Co musíte ráno vědět (24. června)
|

Co musíte ráno vědět (24. června)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, jak výrazně letos pravděpodobně klesne německá ekonomika a co nabídne automobilka Toyota svým konkurentům? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý opět posílily, index Nasdaq Composite stanovil nové historické i zavírací maximum

Americké akcie v úterý znovu zpevnily a index technologického trhu Nasdaq Composite vystoupil na nové rekordní maximum. Cenné papíry těžily ze zlepšujících se údajů o ekonomice a z nadějí na další stimulační opatření. Index Dow si připsal 0,50 % na 26 156,10 bodu, širší benchmark S&P 500 se zvýšil o 0,43 % na 3 131,29 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,74 % na nové zavírací maximum 10 131,37 bodu (rekord posunul na 10 221,85 bodu). Index volatility VIX se snížil o 1,26 % na 31,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o bazický bod na 0,712 %.

Úvěrový trh opět vře. Hrozí nová finanční krize, tentokrát pod vlajkou CLO?
Finanční krize z roku 2008 vzešla z úvěrového trhu. Dalo by se proto čekat, že do stejné řeky banky a investoři podruhé nevstoupí. Opak je pravdou.
Může nadvýkonnost amerických akcií pokračovat?
Uplynulá dekáda byla z pohledu amerických akcií mimořádně úspěšným obdobím. Nehrozí teď ale po strhující rally studená sprcha?

2. Evropské akcie v úterý smazaly ztráty z předešlého dne

Akciové trhy v Evropě zažily v úterý oživení a posílily o jedno až dvě procenta. Pomohly jim k tomu jak informace o pokračování dohody mezi USA a Čínou, tak o ekonomické aktivitě v Evropě. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 1,30 % na 367,40 bodu, britský index FTSE 100 se zvýšil o 1,21 % na 6 320,12 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 1,39 % na 5 017,68 bodu a německý DAX si připsal zisk 2,13 % na 12 523,76 bodu. V zorném poli investorů zůstává vývoj pandemie v USA a dalších zemích, kde roste počet nakažených. Už také v Německu došlo k opětovnému zavádění některých opatření.

Investorský magazín: Gruzie jako investiční klenot, problémy automobilového průmyslu a akcie bez alternativy
Přírodní, turistický, kulturní a dnes také investiční klenot - to je Gruzie. Aktuální Investorský magazín nabízí výlet na Kavkaz, na kterém lze zajímavě vydělat. Prostor dostane také koronavirovou krizí výrazně zasažený automobilový průmysl nebo střípek do debaty o vysokém ocenění akciových trhů. V závěru nechybí ani přehled očekávaných ekonomických událostí.
V Evropě leží na stole pomoc za dva biliony eur
Evropské státy pomáhají svým ekonomikám pomalu. Ze slíbených státních záruk za úvěry odteklo firmám v sedmi největších evropských ekonomikách skrze banky zatím necelých 15 %. To znamená, že na finanční munici za více než 2 biliony EUR sedá prach. Pro představu, je to více než hospodářská produkce Španělska, ukazují data posbíraná Bloombergem.

3. Pražská burza v úterý posílila, dařilo se finančním titulům

Pražská burza v úterý posílila, index PX stoupl o 0,66 % na 933,25 bodu. Nahoru ho táhly hlavně finanční tituly, když pojišťovna VIG přidala téměř tři procenta, MONETA Money Bank a Erste Group Bank necelá dvě procenta a Komerční banka zhruba procento. Naopak mírně ztratily například energetická společnost ČEZ či operátor O2.

Philip Morris ČR: Stabilní jméno v kurzovém lístku pražské burzy (nejen) díky štědré dividendě. Výrazný růst ale nečekejte, shodují se analytici
V jednom z pravidelných expertních výhledů jsme nestihli zodpovědět dotaz na dlouhodobější výhled pro akcie Philip Morris ČR. Předali jsme jej odborníkům, jejichž odpovědi nabízíme v krátké anketě.
Česko jako nejzranitelnější ekonomika (nejen) střední Evropy?
OECD nevěští Česku nic pěkného. Podle červnového výhledu této organizace bude Česko patřit do pětice koronavirovou recesí nejpostiženějších ekonomik na světě. Dopad do HDP v roce 2020 má být podle OECD viditelně vyšší než u dalších zemí v regionu, zejména Polska a Maďarska. Proč?

4. Očekávané události

Středeční dopoledne bude patřit indexům podnikatelské nálady Ifo pro Německo a ukazatelům spotřebitelské a podnikatelské důvěry v Česku. V Americe vyjde odpoledne index cen domů a Česká národní banka oznámí výsledek měnověpolitického zasedání. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Odhad: Německý HDP klesne o 6,5 %

Německá ekonomika letos kvůli opatřením spojeným s onemocněním covid-19 klesne o 6,5 %, odhaduje poradní ekonomický výbor tamní vlády. Silný hospodářský útlum se ale může protáhnout za předpokladu, že se výrazně zvýší počet nových případů nákazy, uvedli v úterý poradci. "Pandemie zřejmě způsobí největší propad německé ekonomiky od založení spolkové republiky. Očekáváme ale, že hospodářství se v létě začne zotavovat," řekl šéf výboru Lars Feld.

6. Útlum ekonomické aktivity v Evropě i v USA v červnu výrazně polevil

Útlum ekonomické aktivity v Evropě i ve Spojených státech výrazně polevil, ekonomiky se vezou na vlně optimismu. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky v úterý zveřejnila konzultační společnost IHS Markit. V eurozóně souhrnný index, který sleduje aktivitu v průmyslu i sektoru služeb, podle předběžných dat vzrostl na 47,5 bodu z květnových 31,9 bodu. V dubnu byl index na rekordním minimu 13,6 bodu. Ve Spojených státech se souhrnný index aktivity zvýšil na 46,8 bodu z květnových 37 bodů.

7. V Německu zadrželi bývalého šéfa společnosti Wirecard

V Německu zadrželi bývalého šéfa finanční společnosti Wirecard Marcuse Brauna. Vyšetřovatelé ho podezírají, že nadhodnocoval příjmy a lhal o skutečném stavu firmy, aby ji zatraktivnil před investory. Braun podle médií odpoledne stanul před soudem, který nařídil manažera propustit na kauci pět milionů eur. Minulý týden vyšel najevo skandál, když se zjistilo, že ve firmě chybí asi 1,9 miliardy eur.

8. SoftBank prodá část svého podílu v T-Mobile US

Japonská technologická a investiční skupina SoftBank prodá za 21 miliard USD část svého podílu v americkém mobilním operátorovi T-Mobile US. Generální ředitel a zakladatel SoftBank Masajoši Son se tak snaží snížit zadlužení společnosti.

9. Konsorcium koupí za 10 miliard USD podíl v plynovodech v Abú Zabí

Konsorcium šesti firem se dohodlo na převzetí podílu v síti plynovodů emirátu Abú Zabí. Za 10,1 miliardy USD získá podle dohody 49% podíl v nové dceřiné společnosti plynovodů zřízené státní firmou Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC). Ta bude vlastnit zbývajících 51 %. Dohoda je letos zatím největší akvizicí v infrastruktuře.

10. Maďarská centrální banka nečekaně snížila základní úrok

Maďarská centrální banka v úterý nečekaně snížila základní úrokovou sazbu o 0,15 procentního bodu na 0,75 %. Banka přistoupila ke snížení úroků poprvé po čtyřech letech kvůli očekávaným vyšším ekonomickým škodám způsobeným pandemií covidu-19. Zpráva poslala maďarský forint na nejnižší hodnotu k euru za poslední měsíc, protože analytici očekávali, že banka základní úrok nezmění. Jednodenní depozitní sazba zůstala na -0,05 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Toyota nabídne bezplatně svého virtuálního řidiče pro crash testy

Japonská automobilka Toyota nabídne od příštího roku všem ostatním výrobcům volně k dispozici svůj digitální model člověka, který využívá pro virtuální crash testy. Model dokáže simulovat a vypočítat dopady nárazu na lidské tělo při dopravní nehodě.

Model pod názvem THUMS je součástí počítačového testování pasivní bezpečnosti, které dosud analyzovalo jen dopad dopravních nehod na vozidla jako taková. Obsahuje nejen lidskou kostru, mozek, vnitřní orgány nebo svaly, ale na základě hustoty a charakteristik i jejich odolnost. Umožňuje tak věrohodně simulovat a následně vyhodnotit poškození posádky auta v případě nehody.

Zatímco již dříve existovaly modely simulující některé části těla k lékařským účelům, THUMS od Toyoty se stal vůbec prvním digitálním modelem člověka jako celku. Mohl tak nabídnout přesnou simulaci toho, jak nehoda působí na jednotlivé části a jak se tyto části během nárazu ovlivňují navzájem.

Ochrana posádek vozidel se skládá z prvků aktivní a pasivní bezpečnosti. Zatímco technologie aktivní bezpečnosti, jako jsou různé elektronické asistenty, se snaží nehodě zabránit, pasivní prvky pomáhají eliminovat škody na vozidle a zabránit zranění posádky, pokud k havárii dojde.

Všechny bezpečnostní prvky je potřeba důkladně otestovat, nicméně kdyby se k tomu používaly pouze klasické nárazové zkoušky, bylo by to časově i finančně velmi náročné. Proto přichází na řadu pokročilé počítačové modelování, které umožňuje provést tisíce simulací bez zničení jediného vozu či lidské figuríny.

Členové vývojového týmu museli kromě pokročilého počítačového programování disponovat i znalostmi o anatomii lidského těla. Jelikož se jednalo v první řadě o automobilové konstruktéry, nikdo z vývojového týmu předmětné oblasti neovládal a mnohdy bylo nutné jít cestou pokus-omyl.

Pro lepší pochopení toho, jak lidské tělo pracuje a z čeho se skládá, se jeden ze zakladatelů projektu Juiši Kitagawa s kolegy účastnil desítek pitev a potom simuloval nárazové testy s lidskými těly. Díky tomu přišel například na to, že kosti se mohou zlomit již tehdy, pokud jsou vystaveny deformaci nad tři procenta.

Z kauzy Wirecard je špionážní drama. Maršálek vynášel informace z…
Z kauzy Wirecard je špionážní drama. Maršálek vynášel informace z…
před 11 minutami

Z kauzy Wirecard je špionážní drama. Maršálek vynášel informace z kontrarozvědky a chlubil se složením novičoku

Bývalý ředitel společnosti Wirecard Jan Marsalek se měl chlubit, že má k dispozici dokumenty o složení a použití...
Německo Banky
Internetový prodejce módy Asos zvýšil díky koronaviru tržby
před 29 minutami

Internetový prodejce módy Asos zvýšil díky koronaviru tržby

Britský internetový prodejce módy Asos, podobně jako mnoho dalších internetových firem, zvýšil díky koronaviru tržby....
Spojené království Móda a design Tržby
Akcie Photon Energy od začátku roku přidávají 160 %, firma směřuje ke…
Akcie Photon Energy od začátku roku přidávají 160 %, firma směřuje ke…
před hodinou

Akcie Photon Energy od začátku roku přidávají 160 %, firma směřuje ke vstupu na hlavní burzovní trh v Praze a Varšavě

Akcie fotovoltaické společnosti Photon Energy na pražské burze od začátku roku přidávají více než 160 % a v ročním...
Photon Energy Akcie ČR Pražská burza
Trh s ropou se upíná k zasedání OPEC
Trh s ropou se upíná k zasedání OPEC
před hodinou

Trh s ropou se upíná k zasedání OPEC

Po prudkém poklesu zásob ropy v USA (o 8,3 milionu barelů) ceny ropy rostou a trh čeká na další kroky OPEC. Cena...
Ropa Ropa Brent Ropa WTI
Inflace v Británii v červnu vzrostla, čekal se pokles
před hodinou

Inflace v Británii v červnu vzrostla, čekal se pokles

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v červnu nečekaně zrychlilo na 0,6 z květnových 0,5 procenta,...
Spojené království Inflace Ekonomika
Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny
Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny
před hodinou

Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny

Společnost Nissan představila nové SUV Ariya, které se má stát symbolem nového trendu a cesty k zotavení po déle než...
Doprava Japonsko
MONETA v rámci programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela…
09:07

MONETA v rámci programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela žádosti v objemu téměř 2 miliard Kč

MONETA Money Bank uvedla, že v rámci vládních úvěrových programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela přes 900...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Úvěry
Co musíte ráno vědět (15. července)
Co musíte ráno vědět (15. července)
00:00

Co musíte ráno vědět (15. července)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, jaká byla ve Spojených státech v červnu inflace a jak Amazon mění...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl
Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl
včera v 22:30

Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech v úterý zpevnily. Zisk technologického indexu Nasdaq však byl nižší, protože se investoři...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Spotify rozšířila nabídku do dalších 13 zemí včetně Ruska
včera v 20:49

Spotify rozšířila nabídku do dalších 13 zemí včetně Ruska

Služba pro streamování hudby Spotify se rozšířila do 13 dalších zemí v Evropě včetně Ruska, které je nejrychleji...
Zábava a zábavní průmysl Americké akcie
Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent
včera v 19:46

Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent

Americký výrobce letadel Boeing dodal v prvním pololetí letošního roku zákazníkům pouhých 70 letadel, o 71 procent...
Americké akcie Boeing Koronavirus
HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent
včera v 18:33

HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent

Singapurská ekonomika se kvůli pandemii nemoci covid-19 ve druhém čtvrtletí propadla do recese a hrubý domácí produkt...
Singapur HDP Hospodářský růst
Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie
Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie

Akcie na západoevropských trzích v úterý pokračovaly v trendu nastoleném v USA v pondělí večer. Investoři negativně...
Shrnutí obchodování v Evropě Evropské akcie
Swatch se poprvé propadl do ztráty, rekordně propouštěl
včera v 17:12

Swatch se poprvé propadl do ztráty, rekordně propouštěl

Švýcarský výrobce hodinek Swatch Group se v prvním pololetí letošního roku poprvé propadl do ztráty kvůli pandemii...
Evropské akcie Výsledková sezóna Švýcarsko
Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí
Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí
včera v 16:55

Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí

Pražská burza v úterý oslabila, index PX klesl o 1,54 % na 937,84 bodu. Nedařilo se většině emisí v čele s...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Google v Belgii dostal za neodstranění odkazů rekordní pokutu
včera v 16:07

Google v Belgii dostal za neodstranění odkazů rekordní pokutu

Za neodstranění internetových odkazů, které mohou poškodit jednotlivce, uložily belgické úřady americké firmě Google...
Alphabet (Google) Regulace Americké akcie
Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu
Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu
včera v 15:10

Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po předchozích třech poklesech za...
Americká ekonomika Spotřebitelé Spojené státy americké (USA)