Co musíte ráno vědět (6. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (6. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v zámoří, jak koronavirus dopadá na americký trh práce a jak mohou Češi podporovat provozovny, jež se dostávají do problémů kvůli nařízení mít zavřeno? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek klesly po datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v březnu zaniklo více než 700 pracovních míst. V minusu skončily akcie i v horizontu pěti obchodních dní. Index Dow ztratil 1,69 % na 21 052,53 bodu, širší S&P 500 klesl o 1,51 % na 2 488,65 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,53 % na 7 373,08 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,07 % na 46,80 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 0,599 %. Za celý uplynulý týden index Dow klesl o 2,7 %, S&P 500 se snížil o 2,08 % a Nasdaq Composite odepsal 1,72 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie se krátkodobě stabilizovaly, mírná ztráta je drží bezpečně nad březnovým minimem
Přelom března a dubna byl pro americké akcie ve znamení relativní stabilizace. Celkově index S&P 500 odepsal 2,08 %, když denní výsledky (po delší době) nepřesáhly 5 %. I to je v současnosti vlastně úspěch.
Akcie možná nejsou až tak levné, investičních tipů se ale rojí desítky
Nižší valuace globálních akcií v čele s těmi americkými vedou část expertů k přesvědčení, že je právě nyní vhodná doba k nákupu těchto cenných papírů. Tito odborníci by přitom nejspíše většinou podepsali, že ocenění jako takové není zrovna spolehlivý indikátor pro takzvané časování trhu. Některé tituly ale možná za zvážení stojí, a to právě z důvodu mimořádně specifické ekonomické a tržní situace.

2. Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX, byly v červených číslech celý den. Ani DAX ale nakonec mírné odpolední zisky neudržel, a tak se indexy znovu potkaly v minusu. Ztrátový byl pro evropské trhy i celý týden. Panevropský index STOXX Europe 600 nakonec v pátek klesl o 0,97 % na 309,06 bodu, britský benchmark FTSE 100 se snížil o 1,18 % na 5 415,50 bodu, německý DAX přišel o 0,47 % na 9 525,77 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 1,57 % a uzavřel na 4 154,58 bodu. Za celý uplynulý týden index STOXX Europe 600 klesl o 0,59 %, FTSE 100 se snížil o 1,72 %, DAX odepsal 1,11 % a CAC 40 přišel o 4,53 %.

Roger Tooze: Deglobalizace probíhá, koronavirus ji může urychlit
Dodavatelské řetězce velkých nadnárodních korporací byla a stále jsou globální, pandemie COVID-19 a před ní i napětí v mezinárodním obchodu ale připomínají, že globalizace může bolet. Firmy se tak mohou napříště více soustředit na dodavatele regionální, upozorňuje ekonomický konzultant Roger Tooze, jeden ze zakladatelů globální politické ekonomie.
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
Dvacet let po zavedení eura se jedna z hlavních obav jeho zakladatelů zhmotňuje ve třetí největší ekonomice regionu sužované koronovirem. Přetrvávající podezření, že se rozmařilé půjčování, k němuž se Itálie uchýlila, nakonec stane problémem celé Evropy, bylo v 90. letech noční můrou představitelů německých finančních institucí.

3. Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci minulého týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie bank a bezmála osm procent ztratily cenné papíry telekomunikačního podniku O2, s nimiž se poprvé obchodovalo bez nároku na dividendu. Za celý týden akcie na pražské burze podle indexu PX klesly o 0,9 %. Největší nárůst zaznamenaly cenné papíry vývojáře antivirových programů Avast, největší pokles postihl akcie bankovní skupiny Erste.

Alternativní investice a panika na trhu: Proč se (ne)bát nemovitostí a spol.?
Pokud bude pandemie koronaviru dočasným faktorem v řádu týdnů či měsíců, alternativní investice v čele s realitami by případné "zhoupnutí ekonomiky" nemusely výrazněji pocítit. Větší hospodářský otřes se ale na trhu s nemovitostmi nepochybně odrazit může, uvedl zkraje března v rámci debaty z cyklu ABCD investora Lukáš Vácha z Conseq Investment Management.
Portfolio: Kdy rebalancovat?
Určit zastoupení akcií, dluhopisů, komodit, měn a dalších instrumentů v portfoliu je věc jedna, udržovat tyto poměry je věc druhá. Otázka za milion tedy zní: Jak poznat ideální čas na rebalancování investic?

4. Očekávané události

V pondělí ráno na trh Německo pošle zprávu o továrních objednávkách a v Česku vyjdou statistiky průmyslové výroby a obchodní bilance. Spojené království přidá index nákupních manažerů ve stavebnictví a společnost Sentix ještě doplní index důvěry investorů v eurozóně. Hospodářská čísla na trh pošle britská Smiths Group. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo zhruba 100 tisíc míst po přírůstku 275 tisíc v únoru (revidováno z 273 tisíc). Míra nezaměstnanosti stoupla na 4,4 % z 3,5 % v únoru, čekal se růst na 3,8 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v březnu zrychlil na 3,1 %.

6. Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226 potvrzených případů nemoci COVID-19. Oznámil to v neděli ve státní televizi mluvčí ministerstva zdravotnictví. Íránský prezident Hasan Rúhání přitom v neděli v televizi oznámil, že Írán od 11. dubna obnoví některé málo rizikové ekonomické aktivity. Írán je koronavirem nejvíce zasaženou zemí Blízkého východu.

7. MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní i první dny dubna ukazují na "standardní čísla" a až vývoj v průběhu měsíce ukáže, jak budou firmy i celý trh reagovat na epidemii a vládní opatření. Úřad práce zveřejní data o vývoji březnové nezaměstnanosti ve středu 8. dubna.

8. Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských továren kvůli koronaviru minimálně do 4. dubna. Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) minulý týden uvedlo, že dočasné uzavírky továren kvůli koronaviru se již dotkly více než 1,1 milionu Evropanů pracujících ve výrobě automobilů, včetně minimálně 45 000 pracovníků v České republice.

9. S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší úrovni AAA. Zdůraznila také, že rozpočtová opatření německé vlády pomohou omezit ekonomické škody způsobené koronavirem.

10. Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do problémů. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) to připustili v České televizi (ČT). Babiš v té souvislosti zmínil leteckou společnost Smartwings. Zástupci pravicové opozice takové úvahy kritizují.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Češi už dali na pomoc kvůli koronaviru miliony korun přes crowdfunding, podporovat mohou i zavřené provozovny

Desítky milionů korun dali Češi na crowdfundingové projekty pomoci kvůli šíření koronaviru. Financují tak výrobu plicních ventilátorů nebo roušek, mohou i podpořit živnostníky zasažené opatřeními vlády, která preventivně uzavřela část obchodů a provozoven.

Třeba na výrobu a dodávku 500 plicních ventilátorů pro nemocnice dalo na portálu Donio zhruba 7 500 lidí přes 14 milionů korun. Cílové částky projektu, která činila 10 milionů, dárci dosáhli v řádu hodin. S iniciativou výroby ventilátorů CoroVent přišly technologické společnosti sdružené ve skupině COVID19CZ a výrobu bude mít na starosti třebíčská firma Dawell CZ. "Ventilátory na trhu nejsou. Chceme předejít stavu, kdy lékaři budou muset rozhodovat, jakého pacienta připojit na ventilaci a jakého nechat zemřít," uvedl již dříve Vojta Roček z firmy WorkDay, který projekt CoroVent vede.

Přes Donio už také podle tiskové zprávy portálu darovaly tisíce lidí přes šest milionů korun na výrobu a bezplatnou distribuci masek zdravotníkům. Za tímto projektem také stojí platforma COVID19CZ, která už takto podle Donia dodala do desítek zdravotnických zařízení skoro 3 000 celoobličejových masek. Na projektech masek i ventilátoru firmy spolupracují s Českým vysokým učením technickým. Na Doniu také lidé vybrali zatím tři miliony korun na nákup energetických balíčků pro zdravotníky.

Lidé také mohou na některých crowdfundingových portálech podpořit živnostníky, kteří v březnu často přišli o veškeré příjmy po vládních omezeních a zákazech kvůli koronaviru. Třeba portál HitHit spustil kampaň Antivir, která má pomoci podnikatelům v turistickém ruchu, majitelům restaurací a kaváren, kadeřníkům nebo lidem, které živí kultura, sport či wellness. Minimální cílová částka, kterou musejí sehnat, je 5 000 korun. Živnostníci mohou podle portálu požádat své zákazníky - minulé, současné i budoucí, aby si předplatili jejich služby, výrobky či speciální zážitky. Podobný program na podporu podnikatelů a firem má také portál Fundlift.

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 21:00

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Tisíce lidí ve Francii protestovaly proti propouštění v Renaultu
včera v 15:34

Tisíce lidí ve Francii protestovaly proti propouštění v Renaultu

Několik tisíc lidí v sobotu před továrnou automobilky Renault ve francouzském městě Maubeuge protestovalo proti...
Francie Pracovní trh Auta
EU a Berlín se domluvily stran záchranného balíčku pro Lufthansu
včera v 15:25

EU a Berlín se domluvily stran záchranného balíčku pro Lufthansu

Německá vláda se dohodla s Evropskou unií ohledně záchranného balíčku devět miliard eur pro leteckou společnost...
Německo Evropská unie Deutsche Lufthansa
Merkelová kvůli koronaviru odmítla pozvánku Trumpa na summit G7
včera v 08:22

Merkelová kvůli koronaviru odmítla pozvánku Trumpa na summit G7

Německá kancléřka Angela Merkelová odmítla pozvánku amerického prezidenta Donalda Trumpa na možný summit vůdců zemí...
Donald Trump Německo Spojené státy americké (USA)
Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly…
Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly…
29. 5. 2020 22:30

Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly indexy Dow a S&P 500 více než 3 %

Americké akcie v pátek převážně zpevnily. Většinu průběžných ztrát smazaly po tiskové konferenci prezidenta Donalda...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale…
Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale…
29. 5. 2020 18:00

Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale skončily v plusu

Evropské akcie v pátek nedokázaly navázat na sérii čtyř ziskových dnů a poměrně výrazně ztrácely, protože je...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím)…
Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím)…
29. 5. 2020 17:53

Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím) nebude obchodovat?

Na pražské burze se objeví v pondělí akcie České zbrojovky, ale obchodovat se s nimi zatím nebude. Mluvčí BCPP Jiří...
Pražská burza Akcie ČR Zbraně
Brusel ani Londýn nevěří v brzký pokrok pobrexitových jednání
29. 5. 2020 17:46

Brusel ani Londýn nevěří v brzký pokrok pobrexitových jednání

Nevelkou naději na pokrok ve vyjednávání budoucích vztahů Evropské unie a Británie vkládají obě strany do dalšího...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo bankovním titulům
Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo bankovním titulům
29. 5. 2020 16:55

Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo bankovním titulům

Pražská burza v pátek znovu oslabila. Index PX klesl o 0,68 % na 895,52 bodu. Nejvýrazněji ztrácely akcie bankovní...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Růst indické ekonomiky kvůli koronaviru zpomalil
29. 5. 2020 16:30

Růst indické ekonomiky kvůli koronaviru zpomalil

Růst indické ekonomiky v prvním kalendářním čtvrtletí v důsledku koronaviru zpomalil na 3,1 % ze 4,1 % v předchozích...
Indie HDP Hospodářský růst
Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly
29. 5. 2020 16:05

Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly

Spotřebitelské výdaje ve Spojených státech se v dubnu kvůli koronavirové krizi propadly o 13,6 %. To představuje...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelé
Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla
29. 5. 2020 15:20

Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla

Švédská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí navzdory šíření koronaviru mírně vzrostla. Vyplývá to ze zpřesněných...
Švédsko HDP Hospodářský růst
Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily…
Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily…
29. 5. 2020 14:33

Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily už bilion dolarů dolarů

Americké firmy s vysokým ratingem už letos od začátku roku emitovaly dluhopisy o objemu dvojnásobně větším, než ve...
Americké akcie Firemní dluhopisy Fed
Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl
29. 5. 2020 13:49

Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl

Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci dubna klesl na 36,85 % z 39,39 % ke konci...
České státní dluhopisy
Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008
29. 5. 2020 13:05

Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008

Podle amerického ministerstva obchodu klesly zisky firem v USA v prvním čtvrtletí o 13,9 %. Jde o největší propad od...
Americké akcie Zisky Výsledková sezóna
JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste
29. 5. 2020 12:38

JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste

Druhý největší výrobce balené kávy na světě, společnost JDE Peet's, získal z primární nabídky akcií 2,3 miliardy eur....
Primární úpis akcií (IPO) Evropské akcie
Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %
29. 5. 2020 11:36

Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %

Hrubé domácí produkty Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem v důsledku...
Itálie Francie HDP
Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %
29. 5. 2020 11:13

Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zpomalilo na 0,1 % z dubnových 0,3 %. Vyplývá to z...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
29. 5. 2020 10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Asijské akcie byly i poslední den v týdnu nejvíce ovlivňovány děním v Hongkongu a čínskou snahou zvyšovat svůj vliv v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu…
29. 5. 2020 10:16

Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu MSCI Global Small Cap

K závěru pátečního obchodování budou efektivní změny převážení MSCI indexů. V rámci tohoto převážení budou vyřazeny...
Philip Morris ČR Akcie ČR Indexy