US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Co musíte ráno vědět (28. ledna)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v loňském roce dařilo telekomunikační firmě O2 Czech Republic a který světový byznysmen slaví kulaté narozeniny? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
28. 1. 2020 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí oslabily nejvíce od října a od začátku roku jsou ve ztrátě. Obavy z koronaviru ovládly trh

Akciové indexy v USA klesly o více než 1,5 % a prodělaly nejhorší den za tři měsíce. Čína, druhá největší ekonomika světa, prodloužila novoroční svátky kvůli šíření koronaviru. Na trzích panují obavy z ekonomického dopadu nákazy. Index Dow odepsal 1,57 % na 28 535,80 bodu, širší index S&P 500 klesl také o 1,57 % na 3 243,63 bodu a technologický index Nasdaq Composite spadl o 1,89 % na 9 139,31 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 25,21 % na 18,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o sedm bazických bodů na 1,61 %. Zlato a stříbro přidaly okolo půl procenta, ceny ropy naopak spadly o bezmála 3 % a futures se obchodovaly nejníže za více než tři měsíce. Nejsledovanější kryptoměny naopak přidávaly od dvou do čtyř procent.

Akcie: O lednovém (ne)efektu

Akcie: O lednovém (ne)efektu

2. Evropské akcie v pondělí kvůli obavám z koronaviru výrazně oslabily

Evropské akcie zahájily týden výrazným poklesem kvůli obavám z ekonomických dopadů nového typu koronaviru, který se šíří z Číny. V pondělí čínské úřady uvedly, že počet obětí viru stoupl již na 81, nakažených je evidováno již více než 2 800. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 2,26 % na 414,07 bodu, britský FTSE 100 oslabil o 2,29 % na 7 412,05 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 2,68 % na 5 863,02 bodu a německý DAX se snížil o 2,74 % na 13 204,77 bodu. Výrazně oslabily například akcie francouzských výrobců luxusního zboží LVMH, Hermès a Kering, kteří jsou silně závislí na poptávce z Číny. Kvůli vysoké závislosti na Číně se ale dostaly pod tlak také akcie těžařských společností.

KONTEXT: (Ne)sázejte na dluhy aneb Změní se červená čísla v krvavě rudou?

KONTEXT: (Ne)sázejte na dluhy aneb Změní se červená čísla v krvavě rudou?

3. Pražská burza v úvodu týdne oslabila o více než procento, nejvíce ztratily akcie Stock Spirits

Pražská burza zahájila týden prudkým poklesem, index PX odepsal 1,09 % na 1 130,48 bodu. Nejvíce ztratily cenné papíry Stock Spirits, které zlevnily o 2,91 % na 63,50 Kč. V plusu se z hlavních titulů udržela pouze CME, jež zpevnila o 0,2 % na 102,20 Kč. Objem obchodů byl se zhruba 250 miliony korun podprůměrný.

Investorský magazín: Ohlédnutí za letošním Davosem a výhled pro investiční alternativy

Investorský magazín: Ohlédnutí za letošním Davosem a výhled pro investiční alternativy

4. Očekávané události

Úterý bude patřit americkým datům. Na trh dorazí mimo jiné údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, index cen domů S&P/Case-Shiller a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Výsledkovou mozaiku doplní na Wall Street společnosti Pfizer, Harley-Davidson, United Technologies, 3M, Lockheed Martin, Starbucks, eBay, Apple a Advanced Micro Devices a v Evropě Bankia, SAP nebo Moët Hennessy Louis Vuitton. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. ledna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. ledna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. O2 Czech Republic loni stoupl čistý zisk o 0,2 % na 5,46 miliardy Kč, spotřeba mobilních dat vyskočila o 30 %

Telekomunikační společnosti O2 Czech Republic loni vzrostly provozní výnosy meziročně o 2 % na 38,76 miliardy Kč. Čistý zisk se společnosti zvýšil jen o 0,2 % na 5,46 miliardy Kč, negativně na něj působily odpisy spojené s dřívějšími investicemi.

6. Reuters: Německá vláda zvýšila odhad letošního růstu HDP na 1,1 %

Německá vláda zlepšila odhad letošního růstu německé ekonomiky na 1,1 % z dosud předpokládaného jednoho procenta. Agentuře Reuters to v pondělí sdělily zdroje obeznámené s novou prognózou. Německé ministerstvo hospodářství oficiálně zveřejní aktualizovaný hospodářský výhled ve středu. K informaci agentury Reuters se odmítlo vyjádřit.

7. Vláda odložila aukci kmitočtů pro 5G a vyměnila předsedu ČTÚ

Vláda odložila vyhlášení aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G. Navrhla Českému telekomunikačnímu úřadu změnit její podmínky tak, aby byla atraktivní pro další mobilní operátory. Kvůli tomu v pondělí také vyměnila předsedu ČTÚ a místo Jaromíra Nováka jmenovala šéfkou úřadu Hanu Továrkovou. Do státního rozpočtu by aukce měla přinést minimálně šest miliard korun. Opozice odklad aukce kritizuje.

8. Automobilka GM investuje 2,2 miliardy dolarů do závodu v Detroitu

Americká automobilka General Motors investuje 2,2 miliardy dolarů do málo využitého závodu v Detroitu, kde plánuje vyrábět elektrická a samořízená auta. Vznikne zde 2 200 pracovních míst. Největší americký výrobce vozů to v pondělí oznámil na svém webu. GM také investuje 800 milionů dolarů do podpory svých dodavatelů a dalších projektů spojených s elektrickými nákladními vozy.

9. Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v lednu zhoršila

Podnikatelská nálada v Německu se začátkem letošního roku překvapivě zhoršila, a to kvůli nárůstu pesimismu ohledně vyhlídek. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v pondělí zveřejnil institut Ifo. Index podnikatelské nálady v lednu klesl na 95,9 bodu z prosincových 96,3 bodu. Analytici přitom v průzkumu agentury Reuters předpovídali jeho nárůst na 97 bodů.

10. Indická vláda chce prodat státní aerolinky Air India

Indická vláda plánuje prodat celý svůj podíl v letecké společnosti Air India. Vláda obnovila plány na prodej aerolinek, neboť potřebuje zvýšit příjmy státního rozpočtu. Předchozí aukce na většinový podíl v aerolinkách v roce 2018 ale nepřilákala žádného zájemce.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Mexický magnát Carlos Slim, kdysi nejbohatší člověk na světě, slaví 80. narozeniny

Mexický telekomunikační magnát Carlos Slim Helú, který se narodil 28. ledna 1940, byl podle časopisu Forbes v letech 2010 až 2013 nejbohatším člověkem světa. Jeho impérium zahrnuje škálu firem, jimž dominují telekomunikační firmy Telmex a América Móvil, tento miliardář je ale i jedním z největších filantropů. Podporuje vzdělávání, zdravotnictví či kulturu.

Slim vydělal zejména na skupování krachujících společností a včasné sázce na vyspělé technologie. Klíčovou roli ale jistě sehrály i jeho zásady podnikání, mimo jiné co nejjednodušší struktura managementu, flexibilita, rychlé rozhodování, rozvoj lidských zdrojů a v neposlední řadě pravidlo být střídmý i v dobách štědrých.

Mezi lety 2008 a 2010 své jmění navýšil více než dvojnásobně z 35 miliard na 75 miliard dolarů a v pořadí světových boháčů odsunul z prvního místa zakladatele Microsoftu Billa Gatese. První příčka patřila Slimovi ještě na jaře 2013, kdy byla hodnota jeho majetku vyčíslena na 73 miliard dolarů. Poté však mexičtí zákonodárci schválili návrh zákona omezující Slimovu převahu na domácím telekomunikačním trhu a Mexičan přišel v této souvislosti o bezmála 20 miliard dolarů a propadl se na pátou příčku. Slim dále zchudl počátkem roku 2017, když se mexické peso v reakci na zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA zřítilo na historické minimum. Podle Forbesu patřila v říjnu 2019 Slimovi s majetkem 59,5 miliardy dolarů devátá příčka, zůstává však nejbohatším mužem Latinské Ameriky.

Slimovo impérium podporuje řadu dobročinných aktivit, například přes Nadaci Carlose Slima založenou v roce 1986. V roce 1994 v mexické metropoli otevřel Museo Soumaya, pojmenované po jeho zesnulé manželce, v němž je největší sbírka děl Augusta Rodina mimo Francii. V roce 2014 otevřel v hlavním městě Mexika největší akvárium v Latinské Americe, které má poskytovat nejen zábavu a osvětu, ale i přispět k ochraně ohrožených druhů, a téhož roku otevřel v mexickém Veracruzu s českou topmodelkou Petrou Němcovou a jejím Fondem šťastných srdcí rozsáhlý areál základní školy, jehož výstavbu zaplatil Slimův konglomerát Grupo Carso a kam nadace Němcové poskytla vybavení.

Carlos Slim Helú se narodil v metropoli Mexiku. Jeho otec se přistěhoval z Libanonu ve 14 letech a z malého obchodníka s galanterií se výrazně vypracoval. I matka byla libanonského původu. Carlos získal na Mexické autonomní národní univerzitě titul stavební inženýr a v roce 1965 založil první firmy, stavební, realitní i investiční, z nichž některé pojmenoval Carso (první slabiky jmen Carlos a Soumaya).

Terno udělal v roce 1981 koupí většinového podílu ve firmě Cigatam, tehdy druhém největším výrobci cigaret v Mexiku, jejíž zisky záhy použil na další akvizice. Během dekády si vytvořil široké portfolio, mimo jiné Hulera el Centenario (pneumatiky), Sanborns (restaurace, kavárny, obchody), FRISCO (těžba), Calinda (dnes OSTAR; hotely) či Condumex (energetika, elektronika).

V roce 1990 koupil Slim s France Telecom a americkou Southwestern Bell (dnes pod AT&T) státní firmu Telmex. Ve druhé polovině 90. let získal Telmex širokou klientelu jako průkopník předplatných karet na mobilní telefony a v roce 2000 se z něj vyčlenila firma América Móvil, která je v současnosti sedmým největším mobilním operátorem světa dle počtu zákazníků. V 90. letech Slim též rozjel podnikání v bankovnictví se svou finanční skupinou Inbursa.

V novém tisíciletí se stal spoluzakladatelem nízkonákladových aerolinek Volaris a investuje i do médií. V roce 2012 založil se slavným moderátorem Larrym Kingem internetovou televizi Ora TV. O tři roky později poskytl půjčku 250 milionů dolarů vydavatelství New York Times a postupně přikupoval jeho akcie, v roce 2016 se stal se 17 % jeho největším akcionářem, o rok později více než polovinu ze svého podílu prodal. Slimově firmě America Móvil se v roce 2014 podařila první úspěšná akvizice v Evropě, když získala většinový podíl v rakouské společnosti Telekom Austria.

Carlos Slim má šest dětí, tři dcery a tři syny. V roce 1966 se oženil s Soumayou Domitovou Gemayelovou, která v roce 1999 zemřela. I ona byla libanonského původu, její strýc byl Amín Džamáíl, prezident Libanonu v letech 1982 až 1988.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně