Co musíte ráno vědět (30. září)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, kolik zaplatí JPMorgan za manipulaci trhů a jaké celkem hrdé výročí připadá na 30. září? I to musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy přerušily růstovou sérii a vrátily v úterý část zisků. Trh čekal na debatu kandidátů na prezidenta
Americké akcie v úterý mírně oslabily po předchozích třech nárůstech v řadě. Investoři vybírali zisky před blížícím se koncem čtvrtletí a před první debatou kandidátů na funkci prezidenta Spojených států. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,48 % na 27.452,66 bodu. Širší index S&P 500 klesl také o 0,48 % na 3 335,47 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,29 % na 11 085,25 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,31 % na 26,27 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o 1,3 bazického bodu na 0,650 %. Ceny ropy spadly o zhruba 3,5 %, zlato i stříbro naopak zpevnily (+0,9 %, respektive +2,0 %) a nejsledovanější kryptoměny získaly v dolarovém vyjádření 3-4 %.
2. Evropské akcie v úterý odepsaly část pondělních zisků
Akcie na západoevropských trzích v úterý odepsaly část pondělních zisků. Investoři čekají, jak dopadne jednání o nových stimulačních opatřeních v USA a dohoda o brexitu, která je podle představitelů EU i Británie stále ještě daleko. Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 0,52 % na 361,49 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,51 % na 5 897,50 bodu, francouzský CAC 40 se snížil o 0,23 % na 4 832,07 bodu a německý DAX odepsal 0,35 % na 12 825,82 bodu.
3. Pražská burza mírně oslabila, index PX v úterý klesl o 0,19 %
Pražská burza v úterý mírně oslabila, index PX klesl o 0,19 % na 862,28 bodu. Nejvýrazněji ztrácely akcie VIG (poprvé bez nároku na dividnedu) a softwarové společnosti Avast.
4. Očekávané události
Ve středu vyjdou data z japonského maloobchodu a průmyslu, čínské indexy nákupních manažerů a britský HDP. Důležité budou také německé maloobchodní tržby a míra nezaměstnanosti, inflace v Itálii a ve Spojených státech hlavně HDP a také zpráva o tvorbě pracovních míst v soukromé sféře, zásoby ropy a rozjednané prodeje domů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. JPMorgan Chase zaplatí pokutu 920 milionů dolarů za manipulaci trhů
Americká banka JPMorgan Chase má zaplatit rekordních 920 milionů dolarů za svůj podíl na údajné manipulaci s futures kontrakty na kovy a se státními dluhopisy. V úterý to uvedla Komise pro obchodování s komoditními futures.
6. Světová banka: Východní Asii a Pacifik čeká minimální hospodářský růst
Hospodářství východní Asie a Pacifiku i Číny poroste kvůli pandemii nemoci covid-19 nejpomaleji za posledních 50 let a 38 milionů lidí se v regionu nově ocitne v chudobě, uvedla Světová banka. Ekonomika regionu tento rok vzroste pouze o 0,9 %, což je nejméně od roku 1967.
7. Výrobce antivirového softwaru McAfee chce na burzu. Co to může znamenat pro Avast?
Americká společnost McAfee, která je producentem antivirových programů pro PC a mobilní zařízení, zažádala v USA o vstup na burzu. Společnost zatím uvedla jako plánovanou velikost IPO 100 milionů USD.
8. Domácnosti ve světě loni zbohatly o téměř 10 %, ty české o 9 %
Hrubé bohatství domácností v 57 zemích, které sleduje studie Allianz, vzrostlo loni průměrně o 9,7 %, nejvíce od roku 2005. Také českým domácnostem se dařilo. Hrubé bohatství jim stouplo v průměru o devět procent, což je proti desetiletému průměru 5,9 % značný nárůst. Vyplývá to ze studie Allianz Global Wealth Report 2020, která detailně analyzuje úspory a dluhy v 57 zemích světa.
9. Francie příští rok ekonomiku povzbudí balíkem 42 miliard eur
Francouzská vláda představila rozpočet na rok 2021. Z nejhorší recese od konce druhé světové války chce ekonomiku vyvést pomocí balíku 42 miliard eur. Na dvouletý plán oživení hospodářství Paříž celkem vyčlenila 100 miliard eur. Vláda očekává, že druhá největší ekonomika eurozóny letos klesne o rekordních deset procent.
10. Německý ministr financí v parlamentu hájil zadlužení země
Zadlužení Německa kvůli výdajům na překonání následků pandemie nemoci covid-19 nepřesáhne úroveň, které země dosáhla po finanční krizi před deseti lety. V úterý to ve Spolkovém sněmu prohlásil německý ministr financí Olaf Scholz, který poslancům představil návrh rozpočtu na rok 2021 s očekávaným schodkem 96,2 miliardy eur.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
125 let od založení firmy Laurin & Klement
30. září je v historii českých zemí velice neveselé datum, tak si raději připomeňme, že 43 let před Mnichovskou dohodou vzniklo něco, co na rozdíl od zmíněné dohody vydrželo 125 let. V roce 1895 totiž dva cyklisté, mechanik Václav Laurin a knihkupec Václav Klement, založili firmu, která nejprve vyráběla kola, od roku 1899 pak motocykly Slavia a od roku 1905 automobily.
Prvním sériově vyráběným vozem byla dvousedadlová Voituretta Laurin & Klement typ A. V roce 1925 se firma spojila se strojírenským koncernem Škoda. To znamenalo postupný zánik značky L&K, u nově vyvíjených typů se již používalo pouze jméno a znak Škoda. První automobil pouze s logem Škoda byl vyroben v roce 1926 a jednalo se o luxusní limuzínu Škoda Hispano-Suiza, kterou převzal prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
Společnost Škoda Auto, která od roku 1991 spadá pod koncern Volkswagen, se dodnes zabývá výrobou osobních vozidel a dílů a pro českou ekonomiku je stěžejní firmou. Takže gratulace a posíláme písničku.
Doporučujeme
Aktuality

