Co musíte ráno vědět (6. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v zámoří, jak koronavirus dopadá na americký trh práce a jak mohou Češi podporovat provozovny, jež se dostávají do problémů kvůli nařízení mít zavřeno? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek klesly po datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu
Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v březnu zaniklo více než 700 pracovních míst. V minusu skončily akcie i v horizontu pěti obchodních dní. Index Dow ztratil 1,69 % na 21 052,53 bodu, širší S&P 500 klesl o 1,51 % na 2 488,65 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,53 % na 7 373,08 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,07 % na 46,80 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 0,599 %. Za celý uplynulý týden index Dow klesl o 2,7 %, S&P 500 se snížil o 2,08 % a Nasdaq Composite odepsal 1,72 %.
2. Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu
Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX, byly v červených číslech celý den. Ani DAX ale nakonec mírné odpolední zisky neudržel, a tak se indexy znovu potkaly v minusu. Ztrátový byl pro evropské trhy i celý týden. Panevropský index STOXX Europe 600 nakonec v pátek klesl o 0,97 % na 309,06 bodu, britský benchmark FTSE 100 se snížil o 1,18 % na 5 415,50 bodu, německý DAX přišel o 0,47 % na 9 525,77 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 1,57 % a uzavřel na 4 154,58 bodu. Za celý uplynulý týden index STOXX Europe 600 klesl o 0,59 %, FTSE 100 se snížil o 1,72 %, DAX odepsal 1,11 % a CAC 40 přišel o 4,53 %.
3. Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %
Pražská burza na konci minulého týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie bank a bezmála osm procent ztratily cenné papíry telekomunikačního podniku O2, s nimiž se poprvé obchodovalo bez nároku na dividendu. Za celý týden akcie na pražské burze podle indexu PX klesly o 0,9 %. Největší nárůst zaznamenaly cenné papíry vývojáře antivirových programů Avast, největší pokles postihl akcie bankovní skupiny Erste.
4. Očekávané události
V pondělí ráno na trh Německo pošle zprávu o továrních objednávkách a v Česku vyjdou statistiky průmyslové výroby a obchodní bilance. Spojené království přidá index nákupních manažerů ve stavebnictví a společnost Sentix ještě doplní index důvěry investorů v eurozóně. Hospodářská čísla na trh pošle britská Smiths Group. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň
Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo zhruba 100 tisíc míst po přírůstku 275 tisíc v únoru (revidováno z 273 tisíc). Míra nezaměstnanosti stoupla na 4,4 % z 3,5 % v únoru, čekal se růst na 3,8 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v březnu zrychlil na 3,1 %.
6. Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226 potvrzených případů nemoci COVID-19. Oznámil to v neděli ve státní televizi mluvčí ministerstva zdravotnictví. Íránský prezident Hasan Rúhání přitom v neděli v televizi oznámil, že Írán od 11. dubna obnoví některé málo rizikové ekonomické aktivity. Írán je koronavirem nejvíce zasaženou zemí Blízkého východu.
7. MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní i první dny dubna ukazují na "standardní čísla" a až vývoj v průběhu měsíce ukáže, jak budou firmy i celý trh reagovat na epidemii a vládní opatření. Úřad práce zveřejní data o vývoji březnové nezaměstnanosti ve středu 8. dubna.
8. Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských továren kvůli koronaviru minimálně do 4. dubna. Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) minulý týden uvedlo, že dočasné uzavírky továren kvůli koronaviru se již dotkly více než 1,1 milionu Evropanů pracujících ve výrobě automobilů, včetně minimálně 45 000 pracovníků v České republice.
9. S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší úrovni AAA. Zdůraznila také, že rozpočtová opatření německé vlády pomohou omezit ekonomické škody způsobené koronavirem.
10. Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech
Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do problémů. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) to připustili v České televizi (ČT). Babiš v té souvislosti zmínil leteckou společnost Smartwings. Zástupci pravicové opozice takové úvahy kritizují.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Češi už dali na pomoc kvůli koronaviru miliony korun přes crowdfunding, podporovat mohou i zavřené provozovny
Desítky milionů korun dali Češi na crowdfundingové projekty pomoci kvůli šíření koronaviru. Financují tak výrobu plicních ventilátorů nebo roušek, mohou i podpořit živnostníky zasažené opatřeními vlády, která preventivně uzavřela část obchodů a provozoven.
Třeba na výrobu a dodávku 500 plicních ventilátorů pro nemocnice dalo na portálu Donio zhruba 7 500 lidí přes 14 milionů korun. Cílové částky projektu, která činila 10 milionů, dárci dosáhli v řádu hodin. S iniciativou výroby ventilátorů CoroVent přišly technologické společnosti sdružené ve skupině COVID19CZ a výrobu bude mít na starosti třebíčská firma Dawell CZ. "Ventilátory na trhu nejsou. Chceme předejít stavu, kdy lékaři budou muset rozhodovat, jakého pacienta připojit na ventilaci a jakého nechat zemřít," uvedl již dříve Vojta Roček z firmy WorkDay, který projekt CoroVent vede.
Přes Donio už také podle tiskové zprávy portálu darovaly tisíce lidí přes šest milionů korun na výrobu a bezplatnou distribuci masek zdravotníkům. Za tímto projektem také stojí platforma COVID19CZ, která už takto podle Donia dodala do desítek zdravotnických zařízení skoro 3 000 celoobličejových masek. Na projektech masek i ventilátoru firmy spolupracují s Českým vysokým učením technickým. Na Doniu také lidé vybrali zatím tři miliony korun na nákup energetických balíčků pro zdravotníky.
Lidé také mohou na některých crowdfundingových portálech podpořit živnostníky, kteří v březnu často přišli o veškeré příjmy po vládních omezeních a zákazech kvůli koronaviru. Třeba portál HitHit spustil kampaň Antivir, která má pomoci podnikatelům v turistickém ruchu, majitelům restaurací a kaváren, kadeřníkům nebo lidem, které živí kultura, sport či wellness. Minimální cílová částka, kterou musejí sehnat, je 5 000 korun. Živnostníci mohou podle portálu požádat své zákazníky - minulé, současné i budoucí, aby si předplatili jejich služby, výrobky či speciální zážitky. Podobný program na podporu podnikatelů a firem má také portál Fundlift.
Aktuality
