Co musíte ráno vědět (15. října)
|

Co musíte ráno vědět (15. října)

Jak si ve středu vedly akcie v Evropě a na Wall Street, kam až se letos vyšplhá globální veřejný dluh a jaký vliv může mít covid-19 na odměňování mužů a žen? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu oslabily kvůli poklesu naděje na nový stimulační balík

Akcie ve Spojených státech ve středu zlevnily kvůli poklesu naděje na schválení nového balíku opatření na podporu americké ekonomiky před listopadovými prezidentskými volbami. Dolů je táhly zejména podniky Apple a Amazon, nedařilo se ale ani velkým bankám. Index Dow odepsal 0,58 % na 28 513,98 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,66 % na 3 488,66 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,8 % na 11 768,73 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,27 % na 26,40 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně snížil na 0,724 %.

24 akcií, které mohou být příštích deset let ozdobou vašeho portfolia
Akciové tipy jsou ošemetná věc, jejich životnost je totiž občas kratší než obchodní týden. U tipů opravdu dlouhodobých, jaké dala například přednedávnem dohromady sestava analytiků ze společnosti Morningstar, jsou konkrétní akcie vlastně jen malými větvičkami pomyslného stromu, jehož koruna je založena na očekávaných velkých trendech. A ty úplně od věci být nemusejí.
Obavy smart money vs. optimismus drobných investorů: Kdo má pravdu?
Obecně zastávaným názorem je, že velké bankovní domy a investiční společnosti mají o dění na trzích lepší informace než drobní investoři. Měly by tedy vidět, co se děje pod povrchem, a lépe předvídat další vývoj. Jak se ovšem ukazuje, každá mince má dvě strany.

2. Evropské akcie ve středu skončily se ztrátou, výjimkou byl jen německý DAX

Akcie na západoevropských burzách ve středu převážně ztrácely. Náladu investorů opět drtí šíření koronaviru v Evropě, zavádění restriktivních opatření a hrozící lockdowny. K tomu se pak ještě přidává nejistota ohledně brexitu. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,09 % na 370,62 bodu, britský FTSE 100 odevzdal 0,58 % na 5 935,06 bodu, německý DAX vzrostl o 0,07 % na 13 028,06 bodu a francouzský CAC 40 klesl o 0,12 % na 4 941,66 bodu.

Technický pohled: Začíná další růstová vlna na trhu s drahými kovy?
Zlato a stříbro navázaly na předchozí růst a v uplynulém týdnu posílily o 1,6 %, respektive 5,9 %. Největší nárůst nastal v pátek, přičemž oba kovy zpevňovaly až do úplného uzavření trhu, což je pro pátek spíše netypické. Lze to chápat jako předzvěst další růstové vlny na trhu s drahými kovy?
7 jednoduchých doporučení pro zlepšení vaší finanční situace
Nejste spokojení se svou finanční situací? Tak ji změňte. Cestu vám může ukázat třeba následujících sedm rad.

3. Po třech poklesech za sebou pražská burza ve středu vzrostla

Po třech poklesech za sebou ve středu pražská burza vzrostla, index PX se zvýšil o 0,57 % na 872,94 bodu. Proti ztrátám akcií bank působil růst cenných papírů elektrárenské společnosti ČEZ a telekomunikační O2. Téměř sedm procent přidaly akcie likérky Stock Spirits v reakci na zveřejnění komentáře k hospodaření v uplynulém fiskálním roce.

Česká ekonomika: Jak druhá vlna pandemie zvýrazní příjmové a majetkové nerovnosti
Sílící druhá vlna pandemie nemoci covid-19 a další uzavírání české ekonomiky nevěstí nic dobrého. Delší působení pandemie se výrazněji a trvaleji zakousne do příjmů domácností, a to zejména těch nízkopříjmových.
ČS: Říjnová strategie pro české akcie
Jak vnímají domácí akciový trh před polovinou října analytici z České spořitelny?

4. Očekávané události

Ve čtvrtek nad ránem Čína odtajní inflační statistiku a Austrálie data z trhu práce. Odpoledne Spojené státy přidají index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index), indexy dovozních a vývozních cen, index průmyslové aktivity filadelfského Fedu a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledkovou mozaiku v USA doplní Walgreens Boots Alliance a Morgan Stanley. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst průmyslové výroby v EU v srpnu zvolnil na jedno procento

Průmyslová výroba v Evropské unii v srpnu podle sezónně přepočtených údajů vzrostla o jedno procento, v zemích eurozóny pak o 0,7 %. Oznámil to ve středu evropský statistický úřad Eurostat. Je to citelné zpomalení proti červenci, výsledek je ale zhruba v souladu s odhady analytiků. V České republice výroba v srpnu klesla podle Eurostatu o 0,9 %. Vliv mají stále dopady koronaviru.

6. Centrální banky apelují na vlády, aby dál pumpovaly peníze

Největší centrální banky světa apelují na vlády, aby kvůli dopadům šíření koronaviru pokračovaly v masivní fiskální stimulaci a pomoc předčasně neukončovaly, i když už mají obavy z rychle narůstajícího zadlužování. K apelu se přidal také Mezinárodní měnový fond, který je obvykle zastáncem rozpočtové zodpovědnosti.

7. MMF: Globální veřejný dluh dosáhne téměř 100 % HDP

Globální veřejný dluh se letos v důsledku rozsáhlých vládních výdajů souvisejících s pandemií covidu-19 vyšplhá na rekord, který dosáhne téměř 100 % ročního výkonu světové ekonomiky. Předpověděl to ve středu Mezinárodní měnový fond. Rozpočtové deficity vlád se letos podle fondu zvýší na 12,7 % hrubého domácího produktu z loňských 3,9 %.

8. Podle Sachse nelze čekat oživení bez zvládnutí pandemie

Dokud se nepodaří dostat pandemii covidu-19 pod kontrolu, nelze očekávat ekonomické oživení. Na konferenci Forum 2000 to ve středu řekl americký ekonom Jeffrey Sachs. Český ekonom Jan Švejnar v debatě se Sachsem vyjádřil přesvědčení, že vlády by se měly po odeznění pandemie zaměřit na nastartování ekonomiky. Obavy ze zvýšení zadluženosti států považuje Švejnar v současné situaci za druhořadé.

9. Skupina G20 prodloužila chudým zemím odklad splátek

Skupina ekonomicky silných států G20 prodloužila chudým zemím kvůli pokračující koronavirové krizi odklad splátek o půl roku. Na jaře chce jednat o možném prodloužení o dalších šest měsíců. Ministři financí a guvernéři centrálních bank států G20 to ve středu uvedli v závěrečném sdělení po svém virtuálním zasedání. Podpořili také odklad dohody o globální digitální dani.

10. Bloomberg: Vir stáhl v USA do ztráty rekordní počet velkých firem

Negativní hospodářské dopady pandemie covidu-19 stáhly do ztráty rekordní počet velkých amerických firem. Z 345 podniků s tržní hodnotou nad 25 miliard dolarů jich 43 vykázalo kumulativní ztrátu za posledních 12 měsíců, pro které zveřejnily výsledky. Informovala o tom ve středu agentura Bloomberg.

BONUS

Covid-19 může zhoršit rozdíl ve mzdách mužů a žen, varují experti

Covid-19 může zhoršit nerovnost v odměňování mužů a žen, varují britští experti na ženská práva. Po firmách žádají konkrétní plán na odstranění tohoto roky přetrvávajícího problému.

"Někdo by mohl říct, že na to teď není pravá chvíle," říká Andrew Bazeley ze společnosti Fawcett Society, která se zasazuje o práva žen a rovnost pohlaví. Varoval ale, že věci by se skutečně mohly vrátit k horšímu. "Už jsme zaznamenali náznaky návratu do 50. let 20. století, pokud jde o dělbu práce v domácnostech kvůli zavřeným školám," uvedl a vyzval zaměstnavatele, aby alespoň každé dva roky vypracovali akční plán.

Britské firmy, které zaměstnávají více než 250 lidí, musejí od roku 2017 informovat o rozdílech ve mzdách mužů a žen. Podle oficiálních údajů loni britští muži vydělávali o 17,3 % více než ženy. V roce 2018 činil rozdíl 17,9 % ve prospěch mužů.

Podle generální tajemnice kongresu odborových svazů ve Walesu se rozdíl v odměnách mužů a žen "sbližuje šnečím tempem". Průměrná žena tak pracuje dva měsíce v roce zadarmo, uvedla Shavannah Tajová.

V České republice je takzvaná "gender pay gap", tedy rozdíl v platech mužů a žen, stále jednou z nejhorších ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Čeští muži vydělávají v průměru o pětinu více než ženy, což je šestý nejhorší výsledek ze 37 členských států, uvedla organizace ve zprávě z letošního března.

Podle OECD přitom pandemie nemoci covid-19 zatěžuje ženy výrazně více než muže. Tvoří například až 70 % zdravotnického personálu, a jsou tak vystaveny většímu riziku nákazy. Ženy zároveň na svých bedrech nesou velkou část zátěže doma vzhledem k uzavřeným školám a zařízením péče o děti a dlouhodobým genderovým rozdílům v neplacené práci. Ženy též čelí vysokému riziku ztráty zaměstnání a příjmů a zvýšenému riziku násilí, vykořisťování, zneužívání nebo obtěžování v období krize a karantény, uvádí OECD ve své zprávě Stěžejní postavení žen v boji proti krizi způsobenou covidem-19.

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
před 27 minutami

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak se budou v Česku uvolňovat protiepidemická opatření a co si z...
Musíte vědět
Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na…
včera v 17:07

Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na životním prostředí

Švýcaři v referendech odmítli dvě iniciativy z levicového politického tábora. Neodsouhlasili návrh na větší...
Švýcarsko Ekologie a životní prostředí
Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu
včera v 14:52

Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu

Průměrná mzda po zohlednění inflace pravděpodobně ve třetím čtvrtletí mírně stoupla, zatímco v předchozím čtvrtletí...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření
včera v 10:45

Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření

Vláda v neděli jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření, země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
28. 11. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
28. 11. 2020 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black Friday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
28. 11. 2020 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny