Co musíte ráno vědět (17. března)
|

Co musíte ráno vědět (17. března)

Jak v pondělí krvácely světové trhy, co ekonomové říkají na překvapivé snížení sazeb ČNB a které bezpečné aktivum v současnosti (také) nefunguje? I to by vás mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy v pondělí spadly nejvíce od roku 1987, obavy z dopadů pandemie na ekonomiku rostou

Akcie ve Spojených státech utrpěly nejprudší pokles od roku 1987 kvůli rostoucím obavám investorů, že pandemie nového typu koronaviru stáhne americkou i globální ekonomiku do recese. Například Goldman Sachs očekává ve druhém kvartálu propad amerického HDP o 5 %, podle JPMorgan přijde recese nejpozději s koncem pololetí. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 12,93 % a obchodování zakončil na 20 188,52 bodu. Širší index S&P 500 spadl o 11,98 % na 2 386,13 bodu a technologický index Nasdaq Composite se snížil o 12,32 % na 6 904,59 bodu.

Index volatility vystřelil o 42,99 % na 82,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o více než 21 bazických bodů na 0,74 %. Ceny ropy klesly zhruba o deset procent, mírné ztrácelo zlato a stříbro odepsalo desetinu hodnoty. Panika pokračuje i na trhu s kryptoměnami, cena bitcoinu už spadla pod 5 000 USD (za den -8 %).

KONTEXT: O čem sní, když náhodou spí, tržní profesionálové aneb Toto (ne)kupujte
Většina globálních akciových indexů má za sebou jeden z nejdramatičtějších propadů historie. V kontextu nedávného růstu i předchozích výplachů nicméně stále nejde o konec světa. I když něco podobného, tedy ztráty převyšující zisky z posledních mnoha měsíců, nelze ani nadále vyloučit, má smysl (i) nyní nakupovat. Ostřílených tržních hráčů jsem se zeptal, na co míří oni.

2. Evropské akcie zahájily týden dalším hlubokým propadem, obavy z koronaviru nepolevují

Evropské akcie otevřely týden dalšími poklesy. Nejvíce ztrácely akcie leteckých společnosti, z nichž některé odepsaly až 30 %. Trh reaguje na obavy z výrazných dopadů pandemie koronaviru, která postupuje Evropou. Situaci nezlepšila ani koordinovaná intervence předních centrálních bank světa a uzavření hranic EU na 30 dní. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 ještě tři hodiny před koncem obchodování ztrácel kolem 10 % a dostal se až pod 270 bodů, nakonec si ale připsal ztrátu -5,12 % na 283,83 bodu.

Země EU chystají velké fiskální stimuly pro boj s koronavirem
Země Evropské unie podpoří ekonomiku ochromenou šířením koronaviru masivními finančními stimuly, které pomohou jak v boji s pandemií, tak ve zmírnění jejích dopadů na nejvíce zasažená odvětví. Shodli se na tom ministři financí zemí Evropské unie během pondělní videokonference. Fiskální opatření by měla dosáhnout celkového objemu až jednoho procenta hrubého domácího produktu EU, uvedla v prohlášení euroskupina sdružující země platící eurem.

3. Pražská burza se na úvod týdne propadla o dalších 7,76 %, index PX je nejníže za téměř 11 let

Obchodování na pražské burze probíhalo v pondělí za výrazně negativního sentimentu. Index PX spadl o 7,76 % na 761,12 bodu, nejníže za téměř 11 let. Zobchodovány byly akcie za více než miliardu korun. Akcie Erste Group Bank spadly o 8,74 % na 530,20 Kč, cenné papíry Komerční banky klesly o 9,92 % na 545 korun a akcie Monety Money Bank se zřítily o 9,72 % na 62,70 Kč. Více než 10 % odepsaly akcie mediální skupiny CME (-16,38 % na 74 Kč) a likérky Stock Spirits (-10,54 % na 41,15 Kč). V mínusu skončily všechny tituly, nejmenší ztrátu zaznamenaly akcie firmy Tatry Mountain Resorts (-2,99 % na 810 Kč), která podniká v segmentu sportu a cestovního ruchu, a operátora O2 Czech Republic (-3,5 % na 206,50 Kč). Ty před výraznějšími ztrátami uchránilo oznámení, že společnost nabídne zdarma neomezená data a další služby včetně O2 TV (rozšířené o dětské kanály). Jak totiž upozorňují analytici, po pominutí současné situace zřejmě někteří klienti u těchto služeb zůstanou, což by mělo podpořit růst tržeb firmy.

Expertní tržní výhled: Strach dominuje, kromě koronaviru teď investory v podstatě nic nezajímá
Ohlédnutí za extrémně rozkolísaným týdnem, technický začátek medvědího trendu a jak na něj (ne)reagovat v rámci investiční strategie, možný příchod recese v důsledku pandemie COVID-19, podpora ekonomiky ze strany centrálních bank a české akcie po hlubokých propadech. Tato a další témata nabídl expertní výhled s investičním stratégem Filipem Kejlou z WOOD & Company.
Nový jaderný blok v Česku nic nevyřeší. Politici lžou, říká Šnobr
Spoléhání se na rozvoj jaderné energetiky v Česku působí jako nesmysl. Cena, ze kterou politici uvažují postavit nový jaderný blok, je zlomkem ceny, za kterou se aktuálně ve světě staví. Politici zkrátka lžou, uvedl na lednovém Investičním fóru v Praze Michal Šnobr, analytik z J&T Banky, odborník na energetiku a minoritní akcionář společnosti ČEZ.

4. Očekávané události

V úterý budou investoři sledovat maloobchodní tržby, průmyslovou výrobu a podnikové zásoby v USA, v Evropě pak data z britského trhu práce a hlavně index ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu. V Japonsku a Rusku přijdou na řadu data z průmyslu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. března?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Průmyslová výroba v Číně klesla v lednu a únoru nejvíce za 30 let

Průmyslová výroba v Číně se v lednu a únoru v porovnání se stejným obdobím loňského roku snížila o 13,5 %. S odvoláním na čínský statistický úřad o tom informovala agentura Reuters, podle níž se jedná o největší pokles za posledních 30 let. Výrazně se propadly i maloobchodní tržby a vzrostla nezaměstnanost. Vláda ve druhém čtvrtletí očekává pokles ekonomiky.

6. Centrální banky Japonska a Austrálie podpoří ekonomiky

Japonská a australská centrální banka následovaly centrální banku USA a podnikly kroky na podporu svých ekonomik bojujících s epidemií onemocnění způsobeného novým koronavirem. Japonská banka rozšíří nákupy akcií, dluhopisů a dalšího majetku a poskytne roční půjčky s nulovým úrokem společnostem, které nemají dostatek hotovosti. Australská centrální banka napumpuje do napjatého finančního systému dodatečnou likviditu a tento týden představí další kroky.

7. BP letos očekává pokles poptávky po ropě

Kombinace rozvíjející se cenové války mezi Ruskem a Saúdskou Arábií a obav z možného poptávkového šoku kvůli celosvětové pandemii koronaviru v posledních týdnech tlačí ceny ropy dolů. Podle finančního ředitele společnosti BP se letos můžeme dočkat toho, že poptávka po ropě meziročně klesne.

8. MMF je připraven zasáhnout, na ekonomické dopady koronaviru má bilion dolarů

Mezinárodní měnový fond v pondělí uvedl, že "je připraven" využít své úvěrové kapacity v objemu 1 bilionu dolarů na pomoc zemím, které se potýkají s ekonomickým dopadem koronaviru.

Mýtus o panice drobného investora
Představme si drobného investora jako (potenciálního) pacienta a finančního či investičního poradce jako lékaře. A do toho zazvoní telefon! Pozor, na lince je novinář!
Tržní pravdy, které je potřeba si během paniky připomínat
Podívejme se na některé známé pravdy, které během tržní paniky investorům často unikají.

9. Evropská komise navrhla uzavření vnějších hranic EU na 30 dní

Evropská unie dočasně zakáže občanům cizích států vstup do unijních zemí s výjimkou nezbytných případů. Navrhla to v pondělí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž má zákaz platit 30 dní. Opatření, po němž v rámci boje proti šíření koronaviru volaly některé členské státy, šéfka unijní exekutivy projednala s lídry zemí skupiny G7. Prezidenti a premiéři unijních států by jej měli schvalovat během úterního videosummitu.

10. ČNB kvůli koronaviru snížila hlavní sazbu o půl procentního bodu, je připravena k dalším krokům

Bankovní rada České národní banky v pondělí na mimořádném jednání snížila jednomyslně základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 1,75 %. Cílem je zmírnění dopadů situace způsobené epidemií nemoci COVID-19 na české firmy, podnikatele a domácnosti. Česká národní banka má také velké zásoby hotovosti, guvernér Jiří Rusnok proto nepředpokládá její nedostatek.

ČNB v pondělí podle ekonomů vyslala jasný signál na podporu ekonomiky
Pondělní snížení úrokových sazeb centrální bankou hodnotí ekonomové hlavně jako signál trhům, že je ČNB připravena v případě potřeby zasáhnout a pomoci ekonomice. Navíc podle nich nejde ve světle vývoje na globálních trzích o překvapivý krok. Další snížení sazeb by podle nich negativně ovlivnilo vývoj kurzu koruny, zároveň však tento krok nevylučují. Nyní by měl podle ekonomů podpořit ekonomiku stát svou rozpočtovou politikou.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zlato už není bezpečným přístavem

Zlato bylo vždy považováno za bezpečný přístav v dobách krize či propadů na akciových trzích. I letos patřilo k aktivům, kterým se při začínající eskalaci problémů nejprve dařilo posilovat. Minulý týden byl ale pro investory do zlata nepříjemným vystřízlivěním. Investoři byli nuceni prodávat pozice ve zlatě, aby navýšili hotovost a pokryli ztráty z jiných trhů. Zlato tak podle agentury Bloomberg zaznamenalo největší týdenní propad od roku 1983.

Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
18:00

Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily díky pozitivním zprávám z USA, kde se schyluje ke schválení...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu
17:54

Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu

Německá prokuratura v pátek zahájila vyšetřování auditorů společnosti EY, kteří se zabývali kontrolou účetnictví...
Podvod Německo
Pražská burza se vrátila na nejsilnější úroveň od března
Pražská burza se vrátila na nejsilnější úroveň od března
16:50

Pražská burza se vrátila na nejsilnější úroveň od března

Pražská burza se v závěru týdne vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň
16:38

Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné v ČR budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Daně
Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos
16:04

Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos

Nizozemský nejvyšší soud v pátek odmítl požadavek Ruska, aby prozatím pozastavil vymáhání odškodného ve výši 57...
Rusko Právo
USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání
16:00

USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 1 % vyšší než v září. Po zářijovém meziměsíčním růstu o...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo
15:53

Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo

V Česku bylo v listopadu vyhlášeno 1 347 osobních bankrotů, o 46 více než v říjnu. Zároveň bylo podáno 1 318 návrhů...
Česká ekonomika Bankrot Byznys a podnikání
V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku
15:06

V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku

V listopadu začalo podnikat 3 485 lidí, což je nejméně od začátku letošního roku a téměř o polovinu méně než v září....
Česká republika Byznys a podnikání
Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku
14:47

Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku

Šest dní před zásadním summitem Evropské unie odmítají lídři Maďarska a Polska ustoupit ve sporu, který hrozí...
Evropská unie Rozpočet
USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl
14:40

USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v říjnu klesla na 63,1 miliardy USD. Po zářijovém poklesu schodku na 62,1...
Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
14:30

Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra nezaměstnanosti ale klesla na 6,7 %

Ekonomika Spojených států v listopadu vytvořila asi 245 000 pracovních míst. To je nejnižší údaj za šest měsíců. Růst...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD
14:03

S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD

Globální dluh do konce letošního roku vystoupí kvůli dopadům nového koronaviru a opatřením na potlačení pandemie na...
Zadlužení Světová ekonomika
Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč
11:49

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč

Senát našel v daňovém balíčku další příjem pro státní rozpočet ve výši 4,5 miliardy korun, který se ale nemusí nijak...
Daně Česká republika Rozpočet
OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022
11:41

OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že oživení české ekonomiky bude pomalé a ekonomika...
Česká ekonomika Hospodářský růst Investiční a ekonomický výhled
Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí
10:55

Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí

V pátek by se mělo uskutečnit zasedání takzvané uhelné komise, jehož závěrem by mohlo být stanovení data odchodu...
ČEZ Energetika Uhlí a koks
Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií…
10:53

Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií O2 C.R.

Čtvrteční rozhodnutí o převážení indexu CECE nepřineslo výraznější změny. Mírně bude pouze snížen počet akcií O2...
Indexy O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
S&P potvrdila rating pro VIG na úrovni A+ se stabilním výhledem
10:50

S&P potvrdila rating pro VIG na úrovni A+ se stabilním výhledem

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila rating pro VIG na úrovni A+. Výhled ponechala jako...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Rating
Avast: Moody's potvrdila rating Ba2, výhled zlepšila na pozitivní
10:48

Avast: Moody's potvrdila rating Ba2, výhled zlepšila na pozitivní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's změnila výhled pro hodnocení Avastu na pozitivní, rating potvrdila na úrovni...
Avast Akcie ČR Rating