu úřadovala příroda a tunel byl opakovaně zaplaven. Nakonec se ale projekt (i za cenu výrazného překročení rozpočtu) podařilo dotáhnout do konce. Oproti plánům se nezačaly tunelem jezdit kočáry, a tak přes 20 let sloužil jen pěším a byl oblíbenou turistickou atrakcí. Až v prosinci 1869 jím začaly jezdit vlaky a později se stal součástí londýnského metra, které jej využívá dodnes.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ŽIVĚ: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu (ABCD investora)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat