Do vedení energetických firem by měli zasednout vizionáři a kouzelníci, kteří odhadnou, kam se sektor napříště vydá. V rozhovoru pro Investiční web to říká nejznámější drobný akcionář ČEZ (mimo vedení firmy) a profesí analytik spolupracující s J&T Bankou Michal Šnobr. Jen s pomocí originálních mozků je podle něj možné vypořádat se s probíhající transformací sektoru, ve kterém každá změna vyžaduje moře času a energie.
Zprvu si i ti největší fanoušci intervencí centrálních bank na akciových trzích mysleli, že jde jen o krátkodobé opatření. Dnes už je ale všem jasné, že o chvilkové anomálii nemůže být ani řeč.
Akciová rally z posledních dvou týdnů v kombinaci s výprodejem dluhopisů dává vzpomenout na "velké" trendy minulosti. Od zvolení Donalda Trumpa příštím americkým prezidentem investoři lijí peníze do akciových fondů a opouštějí ty dluhopisové téměř bezprecedentním tempem.
Evropa je plná Trumpů, jejichž (případný) nástup k moci může být tou nejčernější labutí roku 2017. I proto budou blížící se plebiscity v Itálii, Francii, Nizozemsku, Německu a Katalánsku ostře sledované. Populistická kontinentální tsunami, která by se v nejčernějším případě mohla vzedmout, by totiž nejspíše okamžitě smetla pokračující tržní optimismus a časem i projekt společné Evropy. KONTEXT v souvislosti s touto hrozbou nabízí reflexi zakladatele EU Office České spořitelny Petra Zahradníka.
Před dvěma dekádami přednesl tehdejší šéf americké centrální banky Alan Greenspan řeč, ve které varoval před "iracionálním nadšením" na americkém akciovém trhu. Dvě slova, kterými Greenspan upozorňoval na nebezpečí spojené s prudkým nárůstem cen akcií, zapomenuta nebyla, obsah jeho projevu ale jako by se obrátil v prach.
Co se stane, když v Americe rostou inflační očekávání, s nimi výnosy dluhopisů, a také ceny akcií? Někteří dlouhodobí akcioví investoři mají na čele o vrásku více.
O české koruně se v posledních letech často mluví jako o extrémně stabilní měně. Ano, zvykli jsme si sledovat polomrtvý pár EUR/CZK, občas ale zapomínáme na to, že většina finančního světa funguje v amerických dolarech. Právě posilování americké měny se tedy týká většiny českých drobných investorů a traderů. Co od "dolarokoruny" aktuálně čekají Miroslav Plojhar, stratég z České spořitelny, a Tomáš Vobořil, obchodník ze společnosti 1fx.cz?
Ceny elektřiny v Německu od konce září do poloviny listopadu vytrvale rostly (CAL 2018 dosáhl maxima na 31,3 EUR/MWh, již nerelevantní CAL 2017 dokonce na 35,55 EUR/MWh), aby v posledním týdnu korigovaly. Co vše je ovlivňuje?
Světové akcie se pohybují kolem svých ročních vrcholů, ty americké dokonce posouvají svá historická maxima. Investoři se ptají, zda po dlouhodobém býčím trendu a amerických prezidentských volbách není čas na prodej. Má ale smysl něco podobného vůbec řešit?
Index Dow Jones Industrial Average již den před volbami amerického prezidenta začal strmě růst a po dosažení rekordních hodnot se na úrovních těsně pod 19 tisíci body udržel po celý minulý týden. Ostatní aktiva na tom ale tak dobře nejsou, a tak by investoři měli být obezřetní.