Evropské akcie v úvodu týdne zlevnily, trhy zklamala německá data

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích v úvodu nového týdne skončilo v červených číslech. Investory nepříjemně překvapilo zejména zhoršení podnikatelské nálady v Německu, která se dostala dokonce na nejnižší úroveň za téměř dva roky. Ostře sledované byly v pondělí především akcie evropských bankovních domů, které podstoupily zátěžové testy Evropské centrální banky.
Britský FTSE 100 klesl o 0,40 %, německý DAX odepsal 0,95 % a francouzský CAC 40 oslabil o 0,78 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ztrátou 1,04 % na 2 998,84 bodu. Nejvíce zlevnily akcie bank, cenné papíry automobilek a akcie ze sektoru základních materiálů. Dařilo se naopak cenným papírům z potravinářského odvětví, akciím z odvětví dopravy a cestovního ruchu a titulům ze sektoru spotřebního zboží.
Solidní zisky si v pondělí připsaly například akcie rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank, které na domácí vídeňské burze zdražily o 3,52 % na 19,56 eura. V Praze akcie Erste přidaly dokonce 5,68 % na 545,10 Kč. Naopak akcie italské banky Monte dei Paschi di Siena, která testy neprošla, zlevnily o více než 21 %. O více než šest procent oslabily také akcie řecké National Bank of Greece, která si taktéž bude muset doplnit kapitál.
Nedělní výsledky zátěžových testů evropského bankovního sektoru ukázaly, že přísným podmínkám stanoveným Evropskou centrální bankou (ECB) letos nevyhovělo 25 finančních institucí. Podle vyjádření ECB chybělo ke konci loňského roku 25 evropským bankám 25 miliard eur. Od té doby si jich však 12 zajistilo dostatek financí, a kapitál si jich tak bude muset doplnit jen 13. Bez problémů testy prošlo 105 ze 130 největších evropských bankovních domů.
Mezi bankami, které budou muset do dvou týdnů předložit plán na doplnění chybějícího kapitálu, jsou například řecké finanční ústavy Eurobank Ergasias a National Bank of Greece, italská banka Monte dei Paschi di Siena, rakouská Österreichische Volksbanken-Verbund či francouzsko-belgická banka Dexia.
Podle Evropského bankovního úřadu (EBA), se kterým ECB na zátěžových testech spolupracovala, si musí italská banka Monte Paschi zajistit dodatečný kapitál ve výši 2,11 miliardy eur a řecká Eurobank Ergasias ve výši 1,76 miliardy eur. Rakouská Erste Group Bank, matka České spořitelny, i francouzská Société Générale, mateřská společnost Komerční banky, zátěžovými testy prošly bez problémů. Stejně tak nemá problém ani KBC Groep, matka ČSOB.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Index podnikatelského klimatu v Německu se v říjnu opět snížil. Klesl na 103,2 bodu ze zářijových 104,7 bodu, očekával se mírnější pokles na 104,5 bodu. Hodnocení současné situace se zhoršilo na 108,4 bodu ze 110,5 bodu, čekalo se 110 bodů. Index budoucího očekávání spadl na 98,3 z 99,3 bodu, konsensus počítal s 98,9 bodu.
- Ian McCafferty je jedním ze dvou členů britské centrální banky, který už několikrát za sebou hlasoval na zasedání pro zvýšení úrokové sazby z rekordního minima 0,5 %. McCafferty varuje, že britské ekonomice rychle docházejí volné kapacity a banka musí zasáhnout nyní.
- Itálie uskuteční dodatečná opatření ke snížení rozpočtového deficitu v příštím roce o zhruba 4,5 miliardy eur, aby splnila rozpočtové požadavky Evropské unie. Uvedl to italský ministr hospodářství a financí Pier Carlo Padoan v dopisu pro Evropskou komisi. Ta minulý týden vyzvala Itálii, aby vysvětlila, proč návrh jejího rozpočtu na příští rok nesplňuje dohodnuté cíle.
- Investoři byli v neděli ušetřeni okamžité bolesti, když zátěžové testy ukázaly, že přední evropské banky nepotřebují masivní navýšení kapitálu. Dlouhodobou atraktivitu evropského bankovního sektoru nicméně poškodilo odhalení dodatečných špatných úvěrů a skrytých ztrát, jež poškodí budoucí zisky, píše agentura Reuters.
- Zátěžové testy Evropské centrální banky byly přísnější, než se původně čekalo. Prohlásil to kyperský ministr financí Haris Georgiadis poté, co tři kyperské banky v testech neuspěly.
- Ruská Duma v pátek v prvním čtení schválila návrh rozpočtu, který je podle varování ministerstva financí založen na alternativní ekonomické budoucnosti. Počítá s cenou ropy kolem 100 dolarů za barel, odstraněním sankcí vůči Rusku v roce 2015 a zrychlení růstu ruské ekonomiky v příštím roce. Všechny tyto body jsou však podle analytiků v současnosti nepravděpodobné.
- Více než deset tisíc lidí demonstrovalo v neděli večer v Budapešti proti vládou navrženému zdanění přenosu dat na internetu. Po poklidném protestu napadla skupina zamaskovaných výtržníků sídlo vládnoucí strany Fidesz; policisté šest útočníků zadrželi.
- Na začátku roku vypadalo pro Evropu všechno růžově. Čekalo se oživení, Řecko poprvé od krize vydalo dluhopisy, výnosy dluhopisů zemí na periferii eurozóny klesly na rekordní minima. Najednou je ale situace zcela jiná. A investorům začíná být opět jasné, že evropské dluhy jsou neudržitelné.
- Viceguvernér britské centrální banky pro monetární politiku Ben Broadbent ve svém čtvrtečním projevu jasně vzkázal světu: Přestaňte vinit centrální banky z růstu cen aktiv. Bezrizikové úrokové míry už delší dobu klesají. Je to ale přirozený pokles a centrální banky nejsou jedinou silou, která trhy ovlivňuje, tvrdí Broadbent.
- Litva končí se závislostí na dodávkách zemního plynu od ruského plynárenského gigantu Gazprom. Do přístavu Klajpeda v pondělí dorazil plovoucí terminál, který umožní Litvě, Lotyšsku a Estonsku získávat z alternativních zdrojů zkapalněný zemní plyn (LNG). Informuje o tom agentura AFP.
- Francouzská vláda hodlá snížit rozpočtový deficit v příštím roce o dalších 3,6 až 3,7 miliardy eur, aby vyhověla tlaku Bruselu a partnerů z Evropské unie. Paříž tím respektuje rozpočtová pravidla EU, řekl v pondělí francouzský ministr financí Michel Sapin poté, co dopis o plánovaných změnách rozpočtu poslal Evropské komisi.
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality
