Co musíte ráno vědět (1. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (1. srpna)

Jak se ve středu obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v první polovině roku dařilo Erste Group Bank, jak se změnila měnová politika v USA a co nainstalovali umělci na hranici mezi Mexikem a USA? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy odepsaly ve středu přes procento a zaznamenaly nejhorší den od května. Fed neplánuje nový cyklus snižování sazeb

Akcie v USA prudce oslabily a indexy Dow a S&P 500 vykázaly nejhlubší procentuální propady od konce května. Reagovaly tak na prohlášení šéfa Fedu Jeromea Powella po zasedání měnového výrobu centrální banky. Index Dow Jones klesl o 1,23 % na 26 864,27 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 1,09 % na 2 980,38 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 1,19 % na 8 175,42 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 15,64 % na 16,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o pět bazických bodů na 2,01 %. Do půl procenta ztratila ropa, naopak se dařilo hlavním kryptoměnám (bitcoin +4,5 %).

Je radost akciových investorů z chystaného snižování sazeb v USA oprávněná?
Investoři s napětím očekávají snižování sazeb ze strany americké centrální banky již na červencovém zasedání. K tolik vyhlíženému dalšímu růstu cen akcií ale nakonec vůbec nemusí dojít. Spíše naopak.

2. Evropské trhy ve středu převážně stouply v očekávání snížení úrokových sazeb v USA

Většina evropských akciových trhů zakončila středeční obchodování v zelených číslech, když se čekalo na výsledek dvoudenního zasedání americké centrální banky. Všeobecně se očekávalo, že Fed přistoupí k uvolnění měnové politiky. Pozornost poutala také výsledková sezóna. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,17 % na 385,77 bodu (červenec: +0,23 %), britský FTSE 100 odevzdal 0,78 % na 7 586,78 bodu (červenec: +2,17 %), francouzský CAC 40 stoupl o 0,14 % na 5 518,9 bodu (červenec: -0,36 %) a německý DAX si připsal 0,34 % na 12 189,04 bodu (červenec: -1,69 %). O více než 2 % zdražily akcie švýcarské banky Credit Suisse, jež oznámila, že se jí ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 45 % na 937 milionů švýcarských franků, což je nejlepší výsledek za poslední čtyři roky.

Jak jsou na tom banky ve střední a východní Evropě?
Analytici z Raiffeisenbank International se ponořili do firemních výkazů a datových řad, aby zjistili, jak (dobře) jsou na tom banky v regionu střední a východní Evropy (CEE). A tohle zjistili.

3. Pražská burza v polovině týdne oslabila, akcie Erste zlevnily o 2 %

Pražská burza ve středu uzavřela v červených číslech, index PX odepsal 0,52 % na 1 056,69 bodu. Akcie Erste Group Bank, která ve středu reportovala výsledky hospodaření, ztratily 1,99 % na 829 Kč, dařilo se naopak tabákové firmě Philip Morris ČR, jež si připsala 1,19 % na 13 660 Kč. Objem obchodů byl s 674 miliony korun nadprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry Komerční banky, které odevzdaly 0,44 % na 895 Kč.

Investorský magazín: Hlavní trendy v českém stavebnictví a trochu jiný pohled na kauzu Huawei
České stavebnictví jede na plný plyn. Jaké jsou hlavní důvody růstu a jaké dominantní trendy tento růst provázejí? Nejen o tom je aktuální Investorský magazín, který nabízí také trochu jiný pohled na kauzu Huawei a přehled inovací, které mají potenciál ovlivňovat společenské a ekonomické pořádky. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Čtvrtek bude dnem finálních červencových indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Česko navíc přidá bilanci státního rozpočtu a ve Spojených státech vyjdou vedle PMI ještě pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, zpráva o stavebních výdajích a statistika prodejů automobilů. Pozornost ale budou investoři věnovat i zasedáním České národní banky a britské centrální banky. Hospodářské výsledky odhalí v USA podniky Archer-Daniels-Midland, Yum! Brands, Verizon Communications nebo General Motors, v Evropě například Siemens, ING Groep, British American Tobacco, BMW, Assicurazioni Generali, Société Générale, ArcelorMittal, AXA, Royal Dutch Shell, Barclays či Rio Tinto, na pražské burze Komerční banka a MONETA Money Bank a v Asii mimo jiné Mazda Motor a Sharp. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Erste Group Bank v prvním pololetí vydělala 731,9 milionu eur, zisk České spořitelny stoupl o více než 10 %

Rakouské bankovní skupině Erste v letošním prvním pololetí klesl čistý zisk o 5,5 % na 731,9 milionu eur. Vedení společnosti potvrdilo celoroční výhled, který počítá s návratnosti kapitálu nad 11 % a tempem růstu výnosů nad tempem růstu nákladů. Zisk dceřiné České spořitelny v prvním pololetí stoupl o 10,5 % na 8,7 miliardy Kč.

6. Fed podle očekávání snížil základní sazbu o čtvrt procentního bodu, trh ale čekal více

Měnový výbor centrální banky USA podle očekávání snížil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 2,00-2,25 %. Jde o první snížení úroků od prosince 2008. Banka uvedla, že ji k rozhodnutí přiměly obavy o vývoj globální ekonomiky a mírná inflace v USA. Naznačila, že je připravena náklady na úvěry dále snížit, pokud to bude nutné, neplánuje ale zahájit nový cyklus snižování úroků.

7. Ministerstvo financí zlepšilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,5 %

Ministerstvo financí v nové prognóze zlepšilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,5 %. Naopak pro příští rok úřad odhad růstu zhoršil na 2,3 %. V letošním roce by měl být růst ekonomiky tažen výdaji na konečnou spotřebu domácností a investiční aktivitou firem i vlády. Příští rok by pak růst spotřeby měl zpomalit, uvedl ve středu úřad v tiskové zprávě. V dubnové prognóze ministerstvo počítalo pro letošní i příští rok s růstem ekonomiky o 2,4 %. Loni ekonomika stoupla o tři procenta.

8. Míra inflace v eurozóně v červenci podle předběžných dat klesla na 1,1 %

Tempo meziročního růstu cen v eurozóně v červenci kleslo na 1,1 % z 1,3 % v předchozím měsíci (odhad: 1,2 %). Inflace se tak dostala nejníže za téměř rok a půl a ještě více se vzdálila cílové úrovni Evropské centrální banky. Meziroční jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v červenci klesla na 0,9 % z 1,1 % v červnu (odhad: 1 %). Vyplývá to z rychlého odhadu, který ve středu zveřejnil statistický úřad Eurostat.

9. Čtvrtletní zisk Samsungu se propadl o více než polovinu

Provozní zisk jihokorejského výrobce elektroniky Samsung Electronics ve druhém čtvrtletí klesl o 56 % na 6,6 bilionu wonů. Za poklesem zisku stály nižší ceny paměťových čipů, které jsou důsledkem převisu nabídky nad poptávkou, i slabší výsledky divize výroby mobilních telefonů.

10. Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy stoupl

Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci června stoupl na 42,3 %. Jde o nejvyšší hodnotu od října 2017. Vyplývá to z dat ministerstva financí. Zahraniční investoři tak ke konci června drželi státní dluhopisy vydané v Česku za 633,3 miliardy Kč. Celkové zadlužení ČR prostřednictvím dluhopisů činilo 1,65 bilionu Kč.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V plotu na americko-mexické hranici se objevily růžové houpačky

Ocelový plot na hranici mezi Mexikem a Spojenými státy o víkendu oživily tři růžové houpačky, které do něj nainstalovala dvojice kalifornských umělců. S nápadem přišel profesor architektury Ronald Rael, jenž tímto způsobem podle svých slov chtěl ukázat, že Mexičané a Američané mají dobré vztahy a mohou se společně bavit navzdory překážkám, které jsou mezi ně stavěny. Instalace byla svérázným protestem proti rétorice amerického prezidenta Donalda Trumpa, který už od předvolební kampaně opakuje, že by chtěl ocelový plot na úsecích americko-mexické hranice proměnit v zeď po celé její délce.

Co musíte ráno vědět (1. prosince)
Co musíte ráno vědět (1. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. prosince)

Jak světové trhy zakončily listopad, kdo má na svědomí největší letošní fúzi a co nám před třiceti lety přinesla malá...
Musíte vědět
Polsko a Maďarsko čekají nové návrhy řešení sporu o vládu práva
včera v 23:01

Polsko a Maďarsko čekají nové návrhy řešení sporu o vládu práva

Polsko a Maďarsko očekávají nové návrhy řešení sporu ohledně podmíněnosti vyplácení peněz z rozpočtu Evropské unie a...
Polsko Maďarsko Evropská unie
WSJ: Facebook koupí startup Kustomer za jednu miliardu dolarů
včera v 22:22

WSJ: Facebook koupí startup Kustomer za jednu miliardu dolarů

Společnost Facebook potvrdila, že koupí startup Kustomer, který se zabývá službami zákazníkům. O akvizici jako první...
Facebook Americké akcie Fúze a akvizice
Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou…
Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou mimořádný měsíc

Americké akcie v pondělí oslabily, investoři vybírali zisky z posledních týdnů. Index Dow za sebou má největší...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Státy eurozóny se shodly na reformě záchranného fondu ESM
Státy eurozóny se shodly na reformě záchranného fondu ESM
včera v 21:28

Státy eurozóny se shodly na reformě záchranného fondu ESM

Státy eurozóny se po několikaletém vyjednávání shodly na reformě Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který...
Evropská unie Eurozóna ESM
Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v…
Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v historii

Akcie na západoevropských trzích sice nezačaly nový týden na pozitivní vlně a skončily v červených číslech. Za celý...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Europoslanci: Audit EK v lednu potvrdí Babišův střet zájmů
včera v 17:25

Europoslanci: Audit EK v lednu potvrdí Babišův střet zájmů

Závěry auditu Evropské komise týkající se českého premiéra Andreje Babiše potvrzují jeho střet zájmů. Český překlad...
Evropská unie Česká republika Právo
Objem úvěrů na bydlení stoupl v říjnu o desetinu na 20,7 mld. Kč
včera v 17:19

Objem úvěrů na bydlení stoupl v říjnu o desetinu na 20,7 mld. Kč

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v říjnu 20,7 miliardy Kč. To je o...
Česká ekonomika Hypotéky ČNB
Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března.…
Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března.…
včera v 16:50

Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března. Za měsíc posílila o více než 14 %

Pražská burza znovu neudržela nejsilnější úroveň od březnového začátku šíření nemoci covid-19 v Česku. Index PX dnes...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
GM nepřevezme podíl ve výrobci elektromobilů Nikola
včera v 16:39

GM nepřevezme podíl ve výrobci elektromobilů Nikola

Největší americká automobilka General Motors a výrobce elektromobilů Nikola přepracovali svou dohodu o strategickém...
Auta Americké akcie
Průzkum: Pro vstup do EU by v říjnu znovu hlasovalo 56 pct Čechů
včera v 16:07

Průzkum: Pro vstup do EU by v říjnu znovu hlasovalo 56 pct Čechů

Pro vstup České republiky do Evropské unie by v říjnu v referendu znovu hlasovalo 56 procent Čechů, proti květnu je...
Evropská unie Česká republika
USA: Rozjednané prodeje domů v říjnu opět vzrostly, ale nenaplnily…
včera v 16:00

USA: Rozjednané prodeje domů v říjnu opět vzrostly, ale nenaplnily očekávání trhů

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v říjnu meziročně vzrostl o 20,2 % po růstu o 20,8 % v září....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
Sociální správa začala v pondělí odesílat příspěvky 5000 Kč důchodcům
včera v 15:10

Sociální správa začala v pondělí odesílat příspěvky 5000 Kč důchodcům

Česká správa sociálního zabezpečení začala v pondělí s odesíláním příspěvku 5000 korun k důchodu. Starobní, invalidní...
Důchody Česká ekonomika
Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna…
včera v 14:00

Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna 2015

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v listopadu meziročně klesly o 0,3 %. Po říjnovém poklesu o 0,2...
Německo Inflace
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
včera v 13:50

Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o schválení jejího mimořádného nasazení

Vakcína proti covidu-19 americké biotechnologické společnosti Moderna má podle úplných výsledků poslední fáze testů...
Farmacie Biotechnologie Koronavirus
PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii
včera v 13:43

PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii

Největší polská petrochemická společnost PKN Orlen chce v příštích deseti letech investovat kolem 140 miliard zlotých...
PKN Orlen Petrochemie Ekologie a životní prostředí