Co musíte ráno vědět (13. září)

Hřbitovní svíčky - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock

Jak týden zahájily akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak se mění vyhlídky vývoje německé ekonomiky a co drahé energie znamenají pro krematoria? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v úvodu týdne pokračovaly v růstu, investoři vyhlížejí data o inflaci

Americké akcie v pondělí počtvrté za sebou posílily. Investoři nyní čekají na nejnovější údaje o vývoji inflace ve Spojených státech. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,71 % a uzavřel na 32 381,34 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,06 % na 4 110,41 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 1,27 % na 12 266,41 bodu. Index volatility VIX navzdory posílení akcií vzrostl o 4,74 % na 23,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o čtyři bazické body na 3,358 %. Ceny ropy se zvýšily o 1,5 %, zlato zdražilo o půl procenta a stříbro zpevnilo o více než pět procent. Bitcoin se obchodoval na konci dne nad 22 000 USD (+3 %).

Crash test, překážka, náraz, nehoda - ilustrační foto
Premium
Obrázek: Wikimedia Commons
12. 9. 2022 12:37
Zdráhají se věřit v další rally. Experti z bank i proslulí medvědi varují před pokračováním propadů cen akcií

Americký akciový trh je letos stále ve výrazné ztrátě a po letním oživení je opět jednoznačně v sestupném trendu. Co den...

2. Evropské akcie v pondělí výrazně posílily. Těžily z nadějí, že energetická krize poleví

Evropské akcie se v pondělí vyšplhaly na dvoutýdenní maximum. Podporovaly je naděje, že se podaří dostat pod kontrolu ceny energií. Akcie bankovních společností navíc těží z vyhlídek na další zvyšování úrokových sazeb. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 se zvýšil o 1,76 % na 427,75 bodu, hlavní index frankfurtské akciové burzy DAX vzrostl o 2,40 % na 13 402,27 bodu, index francouzských akcií CAC 40 stoupl o 1,95 % na 6 333,59 bodu a index londýnské akciové burzy FTSE 100 si připsal 1,66 % na 7 473,03 bodu.

Christine Lagardeová
Obrázek: ECB
12. 9. 2022 17:01
Evropská centrální banka zvyšuje sazby, je ale (stále) mezi mlýnskými kameny

Evropská centrální banka v září v souladu s tržním konsenzem zvýšila depozitní úrokovou sazbu o 75 bazických bodů z nuly...

3. Pražská burza v pondělí pokračovala v růstu, dařilo se opět bankám

Index PX pražské burzy v pondělí posílil o 2,05 % na 1 223,84 bodu. Navázal tak na pozitivní sentiment z minulého týdne a zaznamenal pátý růstový den v řadě. Uzavřel přitom nejvýše od 18. srpna. Dařilo se především bankám.

Zeleň ve městě, stromy, životní prostředí, ekologie - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
10. 9. 2022 13:50
Jak se změní trh nemovitostí aneb Když jsou cílem navíc ještě nulové emise

Dříve bylo investování do nemovitostí poměrně jednoduché, šlo hlavně o cenu a výnos. V současnosti stojí v popředí také...

4. Očekávané události

Úterní ráno bude patřit německé inflaci a britské nezaměstnanosti. Hodinu před polednem se pak investoři zaměří na index důvěry investorů v německou ekonomiku od ZEW. Odpoledne na trh Spojené státy pošlou inflační data a večer přidají bilanci federálního rozpočtu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
9. 9. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. září

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. září a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ifo: Růst německé ekonomiky letos výrazně zpomalí, příští rok hospodářství spadne do recese

Růst hrubého domácího produktu Německa v letošním roce kvůli energetické krizi prudce zpomalí, ekonomika stoupne zhruba o 1,6 %. V příštím roce ji ovšem čeká recese, HDP se sníží o 0,3 %. V pondělí to v ekonomickém výhledu uvedl německý institut Ifo, který přitom ještě letos v červnu počítal s růstem HDP v letošním roce o 2,5 %.

6. Ruská vláda plánuje v září nabídnout investorům dluhopisy za 40 miliard rublů

Ruská vláda se tento měsíc chystá nabídnout investorům státní dluhopisy za 40 miliard rublů (zhruba 16 miliard Kč). Oznámilo to v pondělí ruské ministerstvo financí. Náměstek ministra financí Timur Maksimov už minulý týden avizoval, že vláda si v září po sedmiměsíční přestávce ve vydávání státních dluhopisů plánuje vypůjčit peníze na domácím dluhopisovém trhu.

7. KARO Leather si jde na pražskou burzu pro další rozvojový kapitál

Společnost KARO Leather, nejvýznamnější středoevropský zpracovatel kůží, v pondělí začala s nabídkou nových akcií na trhu START pražské burzy. Cílem je získat od investorů primárně 70 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici a na rozšíření závodu v Boršově. Ostatní výnosy půjdou na posílení pracovního kapitálu a refinancování závazků společnosti. Až 30 % nabízených akcií podniku hodlá ukořistit fond Národní rozvojové banky.

8. ČR: Meziroční inflace dosáhla v srpnu 17,2 %, tempo růstu zhruba po roce kleslo

Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu meziročně vzrostly o 17,2 %, zatímco v červenci činila meziroční inflace 17,5 %. Tempo růstu tak po 13 měsících kleslo. Zmírnil se zejména růst cen pohonných hmot, naopak zdražování potravin mírně zrychlilo. Vliv mělo i dražší bydlení. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 %. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici odhadovali srpnovou meziroční inflaci blízko červencových 17,5 %.

9. Moskevský soud akceptoval vyhlášení bankrotu ruskou divizí firmy Google

Moskevský soud v pondělí akceptoval vyhlášení bankrotu ruskou divizí americké internetové společnosti Google a nařídil zavést nad touto divizí dohled. Informovaly o tom ruské zpravodajské agentury. Divize bankrot vyhlásila v červnu poté, co jí ruské úřady obstavily bankovní účty, čímž jí znemožnily provádět veškeré platby.

10. Síkela: Evropská komise by měla zvážit zavedení systému rezerv klíčových surovin

Evropská komise by měla podle českého ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) zvážit zavedení celoevropského strategického systému rezerv surovin, na jejichž dovozu je Evropská unie nejvíce závislá. Na pondělní konferenci k surovinové bezpečnosti pořádané ministerstvem průmyslu a obchodu v rámci českého předsednictví v Radě EU se na tom shodli zástupci unijních států, uvedl Síkela.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Krematoria se zvyšováním cen kvůli drahým energiím vyčkávají, doufají ve zlepšení

Přes stoupající ceny energií zatím krematoria se zdražováním vyčkávají a doufají v to, že budou zahrnuta do nezbytné infrastruktury státu. Pokud ceny plynu neklesnou, mohlo by zpopelnění od nového roku zdražit o více než 50 %, upozornil předseda Sdružení pohřebnictví v ČR Ladislav Kopal.

Ve sdružení je většina z 28 krematorií v Česku, z nichž je pět soukromých a ostatní příspěvková. Všechna řeší drahý plyn potřebný na žeh, který potřebuje až 900 stupňů Celsia. Na zákazníky zatím náklady nepřenášejí.

"(Krematoria) spotřebovávají rezervy a čekají, jak situace dopadne. Je správné nereagovat zběsilým zdražováním, protože si uvědomujeme, že služby jsou drahé i tak. Rozhodnout se, že zdražíme o 20 %, protože taková je inflace, na to nikdo nepřistoupil," řekl Kopal. Hrubá cena za jedno zpopelnění je podle něj 3 500 korun.

V krematoriu v Novinách pod Ralskem, jehož je Kopal spolumajitel, od loňského října stoupla cena za megawatt z 460 na 5 700 korun. "Zastavili jsme dostavbu a všechny vydělané peníze dáme za plyn. Nevíme, jaký budeme mít za minulý měsíc nedoplatek, je to zoufalé," řekl. Dodal, že vysoké ceny nepromítají do účtů zákazníkům, jelikož i okolní krematoria mají do konce roku ceny plynu zafixované.

Pokud by cena plynu neklesla a i ostatní krematoria by po konci fixace pocítila vyšší ceny, přišlo by zdražení. Podle Kopala by cena zpopelnění mohla stoupnout až na 5 500 korun. "O což by minimálně musely zdražit pohřby," řekl. Pohřební služby podle sdružení uvažují do konce roku o zdražení o osm až deset procent. Aktuálně se za pohřeb s rozloučením v obřadní síni platí od 25 000 korun.

Sdružení pohřebnictví doufá, že služby krematorií jsou součástí kritické infrastruktury státu. Proto očekávají, jaké ceny nabídne státní obchodník s energiemi. "Protože v provozu být musíme. Kdyby se krematoria zastavila, je tady za deset dnů obrovský problém a nikdo by nevěděl, co s tím. Jde o to, aby to krematoria přežila, teď je to boj," upozornil Kopal.

Věří, že stát na krematoria tentokrát nezapomene jako v době pandemie nemoci covid-19. "Vypadli jsme ze seznamu a měli jsme problém získávat ochranné prostředky," připomněl Kopal. Dodal, že zatímco za pandemie pociťovali obavy provozovatelé i zaměstnanci, nyní jsou v nejistotě jen ti první. "Jsou hrůzou bez sebe, protože nevědí, jak to dopadne. Náklady jsou enormní," řekl.

Vedle ceny plynu se v ceně pohřbu výrazně projevuje i cena elektřiny, která je nezbytná pro chod chladicích boxů a provoz obřadních síní. Rostou i ceny květin, věnců a dopravy zesnulých. "Snažíme se lidem občas rozmlouvat nějaké věci, které nejsou nutné, aby ušetřili," uzavřel Kopal.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Investiční web
29. 11. 2022 20:30
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Petr Novotný, Investičníweb.cz)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Vyspělé trhy
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
28. 11. 2022 12:42
FAANMG dnes a zítra pohledem burzovního veterána: Meta Platforms bude s úbytkem peněz v ekonomice…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Meta Platforms (Facebook)
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: WOOD & Company
26. 11. 2022 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Pár mírně nižších inflačních čísel je na větší optimismus na trhu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
26. 11. 2022 7:00
Vladimír Bezděk (Avant): Každá krize má svůj začátek i konec, cyklických pozic bych se nezbavoval
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat