Co musíte ráno vědět (30. července)
|

Co musíte ráno vědět (30. července)

Jak se ve středu obchodovalo s akciemi v Evropě a na Wall Street, jakým výsledkem skončilo měnověpolitické zasedání Fedu a jaké plány má Polsko v oblasti výroby elektromobilů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu posílily, zasedání Fedu skončilo podle očekávání

Americké akcie ve středu zpevnily. Centrální banka USA zopakovala, že použije veškeré své nástroje k podpoře ekonomiky Spojených států, která se potýká s negativními dopady šíření koronaviru. Index Dow si připsal 0,61 % na 26 539,57 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 1,24 % na 3 258,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,35 % na 10 542,94 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,27 % na 24,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně snížil na 0,579 %.

Veterán z Wall Street varuje: Chováme si na trhu kobry, následky řešení krize budou nedozírné
V Dillí se kdysi přemnožily kobry natolik, že vláda nabídla za každého mrtvého hada finanční odměnu. Indové nejsou hloupí, a tak brzy začali kobry cíleně množit, aby více vydělávali. Úřady to zjistily a program určený ke snížení populace jedovatých hadů zrušily. Podnikaví Indové kobry na protest vypustili, aby dali vzniknout nejvýraznějšímu přemnožení těchto živočichů v historii. Do debaty o současné krizi tento příběh skvěle zapadá, tvrdí Larry McDonald, kdysi velká ryba v dresu Lehman Brothers a dnes komentátor a autor The Bear Traps Report.
Bod pro akcie FANMAG: Jde o sázku na globální, ne americké oživení
Mnoho investorů již měsíce spekuluje nad tím, co stojí za výrazným posilováním akcií velkých technologických společností. Jedno je jisté - fungující USA to nebudou.

2. Evropské akcie i ve středu stagnovaly

Západoevropské akciové trhy byly ve středu ovlivněny očekáváním výsledku zasedání centrální banky USA. Dění na trzích ovšem stále ovlivňovalo i šíření nemoci covid-19. Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 0,06 % na 367,45 bodu, britský index FTSE 100 přidal 0,04 % na 6 131,46 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,61 % na 4 958,74 bodu a německý DAX se snížil o 0,10 % na 12 822,26 bodu.

Co čekat ve druhém pololetí od hlavních tříd investic?
První pololetí bylo pro kapitálové trhy jedním z nejhorších v historii. Úroky u státních dluhopisů poklesly, těžce byly zasaženy rizikovější třídy aktiv a volatilita dosahovala rekordních úrovní. Nečekaný vývoj pokračoval i ve druhém čtvrtletí. Zatímco mezi 21. únorem a 23. březnem jsme byli svědky historicky nejprudšího poklesu na trzích, v druhém čtvrtletí jsme zažili nejrychlejší zotavení. Co čekají v dalších měsících analytici z NN Investment Partners?
Anketa: Centrální banky, předlužené státy a inflace jako řešení?
V jednom z pravidelných expertních výhledů padl dotaz na to, zda by Fed nemohl cílit na vyšší inflaci, aby skrze ni pomohl dostat pod kontrolu bobtnající dluhy americké vlády. Zeptali jsme se na to českých ekonomů.

3. Pražská burza ve středu klesla posedmé v řadě, index PX je nejníže od konce května

Pražská burza ve středu oslabila sedmý den v řadě, index PX klesl o 0,58 % na 904,10 bodu. Níže byl naposledy na konci května. Ve středu ho táhly dolů především akcie Erste a Komerční banky, ztratil ale i ČEZ či pojišťovna VIG. Naopak se ziskem zakončily obchodování technologická společnost Avast a textilka PFNonwovens.

Investorský magazín: IPO eMan na trhu START a akcie Tesly pohledem analytiků
České firmy patří na parket pražské burzy. Oslovit české drobné investory půjde v srpnu zástupce IT sektoru. O jeho představení se postará Investorský magazín, do kterého jsou ale ještě přimíchány akcie Tesly nebo zlato. Závěr jako vždy patří stručnému přehledu očekávaných událostí.
Žebřík finanční nezávislosti
Změnilo by se něco ve vašem životě, kdyby vám někdo daroval tisíc korun? A co třeba deset tisíc, sto tisíc, milion, deset milionů korun? Rozhoduje samozřejmě řada faktorů, třeba věk nebo rodinná situace, vaše odpověď ovšem dokáže prozradit hodně o tom, jak na tom aktuálně z hlediska financí jste.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek na trh Německo pošle zprávu o vývoji ekonomiky ve druhém čtvrtletí a data o nezaměstnanosti a inflaci. Údaje z trhu práce zveřejní i Eurostat a Evropská komise doplní indexy spotřebitelské důvěry, podnikatelského klimatu nebo důvěry v průmyslu. V Americe bude největší pozornost poutat předběžná zpráva o vývoji ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Výsledkovou mozaiku doplní v Evropě Lloyds Banking Group, Volkswagen, Airbus, Anglo American, Assicurazioni Generali, TOTAL, Credit Suisse Group, AstraZeneca, Eni, Anheuser-Busch InBev, Nestlé, Danone nebo Royal Dutch Shell a na Wall Street společnosti Procter & Gamble, Kraft Heinz, Mastercard, Ford Motor, Apple, Alphabet, Facebook či Amazon. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed potvrdil nastavení úrokových sazeb a zopakoval odhodlání využívat všechny nástroje

Měnový výbor americké centrální banky v červenci ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. Fed také v prohlášení zopakoval, že je připraven k dosažení svých cílů využívat všechny nástroje, které má k dispozici. Centrální banka USA rovněž slíbila, že bude pokračovat v nákupech aktiv "minimálně dosavadním tempem". Měsíčně by tak měl Fed nakupovat vládní dluhopisy za 80 miliard dolarů a cenné papíry kryté hypotékami za 40 miliard dolarů.

6. Šéfové Amazonu, Applu, Alphabetu a Facebooku čelili dotazům podvýboru Sněmovny reprezentantů

V právním podvýboru pro antimonopolní záležitosti americké Sněmovny reprezentantů ve středu došlo na dlouho očekávané slyšení šéfů společností Amazon, Apple, Alphabet a Facebook. Prezident Donald Trump, který už v minulosti řadu technologických obrů kritizoval, ve středu pohrozil, že proti nim zakročí. "Pokud Kongres nenastolí spravedlnost u velkých technologických společnosti, což měl udělat už před mnoha lety, udělám to sám exekutivními příkazy," uvedl šéf Bílého domu na Twitteru.

7. Kodak přesedlal na generické léky, jeho akcie vyletěly o 570 %

Eastman Kodak, někdejší lídr na trhu fotografických potřeb, přesedlal na výrobu složek generických léků, které bude možné nasadit při léčbě nemoci covid-19. Firma na to dostala od americké vlády, která tak chce snížit závislost na zahraničních dodávkách, půjčku 765 milionů dolarů. Akcie Kodaku ve středu reagovaly strmým růstem až o 570 %.

8. Boeing za druhé čtvrtletí vykázal ztrátu 2,4 miliardy USD, oznámil snížení výroby letadel a ukončení výroby ikonického obřího letounu 747

Americkému výrobci letadel Boeing klesla ve druhém čtvrtletí čistá ztráta na 2,4 miliardy USD z loňských srovnatelných 2,94 miliardy USD. Firma loni vykázala rekordní ztrátu kvůli mimořádným nákladům souvisejícím s odstavením strojů 737 MAX z provozu. Výsledky zaostaly za očekáváním a tržby kvůli koronaviru klesly. Firma ve středu rovněž oznámila snížení výroby letadel a ukončení výroby ikonického obřího letounu 747.

9. Morgan Stanley zvýšila cílovou cenu akcií Tesly na 2 500 USD

Banka Morgan Stanley ve středu zvýšila cílovou cenu akcií Tesly na 2 500 dolarů. Analytici Morgan Stanley tento měsíc zvedli cílovou cenu titulu už podruhé, a nyní tak očekávají růst ceny o dalších 1 000 dolarů. Zajímavostí je, že analytik se zaměřením na automobilový průmysl Adam Jonas ponechal své doporučení na stupni "podvažovat" (underweight).

10. LN: Smartwings mají hodnocení potřebné pro úvěr se státní zárukou

Letecká společnost Smartwings získala od státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) hodnocení, které je podmínkou pro získání úvěru se státní zárukou z programu COVID Plus. O úvěru teď bude firma, do které patří také ČSA, jednat s bankami. Napsaly to středeční Lidové noviny (LN). Firma dříve uvedla, že k přežití po zastavení letecké dopravy během pandemie covidu-19 potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr kolem dvou miliard korun.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

ElectroMobility Poland představila prototypy svých elektromobilů

Polská společnost ElectroMobility Poland představila první dva prototypy elektromobilů, které chce uvést na trh pod značkou Izera. Tento název je inspirován Jizerskými horami na česko-polském pohraničí a řekou Jizerou.

Společnost ElectroMobility Poland vznikla v roce 2016, jejími akcionáři jsou polské energetické firmy Enea, Energa, Tauron a PGE. Produkci elektromobilů hodlá zahájit v roce 2023 a již v příštím roce by chtěla na jihu Polska postavit továrnu a výrobní linku.

Firma uvedla, že vytvoření prototypů stálo kolem 30 milionů zlotých (zhruba 180 milionů Kč). Spuštění výroby elektromobilů si podle ní vyžádá čtyři až pět miliard polských zlotých (zhruba 24 až 30 miliard Kč). Společnost nyní jedná s různými podniky o financování projektu.

Elektromobily Izera podle firmy ujedou na jedno nabití 400 kilometrů a dokážou zrychlit z nuly na 100 km/h během necelých osmi sekund. Jejich baterii bude možné během půl hodiny nabít na 80 %.

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada…
před hodinou

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada byla cítit napříč sektory

Akcie v USA v pondělí posílily, a navázaly tak na páteční zisky. Náladu investorů podporovaly naděje na uzavření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část…
Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část…
18:00

Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část ztrát z minulého týdne

Evropské burzy v pondělí navázaly na páteční zlepšený sentiment na Wall Street a přidaly jako celek přes 2 %....
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy
Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy
16:19

Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy

Německý automobilový koncern Volkswagen investuje do roku 2024 do elektrifikace v Číně spolu se svými čínskými...
Volkswagen Auta Čína
Ministerstvo financí: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění…
14:19

Ministerstvo financí: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění inflace klesne

Průměrná mzda v letošním roce i příštím roce po zohlednění inflace podle odhadů ministerstva financí klesne. Letos by...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
13:37

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v...
Uber Americké akcie Spojené království
Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
12:56

Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur

Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak...
Německo Auta Americké akcie
Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst
11:52

Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst

Německý potravinový řetězec Aldi v Británii příští rok vytvoří 4 000 pracovních míst a otevře dalších 100 poboček....
Spojené království Německo Maloobchod
Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě
10:02

Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě

Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc po sobě, ale zaostává za...
Slovensko Spotřebitelská důvěra Střední a východní Evropa
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
10:00

Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení restrikcí ze strany USA ale odepsala 7 %

Asijské akciové trhy v pondělí převážně navázaly na páteční pozitivní vývoj v USA. Akcie čínského výrobce čipů SMIC...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií
09:35

Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií

Akcie MOL v pondělí na úvod seance posilují v Budapešti o 1,7 %. "Odkup akcií je tradičně vnímán jako pozitivní...
MOL Maďarsko Rafinérie
Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez…
09:28

Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez nároku na dividendu

Bristký FTSE 100 +1,60 %, německý DAX +1,91 %, francouzský CAC 40 +1,50 %, panevropský STOXX Europe 600 +1,53 %. Na...
Evropské akcie
České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o…
09:13

České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o čtyři místa

České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 % mezi 25 zeměmi Evropské unie na 13....
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
05:47

USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude mít firma problém vyrábět?

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
04:42

Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA

Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Čína
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
02:39

To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů

Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
včera v 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
26. 9. 2020 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR