Co musíte ráno vědět (1. srpna)

Jak se ve středu obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v první polovině roku dařilo Erste Group Bank, jak se změnila měnová politika v USA a co nainstalovali umělci na hranici mezi Mexikem a USA? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy odepsaly ve středu přes procento a zaznamenaly nejhorší den od května. Fed neplánuje nový cyklus snižování sazeb
Akcie v USA prudce oslabily a indexy Dow a S&P 500 vykázaly nejhlubší procentuální propady od konce května. Reagovaly tak na prohlášení šéfa Fedu Jeromea Powella po zasedání měnového výrobu centrální banky. Index Dow Jones klesl o 1,23 % na 26 864,27 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 1,09 % na 2 980,38 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 1,19 % na 8 175,42 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 15,64 % na 16,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o pět bazických bodů na 2,01 %. Do půl procenta ztratila ropa, naopak se dařilo hlavním kryptoměnám (bitcoin +4,5 %).
2. Evropské trhy ve středu převážně stouply v očekávání snížení úrokových sazeb v USA
Většina evropských akciových trhů zakončila středeční obchodování v zelených číslech, když se čekalo na výsledek dvoudenního zasedání americké centrální banky. Všeobecně se očekávalo, že Fed přistoupí k uvolnění měnové politiky. Pozornost poutala také výsledková sezóna. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,17 % na 385,77 bodu (červenec: +0,23 %), britský FTSE 100 odevzdal 0,78 % na 7 586,78 bodu (červenec: +2,17 %), francouzský CAC 40 stoupl o 0,14 % na 5 518,9 bodu (červenec: -0,36 %) a německý DAX si připsal 0,34 % na 12 189,04 bodu (červenec: -1,69 %). O více než 2 % zdražily akcie švýcarské banky Credit Suisse, jež oznámila, že se jí ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 45 % na 937 milionů švýcarských franků, což je nejlepší výsledek za poslední čtyři roky.
3. Pražská burza v polovině týdne oslabila, akcie Erste zlevnily o 2 %
Pražská burza ve středu uzavřela v červených číslech, index PX odepsal 0,52 % na 1 056,69 bodu. Akcie Erste Group Bank, která ve středu reportovala výsledky hospodaření, ztratily 1,99 % na 829 Kč, dařilo se naopak tabákové firmě Philip Morris ČR, jež si připsala 1,19 % na 13 660 Kč. Objem obchodů byl s 674 miliony korun nadprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry Komerční banky, které odevzdaly 0,44 % na 895 Kč.
4. Očekávané události
Čtvrtek bude dnem finálních červencových indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Česko navíc přidá bilanci státního rozpočtu a ve Spojených státech vyjdou vedle PMI ještě pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, zpráva o stavebních výdajích a statistika prodejů automobilů. Pozornost ale budou investoři věnovat i zasedáním České národní banky a britské centrální banky. Hospodářské výsledky odhalí v USA podniky Archer-Daniels-Midland, Yum! Brands, Verizon Communications nebo General Motors, v Evropě například Siemens, ING Groep, British American Tobacco, BMW, Assicurazioni Generali, Société Générale, ArcelorMittal, AXA, Royal Dutch Shell, Barclays či Rio Tinto, na pražské burze Komerční banka a MONETA Money Bank a v Asii mimo jiné Mazda Motor a Sharp. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Erste Group Bank v prvním pololetí vydělala 731,9 milionu eur, zisk České spořitelny stoupl o více než 10 %
Rakouské bankovní skupině Erste v letošním prvním pololetí klesl čistý zisk o 5,5 % na 731,9 milionu eur. Vedení společnosti potvrdilo celoroční výhled, který počítá s návratnosti kapitálu nad 11 % a tempem růstu výnosů nad tempem růstu nákladů. Zisk dceřiné České spořitelny v prvním pololetí stoupl o 10,5 % na 8,7 miliardy Kč.
6. Fed podle očekávání snížil základní sazbu o čtvrt procentního bodu, trh ale čekal více
Měnový výbor centrální banky USA podle očekávání snížil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 2,00-2,25 %. Jde o první snížení úroků od prosince 2008. Banka uvedla, že ji k rozhodnutí přiměly obavy o vývoj globální ekonomiky a mírná inflace v USA. Naznačila, že je připravena náklady na úvěry dále snížit, pokud to bude nutné, neplánuje ale zahájit nový cyklus snižování úroků.
7. Ministerstvo financí zlepšilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,5 %
Ministerstvo financí v nové prognóze zlepšilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,5 %. Naopak pro příští rok úřad odhad růstu zhoršil na 2,3 %. V letošním roce by měl být růst ekonomiky tažen výdaji na konečnou spotřebu domácností a investiční aktivitou firem i vlády. Příští rok by pak růst spotřeby měl zpomalit, uvedl ve středu úřad v tiskové zprávě. V dubnové prognóze ministerstvo počítalo pro letošní i příští rok s růstem ekonomiky o 2,4 %. Loni ekonomika stoupla o tři procenta.
8. Míra inflace v eurozóně v červenci podle předběžných dat klesla na 1,1 %
Tempo meziročního růstu cen v eurozóně v červenci kleslo na 1,1 % z 1,3 % v předchozím měsíci (odhad: 1,2 %). Inflace se tak dostala nejníže za téměř rok a půl a ještě více se vzdálila cílové úrovni Evropské centrální banky. Meziroční jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v červenci klesla na 0,9 % z 1,1 % v červnu (odhad: 1 %). Vyplývá to z rychlého odhadu, který ve středu zveřejnil statistický úřad Eurostat.
9. Čtvrtletní zisk Samsungu se propadl o více než polovinu
Provozní zisk jihokorejského výrobce elektroniky Samsung Electronics ve druhém čtvrtletí klesl o 56 % na 6,6 bilionu wonů. Za poklesem zisku stály nižší ceny paměťových čipů, které jsou důsledkem převisu nabídky nad poptávkou, i slabší výsledky divize výroby mobilních telefonů.
10. Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy stoupl
Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci června stoupl na 42,3 %. Jde o nejvyšší hodnotu od října 2017. Vyplývá to z dat ministerstva financí. Zahraniční investoři tak ke konci června drželi státní dluhopisy vydané v Česku za 633,3 miliardy Kč. Celkové zadlužení ČR prostřednictvím dluhopisů činilo 1,65 bilionu Kč.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
V plotu na americko-mexické hranici se objevily růžové houpačky
Ocelový plot na hranici mezi Mexikem a Spojenými státy o víkendu oživily tři růžové houpačky, které do něj nainstalovala dvojice kalifornských umělců. S nápadem přišel profesor architektury Ronald Rael, jenž tímto způsobem podle svých slov chtěl ukázat, že Mexičané a Američané mají dobré vztahy a mohou se společně bavit navzdory překážkám, které jsou mezi ně stavěny. Instalace byla svérázným protestem proti rétorice amerického prezidenta Donalda Trumpa, který už od předvolební kampaně opakuje, že by chtěl ocelový plot na úsecích americko-mexické hranice proměnit v zeď po celé její délce.
Aktuality
