Co musíte ráno vědět (24. března)
|

Co musíte ráno vědět (24. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co od ekonomiky nově očekává Mezinárodní měnový fond a na jaká čísla z trhu práce (nejen) v USA by se měli investoři připravit? I to by vás mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí odepsaly další 3 %, technologické tituly na tom byly lépe. Trh držely v šachu politické neshody v Senátu

Akcie v USA kvůli obavám z ekonomických dopadů koronaviru oslabily, a to navzdory sérii dalších rázných opatření americké centrální banky na podporu ekonomiky. Ceny akcií byly sráženy mimo jiné zprávami o narůstajícím počtu obětí nemoci COVID-19, o přibývajících karanténních opatřeních ve Spojených státech a o blokaci balíčku určeného na pomoc ekonomice opozičními demokraty v americkém Senátu. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 3,04 % na 18 591,93 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 2,93 % na 2 237,40 bodu a míří k nejhoršímu měsíci od druhé světové války. Oproti únorovému maximu klesl zhruba o 34 %. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,27 % na 6 860,67 bodu. Index volatility VIX se navzdory poklesu cen akcií také snížil, a to o 6,74 % na 61,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o bezmála patnáct bazických bodů na 0,793 %. Cena zlata se zvyšovala až o 80 USD na unci, nakonec zlato posílilo o 4,6 % na 1 552 USD za unci. Ceny ropy rostly o 2-5 %, barel Brentu i WTI se ale dále obchoduje (hluboko) pod 30 USD. Nejsledovanější kryptoměny posílily o zhruba 5 %.

Mezi insider tradingem, vlastizradou a hysterií
Když dva dělají totéž, není to totéž. Jako třeba když dva američtí senátoři prodávají akcie těsně před vypuknutím koronavirového burzovního masakru.

2. Evropské akcie v pondělí výrazně oslabily, západoevropské burzovní indexy ztratily až 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo v úvodu týdne výrazně v červených číslech, indexy ztrácely po startu seance 4-5 %. Dopoledne se benchmarky pohybovaly v blízkosti denních minim, velkou část ztrát ale smazaly poté, co americká centrální banka oznámila neomezené kvantitativní uvolňování. Optimismus ovšem na trzích nevydržel dlouho, a tak se indexy posléze vrátily hluboko pod nulu, kde den i zakončily.

(Opakovaný) hlas pro nákup akcií
Pro střednědobou až dlouhodobou výkonnost akcií jsou rozhodující valuace, tedy poměr cen akcií a fundamentů, jako jsou tržby nebo zisky. Čím nižší valuace, tím vyšší očekávaný budoucí akciový výnos. A valuace (ocenění) globálních akcií jsou již nyní mimořádně nízké.

3. Pražská burza do pondělního obchodování vstoupila 2% poklesem, skončila na červené nule

Začátek pondělního obchodování na pražské burze byl ztrátový. Index PX zhruba půl hodiny po startu seance klesal o asi 2 % na 723 bodů. Ztráty však postupně umazával a odpoledne dokonce vystoupil do zelených čísel.Den nakonec uzavřel se ztrátou 0,07 % na 738,28 bodu.

Investorský magazín: České nemovitosti v době (po)koronavirové
Co čeká české nemovitosti, až skončí karanténa? Scénářů je několik, ale ani jeden zatím neslibuje rychlý návrat situace, ve které trhu dominují kupci. Hlavní téma Investorského magazínu doplní návod, jak přežít útok medvěda, závěr pak jako vždy patří ekonomickému výhledu na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Úterý bude dnem indexů nákupních manažerů. Vyjdou předběžné PMI za březen za výrobu i sektor služeb. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří ještě na index průmyslové aktivity richmondského Fedu a údaje o prodeji nových domů. Hospodářské výsledky zveřejní v úterý ve Spojených státech společnost NIKE, v Británii firma Kingfisher a v Česku Philip Morris ČR. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. března a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB za týden koupila nejvíce vládních dluhopisů za dva a půl roku

Evropská centrální banka minulý týden koupila nejvíce státních dluhopisů za dva a půl roku. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila. Banka letos zvýšila nákupy dluhopisů, aby zmírnila hospodářské a finanční dopady pandemie, a cílem jejího kroku je hlavně pomoci oživení dluhopisů vydávaných Itálií a dalšími zeměmi těžce zasaženými koronavirem.

6. Fed oznámil neomezené kvantitativní uvolňování

Americká centrální banka v pondělí oznámila, že přijde s novými programy zaměřenými na efektivnější fungování trhů v době krize způsobené pandemií koronaviru. Mimo jiné bude nakupovat neomezené množství státních dluhopisů a cenných papírů zajištěných hypotékami.

7. Morningstar: Všechny sektory jsou podhodnocené, energetika je nejlevnější

Podle ukazatele Morningstar Market Fair Value jsou nyní, po výrazných propadech na trzích, všechny sektory v USA podhodnocené. Nejvíce na ztráty doplácejí společnosti v energetickém sektoru, které tak představují zajímavou příležitost. 

8. Ifo: Koronavirus připraví německou ekonomiku o stovky miliard eur

Koronavirus připraví německou ekonomiku o stovky miliard eur, předpověděl v pondělí hospodářský institut Ifo. Jeho konkrétní odhady se pohybují mezi 255 miliardami a 729 miliardami eur. O práci navíc může přijít hodně přes milion lidí.

9. Bullard (Fed): Nezaměstnanost v USA může stoupnout na 30 %

Šéf saintlouiského Fedu James Bullard se nechal slyšet, že míra nezaměstnanosti v USA se může dost až na 30 %. Bez plánu návratu lidí do práce po odeznění pandemie může dojít k sociálním nepokojům. 

10. OECD: Ekonomika se bude z dopadů koronaviru zotavovat roky

Světové ekonomice potrvá roky, než se zotaví z dopadů šíření koronaviru. Uvedl to generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría. Dodal, že koronavirus již způsobil větší ekonomický šok než finanční krize. Naděje na rychlé hospodářské oživení jsou podle něj spíše zbožným přáním než výsledkem racionálního uvažování.

MMF: Pandemie způsobí globální recesi, svět se zotaví v roce 2021
Pandemie nemoci COVID-19 způsobí letos recesi světové ekonomiky, která by mohla být horší než finanční krize v letech 2008 až 2009. Svět se ale zotaví v roce 2021, uvedl Mezinárodní měnový fond.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zemětřesení na trhu práce

Po rekordně rychlých propadech na akciových trzích, které není schopna zpomalit ani slibovaná pomoc Fedu a vlády o objemu několika bilionů dolarů, již mezi investory kolují různé černé scénáře. Jedním z nejčernějších se prezentuje Goldman Sachs, která čeká, že počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu končícím 21. března může vystoupat na historické maximum.

Již v předešlém týdnu došlo k poměrně výraznému nárůstu, ale podle Goldman Sachs se až tento čtvrtek dozvíme, jak to na trhu práce v USA skutečně vypadá. Možná to je jen kachna, možná jen banka potřebuje zaujmout nějakou bombou (jako kdyby jich bylo jinak málo), ale pravda je, že trh na něco takového asi připravený není. Uvidíme ve čtvrtek.

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
včera v 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black FRiday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
včera v 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
27. 11. 2020 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
27. 11. 2020 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
27. 11. 2020 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
27. 11. 2020 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...