Co musíte ráno vědět (11. září)
|

Co musíte ráno vědět (11. září)

Jak se v úterý vedlo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jaká byla v srpnu inflace v Česku a který český ekonom se narodil před 100 lety? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý smazaly počáteční ztráty, posílil i dolar

Americké akcie v úterý nejprve oslabovaly. Níže jejich ceny táhla zejména statistika z Číny, která opět přispěla k obavám z recese globální ekonomiky. Investoři se zbavovali především akcií technologických firem, naopak cenné papíry velkých průmyslových podniků zpevňovaly, a pomohly tak mírnit celkový pokles. Těsně před koncem obchodování hlavní indexy ztráty smazaly a dostaly se do zisku, výjimkou byl pouze Nasdaq. Na devizových trzích mírně sílil dolar, pozornost se stáčela k nadcházejícímu zasedání Evropské centrální banky. Index Dow, který zahrnuje akcie 30 velkých amerických podniků považovaných za páteř ekonomiky, zpevnil o 0,28 % na 26 909,43 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,03 % na 2 979,39 bodu, zatímco index Nasdaq Composite, v němž jsou akcie mnoha firem z odvětví vyspělých technologií, o 0,04 % klesl a uzavřel na 8 084,16 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,46 % na 15,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o devět bazických bodů na 1,73 %. Ceny ropy mírně vzrostly, zatímco cena zlata klesla o procento pod 1 500 USD za trojskou unci. Nedařilo se ani nejsledovanějším kryptoměnám, ty odepsaly do dvou procent.

Investorský magazín: Možná ohniska příští krize, podzim na trzích a rady od Buffetta
Kdy přijde další finanční krize? Tato otázka se na trzích pravidelně opakuje. Že nakonec přijde, je jasné, aktuální Investorský magazín se i proto snaží odhalit její možná ohniska v Evropě. Nabízí také odhad burzovního počasí pro podzimní měsíce nebo užitečné rady od Warrena Buffetta. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

2. Evropské akcie v úterý zdražily, proti trendu šel technologický sektor

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech, když se investoři nenechali vystrašit politickým chaosem v Británii a připravovali se na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, kterÁ BY MOHLA představit balík stimulačních opatření. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,1 % na 386,44 bodu, britský FTSE 100 stoupl o 0,44 % na 7 267,95 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 0,08 % na 5 593,21 bodu a německý DAX posílil o 0,35 % na 12 268,71 bodu. Dařilo se zejména sektoru ropy a zemního plynu a také akciím bank. Proti trendu šlo ale technologické odvětví, které odepsalo zhruba procento.

Krize nepřichází, ale hovoří se o ní stále častěji. Jak investovat?
Velkým tržním tématem současnosti je nejistota ohledně vývoje světové ekonomiky. Již několik let slýcháme, že hospodářství roste nezdravě dlouho, a tak další recese či krize již nemohou být daleko. Opravdu? Vyloučit to nelze, investování má ale smysl vždy.

3. Pražská burza v úterý mírně zpevnila, akcie VIG zdražily o 3 %

Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, index PX si polepšil o 0,15 % na 1 035,04 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie VIG, které zdražily o 2,97 % na 606,50 Kč. Nedařilo se naopak cenným papírům Avastu, jež odepsaly 3,67 % na 105 Kč. Objem obchodů byl s 444 miliony korun mírně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které zpevnily o 0,43 % na 814,50 Kč.

Lithium v Česku: Probereme se z kocoviny a dojedeme (nejen) německý vlak?
"Lithium do každé rodiny!" vykřikoval fiktivní lobbista Tonda Blaník během své prezidentské kampaně. Dokonale tím vykreslil absurditu atmosféry, v níž probíhala veřejná diskuze o lithiu. Zvítězil totiž vágní pocit, že se nás někdo snaží okrást, aniž bychom přitom pochopili, v čem spočívá potenciál zmíněného kovu.
Kvalitní žák vs. kvalitní pedagog aneb Co (ne)chybí českému školství
Učitelé v českých školách často vystupují autoritativně, čímž ničí zvědavost a lásku k vědění. Možná i proto, že mnozí zapomněli, jaké to je být dítětem. Situaci komplikuje i rigidita systému, za kterou může ministerstvo i vedení škol, řekl v rámci projektu Alter Eko Bohuslav Hora, učitel dějepisu ze základní školy v Plané nad Lužnicí, který získal třetí místo v české variantě Global Teacher Award, studentce pražského Gymnázia Jana Palacha Magdaleně Kulasové.

4. Očekávané události

Ve středu se pozornost investorů zaměří zejména na Spojené státy, kde budou zveřejněny údaje o velkoobchodních skladových zásobách, index výrobních cen a pravidelná týdenní zpráva o zásobách ropy. Čína by se měla pochlubit objemem přímých zahraničních investic. Výsledky hospodaření budou reportovat společnosti Inditex a Hermès International. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Apple představil nové iPhony, služby, tablet a hodinky

Americká technologická společnost Apple v kalifornském Cupertinu za velkého zájmu médií představila nové výrobky a služby. Jde hlavně o nové verze jejího chytrého telefonu iPhone 11 a iPhone 11 Pro a také herní předplatné Apple Arcade, streamovací službu Apple TV+, dále sedmou generaci tabletu iPad a novou generaci hodinek Apple Watch.

6. Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v srpnu stagnoval na 2,9 %

Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu meziročně vzrostly stejně jako v červenci o 2,9 %. Vzhůru je opět tlačily vyšší náklady na bydlení a dražší potraviny a nealkoholické nápoje. Naopak levnější byly oděvy a pohonné hmoty. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad. Analytici očekávali zpomalení inflace na 2,8 %.

7. Ekonomiku budou mít v Evropské komisi v péči Dánka, Ital a Francouzka

Klíčové ekonomické resorty budou mít podle očekávání v nové Evropské komisi na starosti zástupci Francie a Itálie. Bývalý italský premiér Paolo Gentiloni převezme hospodářství, dosavadní viceguvernérka francouzské centrální banky Sylvie Goulardová bude dohlížet na jednotný trh. Na tiskové konferenci to v úterý oznámila budoucí předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. Vůbec nejsilnější postavení nicméně bude mít v rámci ekonomických působností místopředsedkyně komise Margrethe Vestagerová z Dánska, která dále ponese odpovědnost za hospodářskou soutěž.

8. Německo by příští rok mělo mít znovu rozpočet bez deficitu

Německo by mělo mít v příštím roce již posedmé v řadě státní rozpočet bez deficitu. Počítá s tím návrh, který v úterý v parlamentu představil ministr financí Olaf Scholz (SPD). Koaliční vláda konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie vedená kancléřkou Angelou Merkelovou chce, aby byl státní rozpočet vyrovnaný i v letech 2021-2023.

9. Saudi Aramco chce letos na domácím trhu nabídnout procento akcií

Saúdská Arábie plánuje nabídnout akcie ropné firmy Saudi Aramco na domácím trhu v letošním a příštím roce. Nabídnout by měla v obou letech jedno procento akcií. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Firma je ve státním vlastnictví, již několik let se ale mluví o uvedení jejích akcií na burzu. Aramco nyní plánuje uskutečnit mezinárodní primární veřejnou nabídku v příštím či přespříštím roce.

10. Hodnota ruských rezerv zlata letos stoupla o 42 %

Zlaté rezervy Ruska za poslední desetiletí stouply více než čtyřnásobně. Země se snaží rozšířit své rezervy mimo dolarová aktiva. To se v poslední době vyplatilo, protože vysoká poptávka poslala cenu zlata na nejvyšší hodnotu za šest let. Za poslední rok díky tomu hodnota ruských rezerv zlata stoupla o 42 % na 109,5 miliardy USD a zlato má nyní na celkových rezervách země největší podíl od roku 2000, uvedla agentura Bloomberg.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před 100 lety se narodil Ota Šik. Prosazoval takzvanou třetí cestu reformy ekonomiky

Jméno českého ekonoma a politika Oty Šika je neodmyslitelně spjato s pokusem o reformu československého hospodářství v 60. letech. Šikova reforma spočívala v takzvané třetí cestě, tedy pokusu o spojení centrálně plánovaného hospodářství s tržními mechanismy. Po sovětské okupaci v srpnu 1968 byl Šik jedním z prvních politiků, kteří museli odejít z veřejné scény. Postupně přišel o všechny funkce, byl vyloučen z KSČ a nakonec mu bylo odňato i státní občanství.

Ota Šik se narodil 11. září 1919 v Plzni. Jako nezaměstnaný vstoupil v roce 1940 do ilegální KSČ a poté se stal členem ilegální skupiny levicového Národního hnutí pracující mládeže. "Syn židovského otce, jenž zmizel v dálce, získal náhradu za náboženství a tradici, které vlastně nikdy nepoznal," napsal například Pavel Kosatík ve svém článku Po třetí cestě Ota Šik. Po zatčení v roce 1941 byl až do konce války vězněn v koncentračním táboře Mauthausen.

Hned po válce se stal pracovníkem aparátu KSČ, absolvoval Vysokou školu politickou a sociální a Ústřední politickou školu KSČ a v roce 1951 se stal pedagogem na Vysoké škole politické ÚV KSČ. Jako ekonom tehdy nadšeně propagoval totalitní centrální plánování a asi by nikoho nenapadlo, že bude v budoucnu ortodoxními komunisty označován za příslušníka pravicových revizionistických sil, který se paktuje s kontrarevolucí.

V roce 1958 se Šik stal kandidátem ÚV KSČ a roku 1962 jeho členem. V letech 1957-1961 byl profesorem Institutu společenských věd ÚV KSČ a od roku 1961 ředitelem Ekonomického ústavu ČSAV, do kterého v 60. letech například nastoupil jako mladý ekonom bývalý prezident Václav Klaus. Šik měl tehdy k dispozici všechny informace o československé ekonomice, která se ocitla v úpadku právě v důsledku teorií, které v 50. letech vyznával. Mezitím ovšem změnil názory a v čele mnoha československých ekonomů navrhl reformní program založený především na spojení plánu a tržních mechanismů. Program byl přijat na zasedání ÚV KSČ v lednu 1965.

Po okupaci byl jedním z prvních, kdo museli odejít, a to už počátkem září, kdy nuceně rezignoval na funkci místopředsedy vlády pověřeného otázkami hospodářské reformy a zůstal v zahraničí. Po nástupu Gustáva Husáka k moci byl postupně zbavován všech funkcí, byl vyloučen z KSČ a v roce 1970 zbaven státního občanství. Od roku 1970 působil jako pedagog v Basileji a Manchesteru a v letech 1973-1989 jako profesor ekonomie na Vysoké škole hospodářských a sociálních věd v Saint Gallen ve Švýcarsku, kde roku 1983 získal státní občanství.

Po listopadu 1989 se stal členem Rady konzultantů prezidenta Václava Havla (únor 1990), ale to bylo spíše čestné než vlivné postavení, neboť nastoupený liberální kurz ve státě vylučoval jakoukoli "třetí cestu", ke které se i on nakonec postavil skepticky. "Mně samému i všem ekonomicky vzdělaným lidem je dnes jasné, že žádná třetí cesta neexistuje. Je to zrovna takový nesmysl a bezvýchodná varianta, jako je varianta socialistická," řekl například v jednom z rozhovorů v roce 1990.

Šik se brzy vrátil do Švýcarska, odkud kriticky sledoval a posuzoval vývoj v České republice, byl například kritikem kupónové privatizace. Nadále se také věnoval své dávné zálibě - malování obrazů.

Ota Šik napsal řadu vědeckých, odborných a popularizačních prací, vysokoškolských učebních textů, po revoluci vyšla jeho kniha Sociálně spravedlivá tržní ekonomika - cesta pro východní Evropu (1990). V letech 1994 a 1999 uspořádal v Praze retrospektivní výstavu obrazů. Zemřel v srpnu 2004 ve švýcarském Saint Gallen ve věku nedožitých 85 let.

Ota Šik měl dva syny. Starší Jiří (1948-2014), který přijal jméno Polák, byl filmařem a divadelníkem, druhý syn Miroslav (narozen v roce 1953) vystudoval ve Švýcarsku architekturu a v 90. letech přednášel i v Česku. V současnosti je profesorem na AVU.

Slovenský průmysl v červenci druhý měsíc po sobě zaznamenal méně…
před hodinou

Slovenský průmysl v červenci druhý měsíc po sobě zaznamenal méně objednávek

Slovenskému průmyslu, který je tahounem hospodářství země, v červenci druhý měsíc po sobě klesla v meziročním...
Slovensko Průmysl
ČR: Růst průmyslových cen v srpnu setrval na 2,1 %, v zemědělství…
před hodinou

ČR: Růst průmyslových cen v srpnu setrval na 2,1 %, v zemědělství zbrzdil

Ceny v průmyslu v ČR stouply v srpnu meziročně o 2,1 %, tedy stejným tempem jako v červenci. Šlo o nejslabší růst od...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Průmyslová výroba v Číně v srpnu rostla nejpomaleji za 17,5 roku
07:51

Průmyslová výroba v Číně v srpnu rostla nejpomaleji za 17,5 roku

Průmyslová výroba v Číně stoupla v srpnu v meziročním srovnání o 4,4 %, což byl nejpomalejší růst od února 2002....
Čína Průmysl Asijská ekonomika
Co musíte ráno vědět (16. září)
Co musíte ráno vědět (16. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (16. září)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, kolik v prvním pololetí vydělaly české banky a...
Musíte vědět
Zaměstnanci automobilky General Motors v noci vstoupí do stávky
včera v 17:58

Zaměstnanci automobilky General Motors v noci vstoupí do stávky

Jednání o nové pracovní dohodě mezi odbory a automobilkou General Motors se dostala do slepé uličky a všech zhruba 49...
Spojené státy americké (USA) Průmysl Auta
ČNB: Čistý zisk tuzemských bank v prvním pololetí stoupl o 1,7…
včera v 11:19

ČNB: Čistý zisk tuzemských bank v prvním pololetí stoupl o 1,7 miliardy Kč na 45,6 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku v prvním pololetí stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 1,7 miliardy Kč na 45,6...
Banky Finanční sektor Česká republika
NKÚ: Státní rozpočet je špatně připravený na případnou recesi
včera v 08:14

NKÚ: Státní rozpočet je špatně připravený na případnou recesi

Státní rozpočet je na případnou ekonomickou recesi připraven ještě hůře, než tomu bylo před deseti lety. I mírné...
Rozpočet Česká ekonomika Česká republika
Ukrajina by mohla od MMF získat nový úvěr pět miliard dolarů
14. 9. 2019 20:03

Ukrajina by mohla od MMF získat nový úvěr pět miliard dolarů

Ukrajina se chce s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) dohodnout na novém tříletém úvěru pět miliard dolarů. Půjčka by...
Ukrajina Střední a východní Evropa Mezinárodní měnový fond
Drony zaútočily na ropná zařízení v Saúdské Arábii. Země přišla o…
Drony zaútočily na ropná zařízení v Saúdské Arábii. Země přišla o…
14. 9. 2019 09:00

Drony zaútočily na ropná zařízení v Saúdské Arábii. Země přišla o polovinu produkce suroviny, její ceny zamíří výše

AKTUALIZOVÁNO. Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl v sobotu ráno požár. Podle pozdějšího...
Ropa Komodity OPEC
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, v týdenním horizontu ale…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, v týdenním horizontu ale…
13. 9. 2019 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, v týdenním horizontu ale všechny tři hlavní indexy stouply

Americké akcie uzavřely páteční obchodování smíšeně. Náladu na trhu podpořily známky poklesu obchodního napětí mezi...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Německu podle vlády nehrozí výraznější hospodářská recese
13. 9. 2019 20:46

Německu podle vlády nehrozí výraznější hospodářská recese

Německá ekonomika se nachází ve slabé fázi, zatím jí ale nehrozí výraznější recese. Nerýsuje se však ani žádné...
Německo Evropská ekonomika Recese
Bild: Hrabě Draghila vysává konta německých střadatelů
Bild: Hrabě Draghila vysává konta německých střadatelů
13. 9. 2019 18:44

Bild: Hrabě Draghila vysává konta německých střadatelů

Německý list Bild v pátek podrobil šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho kritice kvůli nízkým úrokovým sazbám....
ECB Centrální banky Úrokové sazby
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden si připsaly více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden si připsaly více než…
13. 9. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden si připsaly více než procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když se investoři vraceli ke čtvrtečnímu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
PG&E zaplatí pojišťovnám 11 miliard dolarů kvůli požárům
13. 9. 2019 17:45

PG&E zaplatí pojišťovnám 11 miliard dolarů kvůli požárům

Americká energetická společnost Pacific Gas & Electric (PG&E) se dohodla, že zaplatí 11 miliard dolarů, aby...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie
Pražská burza v pátek mírně zpevnila díky akciím Erste, za celý týden…
Pražská burza v pátek mírně zpevnila díky akciím Erste, za celý týden…
13. 9. 2019 16:45

Pražská burza v pátek mírně zpevnila díky akciím Erste, za celý týden vzrostla o 1,8 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX však stoupl pouze o 0,07 % na 1 050,17 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle…
13. 9. 2019 16:02

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle předběžných dat stoupl na 92 bodů

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v září stoupl na 92 bodů z 89,8 bodu v srpnu. Analytici očekávali...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra