Co musíte ráno vědět (3. února)
|

Co musíte ráno vědět (3. února)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak v pondělí Čína podpoří ekonomiku a na jaké hotely se mohou těšit lidé (zatím) v osmi amerických městech? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek prudce oslabily, index Dow spadl nejvíce od srpna

Americké akcie v pátek prudce zlevnily, index Dow za sebou má nejhorší den od loňského srpna. K propadu přispěly obavy z ekonomických důsledků šíření čínského koronaviru. Vliv ale měla také nepříznivá americká data a horší výsledky hospodaření některých velkých firem. Index Dow spadl o 2,09 % na 28 256,03 bodu, širší index S&P 500 klesl o 1,77 % na 3 225,52 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 1,59 % na 9 150,94 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 21,63 % na 18,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se sesunul o zhruba osm bazických bodů na 1,50 %. Za celý týden Dow spadl o 2,53 %, S&P 500 se snížil o 2,12 % a Nasdaq Composite přišel o 1,76 %. Za leden tak Dow nakonec klesl o 1,32 % a S&P 500 se snížil o 0,29 %, zatímco Nasdaq Composite vzrostl o 1,44 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční propad poslal americké akcie za týden hlouběji do minusu
Americký akciový index v pátek spadl o 1,77 %, a rozhodl tak o sytě červené týdenní svíčce s hodnotou -2,12 %. Obavy o dopady šíření čínského koronaviru doléhají na trh napříč sektory.
Akcie AMD a býčí doufání
Akcie velkých technologických firem jsou v posledních letech tahouny býčího trendu na americké burze. Jedním z lídrů v rámci růstu byly cenné papíry Advanced Micro Devices. A i proto investory zajímá, jak si akcie AMD povedou v dalších týdnech a měsících.

2. Evropské akcie v pátek oslabily, v týdenním horizontu odepsaly zhruba 3 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech poté, co Británie oznámila dva potvrzené případy nákazy koronavirem. Investoři se zároveň soustředili na výsledkovou sezónu, která přinesla kvartální čísla několika velkých amerických firem. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 1,07 % na 410,71 bodu, za celý týden pak klesl o 3,05 % (leden: -1,82 %). Britský FTSE 100 ztratil 1,3 % na 7 286,01 bodu (týden: -3,95 %, leden: -4,41 %), francouzský CAC 40 oslabil o 1,11 % na 5 806,34 bodu (týden: -3,62 %, leden: -3,93 %) a německý DAX se snížil o 1,33 % na 12 981,97 bodu (týden: -4,38 %, leden: -1,79 %).

Brexit: S únorem se nic nemění. Času na dojednání obchodních vztahů s EU má ale Británie málo, varují analytici
1. únor 2020 zůstane v dějinách navždy zapsán jako den, kdy Spojené království po 47 letech opustilo Evropskou unii (a její předchůdce). Podle analytiků nelze čekat žádné výrazné dopady na vývoj trhů ani na ekonomiku ČR, rizikem v tomto směru zůstává konec roku, dokdy má Británie s unií uzavřít dohodu o vzájemných vztazích. Jinak se naplno vrátí do hry scénář tvrdého brexitu.

3. Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, za celý týden ztratila 6,2 %

Pražská burza v pátek popáté v řadě oslabila. Index PX klesl o 0,18 % na 1 072,46 bodu. Ztrácela většina hlavních emisí v čele s akciemi VIG a ČEZ. Objem obchodů byl s 546 miliony korun nadprůměrný. Jediným ziskovým titulem, který má vliv na hodnotu indexu PX, byly cenné papíry technologické společnosti Avast. Jejich cena v pátek po sérii předchozích poklesů vzrostla o 5,79 %. Nejvýraznější pokles z hlavních titulů v pátek postihl akcie VIG (-1,6 %). Bezmála o 1,5 % oslabily akcie ČEZ a nedařilo se ani O2 Czech Republic (-1,26 %). Ze tří bankovních titulů nebyl v pátek ziskový ani jeden. Za celý týden pražská burza spadla o 6,2 %.

O sociální mobilitě aneb Proč (také) v Česku nežijeme dánský sen
Světové ekonomické fórum, to není jen každoroční elitní dostaveníčko v Davosu, ale také mnoho indexů a žebříčků. Mezi ty nejnovější patří index sociální mobility. Čím je zajímavý, popisuje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

4. Očekávané události

Úvod týdne může být ve znamení pokračující volatility, po prodlouženém volnu se totiž otevřou čínské trhy. Tamní centrální banka plánuje dodat na trh likviditu ve snaze odstínit dopady obav ze šíření koronaviru. Jinak bude pondělí ve znamení indexů nákupních manažerů, Rusko navíc odhalí vývoj svého HDP a Spojené státy oznámí stavební výdaje. Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál oznámí mimo jiné Alphabet nebo Ryanair. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čína kvůli koronaviru podpoří ekonomiku masivními objemy peněz

Čínská centrální banka v pondělí napumpuje do ekonomiky 1,2 bilionu jüanů (3,9 bilionu Kč), aby zmírnila dopady šíření nového typu koronaviru. Banka to oznámila na svém webu. Čínské finanční trhy byly kvůli oslavám příchodu nového lunárního roku několik dnů zavřené, v pondělí se ale po delší pauze opět otevírají a vláda má obavy, aby kvůli omezení ekonomické aktivity nebyly narušeny peněžní toky.

6. Miliardář Bloomberg navrhuje vyšší zdanění bohatých Američanů

Miliardář ucházející se o demokratickou nominaci do letošních prezidentských voleb v USA Michael Bloomberg navrhuje výrazně vyšší zdanění bohatých Američanů a podniků, které by podle jeho volebního štábu během deseti let mělo vynést kolem pěti bilionů dolarů.

7. Indie chce podpořit ekonomický růst investicemi do zemědělství

Indická vláda chce v novém fiskálním roce podpořit ekonomický růst zvýšením výdajů do zemědělství. Plánované výdaje však zvýší rozpočtový deficit na 3,8 % hrubého domácího produktu z letošních plánovaných 3,3 %. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který v sobotu představila ministryně financí Nirmala Sítarámanová. Vláda Naréndry Módího se snaží podpořit ekonomický růst, který je nejpomalejší za deset let, zastavit klesající zaměstnanost, spotřebu a investice.

8. Airbus zaplatí 3,6 miliardy eur za urovnání obvinění z korupce

Evropský výrobce letecké techniky Airbus zaplatí úřadům ve Francii, Británii a Spojených státech zhruba 3,6 miliardy eur za urovnání obvinění z korupce. Oznámila to v pátek francouzská finanční prokuratura.

9. HDP eurozóny loni vzrostl o 1,2 %, nejméně za šest let

Hrubý domácí produkt eurozóny v loňském roce vzrostl pouze o 1,2 %, tedy nejnižším tempem od roku 2013, kdy se ekonomika zemí používajících euro potýkala s negativními důsledky dluhové krize. Vyplývá to podle agentury AP z rychlého odhadu, který v pátek zveřejnil statistický úřad Eurostat. Předloni růst dosáhl 1,8 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Společnost Atari postaví v USA osm herních hotelů

Společnost Atari, kterou si lidé obvykle spojují s počítači a herními automaty v 80. letech, postaví ve Spojených státech osm herních hotelů, kde se hosté budou moct "najíst, vyspat a hrát". První z těchto míst začne společnost budovat na podzim ve Phoenixu. Hotový má být hotel do dvou let.

Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
za 17 minut

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
před hodinou

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus
MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
14:20

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus