Co musíte ráno vědět (30. července)

Jak se ve středu obchodovalo s akciemi v Evropě a na Wall Street, jakým výsledkem skončilo měnověpolitické zasedání Fedu a jaké plány má Polsko v oblasti výroby elektromobilů? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu posílily, zasedání Fedu skončilo podle očekávání
Americké akcie ve středu zpevnily. Centrální banka USA zopakovala, že použije veškeré své nástroje k podpoře ekonomiky Spojených států, která se potýká s negativními dopady šíření koronaviru. Index Dow si připsal 0,61 % na 26 539,57 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 1,24 % na 3 258,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,35 % na 10 542,94 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,27 % na 24,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně snížil na 0,579 %.
2. Evropské akcie i ve středu stagnovaly
Západoevropské akciové trhy byly ve středu ovlivněny očekáváním výsledku zasedání centrální banky USA. Dění na trzích ovšem stále ovlivňovalo i šíření nemoci covid-19. Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 0,06 % na 367,45 bodu, britský index FTSE 100 přidal 0,04 % na 6 131,46 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,61 % na 4 958,74 bodu a německý DAX se snížil o 0,10 % na 12 822,26 bodu.
3. Pražská burza ve středu klesla posedmé v řadě, index PX je nejníže od konce května
Pražská burza ve středu oslabila sedmý den v řadě, index PX klesl o 0,58 % na 904,10 bodu. Níže byl naposledy na konci května. Ve středu ho táhly dolů především akcie Erste a Komerční banky, ztratil ale i ČEZ či pojišťovna VIG. Naopak se ziskem zakončily obchodování technologická společnost Avast a textilka PFNonwovens.
4. Očekávané události
Ve čtvrtek na trh Německo pošle zprávu o vývoji ekonomiky ve druhém čtvrtletí a data o nezaměstnanosti a inflaci. Údaje z trhu práce zveřejní i Eurostat a Evropská komise doplní indexy spotřebitelské důvěry, podnikatelského klimatu nebo důvěry v průmyslu. V Americe bude největší pozornost poutat předběžná zpráva o vývoji ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Výsledkovou mozaiku doplní v Evropě Lloyds Banking Group, Volkswagen, Airbus, Anglo American, Assicurazioni Generali, TOTAL, Credit Suisse Group, AstraZeneca, Eni, Anheuser-Busch InBev, Nestlé, Danone nebo Royal Dutch Shell a na Wall Street společnosti Procter & Gamble, Kraft Heinz, Mastercard, Ford Motor, Apple, Alphabet, Facebook či Amazon. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Fed potvrdil nastavení úrokových sazeb a zopakoval odhodlání využívat všechny nástroje
Měnový výbor americké centrální banky v červenci ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. Fed také v prohlášení zopakoval, že je připraven k dosažení svých cílů využívat všechny nástroje, které má k dispozici. Centrální banka USA rovněž slíbila, že bude pokračovat v nákupech aktiv "minimálně dosavadním tempem". Měsíčně by tak měl Fed nakupovat vládní dluhopisy za 80 miliard dolarů a cenné papíry kryté hypotékami za 40 miliard dolarů.
6. Šéfové Amazonu, Applu, Alphabetu a Facebooku čelili dotazům podvýboru Sněmovny reprezentantů
V právním podvýboru pro antimonopolní záležitosti americké Sněmovny reprezentantů ve středu došlo na dlouho očekávané slyšení šéfů společností Amazon, Apple, Alphabet a Facebook. Prezident Donald Trump, který už v minulosti řadu technologických obrů kritizoval, ve středu pohrozil, že proti nim zakročí. "Pokud Kongres nenastolí spravedlnost u velkých technologických společnosti, což měl udělat už před mnoha lety, udělám to sám exekutivními příkazy," uvedl šéf Bílého domu na Twitteru.
7. Kodak přesedlal na generické léky, jeho akcie vyletěly o 570 %
Eastman Kodak, někdejší lídr na trhu fotografických potřeb, přesedlal na výrobu složek generických léků, které bude možné nasadit při léčbě nemoci covid-19. Firma na to dostala od americké vlády, která tak chce snížit závislost na zahraničních dodávkách, půjčku 765 milionů dolarů. Akcie Kodaku ve středu reagovaly strmým růstem až o 570 %.
8. Boeing za druhé čtvrtletí vykázal ztrátu 2,4 miliardy USD, oznámil snížení výroby letadel a ukončení výroby ikonického obřího letounu 747
Americkému výrobci letadel Boeing klesla ve druhém čtvrtletí čistá ztráta na 2,4 miliardy USD z loňských srovnatelných 2,94 miliardy USD. Firma loni vykázala rekordní ztrátu kvůli mimořádným nákladům souvisejícím s odstavením strojů 737 MAX z provozu. Výsledky zaostaly za očekáváním a tržby kvůli koronaviru klesly. Firma ve středu rovněž oznámila snížení výroby letadel a ukončení výroby ikonického obřího letounu 747.
9. Morgan Stanley zvýšila cílovou cenu akcií Tesly na 2 500 USD
Banka Morgan Stanley ve středu zvýšila cílovou cenu akcií Tesly na 2 500 dolarů. Analytici Morgan Stanley tento měsíc zvedli cílovou cenu titulu už podruhé, a nyní tak očekávají růst ceny o dalších 1 000 dolarů. Zajímavostí je, že analytik se zaměřením na automobilový průmysl Adam Jonas ponechal své doporučení na stupni "podvažovat" (underweight).
10. LN: Smartwings mají hodnocení potřebné pro úvěr se státní zárukou
Letecká společnost Smartwings získala od státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) hodnocení, které je podmínkou pro získání úvěru se státní zárukou z programu COVID Plus. O úvěru teď bude firma, do které patří také ČSA, jednat s bankami. Napsaly to středeční Lidové noviny (LN). Firma dříve uvedla, že k přežití po zastavení letecké dopravy během pandemie covidu-19 potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr kolem dvou miliard korun.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
ElectroMobility Poland představila prototypy svých elektromobilů
Polská společnost ElectroMobility Poland představila první dva prototypy elektromobilů, které chce uvést na trh pod značkou Izera. Tento název je inspirován Jizerskými horami na česko-polském pohraničí a řekou Jizerou.
Společnost ElectroMobility Poland vznikla v roce 2016, jejími akcionáři jsou polské energetické firmy Enea, Energa, Tauron a PGE. Produkci elektromobilů hodlá zahájit v roce 2023 a již v příštím roce by chtěla na jihu Polska postavit továrnu a výrobní linku.
Firma uvedla, že vytvoření prototypů stálo kolem 30 milionů zlotých (zhruba 180 milionů Kč). Spuštění výroby elektromobilů si podle ní vyžádá čtyři až pět miliard polských zlotých (zhruba 24 až 30 miliard Kč). Společnost nyní jedná s různými podniky o financování projektu.
Elektromobily Izera podle firmy ujedou na jedno nabití 400 kilometrů a dokážou zrychlit z nuly na 100 km/h během necelých osmi sekund. Jejich baterii bude možné během půl hodiny nabít na 80 %.