Co musíte ráno vědět (1. října)
|

Co musíte ráno vědět (1. října)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jaká byla v srpnu nezaměstnanost v eurozóně a co mají zakázané prodejci lihovin na Floridě? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy zahájily týden růstem a uzavřely živé třetí čtvrtletí. Dařilo se Applu a Microsoftu

Akcie ve Spojených státech na počátku týdne posílily. K růstu přispěly hlavně společnosti Apple, Microsoft a Merck. Investoři tentokrát tolik nebrali zřetel na americko-čínskou obchodní válku. Index Dow stoupl o 0,36 % na 26 916,83 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,50 % na 2 976,74 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,75 % na 7 999,34 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,69 % na 16,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,66 %. Ceny ropy klesly o bezmála tři procenta a zlato odepsalo procenta dvě. Posilovaly naopak nejsledovanější kryptoměny, a to v rozmezí tří až pěti procent.

Ano, akciový trh se zřítí
Trochu silný titulek, ale pravdivý. Akciový trh určitě jednou spadne, přesný termín ale nikdo nezná. A také nikdo neví, jak výrazný propad bude. Historie v tomto ohledu příliš nepomůže, je ale každopádně dobré se připravit na paniku.
KONTEXT: (Před)poslední obchodní bitva vzplála. Dají se nervy na pochod?
Spojené státy by již tento týden mohly uvalit tarify na evropské importy v celkovém ročním objemu přes 7,5 miliardy USD. Zelenou jim má dát Světová obchodní organizace, podle které Evropané neférově dotují Airbus ze státních kas. Podobné rozhodnutí se později čeká i v případě Boeingu, který pro změnu dojí americký rozpočet. Pravděpodobnost dalšího hrocení obchodního sporu a výsledného zpomalení obou ekonomik tak narůstá.

2. Akcie v Evropě v pondělí převážně zpevnily, v centru pozornosti byla čínská i evropská makrodata

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování převážně v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali řadu důležitých makrodat a čekali na novinky týkající se obchodní války mezi USA a Čínou. V pátek přinesla americká média zprávu, že Bílý dům zvažuje novou strategii finančního nátlaku na Peking, později ale byly některé hrozby dementovány. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,35 % na 393,15 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,24 % na 7 408,21 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,66 % na 5 677,79 bodu a německý DAX vzrostl o 0,38 % na 12 428,08 bodu. Investory v pondělí potěšily čínské indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, které dopadly lépe, než očekávali analytici. Sledované ale byly také údaje o vývoji britské ekonomiky, nezaměstnanost v eurozóně či německá inflační statistika.

Investorský magazín: Proč mají ETF smysl?
Indexové fondy šetří investorům peníze, výkonem překonávají většinu aktivně spravovaných portfolií a jsou jednodušší a lépe pochopitelné než většina tržních strategií. Právě indexovým a burzovně obchodovaným fondům je věnován aktuální Investorský magazín. Tržní mix doplňuje tip pro kvalifikované investory nebo grafický pohled na světový internet. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

3. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, o více než procento ale zlevnily akcie Kofoly a CME

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v pozitivním pásmu, index PX si připsal 0,32 % na 1 961,4 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie ČEZ, které zdražily o 0,48 % na 522,50 Kč. Nedařilo se ale Kofole ČeskoSlovensko (-1,36 % na 290 Kč) a CME (-1,65 % na 107,20 Kč). Zobchodovaný objem čítal 358 milionů korun, a byl tak podprůměrný.

Erste navzdory snížení cílové ceny dále věří akciím ČEZ aneb Bude největší energetika zelená, nebo výnosná?
Erste Group Bank potvrdila doporučení pro akcie ČEZ na úrovni "akumulovat" s mírně sníženou 12měsíční cílovou cenou 603 Kč na akcii (dosud 632 Kč). Shrnutí doporučení z 26. září 2019 nabízí analytik Petr Bártek z České spořitelny.
Větší rizika pro českou korunu
Měny rozvíjejících se zemí byly v loňském roce pod tlakem především z důvodu celkem výrazně se zpřísňující měnové politiky ze strany americké centrální banky a stále atraktivnějších dolarových úrokových sazeb. Nijak zásadně se to ale nedotklo středoevropských měn. Letos je situace opačná.

4. Očekávané události

Úterý bude dnem finálních zářijových indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Nad ránem bude navíc australská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky, v Česku vyjde finální zpráva o HDP za druhé čtvrtletí a bilance rozpočtu, Eurostat vydá zprávu o inflaci v eurozóně a Spojené státy odtajní ještě zprávu o stavebních výdajích. Trhy v Číně zůstanou kvůli státnímu svátku zavřené. Výsledky hospodaření pošle na trh ve Spojených státech společnost McCormick & Co. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nezaměstnanost v eurozóně v srpnu klesla na 7,4 %, nejníže za 11 let

Míra nezaměstnanosti v zemích platících eurem v srpnu klesla na 7,4 % a byla nejnižší od poloviny roku 2008. Ve srovnání s červencem poklesla o desetinu procentního bodu, meziročně se snížila o šest desetin. Vyplývá to ze sezónně přepočtených údajů, které v pondělí zveřejnil statistický úřad Eurostat. V rámci celé Evropské unie lidí bez práce rovněž ubylo a jejich podíl činil 6,2 %. Nejmenší podíl nezaměstnaných je nadále v Česku, kde poklesl na dvě procenta.

6. Německý soud se začal zabývat hromadnou žalobou kvůli Dieselgate

Soud v Braunschweigu se v pondělí dopoledne začal zabývat hromadnou žalobou zhruba 470 000 klientů na automobilový koncern Volkswagen ve skandálu Dieselgate, který propukl před čtyřmi lety. Majitelé automobilů s naftovými motory se žalobou pokoušejí zvýšit své šance na odškodnění od automobilky. U soudu je zastupuje německý svaz na ochranu spotřebitelů VZBV.

7. Reuters: Německé instituty zhoršily ekonomický výhled Německa

Přední německé hospodářské instituty snížily svůj společný odhad letošního růstu německého hospodářství na 0,5 % za 0,8 %. S odkazem na své dva zdroje o tom informovala agentura Reuters. Svůj odhad přitom instituty upravily již v dubnu, kdy jej na hodnotu 0,8 % snížily z dříve předpokládaných 1,9 %.

8. Refundace zákazníků Thomas Cook se patrně protáhne, varuje úřad

Refundace zrušených rezervací klientů zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook bude trvat déle, než se předpokládalo. Úřad pro civilní letectví (CAA) totiž nemá od společnosti všechna potřebná data.

9. Dluhy českých domácností u bank v srpnu stouply na 1,713 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v srpnu meziměsíčně stouply o 9,24 miliardy korun na téměř 1,713 bilionu Kč. Ve srovnání s loňským srpnem byly vyšší o 101,9 miliardy korun. Vzrostlo také zadlužení nefinančních podniků. Proti červenci bylo vyšší o 16 miliard, a činilo tak 1,145 bilionu korun. V meziročním srovnání dlužily firmy o téměř 42 miliard Kč více. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka.

10. Fitch snížila rating Saúdské Arábie, obává se dalších útoků

Mezinárodní ratingová agentura Fitch v pondělí snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Saúdské Arábie o jeden stupeň na známku A. Zhoršení ratingu zdůvodnila geopolitickým a vojenským napětím po nedávných útocích na saúdskoarabská ropná zařízení i zhoršenou rozpočtovou situací v zemi. Agentura zároveň vyjádřila obavy z dalších útoků, které by mohly poškodit saúdskoarabskou ekonomiku.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Florida a házení s trpaslíky

Jednou z ikonických scén Scorseseho Vlka z Wall Street je firemní party, pro kterou Jordan Belford, jehož hraje Leonardo DiCaprio, najme trpaslíky, s nimiž se zaměstnanci trefují do terče. Bizarní soutěž je v některých amerických státech populární barovou zábavou, vydělávat na ní však nemohou prodejci lihovin na Floridě, kde bylo házení trpaslíky zakázáno již v roce 1989, píše server Business Insider v článku shrnujícím nejbizarnější zákony jednotlivých států USA.

Majitelům restaurací, barů a dalších podniků, v nichž se prodávají lihoviny, při porušení tohoto zákona hrozí pokuta až tisíc dolarů. V roce 2011 se floridští zákonodárci sice snažili zákon zrušit, jejich pokus ale nebyl úspěšný. Obyvatelé Floridy se tak musejí spokojit s trpasličím bowlingem, tedy srážením kuželek trpaslíkem jedoucím na skateboardu, který oblíbenou zábavu po zákazu údajně nahradil.

Co musíte ráno vědět (23. října)
Co musíte ráno vědět (23. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. října)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se Evropská komise dívá na rozpočtové plány Itálie a...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý klesly kvůli brexitu a slabším výsledkům…
Americké akcie v úterý klesly kvůli brexitu a slabším výsledkům…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý klesly kvůli brexitu a slabším výsledkům některých firem

Akcie ve Spojených státech v úterý klesly, když investory zklamaly hospodářské výsledky firem jako McDonald's či...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
SoftBank vloží 6,5 miliardy USD do WeWork a převezme nad ní kontrolu
včera v 20:07

SoftBank vloží 6,5 miliardy USD do WeWork a převezme nad ní kontrolu

Japonská technologická a investiční skupina SoftBank Group vloží 6,5 miliardy dolarů prostřednictvím půjček a...
Japonské akcie Asijské akcie Fúze a akvizice
Evropské akcie v úterý mírně zdražily, v centru pozornosti bylo dění…
Evropské akcie v úterý mírně zdražily, v centru pozornosti bylo dění…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý mírně zdražily, v centru pozornosti bylo dění v britském parlamentu

Evropské akcie zakončily úterní obchodování v zelených číslech, seanci však uzavřely pouze s mírnými zisky. Investoři...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čína má nejvíce miliardářských startupů na světě
Čína má nejvíce miliardářských startupů na světě
včera v 17:05

Čína má nejvíce miliardářských startupů na světě

Čína má nejvíce tzv. "startupových jednorožců", tedy soukromých začínajících firem, jejichž hodnota přesahuje jednu...
Čína Byznys a podnikání Investice
Pražská burza v úterý zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %
Pražská burza v úterý zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %
včera v 16:45

Pražská burza v úterý zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %

Pražská burza zakončila úterní obchodování v zelených číslech, index PX si připsal 0,35 % na 1 056,92 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Průzkum: Přínos V4 je dle Čechů hlavně ve společných krocích v EU
včera v 16:27

Průzkum: Přínos V4 je dle Čechů hlavně ve společných krocích v EU

Spolupráce zemí visegrádské skupiny (V4) má podle Čechů přínos hlavně ve společných politických krocích v Evropské...
Česká republika Evropská unie
USA: Prodeje starších domů v září klesly o 2,2 %
včera v 16:00

USA: Prodeje starších domů v září klesly o 2,2 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně klesly o 2,2 % na celoročně přepočítané tempo 5,38...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ze světa investičních doporučení (22. října)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (22. října)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu meziměsíčně klesly o 0,1 %
včera v 14:40

Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu meziměsíčně klesly o 0,1 %

Kanadské maloobchodní tržby se v srpnu meziměsíčně snížily o 0,1 % po růstu o 0,6 % v červenci. Analytici počítali s...
Kanada Maloobchod Tržby
VW nehledá alternativní místo pro závod plánovaný v Turecku
včera v 14:21

VW nehledá alternativní místo pro závod plánovaný v Turecku

Německý automobilový koncern Volkswagen navzdory pozastavení plánů na výstavbu nové továrny v Turecku nehledá pro...
Volkswagen Turecko Evropské akcie
Řetězec McDonald's má kvůli investicím nižší zisk
Řetězec McDonald's má kvůli investicím nižší zisk
včera v 14:05

Řetězec McDonald's má kvůli investicím nižší zisk

Americká společnost McDonald's vytvořila ve třetím čtvrtletí čistý zisk 1,61 miliardy USD, což je meziroční pokles o...
McDonald's Americké akcie Výsledková sezóna
Skupina Karo získala na trhu START za nové akcie 40 milionů Kč
Skupina Karo získala na trhu START za nové akcie 40 milionů Kč
včera v 13:46

Skupina Karo získala na trhu START za nové akcie 40 milionů Kč

Skupina Karo, zpracovatel kůží z Boršova u Jihlavy, získala na trhu START pražské burzy za nově vydané akcie od...
Karo Invest Primární úpis akcií (IPO) Akcie ČR
Zbrojovka Lockheed Martin zvýšila čtvrtletní zisk o 9,2 procenta
Zbrojovka Lockheed Martin zvýšila čtvrtletní zisk o 9,2 procenta
včera v 13:40

Zbrojovka Lockheed Martin zvýšila čtvrtletní zisk o 9,2 procenta

Americký zbrojní koncern Lockheed Martin zvýšil ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 9,2 procenta na 1,61 miliard dolarů...
Americké akcie Výsledková sezóna
Procter & Gamble zvýšil čistý zisk o 12 % na 3,59 miliardy USD
Procter & Gamble zvýšil čistý zisk o 12 % na 3,59 miliardy USD
včera v 13:10

Procter & Gamble zvýšil čistý zisk o 12 % na 3,59 miliardy USD

Americký výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble zvýšil v prvním čtvrtletí meziročně čistý zisk o 12 procent na 3...
Procter & Gamble Americké akcie Výsledková sezóna