Co musíte ráno vědět (1. října)
|

Co musíte ráno vědět (1. října)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jaká byla v srpnu nezaměstnanost v eurozóně a co mají zakázané prodejci lihovin na Floridě? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy zahájily týden růstem a uzavřely živé třetí čtvrtletí. Dařilo se Applu a Microsoftu

Akcie ve Spojených státech na počátku týdne posílily. K růstu přispěly hlavně společnosti Apple, Microsoft a Merck. Investoři tentokrát tolik nebrali zřetel na americko-čínskou obchodní válku. Index Dow stoupl o 0,36 % na 26 916,83 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,50 % na 2 976,74 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,75 % na 7 999,34 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,69 % na 16,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,66 %. Ceny ropy klesly o bezmála tři procenta a zlato odepsalo procenta dvě. Posilovaly naopak nejsledovanější kryptoměny, a to v rozmezí tří až pěti procent.

Ano, akciový trh se zřítí
Trochu silný titulek, ale pravdivý. Akciový trh určitě jednou spadne, přesný termín ale nikdo nezná. A také nikdo neví, jak výrazný propad bude. Historie v tomto ohledu příliš nepomůže, je ale každopádně dobré se připravit na paniku.
KONTEXT: (Před)poslední obchodní bitva vzplála. Dají se nervy na pochod?
Spojené státy by již tento týden mohly uvalit tarify na evropské importy v celkovém ročním objemu přes 7,5 miliardy USD. Zelenou jim má dát Světová obchodní organizace, podle které Evropané neférově dotují Airbus ze státních kas. Podobné rozhodnutí se později čeká i v případě Boeingu, který pro změnu dojí americký rozpočet. Pravděpodobnost dalšího hrocení obchodního sporu a výsledného zpomalení obou ekonomik tak narůstá.

2. Akcie v Evropě v pondělí převážně zpevnily, v centru pozornosti byla čínská i evropská makrodata

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování převážně v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali řadu důležitých makrodat a čekali na novinky týkající se obchodní války mezi USA a Čínou. V pátek přinesla americká média zprávu, že Bílý dům zvažuje novou strategii finančního nátlaku na Peking, později ale byly některé hrozby dementovány. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,35 % na 393,15 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,24 % na 7 408,21 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,66 % na 5 677,79 bodu a německý DAX vzrostl o 0,38 % na 12 428,08 bodu. Investory v pondělí potěšily čínské indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, které dopadly lépe, než očekávali analytici. Sledované ale byly také údaje o vývoji britské ekonomiky, nezaměstnanost v eurozóně či německá inflační statistika.

Investorský magazín: Proč mají ETF smysl?
Indexové fondy šetří investorům peníze, výkonem překonávají většinu aktivně spravovaných portfolií a jsou jednodušší a lépe pochopitelné než většina tržních strategií. Právě indexovým a burzovně obchodovaným fondům je věnován aktuální Investorský magazín. Tržní mix doplňuje tip pro kvalifikované investory nebo grafický pohled na světový internet. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

3. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, o více než procento ale zlevnily akcie Kofoly a CME

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v pozitivním pásmu, index PX si připsal 0,32 % na 1 961,4 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie ČEZ, které zdražily o 0,48 % na 522,50 Kč. Nedařilo se ale Kofole ČeskoSlovensko (-1,36 % na 290 Kč) a CME (-1,65 % na 107,20 Kč). Zobchodovaný objem čítal 358 milionů korun, a byl tak podprůměrný.

Erste navzdory snížení cílové ceny dále věří akciím ČEZ aneb Bude největší energetika zelená, nebo výnosná?
Erste Group Bank potvrdila doporučení pro akcie ČEZ na úrovni "akumulovat" s mírně sníženou 12měsíční cílovou cenou 603 Kč na akcii (dosud 632 Kč). Shrnutí doporučení z 26. září 2019 nabízí analytik Petr Bártek z České spořitelny.
Větší rizika pro českou korunu
Měny rozvíjejících se zemí byly v loňském roce pod tlakem především z důvodu celkem výrazně se zpřísňující měnové politiky ze strany americké centrální banky a stále atraktivnějších dolarových úrokových sazeb. Nijak zásadně se to ale nedotklo středoevropských měn. Letos je situace opačná.

4. Očekávané události

Úterý bude dnem finálních zářijových indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Nad ránem bude navíc australská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky, v Česku vyjde finální zpráva o HDP za druhé čtvrtletí a bilance rozpočtu, Eurostat vydá zprávu o inflaci v eurozóně a Spojené státy odtajní ještě zprávu o stavebních výdajích. Trhy v Číně zůstanou kvůli státnímu svátku zavřené. Výsledky hospodaření pošle na trh ve Spojených státech společnost McCormick & Co. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nezaměstnanost v eurozóně v srpnu klesla na 7,4 %, nejníže za 11 let

Míra nezaměstnanosti v zemích platících eurem v srpnu klesla na 7,4 % a byla nejnižší od poloviny roku 2008. Ve srovnání s červencem poklesla o desetinu procentního bodu, meziročně se snížila o šest desetin. Vyplývá to ze sezónně přepočtených údajů, které v pondělí zveřejnil statistický úřad Eurostat. V rámci celé Evropské unie lidí bez práce rovněž ubylo a jejich podíl činil 6,2 %. Nejmenší podíl nezaměstnaných je nadále v Česku, kde poklesl na dvě procenta.

6. Německý soud se začal zabývat hromadnou žalobou kvůli Dieselgate

Soud v Braunschweigu se v pondělí dopoledne začal zabývat hromadnou žalobou zhruba 470 000 klientů na automobilový koncern Volkswagen ve skandálu Dieselgate, který propukl před čtyřmi lety. Majitelé automobilů s naftovými motory se žalobou pokoušejí zvýšit své šance na odškodnění od automobilky. U soudu je zastupuje německý svaz na ochranu spotřebitelů VZBV.

7. Reuters: Německé instituty zhoršily ekonomický výhled Německa

Přední německé hospodářské instituty snížily svůj společný odhad letošního růstu německého hospodářství na 0,5 % za 0,8 %. S odkazem na své dva zdroje o tom informovala agentura Reuters. Svůj odhad přitom instituty upravily již v dubnu, kdy jej na hodnotu 0,8 % snížily z dříve předpokládaných 1,9 %.

8. Refundace zákazníků Thomas Cook se patrně protáhne, varuje úřad

Refundace zrušených rezervací klientů zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook bude trvat déle, než se předpokládalo. Úřad pro civilní letectví (CAA) totiž nemá od společnosti všechna potřebná data.

9. Dluhy českých domácností u bank v srpnu stouply na 1,713 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v srpnu meziměsíčně stouply o 9,24 miliardy korun na téměř 1,713 bilionu Kč. Ve srovnání s loňským srpnem byly vyšší o 101,9 miliardy korun. Vzrostlo také zadlužení nefinančních podniků. Proti červenci bylo vyšší o 16 miliard, a činilo tak 1,145 bilionu korun. V meziročním srovnání dlužily firmy o téměř 42 miliard Kč více. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka.

10. Fitch snížila rating Saúdské Arábie, obává se dalších útoků

Mezinárodní ratingová agentura Fitch v pondělí snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Saúdské Arábie o jeden stupeň na známku A. Zhoršení ratingu zdůvodnila geopolitickým a vojenským napětím po nedávných útocích na saúdskoarabská ropná zařízení i zhoršenou rozpočtovou situací v zemi. Agentura zároveň vyjádřila obavy z dalších útoků, které by mohly poškodit saúdskoarabskou ekonomiku.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Florida a házení s trpaslíky

Jednou z ikonických scén Scorseseho Vlka z Wall Street je firemní party, pro kterou Jordan Belford, jehož hraje Leonardo DiCaprio, najme trpaslíky, s nimiž se zaměstnanci trefují do terče. Bizarní soutěž je v některých amerických státech populární barovou zábavou, vydělávat na ní však nemohou prodejci lihovin na Floridě, kde bylo házení trpaslíky zakázáno již v roce 1989, píše server Business Insider v článku shrnujícím nejbizarnější zákony jednotlivých států USA.

Majitelům restaurací, barů a dalších podniků, v nichž se prodávají lihoviny, při porušení tohoto zákona hrozí pokuta až tisíc dolarů. V roce 2011 se floridští zákonodárci sice snažili zákon zrušit, jejich pokus ale nebyl úspěšný. Obyvatelé Floridy se tak musejí spokojit s trpasličím bowlingem, tedy srážením kuželek trpaslíkem jedoucím na skateboardu, který oblíbenou zábavu po zákazu údajně nahradil.

Polský majitel Unipetrolu zvýší nákupy ropy ze Saúdské Arábie
18:29

Polský majitel Unipetrolu zvýší nákupy ropy ze Saúdské Arábie

Největší polská rafinérská společnost PKN Orlen o třetinu zvýší nákupy ropy od saúdskoarabské ropné firmy Saudi...
Unipetrol Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie v úterý klesly, dařilo se však sektoru finančních…
Evropské akcie v úterý klesly, dařilo se však sektoru finančních…
18:00

Evropské akcie v úterý klesly, dařilo se však sektoru finančních služeb

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v červených číslech kvůli obavám investorů z epidemie nového druhu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
ČNB asi získá novou pravomoc pro řešení krizí
17:05

ČNB asi získá novou pravomoc pro řešení krizí

Česká národní banka zřejmě získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv....
ČNB Centrální banky Krize
Pražská burza v úterý mírně ztratila, akcie Avastu však zdražily…
Pražská burza v úterý mírně ztratila, akcie Avastu však zdražily…
16:45

Pražská burza v úterý mírně ztratila, akcie Avastu však zdražily bezmála o 2 %

Pražská burza zakončila úterní seanci v minusu, index PX odepsal 0,12 % na 1 130,12 bodu. Dolů burzu stáhly zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Boeing má tento týden provést zkušební let širokotrupého 777X
Boeing má tento týden provést zkušební let širokotrupého 777X
16:21

Boeing má tento týden provést zkušební let širokotrupého 777X

Americký výrobce letecké techniky Boeing provede tento čtvrtek první zkušební let širokotrupého letounu řady 777X....
Boeing Americké akcie
Německo vyšetřuje japonskou automobilku Mitsubishi kvůli emisím
Německo vyšetřuje japonskou automobilku Mitsubishi kvůli emisím
16:03

Německo vyšetřuje japonskou automobilku Mitsubishi kvůli emisím

Německá prokuratura vyšetřuje japonskou automobilku Mitsubishi kvůli podezření z manipulace s emisemi naftových vozů....
Německo Auta
Americké akcie v úvodu: DJIA -0,16 %, S&P 500 -0,25 %, Nadsaq -0,14 %
15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA -0,16 %, S&P 500 -0,25 %, Nadsaq -0,14 %

(AKTUALIZACE) Po ztrátovém úvodu seance se do plusu překlopil index Nasdaq Composite a, zejména díky růstu akcií...
Americké akcie
Ze světa investičních doporučení (21. ledna)
15:20

Ze světa investičních doporučení (21. ledna)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Společnost Facebook najme do konce roku v Británii 1 000 lidí
Společnost Facebook najme do konce roku v Británii 1 000 lidí
15:01

Společnost Facebook najme do konce roku v Británii 1 000 lidí

Americká internetová společnost Facebook do konce letošního roku zaměstná v Londýně dalších 1 000 lidí. Více než...
Facebook Americké akcie Spojené království
Thunbergová opět kritizovala světové vůdce za nečinnost
Thunbergová opět kritizovala světové vůdce za nečinnost
14:43

Thunbergová opět kritizovala světové vůdce za nečinnost

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová ve svých dvou úterních vystoupeních na 50. zasedání Světového ekonomického...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí
Schillerová: Český zákon o digitální dani odvetu USA nevyvolá
14:20

Schillerová: Český zákon o digitální dani odvetu USA nevyvolá

Země Evropské unie by měly více tlačit na celosvětovou dohodu o zdanění digitální ekonomiky v rámci Organizace pro...
Spojené státy americké (USA) Česká republika Daně
Slovenský Eustream loni výrazněji zvýšil objem přepraveného plynu
13:58

Slovenský Eustream loni výrazněji zvýšil objem přepraveného plynu

Slovenský přepravce zemního plynu Eustream loni zvýšil objem přepraveného plynu asi o šestinu. K nadprůměrnému růstu...
Slovensko Zemní plyn EPH
Nezaměstnanost v Británii zůstává na 3,8 %, nejníže od roku 1975
Nezaměstnanost v Británii zůstává na 3,8 %, nejníže od roku 1975
13:35

Nezaměstnanost v Británii zůstává na 3,8 %, nejníže od roku 1975

Britský pracovní trh si za tři měsíce do konce listopadu, v době politických otřesů, nadále vedl dobře. Míra...
Spojené království Nezaměstnanost Pracovní trh
Reuters: Paříž nabídla Washingtonu odklad digitální daně
13:14

Reuters: Paříž nabídla Washingtonu odklad digitální daně

Francie nabídla Spojeným státům, že ve snaze vyřešit vzájemný spor zatím odloží splatnost daně z digitálních služeb...
Francie Spojené státy americké (USA) Daně
Trump v Davosu hovořil o nevídaném ekonomickém rozmachu USA
Trump v Davosu hovořil o nevídaném ekonomickém rozmachu USA
12:45

Trump v Davosu hovořil o nevídaném ekonomickém rozmachu USA

Americký prezident Donald Trump v úterý na úvod letošního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu hovořil...
Donald Trump Světová ekonomika Politika
Holub z ČNB letos čeká zpomalení ekonomického růstu
12:31

Holub z ČNB letos čeká zpomalení ekonomického růstu

V Hospodářských novinách v pondělí vyšel rozhovor s členem bankovní rady Tomášem Holubem. Ten očekává, že letos dojde...
Česká ekonomika Investiční a ekonomický výhled ČNB
V Davosu začalo ekonomické fórum, v popředí diskusí je klima
V Davosu začalo ekonomické fórum, v popředí diskusí je klima
12:02

V Davosu začalo ekonomické fórum, v popředí diskusí je klima

Za účasti významných představitelů ekonomiky a politiky z celého světa v úterý ve švýcarském horském letovisku Davos...
Ekologie a životní prostředí Světová ekonomika
Bisnode: V daňových rájích sídlí nejméně českých firem od 2010
11:41

Bisnode: V daňových rájích sídlí nejméně českých firem od 2010

V daňových rájích ke konci loňského roku sídlilo 12 102 českých firem, což je o 703 firem méně než na konci roku 2018...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
Zakládající akcionáři zvýšili svůj podíl v obchodní firmě Metro
Zakládající akcionáři zvýšili svůj podíl v obchodní firmě Metro
11:24

Zakládající akcionáři zvýšili svůj podíl v obchodní firmě Metro

Nadace Meridian a Beisheim Group zvýšily svůj majetkový podíl v německé obchodní společnosti Metro na 23,06 z...
Německo Evropské akcie