Akcie v roce 2021: Argumenty pro růst i pro pokles

Nákup a prodej (investiční doporučení)
Obrázek: Thinkstock

Během pandemie covidu-19 nebylo a není snadné se vyznat v dění na trzích. Velkou nadějí pro zotavení ekonomiky je očkování proti nemoci. Podívejme se na argumenty tržních býků i medvědů, tedy na důvody, proč může akciový trh pokračovat v rychlém růstu, ale také začít strmě klesat.

V analýze, kterou jsem zpracoval s naším hlavním ekonomem Steenem Jakobsenem, vycházím ze situace na amerických trzích, protože ty jsou největší co do objemu i likvidity a protože USA mají nejsilnější kurzotvorný potenciál kombinace fiskální a monetární politiky. Mám neodbytný pocit, že v současnosti trhy nabízejí více rizik než výnosů, ale je to pouze názor, naše načasování a analýza se mohou mýlit. Shrnu proto argumenty znějící na obou stranách trhu.

Argumenty pro růst

 • Alokace aktiv: V současnosti existuje jen jedna třída aktiv s kladnou rizikovou prémií, a to akcie (a s nimi spojené instrumenty).

Reálné výnosy a akciové prémie v USA

 • Monetární politika: Fed tvrdí, že další zvýšení sazeb přijde nejdříve v roce 2024 a že hodlá do ekonomiky pumpovat tolik peněz, kolik bude potřeba, dokud se USA nepřiblíží plné zaměstnanosti.
 • Fiskální politika: Nový prezident Joe Biden hovoří o stimulech v objemu 3 bilionů dolarů. V takovém případě budou fiskální výdaje dosahovat 20 % (či více) amerického HDP ještě minimálně dva roky.
 • Pojistka: Fed i vláda budou chránit investory, dokud nebude dosaženo plné zaměstnanosti, která je definována jako stejná nebo vyšší než před pandemií.
 • Nasazení vakcíny: Normalizace provozu ekonomiky a nahromaděné úspory rozpumpují spotřebu, výnosy i růst.
 • Technické hledisko: Akciové indexy se mohou dále odrážet výše od technických úrovní, jako je 100denní klouzavý průměr.

Argumenty pro pokles

 • Citlivost na sazby: Ve světě, kde je nabídka omezena kvůli pandemii a nedostatečným investicím do fyzické infrastruktury a kde se inflace podřídila monetární politice, jsou vyšší úrokové sazby rizikem, i když zpočátku jen na vzdálenějším konci výnosové křivky. Existuje ale celkem vysoká pravděpodobnost, že úrokové sazby překonají aktuální tržní očekávání (porostou rychleji). S tím je pro akciové trhy spojené riziko, protože technologické a spekulativní akcie firem bez výnosů budou na sazby velice citlivé. Ještě nikdy nebylo využití kapitálu vzhledem k výnosům tak vysoké.
 • Ocenění: Všechny historicky používané metriky jsou nepoužitelné, protože je minimální sazby a nevídané intervence centrálních bank zbavily smyslu. Ocenění je extrémně vysoké, u některých firem astronomicky vysoké. Trh "miluje" netransparentní firmy, které nemají výnosy, protože je nelze nijak vztáhnout k "reálnému světu" výnosů.

S&P 500 - ocenění

 • Reálná ekonomika: Problémem se stává ztráta vazby mezi reálnou ekonomikou a trhem. Akciový trh vychází z celkového HDP, a i když může marginálně růst sám o sobě, vždy je omezen ekonomikou jako celkem. Současný nepoměr vnímáme jako politickou záležitost, podobnou přidělování prostředků na oblíbené vládní projekty, jako je obnovitelná energetika. Vlády rozdělují peníze vysoce neefektivně a podíl ekonomiky řízené vládou roste všude ve světě.
 • Konec cyklu: Možná prostě nastal čas, kdy se završuje ekonomický cyklus. Nezapomínejme, že v posledních dvou letech akciový trh sice roste, ale tento růst nestojí na zvyšování výnosů ani produktivity. Dlouhodobá návratnost ovšem závisí na výnosech a inovacích. Současný trh ženou vzhůru pouze levné peníze.
 • Útok na Kapitol (6. ledna): Událost lze vnímat podobně jako 11. září, tedy jako bod historického obratu pro trhy i otevřený model měn s nuceným oběhem. Tento útok na demokracii představuje snahu podkopat vlastnická práva i zákon a pořádek, tedy hodnoty, na nichž stojí naše bohatá kultura, společnost a vzdělávací systém. V 70. letech 20. století jsme začali opouštět zlatý standard, Čína se otevřela světu, zjistili jsme, jak jsme závislí na energii, a upustili jsme od přílišných vládních zásahů i příšerných účesů. Nyní se snažíme vztahy s Čínou zpřetrhat, vidíme, že se cyklus měn s nuceným oběhem blíží ke strašidelnému konci, fosilní paliva nahrazujeme obnovitelnými zdroji a vlasů nám kvapem ubývá.

Závěr

Pro obě strany hovoří spousta argumentů. Podle nás nabídne rok 2021 velké příležitosti i vysokou návratnost, ale obchodníci by si měli uvědomit, v jaké fázi ekonomického cyklu se nacházíme, uvážlivě spravovat svěřené peníze, obchodovat v rozumném objemu a nezapomínat, že návratnost závisí do jisté míry i na štěstí.

4. Americké státní dluhopisy
Obrázek: Thinkstock
15. 1. 2021 6:24
Morgan Stanley: Valuace amerických akcií mohou spadnout o pětinu kvůli růstu výnosů dluhopisů USA

Na Tři krále se výnos 10letých vládních dluhopisů USA poprvé od loňského března vyhoupl nad 1 %. Investoři se začínají...

Obchodování, trading, burza, burzy, trhy, světové akcie - ilustrační foto 1
Obrázek: Pexels.com
11. 1. 2021 17:22
O (ne)jasné správné ceně aktiva

Určitě jste to už někde četli nebo slyšeli, případně to sami tak či onak vyřkli: "Mohla by to být dobrá investice, ale...

Video thumbnail play-btn
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021

Čeho by se investoři měli bát více - inflace, nebo růstu úrokových sazeb? Odpověď hledá aktuální Investorský magazín, ve...

Býk, bublina, akciové šílenství, spekulace - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
23. 1. 2021 13:50
Proč je současná bublina na trzích (i)racionální

V posledních týdnech se v médiích stále častěji objevuje názor, že by se aktuální situace na globálních akciových trzích...

Inflace - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
18. 1. 2021 6:31
ANKETA: Inflace je velké téma roku 2021. Jak se proti ztrátě hodnoty peněz může zajistit drobný investor?

Ve výhledech na letošní rok se pracuje s rizikem růstu inflace. Jak se proti ní může zajistit drobný investor? Zeptali...

Akciový trh
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
23. 3. 2023 16:56
Miloš Filip (Schönfeld & Co): Náš nemovitostní fond v uplynulých letech překonal konkurenci, sázíme…
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
23. 3. 2023 10:18
Nervozita kvůli stavu bank se na trzích přelévá i do jiných odvětví. Nakupuji ve slevě Komerční…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
22. 3. 2023 16:26
Dodavatelské řetězce SHORT aneb Jak a proč sázet na nearshoring?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Těžba
Přestat sledovat
Obrázek: Fruitisimo
21. 3. 2023 6:16
Jan Hummel (Fruitisimo): Nabízíme porci zdraví i místo, kde se cítíte dobře. Po expanzi na další…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Krása a zdraví
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat