Co musíte ráno vědět (17. května)

Image
Česká koruna, bankovky, kontrola padělků - ilustrační foto

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, co říkají někteří investoři na rozhodnutí Tesly nepřijímat platby v bitcoinech a jak málo se na začátku roku u nás padělalo? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie v pátek opět posílily, za celý týden ale hlavní indexy klesly

Americké akcie v pátek podruhé za sebou posílily. K jejich růstu přispěli například výrobci polovodičů, kteří těžili ze zprávy, že američtí zákonodárci jsou blízko předložení návrhu o podpoře produkce mikročipů ve Spojených státech. Nečekaně slabé maloobchodní tržby pak také uklidnily část investorů, kteří v obavách z vyšší inflace předpokládají, že centrální banka začne zpřísňovat měnovou politiku dříve, než se obecně čeká. Index Dow si v pátek připsal 1,06 % a uzavřel na 34 382,13 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 1,49 % na 4 173,85 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 2,32 % na 13 429,98 bodu. Index volatility VIX spadl o 18,68 % na 18,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o více než tři bazické body na 1,635 %. Za celý týden nicméně všechny tři indexy vykázaly pokles, a to zejména v důsledku obav z rostoucí inflace. Dow za týden ztratil zhruba 1,1 %, S&P 500 klesl o 1,4 % a Nasdaq Composite se propadl o 2,3 %.

16. 5. 2021 6:32
Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie nakonec ztratily jen procento a půl, volatilita je zpět. Nebo jen byla?

Týden plný zvratů, jako byl ten uplynulý, pamatujeme naposledy z přelomu února a března. Index S&P 500 celkově odepsal 1...

2. Ačkoli evropské burzy v pátek zaznamenaly další příliv peněz, rozhoupaný týden pro většinu z nich skončil ztrátou

V uplynulém týdnu výrazně zvýšily volatilitu evropských trhů obavy z reakce americké centrální banky na prudce rostoucí inflaci v USA. Páteční obchodování přineslo smazání velké části ztrát z předchozích dní. Nejvíce se dařilo automobilkám, jejichž sektor přidal 1,9 %. Jediným odvětvím v červených číslech zůstaly na konci týdne základní materiály, které ztratily procento. Evropský index STOXX Europe 600 v pátek posílil o 1,19 % na 442,53 bodu, což znamenalo týdenní ztrátu 0,54 %. Německý DAX zpevnil o 1,43 % na 15 416,64 bodu (za týden +0,11 %), britský FTSE 100 si připsal 1,15 % na 7 043,61 bodu (za týden -1,21 %) a francouzský CAC 40 stoupl o 1,54 % na 6 385,14 bodu (za týden -0,01 %).

15. 5. 2021 6:18
O čínských globálních inflačních trumfech

Centrální banky v USA, eurozóně, Spojeném království nebo Japonsku odkupují aktiva v obrovských objemech, a pumpují tak...

3. Pražskou burzu vytáhla v pátek Erste k tučnému zisku, české akcie jsou nejvýše od ledna 2020

Na závěr týdne všechny velké české akciové tituly zdražily a index PX si připsal 1,48 % na 1 121,81 bodu. Skokanem dne se stala Erste, která rostla o více než tři procenta, dařilo se ale také České zbrojovce Group a O2 Czech Republic. V týdenním horizontu index pražské burzy přidal 1,08 %.

play-btn
14. 5. 2021 9:54
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i (novou) českou vládu

Vyloučení ruské společnosti Rosatom z příprav na tendr na stavbu nového bloku v jaderné elektrárně v Dukovanech znamená...

4. Očekávané události

Trhy obecně v poslední době řeší hlavně inflaci, a proto makrodata obecně nabývají na významu i pro burzovní obchodníky. V pondělí nejvíce zaujmou údaje z Číny, konkrétně průmyslová výroba, maloobchodní tržby a ceny nemovitostí, Japonsko a Česko přidají výrobní inflaci a Itálie tu spotřebitelskou. Rusko oznámí vývoj HDP a ve Spojených státech bude nejdůležitější index průmyslové aktivity v oblasti New Yorku a také index cen domů. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné společnost Ryanair. V 10 dopoledne se můžete těšit na expertní výhled s Jaroslavem Brychtou z XTB. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. května

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Někteří investoři přivítali rozhodnutí Tesly nepřijímat platby v bitcoinech

Někteří investoři do akcií amerického výrobce elektromobilů Tesla přivítali jeho rozhodnutí přestat přijímat platby v nejznámější kryptoměně bitcoin. Změnu postoje Tesly k bitcoinu tento týden oznámil šéf podniku Elon Musk, což vedlo k výraznému poklesu hodnoty této měny.

14. 5. 2021 6:29
Expertka: Těchto 9 digitálních tokenů navázaných na ethereum je cestou, jak se podílet na nastupujícím trendu decentralizovaných financí

Aya Kantorovich z kryptoměnové tradingové platformy FalconX je přesvědčená, že má ethereum navzdory produktu posílení v...

6. Akcie společnosti Pepco jdou na burzu do Varšavy, kde půjde o největší IPO roku

Na burze ve Varšavě se zhruba za dva týdny začne obchodovat s akciemi společnosti Pepco, která provozuje síť obchodů i v Česku. Akcie se v primární veřejné nabídce (IPO) budou prodávat po 40 zlotých za kus, což celý podnik ohodnocuje zhruba na 23 miliard zlotých (více než 129 miliard Kč). Půjde tak o největší emisi akcií na varšavské burze od začátku letošního roku, uvedla v pátek agentura Reuters. S akciemi Pepco se na burze ve Varšavě začne podle nynějších plánů obchodovat 26. května.

7. Průmyslová výroba v USA v dubnu vzrostla o 0,7 %

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem zvýšila o 0,7 %. Výroba rostla již druhý měsíc za sebou díky obnovení provozu v továrnách v regionech zasažených únorovými mrazy. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pátek zveřejnila americká centrální banka. V březnu se výroba zvýšila o 2,4 %.

8. Agentura S&P potvrdila úvěrový rating Izraele

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Izraele na úrovni AA-. Výhled ratingu zůstává stabilní, což signalizuje, že S&P v dohledné době jeho změnu neočekává. Agentura upozornila, že izraelská ekonomika by navzdory nynější eskalaci bezpečnostních a politických rizik měla v letošním roce dosáhnout pětiprocentního růstu, a to mimo jiné díky rychlému očkování proti covidu-19.

9. Správní rady francouzských firem Veolia a Suez schválily dohodu o fúzi

Správní rady francouzských společností Veolia a Suez schválily dohodu o fúzi. Oznámily to v pátek obě firmy. Podniky, které působí v odvětví úpravy vody a distribuce tepla, se na podmínkách fúze dohodly již minulý měsíc.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Počet odhalených padělaných bankovek a mincí meziročně klesl o čtvrtinu

Česká národní banka v prvním čtvrtletí zadržela 244 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je v meziročním srovnání pokles o 24 %, loni za stejné období ČNB zadržela 321 padělků. Stoupl počet padělků v dolarech, naopak v eurech i korunách klesl. Údaje zveřejnila ČNB na internetu. Nezodpovězenou otázkou zůstává, zda kvůli lockdownu zaspali padělatelé, nebo spíše kontroloři a odhalovači falešných peněz.

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Lukáš Novotný, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat