US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,16 %
KB+0,19 %
Erste-0,56 %

Co musíte ráno vědět (24. června)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, jak výrazně letos pravděpodobně klesne německá ekonomika a co nabídne automobilka Toyota svým konkurentům? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
24. 6. 2020 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý opět posílily, index Nasdaq Composite stanovil nové historické i zavírací maximum

Americké akcie v úterý znovu zpevnily a index technologického trhu Nasdaq Composite vystoupil na nové rekordní maximum. Cenné papíry těžily ze zlepšujících se údajů o ekonomice a z nadějí na další stimulační opatření. Index Dow si připsal 0,50 % na 26 156,10 bodu, širší benchmark S&P 500 se zvýšil o 0,43 % na 3 131,29 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,74 % na nové zavírací maximum 10 131,37 bodu (rekord posunul na 10 221,85 bodu). Index volatility VIX se snížil o 1,26 % na 31,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o bazický bod na 0,712 %.

Úvěrový trh opět vře. Hrozí nová finanční krize, tentokrát pod vlajkou CLO?

Úvěrový trh opět vře. Hrozí nová finanční krize, tentokrát pod vlajkou CLO?

Může nadvýkonnost amerických akcií pokračovat?

Může nadvýkonnost amerických akcií pokračovat?

2. Evropské akcie v úterý smazaly ztráty z předešlého dne

Akciové trhy v Evropě zažily v úterý oživení a posílily o jedno až dvě procenta. Pomohly jim k tomu jak informace o pokračování dohody mezi USA a Čínou, tak o ekonomické aktivitě v Evropě. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 1,30 % na 367,40 bodu, britský index FTSE 100 se zvýšil o 1,21 % na 6 320,12 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 1,39 % na 5 017,68 bodu a německý DAX si připsal zisk 2,13 % na 12 523,76 bodu. V zorném poli investorů zůstává vývoj pandemie v USA a dalších zemích, kde roste počet nakažených. Už také v Německu došlo k opětovnému zavádění některých opatření.

Investorský magazín: Gruzie jako investiční klenot, problémy automobilového průmyslu a akcie bez alternativy

Investorský magazín: Gruzie jako investiční klenot, problémy automobilového průmyslu a akcie bez alternativy

V Evropě leží na stole pomoc za dva biliony eur

V Evropě leží na stole pomoc za dva biliony eur

3. Pražská burza v úterý posílila, dařilo se finančním titulům

Pražská burza v úterý posílila, index PX stoupl o 0,66 % na 933,25 bodu. Nahoru ho táhly hlavně finanční tituly, když pojišťovna VIG přidala téměř tři procenta, MONETA Money Bank a Erste Group Bank necelá dvě procenta a Komerční banka zhruba procento. Naopak mírně ztratily například energetická společnost ČEZ či operátor O2.

Philip Morris ČR: Stabilní jméno v kurzovém lístku pražské burzy (nejen) díky štědré dividendě. Výrazný růst ale nečekejte, shodují se analytici

Philip Morris ČR: Stabilní jméno v kurzovém lístku pražské burzy (nejen) díky štědré dividendě. Výrazný růst ale nečekejte, shodují se analytici

Česko jako nejzranitelnější ekonomika (nejen) střední Evropy?

Česko jako nejzranitelnější ekonomika (nejen) střední Evropy?

4. Očekávané události

Středeční dopoledne bude patřit indexům podnikatelské nálady Ifo pro Německo a ukazatelům spotřebitelské a podnikatelské důvěry v Česku. V Americe vyjde odpoledne index cen domů a Česká národní banka oznámí výsledek měnověpolitického zasedání. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. června

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. června

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Odhad: Německý HDP klesne o 6,5 %

Německá ekonomika letos kvůli opatřením spojeným s onemocněním covid-19 klesne o 6,5 %, odhaduje poradní ekonomický výbor tamní vlády. Silný hospodářský útlum se ale může protáhnout za předpokladu, že se výrazně zvýší počet nových případů nákazy, uvedli v úterý poradci. "Pandemie zřejmě způsobí největší propad německé ekonomiky od založení spolkové republiky. Očekáváme ale, že hospodářství se v létě začne zotavovat," řekl šéf výboru Lars Feld.

6. Útlum ekonomické aktivity v Evropě i v USA v červnu výrazně polevil

Útlum ekonomické aktivity v Evropě i ve Spojených státech výrazně polevil, ekonomiky se vezou na vlně optimismu. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky v úterý zveřejnila konzultační společnost IHS Markit. V eurozóně souhrnný index, který sleduje aktivitu v průmyslu i sektoru služeb, podle předběžných dat vzrostl na 47,5 bodu z květnových 31,9 bodu. V dubnu byl index na rekordním minimu 13,6 bodu. Ve Spojených státech se souhrnný index aktivity zvýšil na 46,8 bodu z květnových 37 bodů.

7. V Německu zadrželi bývalého šéfa společnosti Wirecard

V Německu zadrželi bývalého šéfa finanční společnosti Wirecard Marcuse Brauna. Vyšetřovatelé ho podezírají, že nadhodnocoval příjmy a lhal o skutečném stavu firmy, aby ji zatraktivnil před investory. Braun podle médií odpoledne stanul před soudem, který nařídil manažera propustit na kauci pět milionů eur. Minulý týden vyšel najevo skandál, když se zjistilo, že ve firmě chybí asi 1,9 miliardy eur.

8. SoftBank prodá část svého podílu v T-Mobile US

Japonská technologická a investiční skupina SoftBank prodá za 21 miliard USD část svého podílu v americkém mobilním operátorovi T-Mobile US. Generální ředitel a zakladatel SoftBank Masajoši Son se tak snaží snížit zadlužení společnosti.

9. Konsorcium koupí za 10 miliard USD podíl v plynovodech v Abú Zabí

Konsorcium šesti firem se dohodlo na převzetí podílu v síti plynovodů emirátu Abú Zabí. Za 10,1 miliardy USD získá podle dohody 49% podíl v nové dceřiné společnosti plynovodů zřízené státní firmou Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC). Ta bude vlastnit zbývajících 51 %. Dohoda je letos zatím největší akvizicí v infrastruktuře.

10. Maďarská centrální banka nečekaně snížila základní úrok

Maďarská centrální banka v úterý nečekaně snížila základní úrokovou sazbu o 0,15 procentního bodu na 0,75 %. Banka přistoupila ke snížení úroků poprvé po čtyřech letech kvůli očekávaným vyšším ekonomickým škodám způsobeným pandemií covidu-19. Zpráva poslala maďarský forint na nejnižší hodnotu k euru za poslední měsíc, protože analytici očekávali, že banka základní úrok nezmění. Jednodenní depozitní sazba zůstala na -0,05 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Toyota nabídne bezplatně svého virtuálního řidiče pro crash testy

Japonská automobilka Toyota nabídne od příštího roku všem ostatním výrobcům volně k dispozici svůj digitální model člověka, který využívá pro virtuální crash testy. Model dokáže simulovat a vypočítat dopady nárazu na lidské tělo při dopravní nehodě.

Model pod názvem THUMS je součástí počítačového testování pasivní bezpečnosti, které dosud analyzovalo jen dopad dopravních nehod na vozidla jako taková. Obsahuje nejen lidskou kostru, mozek, vnitřní orgány nebo svaly, ale na základě hustoty a charakteristik i jejich odolnost. Umožňuje tak věrohodně simulovat a následně vyhodnotit poškození posádky auta v případě nehody.

Zatímco již dříve existovaly modely simulující některé části těla k lékařským účelům, THUMS od Toyoty se stal vůbec prvním digitálním modelem člověka jako celku. Mohl tak nabídnout přesnou simulaci toho, jak nehoda působí na jednotlivé části a jak se tyto části během nárazu ovlivňují navzájem.

Ochrana posádek vozidel se skládá z prvků aktivní a pasivní bezpečnosti. Zatímco technologie aktivní bezpečnosti, jako jsou různé elektronické asistenty, se snaží nehodě zabránit, pasivní prvky pomáhají eliminovat škody na vozidle a zabránit zranění posádky, pokud k havárii dojde.

Všechny bezpečnostní prvky je potřeba důkladně otestovat, nicméně kdyby se k tomu používaly pouze klasické nárazové zkoušky, bylo by to časově i finančně velmi náročné. Proto přichází na řadu pokročilé počítačové modelování, které umožňuje provést tisíce simulací bez zničení jediného vozu či lidské figuríny.

Členové vývojového týmu museli kromě pokročilého počítačového programování disponovat i znalostmi o anatomii lidského těla. Jelikož se jednalo v první řadě o automobilové konstruktéry, nikdo z vývojového týmu předmětné oblasti neovládal a mnohdy bylo nutné jít cestou pokus-omyl.

Pro lepší pochopení toho, jak lidské tělo pracuje a z čeho se skládá, se jeden ze zakladatelů projektu Juiši Kitagawa s kolegy účastnil desítek pitev a potom simuloval nárazové testy s lidskými těly. Díky tomu přišel například na to, že kosti se mohou zlomit již tehdy, pokud jsou vystaveny deformaci nad tři procenta.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár