Co musíte ráno vědět (28. dubna)

Jak se v pondělí obchodovalo s akciemi na burzách v Evropě a na Wall Street, jak bojuje japonská centrální banka s koronavirem a je portfolio 60/40 mrtvé? Nejen to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily týden růstem, investoři vyhlížejí obnovování ekonomické aktivity

Akciové indexy v USA v pondělí vzrostly. Podpořilo je postupné obnovování hospodářského života v některých amerických státech poté, co ekonomickou aktivitu ochromilo šíření koronaviru. Pozornost investorů se nyní soustředí na čtvrtletní výsledky, které tento týden zveřejní řada významných amerických podniků, včetně technologických gigantů Apple a Microsoft. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,51 % na 24 133,78 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,47 % na 2 878,48 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 1,11 % na 8 730,16 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,35 % na 33,29 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o bezmála sedm bazických bodů na 0,664 %. Pokračuje prodejní tlak na trhu s ropou. Červnový kontrakt na dodávku ropy WTI zlevnil o zhruba 24 % na necelých 13 USD za barel, Brent se obchoduje za 20 USD za barel. Zlato a stříbro mírně zlevnily a nejsledovanější kryptoměny zaznamenaly změny dolarových cen zhruba o procento.

Všechno (dobré) jednou skončí
Každý příběh musí nejen začít, ale také skončit. Ať už jde o hospodářskou expanzi, nebo bezprecedentní úspěchy v investování. Zde jsou tři příklady sebepožírajících úspěchů.
Přestaňte řešit (ne)efektivitu trhů. Je to ztráta času
Diskuze mezi stoupenci aktivního a pasivního investování se dříve nebo později vždy stočí k teorii efektivity trhů. Jenže ani (ne)efektivita trhů nemusí spor mezi aktivními a pasivními investory rozhodnout.

2. Evropské trhy mají za sebou úspěšný začátek týdne 

Evropské akciové trhy v pondělí od rána posilovaly. Investorům dodávalo optimismus zejména uvolňování restriktivních opatření spojených se šířením koronaviru a možné opětovné nastartování ekonomiky. Naděje investorů se upírají také k dalším podpůrným krokům centrálních bank, které mohou být oznámeny v průběhu týdne. Panevropský index Stoxx Europe 600 přidal 1,77 % na 335,44 bodu, především díky výsledkům automobilek, které jako celek díky otevírání svých závodů přidaly přes 4,5 %.

KONTEXT: COVID-19 připomněl (ne)schopnost politiků. Firmy se přizpůsobí
Globální obchodní režim se (z)mění, COVID-19 zapůsobí jako urychlovač. Pandemie totiž naplno odhalila slabá místa dlouhých výrobních řetězců, která budou kvůli metamorfóze světového hospodářského i politického řádu stále častěji pod tlakem. Podrobnosti jsem probíral s ekonomickým konzultantem Rogerem Toozem, jedním ze zakladatelů mezinárodní politické ekonomie, a nabízím to nejpodstatnější z jeho vyjádření.
Současná situace kolem ropy a možné scénáře dalšího vývoje podle Oleho Hansena ze Saxo Bank
Ropná válka mezi Saúdskou Arábií a Ruskem a šíření koronaviru a jím způsobované nemoci covid-19. Dvě zásadní události, jež předcházely bezprecedentnímu propadu cen suroviny, který zatřásl trhy. Co dalšího situaci na trhu s ropou ovlivňuje, co znamenají nízké ceny černého zlata pro hospodářství a co čekat v dalších týdnech a měsících?

3. Pražská burza v pondělí posílila, polepšila si většina hlavních emisí

Pražská burza v pondělí za přispění většiny hlavních emisí posílila. Index PX stoupl o 0,87 % na 859,33 bodu. Nejvýrazněji zdražily akcie VIG, které si připsaly více než tři procenta.

Michal Šnobr: Dividenda ČEZ je na horní hranici určeného rozpětí, majoritní akcionář by ale klidně mohl chtít více
Dividenda na úrovni 34 Kč na akcii je z hlediska akcionářů ČEZ v pořádku z hlediska dividendové politiky vyhlášené před rokem. Krize v souvislosti s koronavirem, růst cen elektřiny a omezení některých investic by ale mohly stát, hlavního akcionáře energetického gigantu, vést i k myšlence na výrazně vyšší výplatu podílů ze zisku, říká odborník na energetiku a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr.

4. Očekávané události

V úterý původně mělo být nejsledovanějším bodem zasedání japonské centrální banky, ta ale své původně dvoudenní zasedání zkrátila na jeden den, takže jeho výsledek byl znám již v pondělí. Dopoledne investory může zaujmout nezaměstnanost ve Španělsku a spotřebitelská důvěra ve Francii, odpoledne pak obchodní bilance, index cen domů a spotřebitelská důvěra v USA. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí zveřejní v Evropě BP, Carrefour, UBS nebo HSBC a na Wall Street budou sledovaná čísla firem jako 3M, AMD, Alphabet, Caterpillar, Ford, PepsiCo, Pfizer a Walmart. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Německá ekonomika letos klesne o 6,3 %, očekává vláda

Německá ekonomika letos vykáže propad o 6,3 %. Předpokládá to prognóza spolkové vlády, o níž informuje list Süddeutsche Zeitung. Oficiálně ji vláda představí ve středu. Berlín očekává, že příští rok se ekonomika vrátí k růstu, který by měl být poměrně rychlý. Propad z letoška, který pravděpodobně bude nejhorší v dějinách spolkové republiky, ale ani tento růst nevyrovná.

6. Automobilka Škoda Auto obnovila výrobu ve všech třech závodech, vyrábět bude na dvě směny

Automobilka Škoda Auto obnovila v pondělí v 6.00 výrobu ve všech třech svých výrobních závodech v České republice. Škoda Auto zastavila kvůli koronaviru výrobu 18. března. Odstávku několikrát prodloužila. Nyní tedy výrobu rozjíždí téměř po šesti týdnech.

7. Japonská centrální banka zavádí masivní podpůrná opatření

Japonská centrální banka rozhodla o dalších opatřeních na podporu ekonomiky zasažené koronavirem. Zejména bude v neomezených objemech nakupovat firemní dluhopisy, aby udržela nízko úrokové sazby, a tím i náklady na úvěry. Jde o nejrozsáhlejší opatření, jaká centrální banka dosud přijala. Bankovní rada také výrazně zhoršila výhled ekonomiky.

8. Johnson po návratu vyzval Brity, aby vytrvali v boji proti viru

Británie se zdá být z nejhoršího venku, omezení zavedená v boji proti koronaviru ale musejí zůstat v platnosti a jednotlivci i firmy musejí být trpěliví. S takovým vzkazem v pondělí vystoupil premiér Boris Johnson, který se po třítýdenní absenci způsobené nemocí covid-19 vrací do čela kabinetu. Nepochybuje, že pokud Britové zachovají "odhodlání a odvahu" z posledních týdnů, Spojené království z krize vyjde "silnější, než kdy bylo".

9. Deutsche Bank za první čtvrtletí čeká zisk, trh čekal ztrátu

Deutsche Bank očekává za první čtvrtletí čistý zisk 66 milionů eur, což značně překonává pesimistické odhady analytiků. Největší banka v Německu to uvedla v noci na pondělí, mimo plánované termíny zveřejňování výsledků. Podrobnosti chce oznámit ve středu. Banka také vyčlenila 500 milionů eur na krytí problematických úvěrů, ale varovala, že možná dočasně nedostojí požadavku na kapitálovou přiměřenost.

10. Americké státy postupně uvolňují omezení, nákaza ale stále hrozí

Americké státy postupně obnovují hospodářský život ochromený v minulých týdnech šířením koronaviru a uvolňují omezení obchodu a služeb i pohybu osob na veřejnosti. Ne všichni ale podle médií z obavy před nákazou nových možností využívají. Počet osob s diagnózou covid-19 se v USA blíží milionu, nemoci podlehlo téměř 55 000 lidí.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

60/40

Portfolio 60/40 již bylo pohřbeno mnohokrát, nakonec se ale vždy vrátilo na scénu. Nejinak tomu je letos, kdy prokázalo svou životaschopnost a využitelnost při omezování ztrát na akciových trzích.

Musíte vědět
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): V technologickém sektoru bych nyní preferoval nejen vysoký růst,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat