Co musíte ráno vědět (11. září)
|

Co musíte ráno vědět (11. září)

Jak se v úterý vedlo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jaká byla v srpnu inflace v Česku a který český ekonom se narodil před 100 lety? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý smazaly počáteční ztráty, posílil i dolar

Americké akcie v úterý nejprve oslabovaly. Níže jejich ceny táhla zejména statistika z Číny, která opět přispěla k obavám z recese globální ekonomiky. Investoři se zbavovali především akcií technologických firem, naopak cenné papíry velkých průmyslových podniků zpevňovaly, a pomohly tak mírnit celkový pokles. Těsně před koncem obchodování hlavní indexy ztráty smazaly a dostaly se do zisku, výjimkou byl pouze Nasdaq. Na devizových trzích mírně sílil dolar, pozornost se stáčela k nadcházejícímu zasedání Evropské centrální banky. Index Dow, který zahrnuje akcie 30 velkých amerických podniků považovaných za páteř ekonomiky, zpevnil o 0,28 % na 26 909,43 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,03 % na 2 979,39 bodu, zatímco index Nasdaq Composite, v němž jsou akcie mnoha firem z odvětví vyspělých technologií, o 0,04 % klesl a uzavřel na 8 084,16 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,46 % na 15,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o devět bazických bodů na 1,73 %. Ceny ropy mírně vzrostly, zatímco cena zlata klesla o procento pod 1 500 USD za trojskou unci. Nedařilo se ani nejsledovanějším kryptoměnám, ty odepsaly do dvou procent.

Investorský magazín: Možná ohniska příští krize, podzim na trzích a rady od Buffetta
Kdy přijde další finanční krize? Tato otázka se na trzích pravidelně opakuje. Že nakonec přijde, je jasné, aktuální Investorský magazín se i proto snaží odhalit její možná ohniska v Evropě. Nabízí také odhad burzovního počasí pro podzimní měsíce nebo užitečné rady od Warrena Buffetta. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

2. Evropské akcie v úterý zdražily, proti trendu šel technologický sektor

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech, když se investoři nenechali vystrašit politickým chaosem v Británii a připravovali se na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, kterÁ BY MOHLA představit balík stimulačních opatření. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,1 % na 386,44 bodu, britský FTSE 100 stoupl o 0,44 % na 7 267,95 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 0,08 % na 5 593,21 bodu a německý DAX posílil o 0,35 % na 12 268,71 bodu. Dařilo se zejména sektoru ropy a zemního plynu a také akciím bank. Proti trendu šlo ale technologické odvětví, které odepsalo zhruba procento.

Krize nepřichází, ale hovoří se o ní stále častěji. Jak investovat?
Velkým tržním tématem současnosti je nejistota ohledně vývoje světové ekonomiky. Již několik let slýcháme, že hospodářství roste nezdravě dlouho, a tak další recese či krize již nemohou být daleko. Opravdu? Vyloučit to nelze, investování má ale smysl vždy.

3. Pražská burza v úterý mírně zpevnila, akcie VIG zdražily o 3 %

Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, index PX si polepšil o 0,15 % na 1 035,04 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie VIG, které zdražily o 2,97 % na 606,50 Kč. Nedařilo se naopak cenným papírům Avastu, jež odepsaly 3,67 % na 105 Kč. Objem obchodů byl s 444 miliony korun mírně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které zpevnily o 0,43 % na 814,50 Kč.

Lithium v Česku: Probereme se z kocoviny a dojedeme (nejen) německý vlak?
"Lithium do každé rodiny!" vykřikoval fiktivní lobbista Tonda Blaník během své prezidentské kampaně. Dokonale tím vykreslil absurditu atmosféry, v níž probíhala veřejná diskuze o lithiu. Zvítězil totiž vágní pocit, že se nás někdo snaží okrást, aniž bychom přitom pochopili, v čem spočívá potenciál zmíněného kovu.
Kvalitní žák vs. kvalitní pedagog aneb Co (ne)chybí českému školství
Učitelé v českých školách často vystupují autoritativně, čímž ničí zvědavost a lásku k vědění. Možná i proto, že mnozí zapomněli, jaké to je být dítětem. Situaci komplikuje i rigidita systému, za kterou může ministerstvo i vedení škol, řekl v rámci projektu Alter Eko Bohuslav Hora, učitel dějepisu ze základní školy v Plané nad Lužnicí, který získal třetí místo v české variantě Global Teacher Award, studentce pražského Gymnázia Jana Palacha Magdaleně Kulasové.

4. Očekávané události

Ve středu se pozornost investorů zaměří zejména na Spojené státy, kde budou zveřejněny údaje o velkoobchodních skladových zásobách, index výrobních cen a pravidelná týdenní zpráva o zásobách ropy. Čína by se měla pochlubit objemem přímých zahraničních investic. Výsledky hospodaření budou reportovat společnosti Inditex a Hermès International. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Apple představil nové iPhony, služby, tablet a hodinky

Americká technologická společnost Apple v kalifornském Cupertinu za velkého zájmu médií představila nové výrobky a služby. Jde hlavně o nové verze jejího chytrého telefonu iPhone 11 a iPhone 11 Pro a také herní předplatné Apple Arcade, streamovací službu Apple TV+, dále sedmou generaci tabletu iPad a novou generaci hodinek Apple Watch.

6. Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v srpnu stagnoval na 2,9 %

Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu meziročně vzrostly stejně jako v červenci o 2,9 %. Vzhůru je opět tlačily vyšší náklady na bydlení a dražší potraviny a nealkoholické nápoje. Naopak levnější byly oděvy a pohonné hmoty. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad. Analytici očekávali zpomalení inflace na 2,8 %.

7. Ekonomiku budou mít v Evropské komisi v péči Dánka, Ital a Francouzka

Klíčové ekonomické resorty budou mít podle očekávání v nové Evropské komisi na starosti zástupci Francie a Itálie. Bývalý italský premiér Paolo Gentiloni převezme hospodářství, dosavadní viceguvernérka francouzské centrální banky Sylvie Goulardová bude dohlížet na jednotný trh. Na tiskové konferenci to v úterý oznámila budoucí předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. Vůbec nejsilnější postavení nicméně bude mít v rámci ekonomických působností místopředsedkyně komise Margrethe Vestagerová z Dánska, která dále ponese odpovědnost za hospodářskou soutěž.

8. Německo by příští rok mělo mít znovu rozpočet bez deficitu

Německo by mělo mít v příštím roce již posedmé v řadě státní rozpočet bez deficitu. Počítá s tím návrh, který v úterý v parlamentu představil ministr financí Olaf Scholz (SPD). Koaliční vláda konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie vedená kancléřkou Angelou Merkelovou chce, aby byl státní rozpočet vyrovnaný i v letech 2021-2023.

9. Saudi Aramco chce letos na domácím trhu nabídnout procento akcií

Saúdská Arábie plánuje nabídnout akcie ropné firmy Saudi Aramco na domácím trhu v letošním a příštím roce. Nabídnout by měla v obou letech jedno procento akcií. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Firma je ve státním vlastnictví, již několik let se ale mluví o uvedení jejích akcií na burzu. Aramco nyní plánuje uskutečnit mezinárodní primární veřejnou nabídku v příštím či přespříštím roce.

10. Hodnota ruských rezerv zlata letos stoupla o 42 %

Zlaté rezervy Ruska za poslední desetiletí stouply více než čtyřnásobně. Země se snaží rozšířit své rezervy mimo dolarová aktiva. To se v poslední době vyplatilo, protože vysoká poptávka poslala cenu zlata na nejvyšší hodnotu za šest let. Za poslední rok díky tomu hodnota ruských rezerv zlata stoupla o 42 % na 109,5 miliardy USD a zlato má nyní na celkových rezervách země největší podíl od roku 2000, uvedla agentura Bloomberg.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před 100 lety se narodil Ota Šik. Prosazoval takzvanou třetí cestu reformy ekonomiky

Jméno českého ekonoma a politika Oty Šika je neodmyslitelně spjato s pokusem o reformu československého hospodářství v 60. letech. Šikova reforma spočívala v takzvané třetí cestě, tedy pokusu o spojení centrálně plánovaného hospodářství s tržními mechanismy. Po sovětské okupaci v srpnu 1968 byl Šik jedním z prvních politiků, kteří museli odejít z veřejné scény. Postupně přišel o všechny funkce, byl vyloučen z KSČ a nakonec mu bylo odňato i státní občanství.

Ota Šik se narodil 11. září 1919 v Plzni. Jako nezaměstnaný vstoupil v roce 1940 do ilegální KSČ a poté se stal členem ilegální skupiny levicového Národního hnutí pracující mládeže. "Syn židovského otce, jenž zmizel v dálce, získal náhradu za náboženství a tradici, které vlastně nikdy nepoznal," napsal například Pavel Kosatík ve svém článku Po třetí cestě Ota Šik. Po zatčení v roce 1941 byl až do konce války vězněn v koncentračním táboře Mauthausen.

Hned po válce se stal pracovníkem aparátu KSČ, absolvoval Vysokou školu politickou a sociální a Ústřední politickou školu KSČ a v roce 1951 se stal pedagogem na Vysoké škole politické ÚV KSČ. Jako ekonom tehdy nadšeně propagoval totalitní centrální plánování a asi by nikoho nenapadlo, že bude v budoucnu ortodoxními komunisty označován za příslušníka pravicových revizionistických sil, který se paktuje s kontrarevolucí.

V roce 1958 se Šik stal kandidátem ÚV KSČ a roku 1962 jeho členem. V letech 1957-1961 byl profesorem Institutu společenských věd ÚV KSČ a od roku 1961 ředitelem Ekonomického ústavu ČSAV, do kterého v 60. letech například nastoupil jako mladý ekonom bývalý prezident Václav Klaus. Šik měl tehdy k dispozici všechny informace o československé ekonomice, která se ocitla v úpadku právě v důsledku teorií, které v 50. letech vyznával. Mezitím ovšem změnil názory a v čele mnoha československých ekonomů navrhl reformní program založený především na spojení plánu a tržních mechanismů. Program byl přijat na zasedání ÚV KSČ v lednu 1965.

Po okupaci byl jedním z prvních, kdo museli odejít, a to už počátkem září, kdy nuceně rezignoval na funkci místopředsedy vlády pověřeného otázkami hospodářské reformy a zůstal v zahraničí. Po nástupu Gustáva Husáka k moci byl postupně zbavován všech funkcí, byl vyloučen z KSČ a v roce 1970 zbaven státního občanství. Od roku 1970 působil jako pedagog v Basileji a Manchesteru a v letech 1973-1989 jako profesor ekonomie na Vysoké škole hospodářských a sociálních věd v Saint Gallen ve Švýcarsku, kde roku 1983 získal státní občanství.

Po listopadu 1989 se stal členem Rady konzultantů prezidenta Václava Havla (únor 1990), ale to bylo spíše čestné než vlivné postavení, neboť nastoupený liberální kurz ve státě vylučoval jakoukoli "třetí cestu", ke které se i on nakonec postavil skepticky. "Mně samému i všem ekonomicky vzdělaným lidem je dnes jasné, že žádná třetí cesta neexistuje. Je to zrovna takový nesmysl a bezvýchodná varianta, jako je varianta socialistická," řekl například v jednom z rozhovorů v roce 1990.

Šik se brzy vrátil do Švýcarska, odkud kriticky sledoval a posuzoval vývoj v České republice, byl například kritikem kupónové privatizace. Nadále se také věnoval své dávné zálibě - malování obrazů.

Ota Šik napsal řadu vědeckých, odborných a popularizačních prací, vysokoškolských učebních textů, po revoluci vyšla jeho kniha Sociálně spravedlivá tržní ekonomika - cesta pro východní Evropu (1990). V letech 1994 a 1999 uspořádal v Praze retrospektivní výstavu obrazů. Zemřel v srpnu 2004 ve švýcarském Saint Gallen ve věku nedožitých 85 let.

Ota Šik měl dva syny. Starší Jiří (1948-2014), který přijal jméno Polák, byl filmařem a divadelníkem, druhý syn Miroslav (narozen v roce 1953) vystudoval ve Švýcarsku architekturu a v 90. letech přednášel i v Česku. V současnosti je profesorem na AVU.

Co musíte ráno vědět (20. ledna)
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
za 22 minut

Co musíte ráno vědět (20. ledna)

Jak zakončily světové trhy uplynulý týden, o čem bude letošní Davos a s čím se setkávají podnikatelky při jednáních s...
Musíte vědět
Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo
12:48

Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo

Nejvíce inovativní ekonomikou světa je nově Německo. Podle letošního žebříčku inovativnosti sestavovaného každoročně...
Světová ekonomika Inovace Německo
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
11:45

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, kterého se...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí
05:40

ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory....
ČEZ Akcie ČR Energetika
Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
včera v 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
včera v 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
včera v 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra