US MARKETOtevírá za: 17 h 6 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Takový byl kryptoměnový rok 2024. Co čekat letos?

Kryptoměny mají za sebou úspěšný rok. Ceny rostly na nové rekordy, byly schváleny spotové bitcoinové a etherové ETF v USA a institucionální investoři se ve větší míře podíleli na aktivitě na trzích. Připomeňme si podstatné události roku 2024 a podívejme se na to, co (ne)čekat v roce letošním.

Pavel Kohár
Pavel Kohár
2. 1. 2025 | 16:35
Bitcoin

Schválení spotových bitcoinových ETF v USA

Po letech váhání a odmítání se regulátoři v lednu 2024 rozhodli schválit tento investiční instrument. Byl to průlom v rámci institucionální adopce kryptoměn a otevřelo to trh širší veřejnosti. Obchodování se spotovými ETF nalákalo na trh obrovskou likviditu a potvrdilo, že je bitcoin stále více považován za legitimní investiční aktivum.

Nové cenové maximum bitcoinu

V březnu dosáhla kryptoměna nového historického maxima, když její cena stoupla nad 73 000 USD. Část analytiků překvapilo, že první rekordní cena v roce 2024 přišla ještě před vyhlíženým halvingem, což v předchozích cyklech nebylo zvykem.

Halving

V dubnu proběhl již čtvrtý halving bitcoinu, který snížil odměnu pro těžaře na 3,125 digitální mince za blok. Zpomalování emise kryptoměny má dlouhodobý vliv na cenu a loni tomu nebylo jinak – halving opět posílil povědomí o omezené nabídce bitcoinu a stal se jedním z katalyzátorů růstu ceny, byť se na něj čekalo až do čtvrtého kvartálu. Jistá prodleva ale byla i v předchozích cyklech.

XRP není cenný papír

Po dlouhém soudním sporu mezi společností Ripple a americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) bylo definitivně rozhodnuto, že XRP není cenný papír. Výhra v této kauze měla klíčový dopad nejen na Ripple, ale i na celý kryptoprůmysl, protože stanovila precedent pro další kryptoměny. Digitální mince po oznámení rychle narostla na ceně a Ripple mohl rozšířit své služby bez regulatorní nejistoty, která firmu tížila několik let. XRP se stala třetí největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace (když vynecháme stablecoin USDT, což je zjednodušeně řečeno tokenizovaný dolar) a zdražila o zhruba 280 %, čímž převálcovala i samotný bitcoin.

Opce na spotové bitcoinové ETF

Ve čtvrtém kvartálu se začaly obchodovat opce na spotové bitcoinové ETF, což otevřelo investorům další možnost, jak spekulovat na cenu největší kryptoměny. Tento derivát zvýšil likviditu na trzích a přitáhl pozornost pokročilejších investorů i hedgeových fondů. Opce také přispěly k tomu, že se bitcoin opět stal sofistikovanějším finančním nástrojem, který je přístupný nejen individuálním, ale také institucionálním investorům.

Vítězství Donalda Trumpa

Volby v USA měly až nečekaně jasný výsledek. Příštím americkým prezidentem se stal Donald Trump, který se během kampaně vyjadřoval ve prospěch kryptoměn a vzbudil velká očekávání. Jeho vítězství vyvolalo vlnu optimismu na trhu s kryptoměnami, protože Trump opakovaně naznačil, že chce prosazovat zákony podporující inovace a kryptoměny.

Bitcoin za 100 000 USD

Zhruba měsíc po prezidentských volbách si investoři nadělili předčasný vánoční dárek a vyhnali cenu bitcoinu nad 100 000 USD. Šesticiferná cenovka byla kryptokomunitou dlouho očekávána a stala se určitým symbolem dílčího vítězství zastánců kryptoměn nad skeptiky.

Ether: Až příliš druhé housle

Druhá největší kryptoměna se sice také dočkala schválení spotových ETF, ale zůstala za očekáváním. Příliv peněz do tohoto typu instrumentu byl ve srovnání s bitcoinem slabý. Těžkopádnost cesty etheru dokládá i odliv takzvaných meme coinů, kdysi klíčových pro růst objemu poplatků a aktivity v síti. Tyto projekty se často přesouvají na konkurenční blockchainy (například Solana), což vede ke snížení poplatků a oslabení celkové aktivity na hlavní síti Etherea. Výsledkem je rostoucí nabídka etherů a zaostávání kryptoměnové dvojky za jedničkou nejen v rámci vývoje ceny, ale i v dalších metrikách (například dominance).

Meme coiny opět v rozpuku

Meme coiny zažily boom. Jejich tržní kapitalizace překonala 100 miliard USD, přičemž asi největší hvězdou byla kryptoměna Pepe, jejíž hodnota vzrostla o více než 1 200 %. Na scénu vstoupily i nové platformy, například kontroverzní Pump.fun, umožňující snadnou tvorbu vlastních tokenů. Pokud se naplní očekávání o kulminaci býčího trendu v roce 2025, bude s meme coiny ještě hodně adrenalinové zábavy, ale také probrečených spekulantských kapesníků.

Výhled na rok 2025 aneb Co se (ne)stane?

Strategická bitcoinová rezerva v USA

Návrhy na vytvoření strategické bitcoinové rezervy získaly loni podporu některých amerických politiků. Argumenty vycházejí z potřeby ochránit ekonomiku v době inflace, geopolitické nejistoty či prudce rostoucího amerického dluhu. Pokud bude takový plán schválen, USA se mohou stát první velkou zemí s oficiální bitcoinovou rezervou, což by dále zvýšilo důvěru v kryptoměny na globální úrovni. Lze navíc očekávat, že by případné schválení spustilo řetězovou reakci v dalších zemích.

Nakoupí některý z velkých hráčů bitcoiny do své rozvahy?

Akcionáři Microsoftu v prosinci jednoznačně odmítli začít nakupovat bitcoin jako součást firemních rezerv. Amazon téma řeší, hlasování má proběhnout v letošním prvním kvartálu. Otázkou zůstává, zda se některá z velkých amerických korporací pustí do nákupů bitcoinu po vzoru firmy MicroStrategy.

Bitcoinové ETF v Evropě a Asii

Po úspěchu amerických spotových bitcoinových ETF v roce 2024 se možná dočkáme rozšíření tohoto finančního nástroje do Evropy a Asie. Regulátoři v EU i Asii již údajně připravují legislativní rámce, které by umožnily větší dostupnost kryptoměn na tradičních trzích, což může přilákat další institucionální investory z těchto částí světa.

Další cenová maxima bitcoinu?

Analytici se předhánějí v odhadech toho, kam až se cena bitcoinu letos vyšplhá. Například banka Standard Chartered odhaduje, že kryptoměna letos může stát až 200 000 USD.

FOMO efekt u drobných investorů?

V blízkosti cenových maxim současného býčího trendu může takzvaný retail opět propadnout pocitu, že ujíždí vlak, a je tedy potřeba zainvestovat (FOMO efekt). Vyhledávání témat souvisejících s kryptoměnami na Googlu dosáhne rekordních úrovní a miliony nových spekulantů vstoupí na trh s nadějí na rychlé zbohatnutí. Mánie drobných spekulantů v takovém případě může připomenout euforii z let 2017 a 2021.

Regulace stablecoinů?

Některé případy regulace stablecoinů v roce 2024 mohou letos inspirovat přijetí globálních standardů. Hlavní centrální banky světa mohou spolupracovat na tom, aby byly stablecoiny bezpečné pro uživatele i finanční systém.

Ether 3.0?

Vývojáři Etherea oznámili, že v roce 2025 představí další upgrade s cílem zvýšit škálovatelnost a snížit poplatky. Bude to stačit etheru k obnovení ztracené dominance a podporu konkurenceschopnosti vůči novějším blockchainům?

Překvapení

Že nastane něco, co v současnosti v podstatě nikdo nečeká, je vlastně možná jediná jistota začínajícího roku. Kryptoměny v tomto ohledu většinou nezklamou.

BitcoinEthereum (ether)Investiční alternativyKryptoměnyVýhled na rok 2025
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa