Zlato a stříbro: Hledání cenového dna pokračuje

Zlato i stříbro mají za sebou další týden výprodejů. Cena zlata v amerických dolarech se snížila o 2,9 %, stříbro ztratilo značných 9,6 %. I tak si cena stříbra udržuje od začátku září mírně vzestupný trend, zlato naopak testovalo nejnižší cenu za dva a půl roku, na kterou zlevnilo 28. září.
Přestože trh se zlatem dokázal v prvním říjnovém týdnu zaznamenat více než stodolarový odraz ceny výše, stále to nestačilo na to, aby došlo k přesvědčivějšímu proražení. Před týdnem jsem k tomu psal: "Celková situace na trhu s kovy nemusí být ještě z aktuálního hlediska tak růžová. Mírně znepokojující je to, jakým způsobem naskákala hlavní protistrana Managed Money, a sice komerční obchodníci, do nových SHORT pozic."
Uvedená situace se vzápětí projevila, jelikož jak cena zlata, tak cena stříbra nabraly po agresivním shortování ze strany commercials rychle jižní směr. Varianta dalšího poklesu ceny tak zůstává otevřená. Commercials opět sofistikovaně nashortovali cenovou rally a počkali, až se krátkodobý trend otočí a ostatní obchodníci začnou naskakovat při nižších cenách na prodejní stranu. A nemuseli čekat dlouho.
"Známí spekulanti Managed Money na trhu se zlatem opět udeřili, agresivně prodávali a sráželi cenu prudce dolů. Byla zveřejněna další zpráva o vysoké inflaci v USA, která je přiměla prodávat futures na zlato, což je vzhledem k historii vývoje na trhu velice iracionální. Jejich masivní prodeje však probíhají již od poloviny dubna a celkový počet kontraktů, které byli schopni prodat, se blíží historickému maximu," uvedl k tomu analytik Adam Hamilton ze společnosti Zeal.
Jinými slovy tak popsal extrémně býčí strukturu pozic na trhu se zlatem. Jedná se o to, že MM jsou ochotni riskovat pouze určité množství kontraktů směrem na SHORT a tohoto množství bylo již téměř dosaženo. Za určitých okolností mohou ještě něco málo přidat ke svým prodejům, ale shortovací potenciál se pomalu a jistě vyčerpává. Jakmile bude tento pomyslný pohár naplněn, nebude pro trh se zlatem jiné cesty než nahoru . MM totiž proti otevřeným SHORT kontraktům nikdy nedodávají fyzický kov, ale kupují tyto pozice zpět.
Další zasedání americké centrální banky se ale koná až 2. listopadu a do té doby může většina účastníků trhu zaujmout vyčkávací taktiku.
Cena zlata je v pozdní fázi primárního cyklu. Finální primární dno tak může nastat kdykoli. U stříbra je situace odlišná, trh s ním dosáhl primárního dna s největší pravděpodobností 1. září na spotové ceně 17,55 USD za unci a nyní je teprve v 7. týdnu cyklu. Propad pod počáteční cenu by opět změnil primární cyklus na medvědí.
Ideální variantou by byla další mezitržní býčí divergence, při které by cena zlata spadla na další letošní minimum (pod 1 615 USD za unci), ale bez toho, aby na něm uzavřela na týdenní bázi. Nutný je rychlý návrat se silným odrazem ceny. Trh se stříbrem by pak měl v rámci býčího scénáře uhájit minimum z 1. září.
VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.
Aktuality
