Co musíte ráno vědět (3. listopadu)

Jak zakončily čtvrteční obchodování akcie na burzách v Evropě a na Wall Street, jak na měnověpolitických jednáních rozhodly ČNB a Bank of England a jak se s pohledem na kryptoměnový trh (ne)trefil The Economist? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek výrazně zpevnily, trh sází na konec růstu sazeb
Americké akcie ve čtvrtek výrazně posílily. Přispěla k tomu naděje, že americká centrální banka skončila se zvyšováním úrokových sazeb, a pozitivní výsledky hospodaření firem za uplynulé čtvrtletí. Trh nyní vyhlíží páteční zprávu o vývoji nezaměstnanosti v USA za říjen. Index Dow zpevnil o 1,70 % a zakončil obchodování na 33 839,08 bodu, širší S&P 500 si připsal 1,89 % na 4 317,78 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,78 % na 13 294,19 bodu. Index volatility VIX spadl o 7,17 % na 15,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o 13 bazických bodů na 4,661 %.
2. Evropské akcie ve čtvrtek výrazně zpevnily. Investoři se zaměřili na výsledky firem, PMI a jednání Bank of England
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo vysoko v zelených číslech. Investoři vyhodnocovali další sérii firemních hospodářských výsledků, finální říjnové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a pozornost věnovali rovněž měnověpolitickému jednání Bank of England. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 1,58 % na 443,47 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,42 % na 7 446,53 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,48 % na 15 143,60 bodu a francouzský CAC 40 poskočil o 1,85 % na 7 060,69 bodu.
3. Pražská burza ve čtvrtek vzrostla poosmé v řadě, hlavně díky akciím Komerční banky
Pražská burza dále roste, ve čtvrtek index PX posílil poosmé v řadě, tentokrát o 1,05 % na 1 385,18 bodu. Přispěl k tomu hlavně výrazný růst akcií Komerční banky i dalších hlavních titulů. Proti proudu šly cenné papíry energetické společnosti ČEZ.
4. Očekávané události
V noci na pátek vyjde čínský index nákupních manažerů ve službách za říjen od společnosti Caixin. Dopoledne přidá Německo výsledek obchodní bilance, Spojené království přidá index nákupních manažerů ve službách, za eurozónu vyjde zpráva o nezaměstnanosti a Spojené státy odpoledne nabídnou kompletní sadu dat z trhu práce za říjen, index nákupních manažerů ve službách od S&P Global a ISM a průmyslové zakázky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. ČNB na listopadovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v nové prognóze zhoršila výhled ekonomiky
Bankovní rada České národní banky také na listopadovém měnověpolitickém jednání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Na stejné úrovni je sazba od loňského června. Část analytiků spekulovala, že by ČNB sazby už tento měsíc mohla s ohledem na klesající inflaci snížit.
6. Britská centrální banka na listopadovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb
Britská centrální banka ve čtvrtek ponechala základní úrokovou sazbu na 5,25 %. Sazbu tak nechala beze změny podruhé v řadě, předtím měnovou politiku zpřísňovala nepřetržitě od prosince 2021. Pro zachování základní sazby hlasovalo šest z devíti členů měnového výboru. Tři členové se vyslovili pro její zvýšení. Přerušením zpřísňování měnové politiky banka reagovala na zmírnění inflace a na zpomalující růst domácí ekonomiky. Základní sazba je nejvýše za 15 let.
7. Apple zvýšil čtvrtletní zisk, jeho tržby naopak mírně klesly
Americká technologická společnost Apple v čtvrtém finančním čtvrtletí zvýšila meziročně čistý zisk o necelých 11 % na téměř 22,97 miliardy dolarů. Vyplývá to z čtvrteční zprávy o výsledcích hospodaření. Zisk na akcii překonal odhady analytiků. Tržby společnosti ale mírně klesly, a to už čtvrtý kvartál za sebou. Podnik se potýká s nízkou poptávkou po počítačích Mac a nestabilním trhem s chytrými telefony v Číně.
8. Americký Chevron jedná o dlouhodobějších dodávkách LNG do Evropy
Americký ropný a plynárenský gigant Chevron jedná o kontraktech na dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy s platností až 15 let. Odběratelé totiž nyní předpokládají, že Evropa bude na dovozu LNG závislá delší dobu, než se očekávalo dříve. Agentuře Reuters to řekl viceprezident Chevronu Colin Parfitt, který má na starosti obchodní a dopravní aktivity.
9. Společnost mmcité vyhlíží akvizici výrobního závodu, svolává v této věci mimořádnou valnou hromadu
Výrobce městského mobiliáře mmcité ve středu zveřejnil na svých webových stránkách pozvánku na mimořádnou valnou hromadu, která se uskuteční 5. prosince. Hlavním důvodem pro svolání valné hromady je udělení souhlasu představenstvu ve věci pořízení a zajištění nového výrobního areálu.
10. Lidí bez práce v Německu v říjnu přibylo nad očekávání, míra nezaměstnanosti stoupla
Počet lidí bez práce v Německu se v říjnu podle sezónně přepočtených údajů zvýšil o 30 000 na 2,678 milionu, což je více, než se čekalo. Ve čtvrtek to v předběžné zprávě oznámil Spolkový úřad práce, podle kterého se míra nezaměstnanosti proti září zvýšila o desetinu procentního bodu na 5,8 %. Obvyklé podzimní oživení na trhu práce se tak nekoná, uvedla agentura DPA. Šéfka úřadu práce Andrea Nahlesová se domnívá, že na vině je dlouhodobá stagnace německé ekonomiky.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Kontrariánem (už zase) podle obálky časopisu
Mezi investory se traduje, že jedním ze spolehlivých kontrariánských indikátorů jsou obálky mainstreamových investičních a ekonomických magazínů.
"Crypto's Downfall," hlásal v polovině listopadu The Economist. Kdo v tu chvíli koupil bitcoin, neprohloupil.
Aktuality
