Co musíte ráno vědět (15. února)

Jak světové trhy zakončily středeční obchodování, jak se na konci roku vyvíjela evropská ekonomika a jak je oceněn americký akciový index S&P 500? I to by vás ráno mohlo zajímat.
1. Americké akcie ve středu korigovaly silný úterní pokles, index S&P 500 se vrátil nad 5 000 bodů
Americké akcie zpevnily. Výrazně posílily mimo jiné cenné papíry alternativních taxislužeb Lyft a Uber. Výrobce čipů NVIDIA na chvíli vytlačila Alphabet z pozice třetí nejhodnotnější společnosti na americkém akciovém trhu. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, stoupl o 0,40 % a zakončil obchodování na 38 424,27 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 0,96 % na 5 000,62 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, si připsal 1,30 % na 15 859,15 bodu. Index volatility VIX klesl o 9,27 % na 14,38 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o pět bazických bodů na 4,269 %. Ceny ropy klesly o procento a půl, zlato se na konci dne obchodovalo na červené nule a stříbro přidalo zhruba procento a čtvrt. Bitcoin zdražil téměř o čtyři procenta na 51 590 USD.
2. Evropské akcie ve středu po záplavě firemních výsledků zdražily, zisky hlavních indexů ale nepřekročily procento
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v zelených číslech. Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,50 % na 485,24 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,75 % na 7 568,40 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,38 % na 16 945,48 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 0,68 % a skončil na 7 677,35 bodu. Dařilo se technologickým akciím, naopak cenné papíry těžařských společností zakončily ve ztrátě. Investoři mimo jiné vyhodnocovali hospodářské výsledky firem (například Heinekenu nebo Renaultu) a pozitivní data o inflaci ve Spojeném království.
3. Pražská burza ve středu opět vylepšila dvouletá maxima, dařilo se bankám a ČEZ
Pražská burza ve středu opět vylepšila dvouletá maxima, index PX posílil o 0,56 % na 1 479,23 bodu. Nahoru jej vytáhly především akcie bankovního sektoru a navzdory snížení doporučení od České spořitelny také cenné papíry energetické společnosti ČEZ.
4. Očekávané události
Ve čtvrtek nad ránem Japonsko zveřejní zprávy o HDP a průmyslové výrobě a Austrálie přidá data z trhu práce. Dopoledne Británie vydá zprávy o HDP, průmyslové výrobě a obchodní bilanci a Eurostat za eurozónu výsledek obchodní bilance. Odpoledne se pak investoři ve Spojených státech zaměří na maloobchodní tržby, indexy dovozních a vývozních cen, index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index), index průmyslové aktivity filadelfského Fedu, průmyslovou výrobu, podnikové zásoby, index trhu rezidenčních nemovitostí od NAHB nebo na pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Pokračovat bude také výsledková sezóna, ke které na pražské burze přispěje Kofola ČeskoSlovensko. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Ekonomika EU ve čtvrtém čtvrtletí po zpřesnění dat vzrostla o 0,1 %
Ekonomika Evropské unie loni ve čtvrtém čtvrtletí podle sezónně přepočtených údajů vzrostla o 0,1 %, zatímco ve třetím čtvrtletí o 0,1 % klesla. Ve své zpřesněné zprávě to ve středu uvedl statistický úřad Eurostat. Rychlý odhad zveřejněný na konci ledna ukazoval na stagnaci. V meziročním srovnání se HDP zvýšil o 0,3 %, což je o desetinu bodu lepší výsledek, než uváděl rychlý odhad. K růstu pozitivně přispěl prosincový nečekaně silný růst průmyslové výroby.
6. Lekander: Cena evropských emisních povolenek může výrazně klesnout
Peter Lekander je zkušený investor a zakladatel londýnské společnosti Clean Energy Transition. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že vidí na obzoru další propad cen emisních povolenek v EU. Důvodem podle něj mohou být rostoucí dodávky energie ve chvíli, kdy poptávka zůstává nízká.
7. Česká vláda termín zavedení eura nestanovila, k debatě se vrátí za rok
Vláda ve středu podle očekávání nestanovila termín vstupu Česka do eurozóny ani do mechanismu směnných kurzů ERM II, který členství předchází. Vyzvala Národní ekonomickou radu vlády a Legislativní radu vlády, aby do konce října vyhodnotily hospodářské a právní dopady zapojení do ERM II a zavedení eura. K hodnocení připravenosti země na společnou evropskou měnu se kabinet vrátí v prvním čtvrtletí příštího roku, kdy bude jasné, zda Česko letos splní kritéria pro zavedení eura. Po jednání kabinetu to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura.
8. Německé investice v Číně loni stouply na rekordních 11,9 miliardy eur
Přímé zahraniční investice Německa v Číně se v loňském roce zvýšily o 4,3 % na rekordních 11,9 miliardy eur. Zvýšil se také podíl investic směřujících do Číny na celkových investicích Německa. Vyplývá to z analýzy údajů německé centrální banky, kterou provedl hospodářský institut IW.
9. Svaz průmyslu: Česko se musí rychleji chystat na nástup vodíkové ekonomiky
Podcenění nástupu vodíkové ekonomiky v České republice může mít negativní dopad na růst HDP, zaměstnanost a příliv nových investic. Stát se proto musí důsledněji a systematičtěji zaměřit na využití vodíku v průmyslu či dopravě. V opačném případě hrozí, že po roce 2030 budou firmy mimo jiné platit vysoké pokuty za nedodržování evropských směrnic a mít dražší emisní povolenky. Vychází to ze studie, kterou si nechal vypracovat Svaz průmyslu a dopravy ČR.
10. Hospodářské problémy Německa táhnou dolů ekonomiky východoevropských zemí
Hospodářské problémy Německa nepříznivě ovlivňují ekonomiky východoevropských zemí. Hrubý domácí produkt Maďarska tak v posledním čtvrtletí loňského roku stagnoval, zatímco rumunská ekonomika klesla, ukázaly středeční statistiky. V obou případech se přitom čekal mírný růst. Východní Evropa tak nyní ve snaze zajistit hospodářské oživení spoléhá především na spotřebitelskou poptávku, uvedla ve středu agentura Bloomberg.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Ocenění indexu S&P 500
Americké akcie jako celek v současnosti zkrátka nejsou levné. Je ale dobré rozlišovat mezi nejdražšími, drahými a méně drahými částmi trhu. V tomto případě podle tržní kapitalizace. Nejdražší jsou v současnosti nejdražší.