Co musíte ráno vědět (1. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (1. srpna)

Jak se ve středu obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v první polovině roku dařilo Erste Group Bank, jak se změnila měnová politika v USA a co nainstalovali umělci na hranici mezi Mexikem a USA? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy odepsaly ve středu přes procento a zaznamenaly nejhorší den od května. Fed neplánuje nový cyklus snižování sazeb

Akcie v USA prudce oslabily a indexy Dow a S&P 500 vykázaly nejhlubší procentuální propady od konce května. Reagovaly tak na prohlášení šéfa Fedu Jeromea Powella po zasedání měnového výrobu centrální banky. Index Dow Jones klesl o 1,23 % na 26 864,27 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 1,09 % na 2 980,38 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 1,19 % na 8 175,42 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 15,64 % na 16,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o pět bazických bodů na 2,01 %. Do půl procenta ztratila ropa, naopak se dařilo hlavním kryptoměnám (bitcoin +4,5 %).

Je radost akciových investorů z chystaného snižování sazeb v USA oprávněná?
Investoři s napětím očekávají snižování sazeb ze strany americké centrální banky již na červencovém zasedání. K tolik vyhlíženému dalšímu růstu cen akcií ale nakonec vůbec nemusí dojít. Spíše naopak.

2. Evropské trhy ve středu převážně stouply v očekávání snížení úrokových sazeb v USA

Většina evropských akciových trhů zakončila středeční obchodování v zelených číslech, když se čekalo na výsledek dvoudenního zasedání americké centrální banky. Všeobecně se očekávalo, že Fed přistoupí k uvolnění měnové politiky. Pozornost poutala také výsledková sezóna. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,17 % na 385,77 bodu (červenec: +0,23 %), britský FTSE 100 odevzdal 0,78 % na 7 586,78 bodu (červenec: +2,17 %), francouzský CAC 40 stoupl o 0,14 % na 5 518,9 bodu (červenec: -0,36 %) a německý DAX si připsal 0,34 % na 12 189,04 bodu (červenec: -1,69 %). O více než 2 % zdražily akcie švýcarské banky Credit Suisse, jež oznámila, že se jí ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 45 % na 937 milionů švýcarských franků, což je nejlepší výsledek za poslední čtyři roky.

Jak jsou na tom banky ve střední a východní Evropě?
Analytici z Raiffeisenbank International se ponořili do firemních výkazů a datových řad, aby zjistili, jak (dobře) jsou na tom banky v regionu střední a východní Evropy (CEE). A tohle zjistili.

3. Pražská burza v polovině týdne oslabila, akcie Erste zlevnily o 2 %

Pražská burza ve středu uzavřela v červených číslech, index PX odepsal 0,52 % na 1 056,69 bodu. Akcie Erste Group Bank, která ve středu reportovala výsledky hospodaření, ztratily 1,99 % na 829 Kč, dařilo se naopak tabákové firmě Philip Morris ČR, jež si připsala 1,19 % na 13 660 Kč. Objem obchodů byl s 674 miliony korun nadprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry Komerční banky, které odevzdaly 0,44 % na 895 Kč.

Investorský magazín: Hlavní trendy v českém stavebnictví a trochu jiný pohled na kauzu Huawei
České stavebnictví jede na plný plyn. Jaké jsou hlavní důvody růstu a jaké dominantní trendy tento růst provázejí? Nejen o tom je aktuální Investorský magazín, který nabízí také trochu jiný pohled na kauzu Huawei a přehled inovací, které mají potenciál ovlivňovat společenské a ekonomické pořádky. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Čtvrtek bude dnem finálních červencových indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Česko navíc přidá bilanci státního rozpočtu a ve Spojených státech vyjdou vedle PMI ještě pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, zpráva o stavebních výdajích a statistika prodejů automobilů. Pozornost ale budou investoři věnovat i zasedáním České národní banky a britské centrální banky. Hospodářské výsledky odhalí v USA podniky Archer-Daniels-Midland, Yum! Brands, Verizon Communications nebo General Motors, v Evropě například Siemens, ING Groep, British American Tobacco, BMW, Assicurazioni Generali, Société Générale, ArcelorMittal, AXA, Royal Dutch Shell, Barclays či Rio Tinto, na pražské burze Komerční banka a MONETA Money Bank a v Asii mimo jiné Mazda Motor a Sharp. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Erste Group Bank v prvním pololetí vydělala 731,9 milionu eur, zisk České spořitelny stoupl o více než 10 %

Rakouské bankovní skupině Erste v letošním prvním pololetí klesl čistý zisk o 5,5 % na 731,9 milionu eur. Vedení společnosti potvrdilo celoroční výhled, který počítá s návratnosti kapitálu nad 11 % a tempem růstu výnosů nad tempem růstu nákladů. Zisk dceřiné České spořitelny v prvním pololetí stoupl o 10,5 % na 8,7 miliardy Kč.

6. Fed podle očekávání snížil základní sazbu o čtvrt procentního bodu, trh ale čekal více

Měnový výbor centrální banky USA podle očekávání snížil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 2,00-2,25 %. Jde o první snížení úroků od prosince 2008. Banka uvedla, že ji k rozhodnutí přiměly obavy o vývoj globální ekonomiky a mírná inflace v USA. Naznačila, že je připravena náklady na úvěry dále snížit, pokud to bude nutné, neplánuje ale zahájit nový cyklus snižování úroků.

7. Ministerstvo financí zlepšilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,5 %

Ministerstvo financí v nové prognóze zlepšilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,5 %. Naopak pro příští rok úřad odhad růstu zhoršil na 2,3 %. V letošním roce by měl být růst ekonomiky tažen výdaji na konečnou spotřebu domácností a investiční aktivitou firem i vlády. Příští rok by pak růst spotřeby měl zpomalit, uvedl ve středu úřad v tiskové zprávě. V dubnové prognóze ministerstvo počítalo pro letošní i příští rok s růstem ekonomiky o 2,4 %. Loni ekonomika stoupla o tři procenta.

8. Míra inflace v eurozóně v červenci podle předběžných dat klesla na 1,1 %

Tempo meziročního růstu cen v eurozóně v červenci kleslo na 1,1 % z 1,3 % v předchozím měsíci (odhad: 1,2 %). Inflace se tak dostala nejníže za téměř rok a půl a ještě více se vzdálila cílové úrovni Evropské centrální banky. Meziroční jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v červenci klesla na 0,9 % z 1,1 % v červnu (odhad: 1 %). Vyplývá to z rychlého odhadu, který ve středu zveřejnil statistický úřad Eurostat.

9. Čtvrtletní zisk Samsungu se propadl o více než polovinu

Provozní zisk jihokorejského výrobce elektroniky Samsung Electronics ve druhém čtvrtletí klesl o 56 % na 6,6 bilionu wonů. Za poklesem zisku stály nižší ceny paměťových čipů, které jsou důsledkem převisu nabídky nad poptávkou, i slabší výsledky divize výroby mobilních telefonů.

10. Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy stoupl

Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci června stoupl na 42,3 %. Jde o nejvyšší hodnotu od října 2017. Vyplývá to z dat ministerstva financí. Zahraniční investoři tak ke konci června drželi státní dluhopisy vydané v Česku za 633,3 miliardy Kč. Celkové zadlužení ČR prostřednictvím dluhopisů činilo 1,65 bilionu Kč.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V plotu na americko-mexické hranici se objevily růžové houpačky

Ocelový plot na hranici mezi Mexikem a Spojenými státy o víkendu oživily tři růžové houpačky, které do něj nainstalovala dvojice kalifornských umělců. S nápadem přišel profesor architektury Ronald Rael, jenž tímto způsobem podle svých slov chtěl ukázat, že Mexičané a Američané mají dobré vztahy a mohou se společně bavit navzdory překážkám, které jsou mezi ně stavěny. Instalace byla svérázným protestem proti rétorice amerického prezidenta Donalda Trumpa, který už od předvolební kampaně opakuje, že by chtěl ocelový plot na úsecích americko-mexické hranice proměnit v zeď po celé její délce.

USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
včera v 23:30

USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem USA Jerome Powell, nebo Si Ťin-pching?

Obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou v pátek opět nabral na intenzitě. Peking oznámil záměr uvalit nová cla...
Donald Trump Ekonomické a politické hrozby Spojené státy americké (USA)
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
včera v 22:30

Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války

Americké akcie v pátek zaznamenaly výrazný výprodej a prudce oslabily. Reagovaly tak na zostření americko-čínské...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů
včera v 21:31

WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů

Internetový obchod Amazon měl na svém webu tisíce výrobků, které nesplňují požadavky amerických regulátorů nebo které...
Amazon Maloobchod
Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat
včera v 19:03

Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat

Piloti britských aerolinek British Airways (BA) budou ve dnech 9., 10. a 27. září stávkovat kvůli sporu o vyšší platy...
Doprava Spojené království
Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí
včera v 18:49

Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí

Německá ekonomika ve třetím kvartálu klesne a propadne se do recese. Podle webových stránek týdeníku Der Spiegel to...
Německo Evropská ekonomika HDP
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za celý týden ale o půl procenta zpevnily

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech poté, co Čína oznámila dodatečná cla ve výši pět až deset...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
včera v 17:50

Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyzval americké firmy k hledání alternativ k podnikání v Číně, včetně...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Čína
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
včera v 17:22

VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet

Německý výrobce aut Volkswagen svolá ve Spojených státech 679 000 vozů prodaných od roku 2011. Kvůli problémům s...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
včera v 17:04

Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa

Americká centrální banka uskuteční patřičné kroky k udržení hospodářského růstu ve Spojených státech. Uvedl to v...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX si připsal 0,31 % na 1 045,55 bodu. Dařilo se zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa
včera v 16:31

Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa

Ve věku 79 let v pátek zemřel americký miliardář a filantrop David Koch, který patřil spolu s bratrem Charlesem k...
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly
včera v 16:00

Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly

Prodeje nových domů v USA se v červenci meziměsíčně snížily o 12,8 % na celoročně přepočítané tempo 635 tisíc...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ze světa investičních doporučení (23. srpna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (23. srpna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v červnu stagnovaly
včera v 14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v červnu stagnovaly

Kanadské maloobchodní tržby v červnu meziměsíčně stagnovaly po poklesu o 0,2 % v květnu. Analytici počítali s...
Kanada Maloobchod Tržby
Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75…
Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75…
včera v 14:10

Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75 miliard USD

Čína v pátek oznámila uvalení dalších cel na dovoz amerického zboží v ročním objemu 75 miliard USD. Tarify se mají...
Čína Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Fed by podle Bullarda měl kvůli inverzi výnosové křivky snižovat sazby
včera v 13:57

Fed by podle Bullarda měl kvůli inverzi výnosové křivky snižovat sazby

Americká centrální banka by měla pokračovat v uvolňování měnové politiky, protože inverze výnosové křivky 2letých a...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Automobilka GAZ se chystá zkrátit pracovní týden, i kvůli sankcím
včera v 13:32

Automobilka GAZ se chystá zkrátit pracovní týden, i kvůli sankcím

Ruská automobilka GAZ může od 21. října do 20. dubna přejít na čtyřdenní pracovní týden se snížením mezd zaměstnancům...
Rusko Auta
Politico: EU chce 100miliardový fond na podporu klíčových firem
včera v 12:58

Politico: EU chce 100miliardový fond na podporu klíčových firem

Evropská unie chce zřídit investiční fond ve výši 100 miliard eur, který by posílil "evropské šampiony" vůči...
Evropská unie Investice