Co musíte ráno vědět (1. října)
|

Co musíte ráno vědět (1. října)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jaká byla v srpnu nezaměstnanost v eurozóně a co mají zakázané prodejci lihovin na Floridě? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy zahájily týden růstem a uzavřely živé třetí čtvrtletí. Dařilo se Applu a Microsoftu

Akcie ve Spojených státech na počátku týdne posílily. K růstu přispěly hlavně společnosti Apple, Microsoft a Merck. Investoři tentokrát tolik nebrali zřetel na americko-čínskou obchodní válku. Index Dow stoupl o 0,36 % na 26 916,83 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,50 % na 2 976,74 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,75 % na 7 999,34 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,69 % na 16,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,66 %. Ceny ropy klesly o bezmála tři procenta a zlato odepsalo procenta dvě. Posilovaly naopak nejsledovanější kryptoměny, a to v rozmezí tří až pěti procent.

Ano, akciový trh se zřítí
Trochu silný titulek, ale pravdivý. Akciový trh určitě jednou spadne, přesný termín ale nikdo nezná. A také nikdo neví, jak výrazný propad bude. Historie v tomto ohledu příliš nepomůže, je ale každopádně dobré se připravit na paniku.
KONTEXT: (Před)poslední obchodní bitva vzplála. Dají se nervy na pochod?
Spojené státy by již tento týden mohly uvalit tarify na evropské importy v celkovém ročním objemu přes 7,5 miliardy USD. Zelenou jim má dát Světová obchodní organizace, podle které Evropané neférově dotují Airbus ze státních kas. Podobné rozhodnutí se později čeká i v případě Boeingu, který pro změnu dojí americký rozpočet. Pravděpodobnost dalšího hrocení obchodního sporu a výsledného zpomalení obou ekonomik tak narůstá.

2. Akcie v Evropě v pondělí převážně zpevnily, v centru pozornosti byla čínská i evropská makrodata

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování převážně v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali řadu důležitých makrodat a čekali na novinky týkající se obchodní války mezi USA a Čínou. V pátek přinesla americká média zprávu, že Bílý dům zvažuje novou strategii finančního nátlaku na Peking, později ale byly některé hrozby dementovány. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,35 % na 393,15 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,24 % na 7 408,21 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,66 % na 5 677,79 bodu a německý DAX vzrostl o 0,38 % na 12 428,08 bodu. Investory v pondělí potěšily čínské indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, které dopadly lépe, než očekávali analytici. Sledované ale byly také údaje o vývoji britské ekonomiky, nezaměstnanost v eurozóně či německá inflační statistika.

Investorský magazín: Proč mají ETF smysl?
Indexové fondy šetří investorům peníze, výkonem překonávají většinu aktivně spravovaných portfolií a jsou jednodušší a lépe pochopitelné než většina tržních strategií. Právě indexovým a burzovně obchodovaným fondům je věnován aktuální Investorský magazín. Tržní mix doplňuje tip pro kvalifikované investory nebo grafický pohled na světový internet. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

3. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, o více než procento ale zlevnily akcie Kofoly a CME

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v pozitivním pásmu, index PX si připsal 0,32 % na 1 961,4 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie ČEZ, které zdražily o 0,48 % na 522,50 Kč. Nedařilo se ale Kofole ČeskoSlovensko (-1,36 % na 290 Kč) a CME (-1,65 % na 107,20 Kč). Zobchodovaný objem čítal 358 milionů korun, a byl tak podprůměrný.

Erste navzdory snížení cílové ceny dále věří akciím ČEZ aneb Bude největší energetika zelená, nebo výnosná?
Erste Group Bank potvrdila doporučení pro akcie ČEZ na úrovni "akumulovat" s mírně sníženou 12měsíční cílovou cenou 603 Kč na akcii (dosud 632 Kč). Shrnutí doporučení z 26. září 2019 nabízí analytik Petr Bártek z České spořitelny.
Větší rizika pro českou korunu
Měny rozvíjejících se zemí byly v loňském roce pod tlakem především z důvodu celkem výrazně se zpřísňující měnové politiky ze strany americké centrální banky a stále atraktivnějších dolarových úrokových sazeb. Nijak zásadně se to ale nedotklo středoevropských měn. Letos je situace opačná.

4. Očekávané události

Úterý bude dnem finálních zářijových indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Nad ránem bude navíc australská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky, v Česku vyjde finální zpráva o HDP za druhé čtvrtletí a bilance rozpočtu, Eurostat vydá zprávu o inflaci v eurozóně a Spojené státy odtajní ještě zprávu o stavebních výdajích. Trhy v Číně zůstanou kvůli státnímu svátku zavřené. Výsledky hospodaření pošle na trh ve Spojených státech společnost McCormick & Co. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nezaměstnanost v eurozóně v srpnu klesla na 7,4 %, nejníže za 11 let

Míra nezaměstnanosti v zemích platících eurem v srpnu klesla na 7,4 % a byla nejnižší od poloviny roku 2008. Ve srovnání s červencem poklesla o desetinu procentního bodu, meziročně se snížila o šest desetin. Vyplývá to ze sezónně přepočtených údajů, které v pondělí zveřejnil statistický úřad Eurostat. V rámci celé Evropské unie lidí bez práce rovněž ubylo a jejich podíl činil 6,2 %. Nejmenší podíl nezaměstnaných je nadále v Česku, kde poklesl na dvě procenta.

6. Německý soud se začal zabývat hromadnou žalobou kvůli Dieselgate

Soud v Braunschweigu se v pondělí dopoledne začal zabývat hromadnou žalobou zhruba 470 000 klientů na automobilový koncern Volkswagen ve skandálu Dieselgate, který propukl před čtyřmi lety. Majitelé automobilů s naftovými motory se žalobou pokoušejí zvýšit své šance na odškodnění od automobilky. U soudu je zastupuje německý svaz na ochranu spotřebitelů VZBV.

7. Reuters: Německé instituty zhoršily ekonomický výhled Německa

Přední německé hospodářské instituty snížily svůj společný odhad letošního růstu německého hospodářství na 0,5 % za 0,8 %. S odkazem na své dva zdroje o tom informovala agentura Reuters. Svůj odhad přitom instituty upravily již v dubnu, kdy jej na hodnotu 0,8 % snížily z dříve předpokládaných 1,9 %.

8. Refundace zákazníků Thomas Cook se patrně protáhne, varuje úřad

Refundace zrušených rezervací klientů zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook bude trvat déle, než se předpokládalo. Úřad pro civilní letectví (CAA) totiž nemá od společnosti všechna potřebná data.

9. Dluhy českých domácností u bank v srpnu stouply na 1,713 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v srpnu meziměsíčně stouply o 9,24 miliardy korun na téměř 1,713 bilionu Kč. Ve srovnání s loňským srpnem byly vyšší o 101,9 miliardy korun. Vzrostlo také zadlužení nefinančních podniků. Proti červenci bylo vyšší o 16 miliard, a činilo tak 1,145 bilionu korun. V meziročním srovnání dlužily firmy o téměř 42 miliard Kč více. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka.

10. Fitch snížila rating Saúdské Arábie, obává se dalších útoků

Mezinárodní ratingová agentura Fitch v pondělí snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Saúdské Arábie o jeden stupeň na známku A. Zhoršení ratingu zdůvodnila geopolitickým a vojenským napětím po nedávných útocích na saúdskoarabská ropná zařízení i zhoršenou rozpočtovou situací v zemi. Agentura zároveň vyjádřila obavy z dalších útoků, které by mohly poškodit saúdskoarabskou ekonomiku.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Florida a házení s trpaslíky

Jednou z ikonických scén Scorseseho Vlka z Wall Street je firemní party, pro kterou Jordan Belford, jehož hraje Leonardo DiCaprio, najme trpaslíky, s nimiž se zaměstnanci trefují do terče. Bizarní soutěž je v některých amerických státech populární barovou zábavou, vydělávat na ní však nemohou prodejci lihovin na Floridě, kde bylo házení trpaslíky zakázáno již v roce 1989, píše server Business Insider v článku shrnujícím nejbizarnější zákony jednotlivých států USA.

Majitelům restaurací, barů a dalších podniků, v nichž se prodávají lihoviny, při porušení tohoto zákona hrozí pokuta až tisíc dolarů. V roce 2011 se floridští zákonodárci sice snažili zákon zrušit, jejich pokus ale nebyl úspěšný. Obyvatelé Floridy se tak musejí spokojit s trpasličím bowlingem, tedy srážením kuželek trpaslíkem jedoucím na skateboardu, který oblíbenou zábavu po zákazu údajně nahradil.

Británii zasáhl kvůli brexitu odliv mozků do EU, tvrdí studie
před 17 minutami

Británii zasáhl kvůli brexitu odliv mozků do EU, tvrdí studie

Po britském rozhodnutí opustit Evropskou unii výrazně vzrostl počet Britů, kteří ze své rodné země natrvalo zamířili...
Spojené království Evropská unie
Evropské akcie v úterý nenavázaly na pondělní růst
Evropské akcie v úterý nenavázaly na pondělní růst
před hodinou

Evropské akcie v úterý nenavázaly na pondělní růst

Akcie na západoevropských trzích byly v úterý negativně ovlivněny špatnými firemními výsledky a nakonec skončily...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Morgan Stanley očekává v nejbližších měsících 10% akciovou korekci
17:13

Morgan Stanley očekává v nejbližších měsících 10% akciovou korekci

Analytici Morgan Stanley očekávají, že akcie po výrazném vzestupu po první vlně pandemie mohou v nejbližší době...
Morgan Stanley Americké akcie Korekce na trzích
Pražská burza opět posílila, pomohly jí akcie Monety a Erste
Pražská burza opět posílila, pomohly jí akcie Monety a Erste
16:55

Pražská burza opět posílila, pomohly jí akcie Monety a Erste

Pražská burza v úterý opět posílila. Index PX stoupl o 0,63 procenta na 897,77 bodu. K růstu burze pomohly hlavně...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Šéf Fordu Hackett odejde z funkce, nahradí ho provozní ředitel
Šéf Fordu Hackett odejde z funkce, nahradí ho provozní ředitel
16:41

Šéf Fordu Hackett odejde z funkce, nahradí ho provozní ředitel

Výkonný ředitel a prezident americké automobilky Ford Motor Jim Hackett začátkem října odejde z funkce. Nahradí ho...
Ford Americké akcie
USA: Tovární objednávky v červnu vzrostly o 6,2 %
16:00

USA: Tovární objednávky v červnu vzrostly o 6,2 %

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v červnu o 6,2 % vyšší než v květnu. Po květnovém meziměsíčním...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
EK přezkoumá plán Googlu převzít firmu Fitbit
15:52

EK přezkoumá plán Googlu převzít firmu Fitbit

Evropská komise začala podrobně zkoumat plán amerického technologického gigantu Googlu koupit za 2,1 miliardy dolarů...
Alphabet (Google) Reklama a marketing Evropská unie
Britská CK Hays, kupec Thomase Cooka, chce propustit až 900 lidí
15:11

Britská CK Hays, kupec Thomase Cooka, chce propustit až 900 lidí

Britská cestovní kancelář Hays Travel, která koupila krachujícího touroperátora Thomas Cook, zvažuje propustit 878...
Turismus a cestovní ruch Koronavirus Pracovní trh
MF: Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 6,9 bilionu Kč
14:43

MF: Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 6,9 bilionu Kč

Celkový objem peněz umístěných na finančním trhu v Česku loni stoupl o 7,4 procenta na 6,9 bilionu korun. To...
Finanční sektor Podílové fondy Banky
Booking.com chce kvůli pandemii propustit 25 procent zaměstnanců
13:48

Booking.com chce kvůli pandemii propustit 25 procent zaměstnanců

Společnost Booking.com, která přes své internetové stránky zprostředkovává rezervaci ubytování, plánuje propustit až...
Turismus a cestovní ruch Koronavirus Pracovní trh
Argentina se dohodla s věřiteli na restrukturalizaci dluhu
12:41

Argentina se dohodla s věřiteli na restrukturalizaci dluhu

Argentina se dohodla se třemi skupinami věřitelů na restrukturalizaci státního dluhu v objemu více než 65 miliard USD...
Argentina Recese Zadlužení
China Daily: Peking nedovolí, aby USA ukradly aplikaci TikTok
11:51

China Daily: Peking nedovolí, aby USA ukradly aplikaci TikTok

Čína nehodlá akceptovat, aby Spojené státy ukradly jakoukoli čínskou technologickou firmu a je připravena zakročit i...
Sociální sítě Internet Spojené státy americké (USA)
Eurozóna: Index výrobních cen v červnu meziročně klesl o 3,7 % (odhad…
11:02

Eurozóna: Index výrobních cen v červnu meziročně klesl o 3,7 % (odhad: -3,9 %, květen: -5 %)

Meziměsíčně se index výrobních cen v červnu zvýšil o 0,7 % (odhad: +0,5 %, květen: -0,6 %).
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
Asijské akcie si v úterý připsaly další zisky
Asijské akcie si v úterý připsaly další zisky
10:30

Asijské akcie si v úterý připsaly další zisky

Asijsko-pacifický region zakončil úterní seanci v kladných číslech. Australský maloobchod za červen meziměsíčně...
Shrnutí obchodování v Asii Asijské akcie
EasyJet má za třetí finanční čtvrtletí hlubokou ztrátu, zájem o…
EasyJet má za třetí finanční čtvrtletí hlubokou ztrátu, zájem o…
10:20

EasyJet má za třetí finanční čtvrtletí hlubokou ztrátu, zájem o létání už ale stoupá

Britský nízkonákladový letecký přepravce easyJet vykázal za třetí čtvrtletí svého finančního roku ztrátu před...
Doprava Spojené království Výsledková sezóna
HSBC snížila cílové ceny akcií Komerční banky a Monety
09:55

HSBC snížila cílové ceny akcií Komerční banky a Monety

Analytici banky HSBC snížili cílovou cenu akcií Komerční banky na 615 Kč z 640 Kč. Doporučení potvrdili na stupni ...
Komerční banka MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Investiční doporučení
Ropný gigant BP za druhé čtvrtletí vykázal rekordní ztrátu, dividendu…
Ropný gigant BP za druhé čtvrtletí vykázal rekordní ztrátu, dividendu…
09:45

Ropný gigant BP za druhé čtvrtletí vykázal rekordní ztrátu, dividendu snížil na polovinu

Britská ropná společnost BP vykázala za druhé čtvrtletí rekordní čistou ztrátu 6,7 miliardy dolarů po zisku 2,8...
Ropa Zemní plyn Spojené království