Co musíte ráno vědět (24. září)

Jak reagovaly světové akciové trhy na sérii rozhodnutí centrálních bank, zpomalil růst podnikatelské aktivity výrazněji v Americe, nebo v Evropě a jak si Češi hodlají poradit s inflací? I to je dobré ráno vědět.

1. Americké akciové indexy ve čtvrtek posílily, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek posílily. Optimismus mezi investory vyvolalo zvýšení výhledů hospodaření firem Accenture a salesforce.com, které zahnalo i obavy z plánů centrální banky USA na omezení nákupů dluhopisů. Náladu zlepšila i skutečnost, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil podání třetí, posilující dávky vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech lidem od 65 let a některým rizikovým skupinám. Index Dow vzrostl o 1,48 % na 34 764,82 bodu, širší S&P 500 stoupl o 1,21 % na 4 448,98 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,04 % na 15 052,24 bodu. Index volatility VIX spadl o 10,73 % na 18,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o deset a půl bazického bodu na 1,435 %.

Koronavirus a oživení ekonomiky, růst - ilustrační foto
23. 9. 2021 6:25
Wei Li (BlackRock): Toto jsou tři trendy, na kterých je a bude možné vydělat (nejen) v rámci hospodářského oživení po pandemii

Vedoucí globálních investičních strategií ve společnosti BlackRock má pod palcem peníze, jaké si běžný smrtelník vlastně...

2. Evropské akcie ve čtvrtek po zprávách z centrálních bank většinou zdražily

Většina významných akciových indexů starého kontinentu ve čtvrtek rostla v návaznosti na rozhodnutí Fedu i Bank of England ponechat stávající štědrou monetární politiku až do dalších zasedání. Nic na tom nezměnila ani podnikatelská aktivita v eurozóně, která rostla nejnižším tempem za posledních pět měsíců, ani norská centrální banka, která přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb. Celoevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,93 % na 467,50 bodu, německý DAX posílil o 0,88 % na 15 643,97 bodu, britský FTSE 100 oslabil o 0,07 % na 7 078,35 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,98 % na 6 701,98 bodu.

Ropa, těžba
23. 9. 2021 16:51
Mělo by vás zajímat: Prorazí ceny ropy nad hranu mnohaletého sestupného trendu?

Ceny ropy se od svého pandemického dna prudce zvedly a již několik měsíců se pohybují okolo 70 USD za barel. Část...

3. Velký zájem o banky poslal ve čtvrtek pražskou burzu o procento výše

Hitem čtvrtečního obchodování mezi investory na pražské burze se staly akcie Erste Group Bank, kterých se prodalo za více než dvě stě milionů korun a jejichž cena se zvýšila o více než tři procenta. O polovinu nižší nárůst ceny pak zaznamenala Komerční banka, posílit se podařilo také ČEZ a O2. Index PX stoupl o 1,02 % na 1 307,55 bodu.

Česká koruna, bankovky - ilustrační foto
23. 9. 2021 12:16
Jak nepřijít o úspory s investičními poradci aneb Proč část peněz zhodnocovat (trochu) netradičně

Asi všichni investoři v posledních týdnech zaznamenali další podvod ve světě velkých peněz. Společnost Growing Way...

4. Očekávané události

V pátek pak dojde na japonskou inflaci a německý index podnikatelské nálady Ifo. Obrázek amerického realitního trhu pak dokreslí prodeje nových rezidenčních nemovitostí. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
17. 9. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. září

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. září a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. IHS: Podnikatelská aktivita v USA roste nejpomaleji za 12 měsíců

Podnikatelská aktivita ve Spojených státech roste v září nejnižším tempem za poslední rok. Může za to přetrvávající omezená nabídka a vysoká poptávka. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti IHS Markit mezi nákupními manažery. Zpráva potvrzuje očekávání, že růst ekonomiky Spojených států v třetím čtvrtletí prudce zpomalil.

6. IHS: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v září zpomalil

Podnikatelská aktivita v eurozóně v září rostla nejnižším tempem za pět měsíců, brzdila ji opatření proti šíření koronavirové mutace delta. Problémy v dodavatelských řetězcích navíc vedly k výraznému nárůstu nákladů. Ukázal to podle agentury Reuters průzkum mezi nákupními manažery, jehož předběžné výsledky ve čtvrtek zveřejnila organizace IHS Markit.

7. WSJ: Čína se připravuje na pád zadluženého developera Evergrande

Akcie problémové čínské developerské společnosti China Evergrande ve čtvrtek na burze v Hongkongu prudce posílily. Investory uklidnilo, že se krachem ohrožené firmě, která dluží přes 300 miliard dolarů, podařilo dohodnout s čínskými majiteli jejích dluhopisů. Napsal to internetový portál britské BBC. The Wall Street Journal (WSJ) informoval, že čínská vláda vyzvala úřady v celé zemi, aby se na pád společnosti připravily.

8. Britská centrální banka v září sazby nezměnila, čeká však růst inflace

Britská centrální banka ve čtvrtek podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,1 %. Varovala však, že inflace bude v příštích měsících pokračovat v růstu, a to z velké části kvůli výraznému zdražování energie.

9. Turecká centrální banka nečekaně snížila úroky, turecká lira oslabila

Turecká centrální banka ve čtvrtek překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 18 %, a to navzdory vysoké inflaci. Podle analytiků se tak podvolila tlaku tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, který chce nižšími náklady na úvěry podpořit hospodářský růst. Turecká lira v reakci na snížení úroků sestoupila do blízkosti rekordního minima vůči americkému dolaru.

10. ČEZ chce kolem roku 2040 začít stavět malé modulární reaktory

Energetická společnost ČEZ pracuje kromě přípravy dukovanského jaderného bloku také na tom, aby kolem roku 2040 začala stavět malé modulární reaktory. Na čtvrteční konferenci o nových jaderných zdrojích v Praze to řekl člen představenstva firmy Tomáš Pleskač.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Průzkum: Vysoké inflace se obává 80 % Čechů, investovat ale nechtějí

Vysoké inflace se obává 80 % Čechů. Na 62 % lidí ale nehodlá v nejbližší době podniknout se svými financemi žádné kroky, které by znehodnocování jejich peněz mohlo zmírnit. Vyplývá to z průzkumu investiční platformy Roier, který mezi 1 050 respondenty uskutečnila agentura Ipsos. V srpnu se inflace zvýšila o 4,1 %, což bylo o 0,7 procentního bodu více než v červenci a nejvíce od listopadu 2008.

Strach ze znehodnocení peněz je podobný u mužů i u žen. Liší se ale výrazněji podle místa pobytu. Nejméně se inflace obávají obyvatelé Libereckého kraje (68 %), nejvíce pak lidé na Vysočině (86 %).

Na 37 % Čechů uvedlo, že peníze nechávají ležet na běžném účtu. Čtvrtina oslovených se naopak chystá peníze nějakým způsobem investovat. K investování se přiklání více mužů než žen (30 % proti 17 %). Chuť lidí investovat je přitom vyšší v Čechách (28 %) než na Moravě (20 %).

"Jsme svědky dramatického nárůstu inflace, která lidem vysává peníze z účtů. Zároveň žijeme v éře, kdy o investování uvažuje nebo se do něj aktivně zapojuje stále více lidí. Investiční aplikace a různé nové formy participačního investování zažívají boom," uvedl spoluzakladatel investiční platformy Roier David Bystrzycki.

Přestože možnosti investování se v poslední době i díky vzniku nových fintech investičních platforem rozšířily a otevřely se drobnějším investorům, Češi jsou v oblasti investic stále poměrně konzervativní. Investice do cenných papírů (9 %) jsou u Čechů obdobně oblíbené jako investice do nemovitostí (10 %).

Opatrnost Čechů pustit se do větších investičních aktivit může podle Bystrzyckého souviset i s prostým faktem, že řada lidí nemá dostatečné finanční rezervy. "Polovina lidí má k dispozici méně než 100 000 korun. Rezervu přes půl milionu uvedlo jen 13 % oslovených. Přibližně čtvrtina lidí tvrdí, že na investování jim nezbývají žádné volné peníze," dodal Bystrzycki.

Češi tak s inflací hodlají bojovat hlavně pomocí šetření. V otázce, zda jsou zvyklí šetřit, odpovědělo kladně 76 % oslovených. Nejvíce šetří lidé ve Středočeském kraji (83 %), nejméně v Libereckém kraji (63 %), což kontrastuje s prvenstvím Libereckého kraje jako regionu, kde se lidé nejméně bojí inflace.

I v otázce způsobů spoření nepřekvapili Češi zásadní mírou kreativity. Nejvíce zastoupené je penzijní spoření (61,3 %), nejméně oblíbený je pak termínovaný účet (6,5 %).

Musíte vědět
Přestat sledovat
16. 10. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 10. 2021 14:30
Švýcarský výrobce hodinek přišel s revoluční technologií. Teď se součástí jeho fantastického příběhu…
Inovace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 10. 2021 12:11
Emerging markets: K překonání výkonnosti amerických akcií jsou potřeba silné fundamenty, říká…
Alibaba
Přestat sledovat
Asijské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
14. 10. 2021 12:40
Experti o budoucnosti Evropy: Žijeme si v dobrých časech, Čína nás ale hrozí převálcovat. Pohodlné…
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Inovace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat